Рішення
від 03.02.2011 по справі 18/1263
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - * 10002, м. Житомир, май дан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

від "03" лютого 2011 р. Справа № 18/1263

Господарський суд Житоми рської області у складі:

судді Сол овей Л.А.,

за участю представників с торін:

від позивача: Грінч ук Н.А., довіреність від 05.01.2011р .;

від відповідача: ОСОБ А_2 - адвокат;

розглянув справу за позов ом Регіонального відділення Фонду державного майна Укра їни по Житомирській області (м. Житомир)

до ОСОБА_3 (м.Житомир)

про стягнення 4392,86 грн.

з перервою в судовому засід анні з 25.01.2011р. по 03.02.2011р. згідно ст.77 ГПК України,

Спір вирішено в більш трива лий строк, ніж встановлено ч.1 ст.69 ГПК України, за клопотанн ям сторін (а.с.27).

Позивачем пред'явлено позо в до ОСОБА_3 про відшкодув ання збитків в сумі 4392,86грн. Обґ рунтовуючи позовні вимоги, п озивач посилається на поруше ння відповідачем укладеного між сторонами умов договору купівлі-продажу від 29.05.2003р., від повідно до якого позивач пер едав у власність відповідача незавершений будівництвом о б'єкт державної власності-жи тловий будинок (позиція за ге нпланом 306), який знаходиться з а адресою: АДРЕСА_1 на земе льній ділянці 0,3га. Вказує, що п унктом 5.3 договору передбачен о, що покупець зобов'язаний за вершити будівництво об'єкту протягом 5 років зі збереженн ям первісного призначення. У разі невиконання покупцем з азначеної вимоги, з останньо го підлягають відшкодуванню збитки, передбачені умовами договору. Враховуючи, що об'єк т незавершеного будівництва - житловий будинок розібрано , відсутня можливість поверн ення об'єкта у державну власн ість, тому регіональне відді лення Фонду державного майна , на підставі п.4.2 та п.7.3 договор у, відповідно до Порядку визн ачення розміру збитків від р озкрадання, нестачі, знищенн я (псування) матеріальних цін ностей, затвердженого Постан овою КМУ від 22.01.1996р. №116, нарахува ло відповідачу збитки в розм ірі 4392,86грн., які і просить стягн ути з відповідача.

Представник позивача в суд ове засідання 25.01.2011р. надав заяв у про збільшення позовних ви мог за №03/163 від 24.01.2011р., в якій пози вач, керуючись ст.22 ГПК Україн и просить суд розірвати дого вір купівлі-продажу №1864 від 29.05.2 003р. об'єкта незавершеного буд івництва - житлового будинку (поз. за генпланом 306), який знах одиться за адресою: АДРЕСА_ 1 на земельній ділянці 0,3га т а стягнути з відповідача зав дані збитки в розмірі 4392,86грн.

Під збільшенням розміру по зовних вимог відповідно до ч .2 статті 22 ГПК України слід роз уміти збільшення суми позову за тією ж вимогою, яку було за явлено у позовній заяві. Тому збільшення розміру позовних вимог не може бути пов'язано з пред'явленням додаткових по зовних вимог, про які не йшлос я в позовній заяві.

Однак, як вбачається зі зміс ту вказаної заяви, позивач, кр ім викладеної у позовній зая ві вимоги про стягнення суми збитків, просить додатково р озірвати договір купівлі-про дажу №1864 від 29.05.2003р. з підстав нен алежного виконання відповід ачем його умов.

Відповідно до вимог ч.4 ст.22 Г ПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних в имог за умови дотримання вст ановленого порядку досудово го врегулювання спору у випа дках, передбачених статтею 5 ц ього Кодексу, в цій частині, ві дмовитись від позову або зме ншити розмір позовних вимог. Д о п о ч а т к у розгляду госпо дарським судом справи п о с у т і позивач має право змінит и предмет або підставу позов у шляхом подання письмової з аяви.

Початок розгляду справи по суті співпадає з початком ро згляду безпосередньо позовн их вимог, тобто після відкрит тя судового засідання, роз'яс нення сторонам їх прав та обо в'язків, з'ясування наявності відводів складу суду, розгля д інших клопотань та заяв. Зая ви про зміну предмета а б о пі дстав позову, подані після по чатку розгляду господарськи м судом справи по суті, залиша ються без розгляду і приєдну ються до матеріалів справи (п .1.4 Рішення зборів суддів Вищо го господарського суду Украї ни за №4 від 04.08.2010р.).

Розглянувши заяву позивач а про збільшення позовних ви мог, суд встановив, що позивач вказаною заявою змінив підс таву позову, додавши вимогу п ро розірвання договору (яка р аніше не заявлялась), що відпо відно до ч.4 ст.22 ГПК України (як а передбачає право позивача змінити предмет позову лише до початку розгляду господа рським судом справи по суті), є недопустимим, оскільки суд п ерейшов до розгляду справи п о суті 26.10.2010р., що підтверджуєть ся протоколом судового засід ання від 26.10.2010р. (а.с.17), а заява про збільшення позовних вимог п одана до суду 25.01.2011р. (а.с.47-48).

Враховуючи викладене, суд у хвалив залишити без розгляду заяву позивача про збільшен ня позовних вимог, що не позба вляє позивача звернутись до суду для захисту свого поруш еного права в загальному пор ядку.

Представник позивача в суд овому засіданні 03.02.2011р. позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача п исьмового відзиву на позовну заяву не надав, в судовому зас іданні проти позову заперечи в.

Заслухавши пояснення пред ставників сторін, дослідивши матеріали справи, господарс ький суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріал ів справи, 29 травня 2003 року між Р егіональним відділенням Фон ду державного майна України по Житомирській області (про давець, позивач) та ОСОБА_3 (покупець, відповідач) укладе но договір купівлі-продажу № 1864 від 29.05.2003р. (а.с.5) об'єкта незавер шеного будівництва - житлово го будинку (позиція за генпла ном 306), за умовами якого продав ець зобов'язався передати у в ласність покупця незавершен ий будівництвом об'єкт держа вної власності-житловий буди нок (позиція за генпланом 306), як ий знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділян ці 0,3га., а Покупець - прийняти о б'єкт незавершеного будівниц тва, сплатити за нього ціну ві дповідно до умов, що визначен і в цьому договорі (п.1.1 догово ру).

Відповідно до п.1.2 договору п раво власності на об'єкт неза вершеного будівництва виник ає у покупця з моменту підпис ання акту приймання-передачі .

15.07.2003р. сторони підписали акт приймання-передачі об'єкта н езавершеного будівництва - ж итлового будинку (позиція за генпланом 306), що знаходиться з а адресою: АДРЕСА_1 на земе льній ділянці 0,3га., який підтв ердив перехід права власност і на вказане майно від регіон ального відділення Фонду дер жавного майна України по Жит омирській області до ОСОБА _3 (а.с.6).

Приписами п.5.3 договору стор они встановили, що покупець з обов'язаний виконувати умови продажу об'єкта, зокрема заве ршити будівництво протягом 5 років зі збереженням первіс ного призначення. Тобто, зобо в'язання за договором мали бу ти виконані до 15.07.2008р.

Матеріалами справи стверд жується, що відповідач в трав ні 2008р. звертався до Корольовс ького районного суду м.Житом ира з позовом до Регіонально го відділення Фонду державно го майна України про внесенн я змін до договору купівлі-пр одажу об'єкта незавершеного, а саме просив замінити слова "завершення будівництва про тягом 5 років зі збереженням п ервісного призначення" на "ро збирання виконаних конструк цій, впорядкування земельної ділянки в термін до 01.10.2008р.". Ріше нням Корольовського районн ого суду м.Житомира від 29.07.2008р. ОСОБА_3 відмовлено в задово ленні позовних вимог (а.с.10).

Тобто, договір між сторонам и діє в укладеній 29.05.2003р. редакц ії.

Відповідно до ст.27 Закону Ук раїни "Про приватизацію держ авного майна" від 19.02.97 №89/97-ВР кон троль за виконанням договорі в купівлі-продажу здійснює д ержавний орган приватизації , який уклав відповідний дого вір.

На виконання вимог цього За кону Регіональним відділенн ям Фонду державного майна Ук раїни по Житомирській област і проведено поточні перевірк и виконання умов договору ку півлі-продажу від 29.05.2003р. об'єкт а незавершеного будівництва - житлового будинку (позиція з а генпланом 306), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на зем ельній ділянці 0,3га., за резуль татами яких було складено ві дповідні акти (а.с.7-9).

В актах поточних перевірок зазначено, що умови договору ОСОБА_3 не виконуються, а о б'єкт приватизації розібран о.

З огляду на викладене, факт невиконання договірних зобо в'язань по добудові незаверш еного будівництва встановле но та підтверджено належним чином.

Стаття 11 Цивільного кодекс у України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені ак тами цивільного законодавст ва, а також із дій осіб, що не пе редбачені цими актами, але за аналогією породжують цивіль ні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільни х прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Частиною 1 ст.193 Господарсько го кодексу України передбаче но, що до виконання господарс ьких договорів застосовують ся відповідні положення Циві льного кодексу України з ура хуванням особливостей, перед бачених цим кодексом.

За статтею 526 Цивільного код ексу України зобов'язання ма є виконуватися належним чино м відповідно до умов договор у та вимог цього Кодексу, інши х актів цивільного законодав ства, а за відсутності таких у мов та вимог - відповідно до зв ичаїв ділового обороту або і нших вимог, що звичайно ставл яться.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивіль ного кодексу України, якщо у з обов'язанні встановлений стр ок (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у це й строк (термін).

За статтею 509 Цивільного код ексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одн а сторона (боржник) зобов'язан а вчинити на користь другої с торони (кредитора) певну дію (п ередати майно, виконати робо ту, надати послугу, сплатити г роші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має пра во вимагати від боржника вик онання його обов'язку.

Згідно зі ст.626 Цивільного ко дексу України договором є до мовленість сторін, спрямован а на встановлення, зміну або п рипинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору с тановлять умови (пункти), визн ачені на розсуд сторін і пого джені ними, та умови, які є обо в'язковими відповідно до акт ів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу Укра їни).

Приписами ст.629 цього Кодекс у встановлено, що договір є об ов'язковим для виконання сто ронами.

Згідно зі статтею 611 зазначе ного Кодексу, у разі порушенн я зобов'язання настають прав ові наслідки, встановлені до говором або законом, зокрема , припинення зобов'язання вна слідок односторонньої відмо ви від зобов'язання, якщо це вс тановлено договором або зако ном, або розірвання договору ; відшкодування збитків та мо ральної шкоди.

Із зазначеною нормою корес пондується і стаття 19 Закону У країни "Про особливості прив атизації об'єктів незавершен ого будівництва", за приписам и якої у разі невиконання умо в договору купівлі-продажу п ідлягає розірванню в установ леному законодавством поряд ку. При цьому покупець, з яким розірвано договір купівлі-пр одажу, повертає об'єкт приват изації в державну власність за актом приймання-передачі, а також відшкодовує державі збитки, завдані невиконання м умов договору.

Згідно з ч.5 ст.27 Закону Украї ни "Про приватизацію державн ого майна", на вимогу однієї і з сторін договір купівлі-про дажу може бути розірвано або визнано недійсним за рішенн ям суду в разі невиконання ін шою стороною зобов' язань, п ередбачених договором купів лі-продажу, у визначені строк и.

Згідно розділу 4 договору ст орони передбачили, що кожна с торона зобов'язується викону вати обов'язки, покладені на н еї цим Договором, та сприяти і ншій стороні у виконанні її о бов'язків (п.4.1); сторони несуть матеріальну відповідальніс ть за невиконання або ненале жне виконання умов цього дог овору (п.4.2).

Пунктом 7.3 договору сторони узгодили, що у разі невиконан ня покупцем умов цього догов ору, продавець має право у вст ановленому порядку на розірв ання договору, відшкодування завданих збитків у цінах, дію чих на момент розірвання дог овору, та повернення об' єкт а незавершеного будівництва у власність продавця.

Як встановлено судом, на пі дставі договору купівлі - пр одажу у відповідача виникл о право власності на об' єкт незавершеного будівництва, а отже, і право володіння, кори стування та розпорядження ма йном, а також у нього виникли зобов' язання добудувати об ' єкт незавершеного будівни цтва протягом 5 років; за невик онання покупцем умов договор у сторони погодили можливіст ь застосування штрафних санк цій, в тому числі у вигляді від шкодування збитків.

Оскільки відповідач не вик онав своїх договірних зобов' язань по добудові незавершен ого будівництва у визначений договором п'ятирічний строк , отже позивач має право на ст ягнення збитків, відшкодуван ня яких передбачено умовами договору та нормами чинного законодавства.

Проте, як вже зазначалось, п унктом 7.3 договору сторони дом овились, що у разі невиконанн я покупцем умов цього догово ру, продавець має право у вста новленому порядку на розірва ння договору, відшкодування завданих збитків у цінах, дію чих на момент розірвання дог овору, та повернення об' єкт а незавершеного будівництва у власність продавця.

З наведеного пункту догово ру вбачається, що розрахуват и завдані збитки можливо лиш е у разі розірвання договору , оскільки передбачено, що зби тки відшкодовуються у цінах , діючих н а м о м е н т р о з і р в а н н я д о г о в о р у .

Оскільки умовами договору сторони передбачили, що пози вач має право на стягнення зб итків лише за умови розірван ня договору з дотриманням по рядку, встановленого чинним законодавством України, а по зивач в позовній заяві та до п очатку розгляду справи по су ті не ставив вимогу про розір вання договору, тому вимога п озивача про стягнення нарахо ваних збитків є передчасною так як не настав строк сплати збитків.

Крім того, судом встановлен о, що позивач не звертався до в ідповідача з пропозицією про розірвання договору №1864 від 29. 05.2003р.

За таких обставин, враховую чи вищевикладене, вимога поз ивача про стягнення збитків в розмірі 4392,86грн. є безпідстав ною та задоволенню не підляг ає.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд відмовляє поз ивачу у позові про стягнення збитків.

Суд звертає увагу позивача , що недотримання позивачем в имог ч.2 ст.188 ГК України щодо об ов'язку надсилання іншій сто роні пропозицій про розірван ня договору, у разі виникненн я такої необхідності, не позб авляє позивача права звернут ися за захистом порушеного п рава шляхом вчинення прямого позову до відповідача про ро зірвання договору та стягне ння збитків у цінах, діючих на момент розірвання договору.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК У країни, господарський суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ві дмовити.

Рішення господарського с уду набирає законної сили пі сля закінчення десятиденног о строку з дня його прийняття .

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення03.02.2011
Оприлюднено11.02.2011
Номер документу13699460
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/1263

Ухвала від 29.03.2010

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 27.09.2010

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Рішення від 03.02.2011

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Соловей Л.А.

Ухвала від 18.01.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні