27/163-10-5169
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" лютого 2011 р.Справа № 27/163-10-5169
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Чумаченко І.І.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явились;
від відповідача: Лєсковська І.О. (представник діючий за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Інституту біології південних морів імені О.О.Ковалевського Національної академії наук України;
до відповідача: Науково-дослідної установи "Український науковий центр екології моря"
про стягнення 140 000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Інститут біології південних морів імені О.О.Ковалевського Національної академії наук України звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача - Науково-дослідної установи "Український науковий центр екології моря", в якій просить суд стягнути з відповідача 140 000,00 грн. заборгованості за договором №148/09 від 22.09.2009р. та покласти на відповідача судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що на підставі укладеного між сторонами договору №148/09 на надання послуг зі створення науково-технічної продукції від 22.09.2009р., позивачем було виконано вчасно та в повному обсязі свої зобов'язання, між тим відповідач свої обов'язки не виконав, в зв'язку з чим у нього утворилась визначена у позовних вимогах заборгованість.
Позивач у судові засідання не з'явився, між тим надав до суду усі необхідні документи для встановлення повноти обставин та вирішення спору по суті.
20.01.2011р. позивач надав до суду клопотання (вх. ГСОО 1748/2011), згідно якого позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд розглянути справу без участі представника Інституту біології південних морів імені О.О.Ковалевського Національної академії наук України.
У судовому засіданні 22.12.2010р. представник відповідача надав до суду заяву (вх. ГСОО №34696 від 22.12.2010р.), згідно якої позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив:
22 вересня 2009 року між Інститутом біології південних морів імені О.О.Ковалевського НАН України (надалі –виконавець) та НДУ "Український науковий центр екології моря" (надалі –замовник) укладено договір №148/09 на надання послуг зі створення науково-технічної продукції, на підставі договору УкрНЦЕМ з Мінприроди від 17.12.2008р. за №1/1190/22/2/93/08 "Дослідження та розробки в галузі біологічних наук".
Згідно до умов договору №148/09 від 22.09.2009р., замовник доручає, а виконавець здійснює надання послуг: «Дослідження та розробки в галузі біологічних наук. Код за ДК 015-97 (НДР «Оцінка та прогноз стану морських біоценозів Керченської протоки і прилеглих районів Чорного та Азовського морів»), далі –НДР (п. 1.1 договору)
Відповідно до п.1.3 договору, зміст та терміни виконання головних етапів, визначаються Календарним планом (додаток №2).
Пунктом 2.1 договору встановлено, що за виготовлену науково-технічну продукцію згідно з договором, замовник перераховує виконавцю, у відповідності з протоколом погодження договірної ціни (додаток 3), кошти у сумі: 180000,00 грн.(сто вісімдесят тис. грн.) без ПДВ.
У п. 2.2 договору визначено, що оплата НДР здійснюється замовником поетапно, відповідно до календарного плану, на підставі акту здавання-приймання НДР за кожним етапом, підписаним сторонами, протягом 10 банківських днів після отримання коштів від Мінприроди за договором від 17.12.2008р. №1/1190/22/2/93/08.
Згідно до умов п. 3.3 договору, по завершені робіт виконавець надає замовнику акт здавання-приймання НДР в 3-х примірниках, комплект наукової, технічної та іншої документації, передбаченої технічним завданням та умовами договору в трьох примірниках, у тому числі кошториси фактичних витрат з розшифруванням за статтями, акти звірки розрахунків.
Положеннями п. 3.4 договору встановлено, що замовник протягом 15 днів з дня одержання акта здавання-приймання НДР та звітних документів, зазначених у п. 3.3 цього договору, зобов'язаний направити виконавцю підписаний акт здавання-приймання або мотивовану відмову від його підписання.
Відповідно до умов п. 6.1 договору, сторони дійшли згоди, що умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли з 22.09.2009р. і діють на термін дії договору, по 31.12.2009р.
Згідно до умов п. 6.4, до даного договору додаються та є його невід'ємними частинами:
1.Технічне завдання (додаток 1).
2. Календарний план (додаток №2).
3.Протокол погодження договірної ціни (додаток3).
4.Калькуляція кошторисної вартості (додаток 4).
Відповідно до додаткової угоди №1 до договору №148/09, сторони дійшли згоди та встановили, що робота виконується в один етап та згідно додатку 1 до даної додаткової угоди «Протокол погодження договірної ціни на виконання НДР»визначили розмір договірної ціни на послуги, що є предметом договору, у сумі: 140000,00 грн. (сто сорок тис. грн.), без ПДВ, крім того, зазначили, що цей протокол є підставою для проведення взаємних розрахунків і платежів між виконавцем і замовником.
Разом з тим, матеріалами справи встановлено, що на виконання умов укладеного між сторонами договору позивач здійснив науково-дослідні роботи стосовно ретроспективного аналізу даних щодо стану морських біоценозів Керченської протоки та прилеглих акваторій Чорного та Азовського морів до аварії у листопаді 2007р. надав оцінку та прогноз стану морських біоценозів після аварії у листопаді 2007р., що підтверджується актом здавання- приймання послуг від 10.12.2009р. (а.с. 20), згідно з яким, вартість виконаних робіт становить 140000,00 грн.
Зазначені роботи були прийняті відповідачем без зауважень, згідно до змісту вищевказаного акту здавання-приймання послуг, а саме сторонами встановлено, що продукція задовольняє умовам виконання договору №148/09 та технічного завдання і оформлена у належному порядку (крім того, даний акт підписаний сторонами та скріплений відповідними печатками).
В порядку досудового врегулювання спору, позивачем направлено на адресу НДУ "Український науковий центр екології моря" претензію вих. № 115/1-7/41 від 18.01.2010р. з вимогою сплатити заборгованість за договором №148/09 у розмірі 171 920,00 грн. (з урахуванням суми штрафних санкцій) протягом 20 днів з моменту отримання даної претензії та попереджено відповідача, що у разі не виконання вимог претензії від 18.01.2010р., Інститут біології південних морів імені О.О.Ковалевського НАН України буде змушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав. Між тим, будь-яких доказів надіслання даної претензії, позивачем суду не надано.
В порушення вимог договору відповідач за фактично виконані роботи не розрахувався, в зв'язку з чим станом на момент розгляду спору за НДУ "Український науковий центр екології моря" рахується заборгованість перед Інститутом біології південних морів імені О.О.Ковалевського НАН України у розмірі 140000,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням договірних зобов'язань відповідачем, що обумовлено порушенням умов з оплати виконаних робіт та направлено на стягнення з відповідача, згідно до акту здавання-приймання послуг від 10.12.2009р., заборгованості за договором №148/09 від 22.09.2009р. на надання послуг зі створення науково-технічної продукції.
Суд, розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Положеннями п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч.1 ст.887 Цивільного кодексу України за договором підряду на проведення проектних робіт підрядник зобов'язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх. У ч.2 вказаної статті Цивільного кодексу України передбачено, що до договору підряду на проведення проектних робіт застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Згідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 631 Цивільного кодексу України, строком дії договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Із вищезазначених обставин справи вбачається, що відповідач порушив виконання своїх зобов'язань за договором №148/09 від 22.09.2009р., а саме не розрахувався за фактично здійснені науково-дослідні роботи.
Відповідно до ч.5 ст. 78 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що позовні вимоги Інституту біології південних морів імені О.О.Ковалевського НАН України щодо стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 140000,00 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита в сумі 1400,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. покладаються на відповідача
Керуючись ст.ст. 44, 49, 78, 82-85 ГПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Науково-дослідної установи "Український науковий центр екології моря" (65009, м. Одеса, Французький бульвар, 89, р/р 35229018000320 в ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 02572516) на користь Інституту біології південних морів імені О.О.Ковалевського Національної академії наук України (99011, м. Севастополь, пр. Нахимова, 2, р/р 35227005000021 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509) 140 000/сто сорок тисяч/грн. 00 коп. боргу, 1400/одна тисяча чотириста/грн. 00 коп. державного мита та 236/двісті тридцять шість/грн. 00 коп. витрат на ІТЗ судового процесу.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Суддя Невінгловська Ю.М.
Повний текст рішення складено 11.02.2011р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2011 |
Оприлюднено | 18.02.2011 |
Номер документу | 13799326 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Невінгловська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні