ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" січня 2011 р. Справа № 4/222-10
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Райффайзен Лізинг Аваль", м. Київ
до Приватного підприємця ОСОБА_3, м. Бровари
про стягнення 45 432,24 грн.
за участю представників сторін:
позивач –Студенніков Д.М. –предст., дов. № 09-09/10 від 09.09.2010р.
відповідач –не з’явився;
Обставини справи:
В провадженні господарського суду Київської області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Райффайзен Лізинг Аваль” (позивач) до Приватного підприємця ОСОБА_3 (відповідач) про стягнення заборгованості за укладеним між позивачем і відповідачем Договором фінансового лізингу №3268-05/09 від 06.05.2009р. у сумі 45 432,24 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 30.12.2010р. було порушено провадження у даній справі, розгляд призначено на 31.01.2011р.
Представник відповідача в судове засідання 31.01.2011 року не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, письмових пояснень стосовно заявлених позовних вимог не подали.
Відповідно до п. 3.6 Роз’яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. N 02-5/289 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
У зв’язку з неявкою представника відповідача в судове засідання, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті у відповідності із ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд Київської області, –
ВСТАНОВИВ:
06.05.2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Райффайзен Лізинг Аваль" (лізингодавець) та Приватним підприємцем ОСОБА_3 укладено Договір фінансового лізингу №L3268-05/09 (Договір), згідно з умовами якого лізингодавець (позивач) на підставі договору купівлі–продажу (поставки) зобов'язується придбати у свою власність і передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації, у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічний опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого визначаються в Спеціфікації (Додаток №2 до Договору), а лізингоодержувач (відповідач) зобов'язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього Договору.
На виконання вимог Договору позивач (лізингодавець) передав, а лізингоодержувач отримав предмет лізингу, що підтверджується підписаним керівниками обох підприємств та скріпленим їх печатками актом приймання –передачі предмета лізингу
Позивачем у відповідності до п.8.3.1. Загальних умов фінансового лізингу (Додаток №4 до Договору) повністю виконано свої зобов’язання перед відповідачем шляхом придбання у власність на підставі договору купівлі –продажу предмету лізингу у визначеного лізингоодержувачем продавця та передачі предмету лізингу у тимчасове володіння та користування лізингоодержувачу за плату.
У зв’язку з наявністю у лізингоодержувача (відповідача) простроченої заборгованості за Договором та враховуючи, що лізингоодержувачем (відповідачем), сторони дійшли згоди внести зміни та доповнення до Договору, про що укладена відповідна Угода від 01.10.2009 р.
Відповідно до п. 2 Угоди сторони погодили внести зміни до Договору, погодивши його та додатки 1, 2 та 4 до нього у новій редакції. Ця Угода набрала чинності з дня її підписання. З моменту підписання цієї Угоди та Договору в новій редакції попередня редакція Договору втратила чинність.
01.10.2009 р. між лізингодавцем та лізингоодержувачем був укладений договір оренди (фінансового лізингу) № LС3268-05/09 (Договір у новій редакції) за умов, передбачених Угодою. До Договору у новій редакції були підписані додатки 1, 2 та 4 до нього.
Відповідно до п.п. 1.1, 4.1 Договору у новій редакції лізингоодержувач (відповідач) зобов'язався за цим Договором сплачувати відсотки за фінансування придбання Предмета лізингу та поточні лізингові платежі.
Згідно з п.4.3 Договору у новій редакції, лізингоодержувач протягом строку лізингу щомісяця сплачує лізингодавцю авансом поточні лізингові платежі, які розраховуються на перший робочий день кожного лізингового періоду за поточний місяць та складаються з суми, що ставиться в погашення вартості Предмета лізингу та комісії лізингодавця.
Пунктом 4.4 Договору у новій редакції передбачено, що Розмір Комісії для кожного періоду лізингу розраховується за ставкою, визначеною в п. 4.2 цього Договору, від заборгованості лізингоодержувача у грошовому еквіваленті іноземної валюти для відповідного періоду лізингу згідно Графіку (Додаток 1 до Договору). Розрахована таким чином сума комісії перераховується у гривні за Курсом продажу з дотриманням умов частини другої цього пункту.
Комісія лізингодавця розрахована у гривнях, не може бути менше різниці між поточним лізинговим платежем у гривні та граничною сумою, яка ставиться в погашення заборгованості лізингоодержувача згідно даних колонки «С»Графіку (Додаток 1 до Договору).
Перерахунок лізингових платежів, розрахованих у грошовому еквіваленті іноземної валюти, здійснюється лізингодавцем за Курсом розрахунку платежів плюс ставка збору до Пенсійного фонду з купівлі іноземної валюти, що діє на момент виставлення рахунку, та комісія АТ «Райффайзен Банк Аваль»з купівлі валюти, згідно офіційного сайту лізингодавця (п.4.5 Договору у новій редакції).
Згідно п.4.6 Договору у новій редакції, оплата всіх платежів здійснюється в національній валюті України - гривнях, шляхом перерахування грошових коштів на рахунок лізингодавця.
Пунктом 4.8 Договору у новій редакції передбачено, що всі додаткові послуги, визначені в Загальних умовах (Додаток 4 до цього Договору), а також ті, які не визначені цим Договором та необхідність, в яких може виникнути у лізингоодержувача, оплачуються лізингоодержувачем окремо за тарифами лізингодавця, розміщеними на офіційному сайті лізингодавця.
У відповідності до ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг»передбачено, що до складу лізингових платежів можуть включатися: сума, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; платіж як винагорода лізингодавцю за отримане у лізинг майно; компенсація відсотків за кредитом; інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Згідно з Загальними умовами фінансового лізингу (Додаток №4 до Договору у новій редакції (надалі - Загальні умови), лізингоодержувач сплачує поточні лізингові платежі щомісяця авансом до 8 числа поточного місяця на підставі рахунку лізингодавця, направленого на вказану в Договорі у новій редакції електронну адресу лізингоодержувача або за допомогою факсимільного зв'язку. При чому, у разі неотримання рахунку лізингодавця до 5 числа поточного місяця лізингоодержувач зобов'язаний звернутися до лізингодавця та отримати свій рахунок самостійно.
Відповідно до п.4.1, 4.6 Договору лізингові платежі складаються з авансового лізингового платежу та поточних лізингових платежів, що включають: суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу та комісією лізингодавця. До складу комісії в повному обсязі включаються винагорода лізингодавця, компенсація відсотків за фінансування придбання предмета лізингу за договором купівлі-продажу та витрати лізингодавця, які виникли в період дії цього Договору та пов‘язані з ним.
Крім того, відповідно до п.6.1. Загальних умов лізингодавець має право в односторонньому порядку змінити суму лізингових платежів.
Відповідно до п. 6.3 Загальних умов змінений за правилами п.п. 6.1, 6.2 Загальних умов розмір лізингових платежів зазначається у відповідному рахунку лізингодавця та підлягає сплаті лізингоодержувачем у безспірному порядку.
У зв’язку з наявністю у лізингоодержувача (відповідача) простроченої заборгованості за Договором та враховуючи, що лізингоодержувачем (відповідачем) було виявлено бажання здійснити реструктуризацію цієї заборгованості, Сторони дійшли згоди внести зміни та доповнення до Договору, про що укладена відповідна Угода від 02 серпня 2010р.
Пунктом 2 Угоди сторони погодили новий Графік розрахунку заборгованості Додаток №1 та виклали його в новій редакції. У відповідності до п. 5 Угоди Сторони погодили змінити номер Договору на № LC3268-08/10.
Відповідачем зобов’язання перед позивачем за Договором належним чином не виконуються, у зв‘язку із чим за ним утворилася заборгованість по сплаті поточних лізингових платежів у сумі 45432,24 грн. за наступними рахунками-фактурами: №LC 3268-08/10/3-004 від 01.10.2010р. на суму 9 601,35 грн.; № LC 3268-08/10/4-006 від01.11.2010р.насуму 17936,61 грн.; № LC 3268-08/10/5-008 від 01.12.2010 р. на суму 17894,28 грн.
У відповідності до ст.ст. 193, 196 і 227 Господарського кодексу України учас ники господарських відносин повинні виконувати господарські зо бов’язання належ ним чином відповідно до закону, інших правових актів та договору, кожна сто рона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належ ного виконання нею зо бов’язання, а порушення зобов’язань є підставою для застосування господарських санкцій. Одностороння відмова від виконання зобов’язань, крім випадків, передбаче них законом, не допускається. До виконання господар ських договорів за стосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особ ливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) зобов‘язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов‘язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов‘язку. Зобов‘язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 1 ст. 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов‘язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов‘язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов‘язання (неналежне виконання).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов‘язків,зокрема, є договори та інші правочини.
Договором згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов‘язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 292 Господарського кодексу України лізинг –це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.
Частина 2 ст. 1 Закону України “Про фінансовий лізинг” передбачає, що за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов‘язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов та передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону України “Про фінансовий лізинг” сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 11 Закону України “Про фінансовий лізинг” передбачено, що лізингоодержувач зобов‘язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов‘язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України та ч. 7 ст. 193 Господарського процесуального кодексу України одностороння відмова від зобов‘язання не допускається, крім випадку коли право такої відмови встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов‘язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
Таким чином, зважаючи на встановлені факти та норми чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги нормативно та документально доведені, відповідачем визнані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті державного мита відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 44 Господарського процесуального кодексу України судом покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, –
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Райффайзен Лізинг Аваль”(04073, м. Київ, просп. Московський, 9, корп. 5, код ЄДРПОУ 34480657) 45432 (сорок п’ять тисяч чотириста тридцять дві) грн. 24 коп. заборгованості, 454 (чотириста п’ятдесят чотири) грн. 32 коп. витрат по сплаті державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя О.В. Щоткін
Дата складання повного тексту рішення: 08.02.2011 року
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2011 |
Оприлюднено | 15.02.2011 |
Номер документу | 13725899 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні