Рішення
від 24.02.2011 по справі 11/194-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/194-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця,  Хмельницьке шосе, 7  тел. 66-03-00, 66-11-31       http://vn.arbitr.gov.ua


І м е н е м     У к р а ї н и

РІШЕННЯ

24 лютого 2011 р.                           Справа 11/194-10

за позовом        дочірньої компанії  «Газ України»Національної акціонерної компанії            

                         «Нафтогаз України», м. Київ

до                      підприємства «Немирівський комбінат кооперативної промисловості»,

                         м. Немирів

про                    стягнення 18 823,88 грн. грн..

                                                                                            Суддя      В. Матвійчук

при секретарі судового засідання Т. Солоненко, за участю представників:

від позивача       -  Р. Ткаченко за довіреністю;

від відповідача   -  П. Сокольвак керівник;

присутні              -  Л. Головенько.  

   

СУТЬ СПОРУ:

 Заявлено позов про стягнення  з підприємства «Немирівський комбінат кооперативної промисловості»заборгованості за договором  на постачання та транспортування природного № Н-09-П1 від 01.12.2009р.  в загальному розмірі  18 823,88 грн., з яких: 15 271,58 грн. - основний борг; 1 272,90 грн. –пеня, 1 069 грн. –штраф, 853,45 грн. –інфляційні нарахування, 356,95  грн. –3% річних.

Позовні вимоги  мотивовані тим, що  відповідно до укладеного між сторонами договору  на постачання та транспортування природного газу № Н-09-П1 від 01.12.2009р.   позивачем протягом грудня 2009 року та січня-березня 2010 року передано  у власність відповідачу   природний газ на загальну суму 31 152,30 грн., за який останній зобов'язався провести розрахунки у  відповідності до п.п. 5.1., 5.2.  договору.  Свої зобов'язання за договором відповідач виконав частково в сумі 15 880,72 грн.. Таким чином, сума боргу становить 15 271,58 грн..

Відповідач в поясненнях та його представник в при розгляді справи не заперечує проти наявності боргу. При цьому зауважує, що отримавши позовну заяву позивача, одразу відреагував на неї. 01 грудня 2010 року платіжним дорученням № 563  сума позову повністю була перерахована на рахунок позивача, але повернута установою банку у зв'язку з закриттям позивачем рахунку.

Після з'ясування рахунку позивача, відповідач 28 січня 2011 року платіжним дорученням № 40 перерахував суму основного боргу в розмірі 15 271,28 грн..

Окрім того, зауважує, що даний борг виник у зв'язку з реорганізацією ДП «Нафтогазмережі».

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, на засадах всебічного, повно і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності,  судом встановлено наступне.

01 грудня 2009 року між  дочірнім підприємством «НАФТОГАЗМЕРЕЖІ» (позивач, за договором Постачальник) та підприємством «Немирівський комбінат кооперативної промисловості»(відповідач, за договором Споживач) укладено договір  на постачання та транспортування природного газу № Н-09-П1 згідно з яким позивач зобов‘язався поставити відповідачу в 2010 році природний газ, а відповідач зобов'язався прийняти та оплатити газ, послуги по його постачанню та транспортуванню на умовах даного договору.

В подальшому між сторонами укладено ряд додаткових угод (від 01.12.2009р., від 01.02.2010р., від 01.06.2010р.), якими вносилися певні зміни та доповнення до договору на постачання та транспортування природного газу № Н-09-П.

На виконання умов договору   позивач в період з грудня 2009 року та січня-березня 2010 року передав у власність відповідача  природний газ на загальну суму 31 152,30 грн., що підтверджується актами прийому-передачі природного газу від 31.12.2009р., від 31.01.2010р.,  від 28.02.2010р., від 31.03.2010р, копії яких долучені до матеріалів справи.

Відповідно до п. 5.1 договору Споживач не пізніше, ніж за 10 календарних  днів до початку поставки газу здійснює попередню оплату грошовими коштами шляхом перерахування на рахунок Постачальника 100% вартості газу, який запланований для поставки та послуг по постачанню та транспортуванню.

В разі перебору обсягів газу понад попередньо оплачених, остаточний розрахунок здійснюється до 5 числа, наступного за звітним місяця (п. 5.2. договору).

Як стверджується матеріалами справи та поясненнями представників сторін, відповідач провів часткові розрахунки  за договором в розмірі 15 880,72 грн..

Таким чином, станом на момент звернення до суду з позовом  заборгованість за договором становить 15 271,58  грн..

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і ст. 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Як вбачається із матеріалів справи предметом позову є стягнення боргу згідно договору поставки.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за   договором  поставки  продавець  (постачальник),  який здійснює  підприємницьку  діяльність,  зобов'язується  передати  у встановлений   строк   (строки)  товар  у  власність  покупця  для використання його у підприємницькій діяльності або в інших  цілях, не пов'язаних з особистим,  сімейним,  домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 2 ст. 712 ЦК України передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений  інший строк оплати товару.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України, ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Кожна зі сторін у зобов'язанні має право вимагати доказів того, що обов'язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред'явлення такої вимоги.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду з вимогою про стягнення боргу за договором.

При розгляді справи з'ясовано, що відповідачем погашено борг за договором, що стверджується платіжним дорученням № 40 від 28.01.2011 р. та поясненнями представника позивача в судовому засіданні 24.02.2011р..

Дослідивши матеріали справи  суд дійшов висновку, що  на день судового засідання між сторонами  відсутній предмет спору в частині стягнення боргу за договором, а отже провадження у справі в цій частині підлягає припиненню з покладанням судових витрат на відповідача оскільки спір доведено до суду з його вини.

Також судом розглянуто вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1 272,90 грн.  пені, 1 069 грн. штрафу, 853,45 грн. інфляційних нарахувань та  356,95  грн. –3% річних.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно з ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (ч.1 ст. 230 ГК України).

Частиною 4 статті 231 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому, розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконання частини зобов'язання, або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ч.1 ст.624 Цивільного кодексу України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Пунктом 6.1. договору сторони встановили, що в разі неоплати або несвоєчасної оплати за спожитий газ, послуги по постачанню та транспортування у строки, зазначені у п. 5.2. даного договору, Споживач сплачує на  користь Постачальника, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних за весь час прострочення, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу. За прострочення понад тридцять календарних днів окрім пені, додатково стягується штраф у розмірі 7 відсотків від суми заборгованості.

Неустойка нараховується Постачальником протягом 6 (шести) місяців, що передують моменту звернення з вимогою, претензією, позовом. (п. 6.1. договору)

Відповідно до ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Оскільки відповідач не виконав зобов'язання у строк визначений у договорах,  він є боржником, що прострочив.

Згідно ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши за допомогою бази даних «Законодавство України»правильність нарахування заявлених до стягнення сум штрафу, пені, річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що вказані суми є обґрунтованими.

Разом з цим суд вважає за можливе зменшити розмір пені на 1000 грн. та штрафу на 500 грн.  на підставі п.3 ст.83 ГПК України , виходячи з наступного.

Відповідно до Статуту підприємства «Немирівський комбінат кооперативної промисловості», підприємство створене Немирівською районною спілкою споживчих товариств.

Метою діяльності підприємства є задоволення потреб у товарах, роботах послугах членів споживчих  товариств, інших громадян, підприємств, організацій,  установ споживчої кооперації України та позасистемних споживачів на основі раціонального використання виробничих потужностей, наявних ресурсів та доходів.

Як вбачається з положень Статуту,  одним із видів діяльності  підприємства, а згідно пояснень представника відповідача, єдиним на даний час, є виробництво та реалізація хліба та хлібобулочних виробів, кондитерських виробів.  

Завданням діяльності підприємства є ефективне використання в процесі господарювання фінансових, матеріальних і трудових ресурсів відповідно до положень визначених Законом України «Про споживчу кооперацію».

Закон України «Про споживчу кооперацію»визначає правові, економічні та соціальні основи діяльності споживчої кооперації в Україні. Цей закон спрямований на відродження і зміцнення демократичних основ споживчої кооперації, захист інтересів її членів і сільського населення як споживачів та регулює відносини з органами державної виконавчої влади.

Наведене свідчить, що відповідачем  надаються соціальні послуги  населенню по забезпеченню його хлібобулочними виробами.

Також слід зауважити, що по отриманні позовної заяви, відповідач вчинив дії направлені на погашення боргу, перерахувавши на рахунок позивача суму позову. Проте, грошові кошти установою банку повернуті відповідачу у зв'язку з закриттям позивачем рахунку.

Крім того, суд зважає на фінансовий стан сторін.

Суд вважає такий випадок винятковим, а тому відповідно до п.3 ст. 83 ГПК України зменшує розмір пені на 1000 грн. та розмір штрафу на 500 грн..

За таких обставин, в позові в частині стягнення пені у сумі  1000 грн. та штрафу в сумі 500 грн.  слід відмовити, однак судові витрати із суми позову, зменшеної судом підлягають віднесенню на відповідача.

В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обов'язковим.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Враховуючи, що викладені вище позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають  фактичним обставинам, матеріалам справи та законодавству, а отже позов підлягає  частковому задоволенню з розподілом судових витрат за правилами ст. 49 ГПК України.

При розгляді  справи судом з‘ясовано, що при зверенні до суду позивачем  платіжним дорученням  № 1101 від 25.11.2010р. зайво сплачено 11 грн. 76 коп.  державного мита, а тому мито у вказаному розмірі підлягає поверненню відповідно до ст. 8 Декрету України «Про державне мито».         

Керуючись  п. 1-1 ст. 80.  ст.ст.43, 33, 43, 49, 82, 83, 84, 85, 115 Господарського процесуального кодексу України, -

В И Р І Ш И В:   

1.          Позов задоволити частково.

2.          Стягнути з підприємства «Немирівський комбінат кооперативної промисловості»(22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Леніна, 97, код 01729179) на користь на користь  дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код 31301827)   272 (двісті сімдесят дві) грн. 90 коп. –пені; 569 (п'ятсот шістдесят дев'ять) грн. –штрафу; 356 (триста п'ятдесят шість) грн. 95 коп. –3% річних; 853 (вісімсот п'ятдесят три) грн. 45 коп. –інфляційних втрат; 188 (сто вісімдесят вісім) грн. 24 коп. - витрат пов'язаних зі сплатою державного мита,  236 (двісті тридцять шість) грн. –  витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

      3.          В позові в частині стягнення 1000  грн. пені  та 500 грн. штрафу відмовити.

4.          Провадження у справі в частині стягнення 15 271,58 грн. боргу припинити.

5.          Наказ видати після набрання рішенням  законної сили.   

6.          Повернути дочірній компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код 31301827) з Державного бюджету України суму зайво сплаченого державного мита в розмірі 11 грн. 76 коп. перерахованого платіжним дорученням № 1101 від 25.11.2010р. (оригінал платіжного доручення міститься в матеріалах справи № 11/194-10).

7.          Один  примірник рішення в печаткою суду направити позивачу.

Повне рішення складено 28.02.2011р.

Суддя                                                         В. Матвійчук

Дане рішення скріплена печаткою суду є підставою для повернення державного мита з бюджету.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2- позивачу -      (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1)  

 

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення24.02.2011
Оприлюднено05.03.2011
Номер документу13960016
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/194-10

Рішення від 24.02.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 14.02.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 19.01.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л. Я.

Ухвала від 27.01.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 15.12.2010

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л. Я.

Ухвала від 16.12.2010

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 01.12.2010

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Судовий наказ від 19.07.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Судовий наказ від 19.07.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Рішення від 05.07.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні