32/260-10
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.02.2011 року Справа № 32/260-10
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого Прокопенко А.Є.–доповідач,
суддів: Дмитренко А.К., Чимбар Л.О.
при секретарі судового засідання Деббіш Г.В.
За участю представники сторін:
від позивача: Заїкін С.Б. представник, довіреність №304 від 17.05.10;
від відповідача: Коваль О.О. представник, довіреність №б/н від 10.01.11;
розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Широківського району електричних мереж, смт. Широке Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.10.2010р. у справі № 32/260-10
за позовом відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Широківського району електричних мереж, смт. Широке, Дніпропетровська область
до закритого акціонерного товариства "Надєжда", м. Кривий Ріг
про зобов`язання укласти договір
У відповідності зі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошувалась перерва по справі до 15.02.11р.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.10р. по справі № 39/181-10 (суддя Васильєв О.Ю.) відмовлено повністю в задоволенні позову відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Широківського району електричних мереж, смт. Широке, Дніпропетровська область до закритого акціонерного товариства "Надєжда", м. Кривий Ріг про зобов'язання (спонукання) укладення договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних через пряму вказівку закону.
Оскаржуючи рішення господарського суду, відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Широківського району електричних мереж, смт. Широке Дніпропетровської області просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на безпідставність доводів скаржника.
Зокрема відповідач зазначає, що господарським судом було зроблено правомірний висновок про те, що встановлення автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії згідно прямої вказівки закону є альтернативою встановлення локального устаткування збору та обробки даних, тому якщо така автоматизована система комерційного обліку електричної енергії вже встановлена і працює на об'єкті, то встановлювати додатково ще й локальне устаткування збору та обробки даних не потрібно.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню, приймаючи до уваги наступне.
ВАТ “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” в особі Структурної одиниці Широківського району електричних мереж у відповідності до Закону України “Про електроенергетику”та “Правил користування електричною енергією” (затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.96 року №28) здійснює постачання електроенергії її споживачам.
01.10.03р. між ВАТ “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” в особі Криворізьких електричних мереж (постачальник) та ЗАТ “Надєжда” (споживач) укладено договір на поставку електричної енергії №16; відповідно до умов якого постачальник (позивач) зобов'язався постачати споживачу (відповідачу) електроенергію. Відповідно до додатку 2 вищезазначеного договору - Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін” приєднана потужність електроустановок ЗАТ “Надежда” була погоджена сторонами як 2-га категорія - 7 700кв. В п.6. цієї ж додаткової угоди сторони погодили, що споживач електроенергії та енергопостачальник (електропередавальна організація) зобов'язуються утримувати установки, що вказані в цьому акті, у справному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією ПТЕ, ПТБ. (а.с.5-10, 11).
23.10.07р. між ТОВ “Реалнет” (підрядник) та ЗАТ “НАДЕЖДА” (замовник) було укладено договір підряду №23/10/2007, відповідно до умов якого ТОВ “Реалнет” виконало на замовлення відповідача роботи по розробці та впровадженні автоматичної системи комерційного обліку електроенергії (що підтверджується відповідним актом здачі –прийому робіт №1 від 25.02.08р., а.с.32-35, 38).
Як встановив господарський суд позивач, звертаючись із даним позовом до господарського суду, не врахував, що на цей час у відповідача вже встановлена автоматизована система комерційного обліку електричної енергії, що у розумінні п.3.35 “Правил користування електричною енергією” є альтернативою встановлення локального устаткування збору та обробки даних. Таким чином, з моменту встановлення відповідачем автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії у відповідача відпала необхідність в укладанні договору з позивачем про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних; а із змісту норм чинного законодавства та Правил користування електричною енергією, не вбачається обов'язку відповідача на укладання вищезазначеного договору з позивачем, якщо вже встановлена автоматична система комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до п.3.35. “Правил користування електричною енергією”: окрема площадка вимірювання (крім розрахункового обліку багатоквартирних житлових будинків та населених пунктів) з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 розрахункових періодів для діючих електроустановок або заявленим обсягом споживання електричної енергії для нових електроустановок 50 тис.кВт.год і більше має бути забезпечена локальним устаткуванням збору та обробки даних у межах періоду, визначеного для встановлення зазначених засобів обліку відповідно до договору; у разі підключення нових електроустановок середньомісячним обсягом споживання вважається заявлений споживачем обсяг споживання електричної енергії; період для встановлення локального устаткування збору та обробки даних, автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії споживача для організації обліку діючих електроустановок визначається окремим договором між електропередавальною організацією та споживачем; характеристики засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, призначених для визначення обсягу електричної енергії з метою забезпечення проведення розрахунків за електричну енергію, мають відповідати вимогам нормативних документів до автоматизованих систем комерційного обліку суб'єктів Оптового ринку електричної енергії України. Засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати лише за умови, якщо вони пройшли державну повірку або метрологічну атестацію. Для локального устаткування збору та обробки даних мають бути нормовані (установлені) граничні показники похибки вимірювання; для автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії мають бути нормовані (установлені) граничні показники похибки вимірювання та граничні показники розсинхронізації часу годинників для відповідних компонентів щодо кожного рівня системи; споживач має право об'єднати локальне устаткування збору та обробки даних в автоматизовану систему комерційного обліку електричної енергії споживача; електропередавальна організація приймає до розрахунків за електричну енергію схему розрахункового обліку електричної енергії після встановлення локального устаткування збору та обробки даних або автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії споживача.
Абзацем 10 листа Національної комісії регулювання електроенергетики України від 24.09.2007р. №5664/19/17-07 зазначено, що обов'язкова вимога щодо забезпечення окремих площадок вимірювання Локального устаткування збору та обробки даних (ЛУЗОД) не виключає можливості побудови споживачем власної автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ), у тому числі шляхом об'єднання ЛУЗОД у АСКОЕ споживача.
В даному випадку господарський суд не врахував, що відповідно до п.3.35 абз. 3 "Правил користування електричною енергією" "Період для встановлення локального устаткування збору та обробки даних автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії споживача для організації обліку діючих електроустановок визначається окремим договором між електропередавальною організацією та споживачем", договір обумовлює не тільки період встановлення локального устаткування а й період уведення його в експлуатацію. Відповідно до п.3.14 "Правил користування електричною енергією", після завершення робіт щодо влаштування локального устаткування збору та обробки даних (далі ЛУЗОД) або автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії (далі АСКОЕ) складається акт прийняття в дослідну експлуатацію відповідно до вимог діючих державних стандартів України.
У разі відповідності ЛУЗОД або АСКОЕ технічному завданню та проектним рішенням, складається акт прийняття в промислову (постійну) експлуатацію.
З наведеного випливає, що тільки за наявності акта прийняття в промислову (постійну) експлуатацію та свідоцтва про повірку або державну метрологічну атестацію ЛУЗОД або АСКОЕ споживача, вважаються прийнятими в промислову (постійну) експлуатацію та мають бути введені до складу відповідної АСКОЕ. Прийняті в промислову (постійну) експлуатацію ЛУЗОД або АСКОЕ мають використовуватись для проведення комерційних розрахунків."
Таким чином господарський суд не взяв до уваги, що відповідач не узгодив термін вводу та не ввів в експлуатацію автоматизовану систему комерційного обліку електричної енергії, що унеможливлює вважати виконання відповідачем належним чином приписів Правил користування електричною енергію та Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №910 від 17.10.2005р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005р. за №1399/11679.
До суду апеляційної інстанції відповідач надав листи №1103 від 10.12.2010р., №21 від 10.01.2011р., №106 від 25.01.2011р. з доказами вручення їх позивачу, в яких відповідач просить позивача направити представників для проведення метрологічної атестації АСКОЕ.
Вказані листи підтверджують висновки апеляційного господарського суду про необхідність виконання відповідачем конкретних дій щодо укладання договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробку даних через пряму вказівку закону.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення господарського суду скасуванню
Керуючись ст.ст.103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Широківського району електричних мереж, смт. Широке Дніпропетровської області задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.10.2010р. у справі № 32/260-10 скасувати.
Позов задовольнити.
Зобов'язати (спонукати) закрите акціонерне товариство "Надєжда" укласти договір про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних з ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" у відповідності д п.3 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №910 від 17 жовтня 2005 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2005 року за №1399/11679, із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕ №1449 від 25.12.2008 року.
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Надєжда", м. Кривий Ріг на користь відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Широківського району електричних мереж, смт. Широке, Дніпропетровська область 42 грн. 50 коп. держмита по апеляційній скарзі.
Видати наказ.
Виконання постанови доручити господарському суду Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий А.Є. Прокопенко
Суддя А.К. Дмитренко
Суддя Л.О. Чимбар
Постанова складена 18.02.2011р.
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2011 |
Оприлюднено | 24.02.2011 |
Номер документу | 13901159 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прокопенко Алла Єгорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні