28/162-10-5402
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" лютого 2011 р.Справа № 28/162-10-5402
За позовом Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго";
до відповідача Державне підприємство "Одеський автомобільний ремонтний завод"
про стягнення 263356,97грн.
Суддя Гуляк Г.І.
Представники:
Від позивача: Стрецкул М.В. за довіреністю;
Від відповідача: Осадчий Я.Л. за довіреністю.
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство “Енергопостачальна компанія “Одесаобленерго”(надалі – ВАТ “Одесаобленерго”) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державного підприємства «Одеський автомобільний ремонтний завод»про стягнення 263356,97 грн., з яких: 191746,19 грн. - заборгованість за спожиту електричну енергію, пеня –27080,09 грн., індекс інфляції –12003,09 грн., 3 % річних –4416,12 грн.; заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії –20196,78 грн., а також заборгованість за перетоки реактивної електричної енергії в сумі 7914,69 грн. Позивачем наданий обґрунтований розрахунок заявленої суми на стягнення пені, 3 % річних, інфляційних нарахувань та перевищення договірних величин споживання електроенергії. 24.01.2011 року розгляд справи було відкладено. 7.02.2011 року у судове засідання позивачем був наданий обґрунтований розрахунок заборгованості за спожиту активну та реактивну електроенергію; надані уточнення до позовної заяви, в яких він вказував на те, що відповідачу був зроблений перерахунок за спожиту у листопаді 2010 року електроенергію, і сума заборгованості за активну електроенергію склала 171671,63 грн.
Відповідач позовні вимоги визнав частково, просив не стягувати пеню у розмірі 27 080,09 грн., посилаючись на те, що ухвалою господарського суду Одеської області про порушення провадження у справі про банкрутство ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»від 01.12.08 р. введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, оцінивши докази які мають значення для справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Між ВАТ «Одесаобленерго»Центральний РЕМ та ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод» було укладено Договір про постачання електричної енергії № 502 від 24.10.08 р. (далі –Договір).
ВАТ «Одесаобленерго»згідно з п. 2 Договору зобов'язується постачати електроенергію споживачу у відповідності до умов Договору, а останній оплачує постачальнику електричної енергії її вартість згідно з умовами цього Договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.
Пунктом 2.3.3 Договору передбачено, що відповідач зобов'язаний своєчасно проводити усі платежі за використану електричну енергію, додержуватися умов додатку № 1 до Договору, в якому узгоджені та відображені обсяги споживання електричної енергії. Згідно з вимогами п. 2.3.4 Договору, відповідач зобов'язаний здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача. За внесення платежів, передбачених п.п. 2.3.3 та 2.3.4 цього Договору з порушенням термінів, споживач оплачує постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,5 %, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
За період січень-листопад 2010 року відповідачем було спожито 388197 кВт/г. на суму 300190,10 грн. (в т.ч. ПДВ –50031,69 грн.), що підтверджується актами про обсяги спожитої електроенергії, які знаходяться в матеріалах справи. Оплату за спожиту електричну енергію відповідач здійснив частково на суму 108443,91 грн. У грудні 2010 року енергопостачальником був зроблений перерахунок за спожиту ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»електричну енергію у листопаді 2010 року. Таким чином, заборгованість відповідача склала 171671,63 грн.
Згідно з Додатком № 1 до Договору, договірний обсяг постачання електроенергії ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»у березні 2010 року складає 70000 кВт/г. Фактичне споживання відповідачем в цьому місяці склало 101420 кВт/г. згідно з актом про обсяги спожитої електричної енергії, які були надані позивачу відповідачем у розрахунковому періоді.
Відповідно до п. 4.4. Правил користування електричною енергією, для коригування договірних величин електроспоживання споживач має право звернутись письмово до постачальника електричної енергії до кінця розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії має право відмовити споживачу в коригуванні договірних величин у разі невиконання ним попередньої оплати додатково заявлених обсягів та надання заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду.
Пункт 5.6 Договору та Додаток № 1 до Договору визначають умови, при виконанні яких проводиться коригування договірної величини споживання електричної енергії, а саме: надання споживачем письмового звернення постачальнику електричної енергії про коригування договірної величини на протязі поточного розрахункового періоду та виконання оплати споживачем обсягів споживання електричної енергії з урахуванням обсягів коригування.
Відповідач не звертався до позивача із заявою про коригування договірної величини електроспоживання з метою її збільшення.
Згідно з п. 11 «Порядку постачання електричної енергії споживачам», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 р. № 441, споживач несе відповідальність за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності відповідно до ч. 5 та 6 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», а саме –сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.
Різниця між фактично спожитою електроенергією і договірною величиною в період березня 2010 року складає 31420 кВт/г. на суму 20196,78 грн.
Виставлені рахунки оплати, які містили суми нарахування по перевищенню договірної величини електроспоживання за березень 2010 року на суму 20196,78 грн, відповідачем до теперішнього часу не сплачені, у зв'язку з чим сума заборгованості ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»перед ВАТ «Одесаобленерго»за перевищення договірної величини електроспоживання складає 20196,78 грн.
Відповідно до обґрунтованого розрахунку, який був наданий позивачем, обсяг реактивної електроенергії відповідача склав: у грудні 2009 року –23700 кВар. на суму 397 грн. (в т.ч. ПДВ –66,18 грн.); у січні-листопаді 2010 року –241200 кВар. на суму 7517,59 грн. (в т.ч. ПДВ –1252,94 грн.).
Отже загальна сума боргу за перетоки реактивної електричної енергії ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»перед ВАТ «Одесаобленерго»склала: 397 грн.+ 7517,59 грн.= 7914,69 грн.
Позивач свої зобов'язання з постачання електричної енергії на об'єкті відповідача виконував належним чином, однак відповідач зобов'язання по сплаті за спожиту електричну енергію виконував не в повному обсязі та з порушенням строків сплати.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін його виконання), то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст. 530 ЦК України).
За змістом ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів
Оскільки відповідач своєчасно не виконав свої зобов'язання по оплаті за спожиту електричну енергію, позивачем нараховані 12003,09 грн. інфляційні нарахування за період лютий, вересень та жовтень 2010 року, а також три проценти річних від простроченої суми –4416,12 грн. за період з лютого по жовтень 2010 року.
Згідно з п. 4.2.1 Договору, у разі несвоєчасної оплати платежів за використану активну електричну енергію споживачу проводиться нарахування пені у розмірі 0,5 %, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Термін виконання зобов'язання ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»по сплаті активної електроенергії виконав з простроченням.
Відтак, відповідачу за порушення термінів проведення оплат за спожиту електричну енергію за період з лютого по жовтень 2010 року нарахована пеня в розмірі 27080,09 грн.
У судовому засідання відповідачем були надані заперечення, в яких він просив не стягувати пеню у розмірі 27 080,09 грн., посилаючись на те, що ухвалою господарського суду Одеської області про порушення провадження у справі про банкрутство ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»від 01.12.08 р., що знаходиться в матеріалах справи, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Вказував, на те, що згідно п. 4 ухвали господарського суду від 01.12.08 р., протягом дії мораторію забороняється: стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Посилався також на те, що ВАТ «Одесаобленерго»Центральний РЕМ є конкурсним кредитором ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод», і його вимоги підпадають під дію мораторію також.
Згідно з ст. 1 Закону, мораторієм на відновлення вимог кредиторів визнається зупинення виконання боржником грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) термін виконання яких настав до дня введення дії мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01 грудня 2008 року було порушено провадження по справі № 32/135-08-4825 про банкрутство та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів відповідача. Як вбачається з наданих позивачем до суду доказів, борг ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод»виник в період з січня по листопад 2010 року, тобто –після порушення провадження у справі про банкрутство та введення в дію мораторію на задоволення вимог кредиторів. Так, вказані вимоги не є конкурсними, та на них не розповсюджується дія мораторію.
Отже суд не приймає доводи відповідача стосовно неправомірності нарахування пені за умови дії мораторію у справі про банкрутство ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод».
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію у сумі 171 671,19 грн, заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у сумі 20196,78 грн., заборгованості за перетоки реактивної електричної енергії в сумі 7914,69 грн., пені у сумі 27080,09 грн., індексу інфляції у сумі 12003,09 грн., 3 % річних у сумі 4416,12 грн. Відповідно до ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст. 26 ЗУ «Про електроенергетику»вони підлягають задоволенню та стягненню з відповідача у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита у сумі 1716,72 грн. та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2 Стягнути з Державного підприємства «Одеський автомобільний ремонтний завод» (65039, м. Одесса, вул. Артилерійська, 4, р/р 26009010114213 у філії «Укрексімбанку»м. Одеси, МФО 328618, код ЄДРПОУ 07934823) на користь Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальної компанії «Одесаобленерго»» (р/р 2603130413777 в Одеському обласному управлінні ВАТ “Ощадбанку” м. Одеси, МФО 328845, код ЄДРПОУ 00131713) заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 171 671 (сто сімдесят одна тисяча шістсот сімдесят одна) гривна 63 копійки, заборгованість за перевищення договірної величини споживання електроенергії в сумі 20196 (двадцять тисяч сто дев"яносто шість) гривень 78 копійок, пеню в сумі 27080 (двадцять сім тисяч вісімдесят) гривень 09 копійок, індексу інфляції в сумі 12003 (дванадцять тисяч три) гривни 09 копійок, 3% річних в сумі 4416 (чотири тисячі чотириста шістнадцять) гривень 12 копійок, заборгованість за перетоки реактивної електричної енергії в сумі 7914 (сім тисяч дев"ятсот чотирнадцять) гривень 69 копійок, витрати по сплаті державного мита у сумі 1716 (одна тисяча сімсот шістнадцять) гривень 72 копійки та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) гривень.
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 22 лютого 2011 року.
Суддя Гуляк Г.І.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2011 |
Оприлюднено | 01.03.2011 |
Номер документу | 13932885 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гуляк Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні