88-2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313
РІШЕННЯ
Іменем України
22.02.2011Справа №5002-24/88-2011
За позовом Відкритого Акціонерного Товариства «Крименерго» (95620, м.Сімферополь, вул..Київська, 74/6)
До відповідача Будинкоуправління №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району (97404, м.Євпаторія, вул..Пушкіна, 35)
Про стягнення 317 764,32грн.
Суддя ГС АР Крим Г.Г. Колосова
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Мартинюк Ю.А., представник за довіреністю від 04.01.2011р. №002-Д, посвідчення №2377
Від відповідача – не з'явився.
Обставини справи: до господарського суду звернулось ВАТ «Крименерго» з позовом до відповідача Будинкоуправління №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району про стягнення 317 764,32грн.
Позовні вимоги вмотивовані наступним: між позивачем та відповідачем 01.07.2005р. був укладений договір, який переукладався 12.02.2009р., про поставку електричної енергії відповідачеві.
Відповідно до умов зазначеного договору, були встановлені строки проведення розрахунків.
Проте, строки оплати відповідачем були порушенні, внаслідок чого, станом на 01.11.2010р. за період з березня 2008р. по жовтень 2010р. за відповідачем виникла заборгованість за спожиту електроенергію у розмірі 254 939,81грн.
З урахуванням заборгованості, що виникла за відповідачем, позивачем були нараховані 3% річних та інфляційні збільшення.
Таким чином, позивач визначає за відповідачем заборгованість у розмірі 254 939,81грн. за спожиту електроенергію, 20 178,56грн. – пені, 32 741,58грн. – індекс інфляції та 9 904,37грн. – 3% річних.
Також позивач просить покласти на відповідача судові витрати.
04.02.2011р. від позивача до канцелярії суду надійшла заява про збільшення позовних вимог. Згідно заяви позивач просить стягнути з відповідача, як й первісно було заявлено 254 939,81грн. – заборгованості за активну електричну енергію, але на відміну від вимог заявлених у позові: 32 668,96грн. – інфляційних нарахувань; 10 010,72грн. – 3% річних; 20 271,09грн. – пені. Позовні вимоги збільшені позивачем у зв'язку із збільшенням суми заборгованості за періоди нарахування та зміну самих періодів нарахування пені.
Вказана заява була прийнята судом до розгляду.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач явку представника в судове засідання жодного разу не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про час та місце розгляд справи був сповіщений належним чином.
Суд зазначає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, оригінали документів були досліджені у судовому засіданні, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України, за відсутністю представника відповідача.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ :
01.07.2005 р. між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» ( Постачальник ) та Будинкоуправлінням №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району ( Споживач ) був укладений договір про поставку електричної енергії № 295.
Відповідно до п. 1 вказаного договору Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу, а Споживач сплачує постачальнику її вартість і здійснює інші платежі ( 5 – ти кратний розмір тарифу за перевищення договірної електроспоживання, пеню, по графіку погашення заборгованості, по актам порушення ПКЕЕ ) відповідно до умов цього договору і додатків до договору, які є його невід'ємними частинами.
Відповідно до глави 2 вказаного договору споживач зобов'язався сплачувати постачальнику вартість електричної енергії і інші нарахування, відповідно до умов Додатків №4.1 або №4.2 «Порядок розрахунків».
Відповідно до п. 2 Додатку №4.2 до вищевказаного договору розрахункова дата ( день, коли споживач надає «акт про обсяги переданої споживачу електричної енергії», а Постачальник виставляє остаточний звіт ) встановлюється 20 – ого числа кожного місяця, відповідно розрахунковим вважається період з 20 – ого числа місяця до того ж числа наступного місяця.
Показання розрахункових засобів обліку у відповідності до Переліку об'єктів і точек комерційного обліку фіксується 20 – ого числа кожний місяць і оформлюється «Актом про обсяги переданої споживачу електричної енергії» в двох екземплярах, по одному для кожної сторони.
Відповідно до п. 5 вказаного Додатку розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії.
Дата сплати встановлюється до 25 – ого числа кожного місяця. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника електроенергії або дата внесення споживачем готівки в касу постачальника.
Відповідно до п. 9.5. вищевказаного договору він вступає в силу з дати його підписання і діє до 31.12.2005 р.. а частині розрахунків до повного їх завершення.
Цей договір вважається щорічно продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору ні жодною зі сторін не було заявлено про розірвання цього договору або його перегляді.
В подальшому 12.02.2009 р. між відкритим акціонерним товариством «Крименерго» ( Постачальник ) та Будинкоуправлінням №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району ( Споживач ) був укладений договір про поставку електричної енергії № 295.
Відповідно до п. 1 вказаного договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, вказаною у додатках до договору, а споживач сплачує постачальнику вартість використовуємої електричної енергії і здійснює інші платежі відповідно до умов вказаного договору.
Відповідно до п. 2.3.3 вказаного договору споживач зобов'язався сплачувати постачальнику вартість електричної енергії і інші нарахування відповідно до умов Додатку №4 «Порядок розрахунків».
Відповідно до п. 2 Додатку №4 до вищевказаного договору розрахункова дата ( день, коли споживач надає «акт про обсяги переданої споживачу електричної енергії», а Постачальник виставляє остаточний звіт ) встановлюється 20 – ого числа кожного місяця, відповідно розрахунковим вважається період з 20 – ого числа місяця до того ж числа наступного місяця.
Показання розрахункових засобів обліку у відповідності до Переліку об'єктів і точек комерційного обліку фіксується 20 – ого числа кожний місяць і оформлюється «Актом про обсяги переданої споживачу електричної енергії» в двох екземплярах, по одному для кожної сторони.
Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії.
За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника електроенергії або дата внесення споживачем готівки в касу постачальника.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання — відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач неналежним чином виконував взяті на себе зобов'язання щодо сплати спожитої активної електроенергії, що привело до виникнення заборгованості за період з березня 2008 р. по жовтень 2010 р. у розмірі 254 939,81 грн.
Відповідач доказів сплати наявної заборгованості, у порушення вимог ст.. 33 ГПК України, суду не представив, в зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за активну електричну енергію у розмірі 254 939,81 грн. підлягають задоволенню.
Позивач також просить суд стягнути з відповідача, у відповідності до заяви про збільшення позовних вимог, пеню у розмірі 20 271,09 грн.
Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Згідно з частиною 1 статті 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Під неустойкою, відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Отже, види забезпечення виконання зобов'язань є спеціальними мірами майнового характеру, які стимулюють належне виконання зобов'язання боржником шляхом встановлення додаткових гарантій задоволення вимог кредитора, а тому забезпечення виконання зобов'язань будь-яким з видів, передбачених статтею 546 Цивільного кодексу України, також створює зобов'язувальні правовідносини між кредитором та боржником.
Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Згідно з частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 4.2.1 договору поставки електричної енергії №295 від 12.02.2009 р. за внесення платежів, передбачених п. п. 2.2.3 – 2.3.4 цього договору, з порушенням строків, визначених додатком №4 «Порядок розрахунків», споживач зобов'язаний сплатити постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної сплати.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд з ним погодився та вважає, що розмір пені за період з 02.05.2010 р. по 31.10.2010 р. складає 20 271,09 грн.
Позивачем також заявлені вимоги щодо стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 10 010,72 грн. та інфляційні втрати у розмірі 32 668,96 грн.
Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розглянувши розрахунок позивача, суд погодився з тим, що з відповідача підлягає стягненню інфляційні витрати по розрахункам за спожиту електричну енергію за період з квітня 2008 р. по жовтень 2010 р. у розмірі 32 668,96 грн. і 3% річних за спожиту електричну енергію за період з 26.03.2008 р. по 31.10.2010 р. у розмірі 10 010,72 грн.
При таких обставинах, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно зі статтею 85 Господарського процесуального кодексу України та повідомлено, що рішення у повному обсязі буде складено 24.02.2011 р. Повний текст рішення складений та підписаний у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 24.02.2011 р.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Будинкоуправління №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району, 97404, м. Євпаторія, вул. Пушкіна, 35, ( р/р 26003034334500 в Укрсіббанк, МФО 351005, ЗКПО 22993421 ) на користь Відкритого акціонерного товариства "Крименерго", 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ( р/р 260323051142 в філії КРУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 324805, ЗКПО 00131400 ) заборгованість за активну електричну енергію у розмірі 254 939,81 грн.
3. Стягнути з Будинкоуправління №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району, 97404, м. Євпаторія, вул. Пушкіна, 35, ( р/р 26003034334500 в Укрсіббанк, МФО 351005, ЗКПО 22993421 ) на користь Відкритого акціонерного товариства "Крименерго", 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ( р/р 260073013142 в філії КРУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 324805, ЗКПО 00131400 ) пеню у розмірі 20 271,09 грн., інфляційні втрати у розмірі 32 668,96 грн.; 3% річних у розмірі 10 010,72 грн.
4. Стягнути з Будинкоуправління №2 Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району, 97404, м. Євпаторія, вул. Пушкіна, 35, ( р/р 26003034334500 в Укрсіббанк, МФО 351005, ЗКПО 22993421 ) на користь Відкритого акціонерного товариства "Крименерго", 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ( р/р 260073013142 в КЦО ПІБ м. Сімферополь, МФО 324430, ЗКПО 00131400 ) державне мито у розмірі 3178,90 грн. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2011 |
Оприлюднено | 03.03.2011 |
Номер документу | 13950372 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Колосова Г.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні