Рішення
від 03.02.2011 по справі 3/2/5022-23/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

3/2/5022-23/2011

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" лютого 2011 р.Справа № 3/2/5022-23/2011

Господарський суд Тернопільської області

у складі   судді Турецького І.М.             

Розглянув справу

за позовом: Комунального підприємства "Тернопільводоканал", вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 03353845)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю " Поліграфіст", вул. Довга, 21, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 14048482)

про  стягнення заборгованості

За участю представників:

Позивача:          Хапчур  О.М. –представник  за довіреністю  №38/11 від 11.01.2011р.

Відповідача:           не з'явився

Суть справи: Комунальне підприємство "Тернопільводоканал", вул. Танцорова, 7,  м. Тернопіль  звернулось  до  господарського  суду  Тернопільської області  з  позовною  заявою до відповідача Товариства з обмеженою  відповідальністю "Поліграфіст" , вул.. Довга, 21, м. Тернопіль про стягнення 8168 грн. 45  коп. , в тому числі 4946,78 грн. заборгованості за надані послуги, 3221,67 грн. пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань.

Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався. Явку в судове засідання свого представника  не забезпечив, хоча про   дату , час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином,  про  що  свідчать  повідомлення  про  вручення  поштового  відправлення   від 17.01.2011р.  та  від 24.01.2011р.  , та  в порядку  передбаченому ст.64 ГПК  України, пунктом 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. №75 та пунктом 19 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. № 01-8/482,  письмового відзиву на позовну заяву  суду не надав.

Враховуючи зазначені обставини, беручи до уваги, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, а тому суд прийшов до висновку,  що справу слід  розглядати без участі представника відповідача, за наявними у ній матеріалами, в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

У відповідності до ст. 77 ГПК України, розгляд  справи відкладався  на 03 лютого 2011 року на  10:00 год.,  що  підтверджується   ухвалою  суду  від 20.01.2011р.  

В розпочатому судовому засіданні представнику позивача ,  роз‘яснено  їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22,   81 –1 Господарського процесуального кодексу України.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу  , в порядку ст.. 81-1 ГПК України , не   здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, суд встановив наступне:

23 грудня 2004 року  між Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" (надалі " Виконавець")  та Товариством з обмеженою  відповідальністю "Поліграфіст" (надалі –"Споживач") був укладений договір № 1691 про надання послуг з водопостачання та водовідведення, відповідно до умов якого виконавець бере на себе зобов'язання здійснювати забезпечення споживача питною водою до межі розмежування згідно затвердженого уповноваженим органом добового графіку подачі води, а також забезпечення відведення стічної води, здійснювати водопостачання та водовідведення на об'єкт споживача: друкарня по вул..Довга, 21 в м. Тернополі, а споживач бере на себе зобов'язання своєчасно і повністю оплачувати надані йому послуги з водозабезпечення та водовідведення.

Позивач належним   чином  виконав  свої  зобов‘язання  за договором про надання  послуг   з водопостачання  та  водовідведення №1691,   надав  послуги з водопостачання   та  водовідведення відповідачу  ,  що  підтверджується карточкою споживача ТзОВ "Поліграфіст",  виставленими рахунками на оплату . ( знаходяться  в матеріалах  справи. )

Однак, як стверджує позивач та вбачається з матеріалів справи, відповідач, в порушення умов договору та вимог законодавства, свої зобов'язання по оплаті вартості наданих  послуг  виконав лише частково, про що свідчить долучений позивачем до матеріалів справи розрахунок  боргу, і його заборгованість перед позивачем, станом на час звернення до суду, становить 4946 грн. 78 коп.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України, а саме цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що непередбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько –господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до   звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння  відмова  від  зобов'язання  або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо  у  зобов'язанні  встановлений  строк  (термін)  його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Як  вбачається із ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

 Взаємовідносини, що склалися між сторонами у справі суд кваліфікує як взаємовідносини, що випливають із договору про надання послуг , згідно якого та в силу ст. 901 Цивільного кодексу України,   одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Оцінивши представлені документальні докази,  господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача  щодо стягнення з відповідача боргу на суму 4946 грн. 78 коп.  , документально обґрунтовані і підлягають  задоволенню .     

Згідно п.4.2.  даного    Договору, споживач   за  несвоєчасні  розрахунки  за надані   йому   згідно  даного  договору   послуги  сплачує  на  користь   виконавця  пеню   в розмірі 0, 5 %   від  суми   простроченого  платежу   за  кожний   день  прострочення  ,  але  не  більше   ста  відсотків  загальної   суми  боргу.

Відповідно до  умов   Договору, за несвоєчасне  виконання  грошового зобов‘язання позивач нарахував відповідачу пеню в сумі  3221 грн. 67 коп.   ,  яка  відповідачем  не  сплачена.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які   боржник   повинен  передати  кредиторові  у  разі  порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка,  що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею  є  неустойка,  що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно  виконаного  грошового  зобов'язання  за  кожен   день прострочення виконання. (ст.549 ЦК України)

Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. (ст.. 550 ЦК України)

Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.  (ст.. 551 ЦК України)

У відповідності до вимог ст.  230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Стаття 1 Закону  України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання  грошових зобов'язань ” передбачає, що  платники  грошових  коштів  сплачують  на  користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

За  таких обставин справи  ,  суд  прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача  щодо стягнення з відповідача  пені  на суму 3221 грн. 67 коп.  , документально обґрунтовані і підлягають  задоволенню.

Відповідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі  яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.    

Судові витрати, в порядку ст.49 ГПК України , покласти на відповідача  .

Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 49, 82 - 85 ГПК України, ст.ст. 509, 525, 526, 530, 549, 550, 551,  629, 901 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 193, 230  ГК України ,  господарський суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю " Поліграфіст", вул. Довга, 21, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 14048482) на користь Комунального підприємства "Тернопільводоканал", вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 03353845) -  4946 грн. 78  коп.  заборгованості, 3221 грн. 67 коп. пені, 102  грн. 00 коп. в повернення витрат  по оплаті  державного мита,  236 грн. 00 коп. в повернення  витрат на інформаційно-технічне забезпечення   судового процесу.

3. Видати наказ.

4. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу  протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, "07"  лютого  2011 року, через місцевий господарський суд.

5. Рішення направити сторонам по справі.

 

Суддя                                                                                          І.М. Турецький

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення03.02.2011
Оприлюднено09.02.2011
Номер документу13672316
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3/2/5022-23/2011

Ухвала від 10.01.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Рішення від 03.02.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні