ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" січня 2011 р. Справа № 15/332-10
вх. № 10637/3-15
Суддя господарського суду Лаврова Л.С.
при секретарі судового засідання Шаршакова Н.А.
за участю представників сторін:
позивача - Ткач В.Д. відповідача - не з*явився
розглянувши справу за позовом ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна", м. Київ
до ПАТ "ВП "Твін-Друк", м. Харків
про стягнення 24298,93 грн.
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2009 року до господарського суду Харківської області звернувся ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" ( позивач) та просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства "Виробниче підприємство "Твін-Друк" ( відповідача) основний борг 23500 грн, пеню 577,22 грн, індекс інфляції 109,99 грн. 3 % річних 222,72 грн. всього 24298,93 грн. Судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач в судове засідання не з*явивися,заперечень щодо відсутності боргу не надав.
Справа розглядається згідно ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами у справі.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача судом встановлено наступне, що 09.08.2010 року між позивачем та відповідачем було укладено договір № 09/08/10 про транспортно-експедиційне обслуговування ( а.с.15-18). У відповідності до умов договору "Експедитор" ( позивач) зобов*язався за рахунок "Клієнта" надати транспортно-експедиційні послуги з організації,здійснення та забезпечення перевезень експортних, імпортних,транзитних або інших вантіжв "Клієнта" ( відповідача) автомобільним, морським,авіаційним або залізничним транспортом на території України та за її межами, а "Клієнт" зобов*язується прийняти та оплатити надані послуги, та інші платежі передбачені даним договором, а також обгрунтовані витрати "Експедитора" ( в тому числі штрафні санкції передбачені "Еспедитором" третім особам із-за неналежного виконання "Клієнтом" своїх зобов*язань ( п.1.1 договора).
Умова надання конкретних послуг, а також перелік та операцій,що необхідно для здійснення перевезень узгоджуються сторонами в Заявці. Заявка є невід*ємною частиною даного договору (п.1.2.договора).
09.08.2010 року заявкою на надання транспортно-експедиторських послуг до договору №09/08/10 сторони погодили дату, час , адресу завантаження, замитнення, адресу митного оформлення,розвантаження ,термін доставки,маршрут, вантаж для перевезення, тип рухомого складу,спосіб завантаження, час на завантаження, сума фрахту,державний номер транспорного засобу, прізвище водія ( (а.с.19).
Для перезення товару позивачем було залучено перевізника ПП ОСОБА_1. який виконав перевезення а/м НОМЕР_1 по СМR №6769414,066438 (а.с.26,27) за маршрутом Чехія (Гумполець,Бредлична)- Україна (Харків).Товар отримано відповідачем про що свідчить відмітка в зазначених СМR в графі за № 24.
Сторони передбачили наступний порядок розрахунків, а саме : порядок розрахунків,форма, терміни і сума фрахту узгоджується сторонами в заявці.( п.3.2 договору).Оплата за виконані послуги і додаткові витрати в процесі виконання послуг здійснюється без урахування взаємних претензій протягом 5-ти календарних днів з моменту отримання Клієнтом копій транспортних накладних документів, рахунку, податкової накладної, акту виконаних робіт ( п.3.4 договору).
Пунктом 1.1 договору передбачено, що даним договором регулюються взаємовідносини, що виникають між Експедитором (відповідач) та Виконавцем (позивач) під час здійснення та оплати транспортно-експедиційних послгу під час організації перевезень вантажів.
Отже правовідносини, що виникли між сторонами є договором перевезення.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами 1, 3 та 5 статті 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов’язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов’язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку. Зобов’язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу. Зобов’язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Положення ст. 909 цього Кодексу встановлюють, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Відповідно до ст. 4, 5 Конвенції "Про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (КДПВ)" від 19.05.1956 р. виконання перевезення підтверджується товарно-транспортною накладною (CMR).
На виконання умов договору позивачем надано відповідачу послуг та здійснено перевезень на загальну суму 23500 грн., що підтверджується міжнародними товарно-транспортними накладними (CMR), Ці міжнародні товарно-транспортні накладні підписані відправником та одержувачем товара, а їх підписи скріплені печатками юридичних осіб.
Згідно пункту 3.4 договору розрахунок з Екпедитром (позивачем) здійснюється на підставі отриманих від позивача оригіналу ТТН, оригіналу рахунку, податкової накладної, акту виконаних робіт тощо. Позивач надав суду доказ відправки 10/09/2010 року рекомендованим листом зазначених у п.3.4. договору документів (арк.с. 28,56). Суд враховує це як доказ, оскільки з наданих відповідачем документів, доданих до відзиву на позовну заяву, вбачається наступне.
Суд встановив, що в порушення умов договору відповідач свій обов’язок не виконав, за перевезення не розрахувався .
Згідно зі ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов‘язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Отже, суд вважає, що у позивача виникло право вимагати стягнення боргу за надані послуги з перевезення вантажу з 20.09.2010 року.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.920 ЦК України у разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов‘язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч.1ст.193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Судом встановлено, що сторони погодили строк виконання зобов’язання щодо оплати вартості перевезення, проте відповідач, в порушення вимог чинного законодавства та умов договору, за перевезення не розрахувався повністю, в зв’язку з чим у нього наявна заборгованість в розмірі 23500 грн.
Таким чином, суд визнає вимогу позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості за надані позивачем, але не оплачені в повному обсязі відповідачем перевезення вантажу у розмірі 23500,00 грн. - законною, обґрунтованою, доведеною належними та допустимими доказами та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
В зв’язку з простроченням відповідачем зобов’язання щодо оплати перевезення позивач просить стягнути з відповідача пеню у сумі 577,22 грн., втрати від інфляції у сумі 109,99 грн. та три відсотки річних у сумі 111,72 грн.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ч.1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.
Частина 2 ст.551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Пунктом 6.7 Договору передбачений розмір пені- подвійна облікова ставка Нацбанку України на момент встановлення штрафних санкцій.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Приписами статей 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача .
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 75, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд , -
ВИРІШИВ:
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Виробниче підприємство "Твін-Друк" (м.Харків, вул.Роганська,149 код ЄДРПОУ 23454034 іпн 234540320391 р/р 26000030003763 в філії УніКредит Банку у м.Києві МФО 300744) на користь ТОВ" ЕФ ЕС Маккензі-Україна" ( м.Київ, вул.Н.Грінченка,2/1 Бізес-парк "Протасов" код ЄДРПОУ 33835710 р/р 2600101657921 в Київська М.Ф."Укрсоцбанк" у м.Києві, МФО 322012) суму боргу 23500 грн.,пеню 577,22 грн., індекс інфляції 109,99 грн., 3 % річних 111,72 грн, державне мито 243 грн, інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Лаврова Л.С.
рішення підписано 13.01.11 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2011 |
Оприлюднено | 08.02.2011 |
Номер документу | 13658618 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні