5005/1423/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.02.11р.
Справа № 5005/1423/2011
За позовом Прокурора Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
до Колективного підприємства "Промінь", м.Дніпропетровськ
про зміну договору оренди
Суддя Петренко І.В.
при секретарі: Півень А.М.
Представники:
Прокурор: Ступа Д.О. - дов. від 08.10.2010р.
Від позивача: Лазуренко К.О. - дов. від 30.12.2010р.
Від відповідача: Кобиляк С.Й. - дор. від 01.01.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Кіровського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ звернувся до господарського суду з позовом до Колективного підприємства "Промінь", м.Дніпропетровськ і просить суд змінити пункт 4.1 договору оренди земельної ділянки від 17.11.2005 р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Колективним підприємством "Промінь", м.Дніпропетровськ виклавши його у наступній редакції: "4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратному розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Річна орендна плата встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 3 (%) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та дорівнює трикратному розміру ставки податку".
Прокурор наполягає на задоволенні позовних вимог.
Представник позивача, згідно ст. 22 ГПК України надав уточнення до позовної заяви та просить суд вважати дійсними наступні вимоги:
Змінити 4.1 договору оренди земельної ділянки від 17.11.2005 р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Колективним підприємством "Промінь", м.Дніпропетровськ виклавши його у наступній редакції:
«4.1.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України.
Представник відповідача в відзиві на позов просить відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
17.11.2005 р. між Дніпропетровською міською радою та Колективним підприємством "Промінь", м.Дніпропетровськ укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1355 га, що розташована за адресою: м.Дніпропетровськ, Кіровський район, вул. Титова, 6.
Договір укладено на п'ятнадцять років.
Згідно п. 4.1 вказаного договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Орендна плата вноситься орендарем, незалежно від результатів його діяльності у розмірі 1/12 річної суми за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, що визначаються у встановленому порядку (п.п. 4.4, 4.5 Договору).
Розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни умов цільового використання земельної ділянки, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках визначених законом (п. 4.7 Договору).
Умовами пунктів 12.1, 12.2. Договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору cnip розв'язується у судовому порядку.
Згідно до вимог статп 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Законом України "Про внесения змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008р. в Закон України "Про оренду землі були внесені зміни, зокрема, частина четверта та п'ята статті 21 були викладені у такій редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, яю перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється i використовується відповідно до закону i не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - poзміpy земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший poімip орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Закон № 309-VI набрав чинності з моменту опублікування, а саме з 04.06.2008 року.
З метою приведения рішень Дншропетровської мюької ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства прийнято ршення від 06.08.08 №39/35 "Про внесения змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин i приведения деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства". Пунктом 3 зазначеного рішення встановлено piчнy орендну плату за користування земельними ділянками у poзмipi мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі", незалежно від мети використання.
Законом України "Про внесения змін до Бюджетного кодексу України та деяких законодавчих актів України" № 2756-17 від 02.12.2010 року, частину четверту та п'яту статті 21 Закону України «Про оренду землі" було виключено та внесено зміни до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі" згідно якої розмір, форма i строки внесения орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, одночасно з яким втратив чинність Закон України «Про плату за землю».
Відповідно до положень ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюеться у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273, 276, 278 Кодексу.
Статтею 288 Податкового кодексу України, передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Розділом XIII Кодексу, -
та не може перевищувати:
- для земельних ділянок, наданих для розміщення,будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
- для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, з 04.06.2008р. розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлювався Законом України "Про плату за землю" на час його чинності та визначено положениями чинного Податкового кодексу України.
Отже, Договір в частині умов щодо розміру орендної плати не відповідав Закону № 309-VI вщ 03.06.2008 року на момент його чинності та не відповідає положениям чинного Податкового кодексу України.
Згідно зi ст. 30 Закону України "Про оренду землі" та розділу 8 Договору, зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У paзi недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори виршуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.
Відповідно до ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає iз звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі-, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.
Згідно зi ст. 188 ГК України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У paзi якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у paзi неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового o6iry, заінтересована сторона має право передати cпip на виршення суду.
На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.
Заперечення відповідача суд не приймає до уваги на підставі викладеного.
Судові витрати слід віднести на відповідача, оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 651, 654, ЦК України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", ст.ст. 1,2,12,21,22,32,36,44,49,82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Змінити 4.1 договору оренди земельної ділянки від 17.11.2005 р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Колективним підприємством "Промінь", м.Дніпропетровськ виклавши його у наступній редакції:
«4.1.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».
Стягнути з Колективного підприємства "Промінь", 49107, м.Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 165 (р/р 26002091202991 в КБ "Приватбанк", МФО 305017, код ЄДРПОУ 01549716) суму 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. держмита в доход держбюджету (Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, код бюджетної класифікації доходів 22090200 „Державне мито, не віднесене до інших категорій”, МФО 805012, п/р 31118095700005), про що видати наказ.
Стягнути з Колективного підприємства "Промінь", 49107, м.Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 165 (р/р 26002091202991 в КБ "Приватбанк", МФО 305017, код ЄДРПОУ 01549716) на користь Державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровськ (рахунок № 31217264700005 відділення банку ГУДКУ Дніпропетровській області , МФО 805012, , код 22050003, ЗКПО 24246786) суму 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового, про що видати наказ.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.
Суддя
І.В. Петренко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2011 |
Оприлюднено | 10.03.2011 |
Номер документу | 13968778 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні