5005/841/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.02.11р.
Справа № 5005/841/2011
За позовом Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк",
м. Дніпропетровськ
до Приватного підприємства "Фолдер", м. Павлоград, Дніпропетровська область
про стягнення 18 760,68 грн.
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Безменко М.Є. дов. від 18.02.2010 року
від відповідача: не з"явився
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулося до господарського суду з позовом до Приватного підприємства "Фолдер" про стягнення 18 760,68 грн., із яких 3 958,57 грн. - заборгованість за простроченим кредитом, 4 911,44 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом, 3 070,67 грн. - пеня за несвоєчасне виконання зобов"язань за договором, 1 240,00 грн. - штраф за ненадання фінансової інформації, 5 580,00 грн. - штраф за ненадання інформації про цільове використання кредиту.
Позовні вимоги обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору № 10047 про надання овердрафтового кредиту від 18 січня 2008 року, укладеного між сторонами, в частині своєчасного повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитом та ненадання інформації про цільове використання кредиту та фінансової інформації. Враховуючи, що відповідач заборгованість у добровільному порядку не погасив, позивач за захистом свого порушеного права звернувся до суду.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
18 січня 2008 року між ПриватБанком (банк) та Приватним підприємством "Фолдер" (клієнт) було укладено договір № 10047 про надання овердрафтового кредиту, за умовами якого банк при наявності вільних грошових ресурсів зобов"язався здійснювати овердрафтове обслуговування клієнта, яке заключається у проведенні його платежів понад залишок на поточному рахунку клієнта, відкритому у банку, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку, при цьому утворюється дебетове сальдо.
Відповідно до укладеного договору відповідачу було надано кредитний ліміт у розмірі 31 000,00 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом.
За умовами п. 6.1. договору договір вступає в силу з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання кредиту в межах зазначених в них сум та діє в об"ємі перерахованих коштів до повного виконання зобов"язань сторонами по договору.
Відповідно до п. А.3. договору проведення платежів клієнта в порядку, встановленому договором, проводиться банком в строк до 18 січня 2009 року.
Позивач свої зобов"язання по договору виконав, надавши відповідачу кредитний ліміт у розмірі 31 000,00 грн., що підтверджується виписками з рахунку відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб"єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов"язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов"язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов"язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідач зобов"язання по договору в частині повернення грошових коштів у передбачений законом строк не виконав, у зв"язку із чим станом на момент розгляду справи у відповідача виникла заборгованість за простроченим кредитом у розмірі 3 958, 57 грн., що підлягає стягненню.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов"язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов"язується повернути кредит та сплатити проценти.
За користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує відсотки, виходячи із відсоткової ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована відсоткова ставка), розмір якої встановлено в п. А.7 Порядку розрахунку відсотків (п. 4.1 договору).
Відповідно до п. А.7. договору для розрахунків відсотків за користування кредитом встановлюється диференційована відсоткова ставка. Відсоткова ставка до розрахунку залежить від строку існування непогашеного залишку по кредиту та визначається наступною таблицею:
строк користування кредитом відсоткова ставка
на протязі 1-3 днів 13,5 %
на протязі 4-7 днів 14,5 %
на протязі 8-15 днів 18,5 %
на протязі 16-30 днів 20,5 %.
Відповідно до розділу 4 договору встановлено наступний порядок розрахунків відсотків:
- за 1-й день користування кредитом розрахунок відсотків здійснюється по відсотковій ставці інтервалу "1-3 дні";
- у випадку непогашення кредиту на протязі 3-х днів з дати початку безперервного користування кредитом, починаючи з 4-го дня в силу вступає відсоткова ставка інтервалу "4-7 днів";
- у випадку непогашення кредиту на протязі 7-ми днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 8-го дня в силу вступає відсоткова ставка інтервалу "8-15 днів";
- у випадку непогашення кредиту на протязі 15-ти днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 16-го дня в силу вступає відсоткова ставка інтервалу "16-30 днів";
- у випадку непогашення кредиту на протязі 30-ти днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 31-го дня встановлюється підвищена відсоткова ставка - 41 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Заборгованість відповідача за відсотками за користування кредитом згідно розрахунку позивача становить 4 911,44 грн.
Згідно статті 610 ЦК України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. (ст. 611 ЦК України).
Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 5.1. договору при порушенні клієнтом будь-якого із зобов"язань: по сплаті відсотків за користування кредитом, строків повернення кредиту, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочки платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня. Сплата пені здійснюється в гривні.
Судом встановлено, що пеня за несвоєчасність виконання зобов"язань за договором за період з 01.12.2008 року по 04.11.2010 року становить 3 070,67 грн.
Пунктом 2.2.9 договору передбачено, що клієнт зобов"язаний надавати банку не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним кварталом, фінансову інформацію (баланс, звіти та інш.).
Як зазначає позивач, відповідач передбаченого договором обов"язку не виконав жодного разу, у зв"язку із чим повинен сплатити позивачу штраф, передбачений п. 5.2. договору, а саме: за кожен випадок порушення 2 % від суми кредиту. Тобто, просить стягнути 1 240,00 грн. штрафу.
Пунктом 2.2.10 договору передбачено, що клієнт повинен щомісячно, в строк до 20-го числа, інформувати банк про цільове використання кредиту.
Позивач пояснив, що відповідач на протязі 9 місяців не надавав банку таких відомостей, у зв"язку із чим, з урахуванням розміру суми штрафу, передбаченого п. 5.2. договору, повинен сплатити штраф у розмірі 5 580,00 грн.
Згідно приписів ст.233 ГК України, у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно зі збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій.
Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду за наявності обставин, які мають істотне значення також відповідно до ст.551 ЦК України.
Право суду на зменшення у виняткових випадках розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, передбачене також статтею 83 ГПК України. При цьому повинно бути взято до уваги ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, не лише майнові, а й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу, тощо (п.3.9.2. рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 29.12.2008р. N04-5/277 "Про внесення змін і доповнень до деяких роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України, президії Вищого господарського суду України і рекомендацій президії Вищого господарського суду України”).
Отже, беручи до уваги викладені вище обставини справи, суд вважає за необхідне зменшити розмір штрафу з 1 240,00 грн. до 240,00 грн., з і 5 580,00 грн. до 580,00 грн., що, на думку суду, є співрозмірним завданим позивачеві збиткам.
За ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги доведеними позивачем належним чином, обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82- 85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства "Фолдер" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Войнової, буд. 9, кв. 59, ЄДРПОУ 30286447) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ЄДРПОУ 14360570) 3 958, 57 грн. (три тисячі дев"ятсот п"ятдесят вісім грн. 57 коп.) заборгованості за простроченим кредитом, 4 911, 44 грн. (чотири тисячі дев"ятсот одинадцять грн. 44 коп.) заборгованості за відсотками за користування кредитом, 3 070,67 грн. (три тисячі сімдесят грн. 67 коп.) пені, 240,00 грн. (двісті сорок) грн. штрафу за ненадання фінансової інформації, 580,00 (п"ятсот вісімдесят) грн. штрафу за ненадання інформації про цільове використання кредиту та судові витрати у розмірі 187,61 грн. (сто вісімдесят сім грн. 61 коп.) державного мита та 236,00 (двісті тридцять шість) грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В іншій частині позову - відмовити.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
В.І. Петрова
Повне рішення складено 15.02.2011 року
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2011 |
Оприлюднено | 21.02.2011 |
Номер документу | 13835574 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні