25/172-10-5368
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" лютого 2011 р.Справа № 25/172-10-5368
За позовом: Державного підприємства „Одеська залізниця”
до відповідача: Приватного підприємства “ЄВРІДІКА”
про стягнення 1785,80 грн.
Суддя І.А. Малярчук
В судових засіданнях приймали участь представники:
Від позивача: Танасюк А.О., довіреність № 39 від 04.01.2011р.
Від відповідача: не з'явився
В судовому засіданні суду 24.02.11 р. приймали участь представники:
Від позивача: Танасюк А.О., довіреність № 39 від 04.01.2011р.
Від відповідача: не з'явився
Суть спору: про стягнення з Приватного підприємства „ЄВРІДІКА” на користь Державного підприємства „Одеська залізниця” заборгованості по орендній платі в сумі 1749, 19 грн., пені в сумі 36,61 грн., загалом 1785,80 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач відзначає, що відповідно до умов договору № ОД/Л-09-753дНЮ від 17.12.2009р. Державним підприємством „Одеська залізниця” було передано Приватному підприємству ”ЄВРІДІКА” у строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно. Відповідач в свою чергу, зазначене майно прийняв, але належним чином зобов'язання щодо оплати орендних платежів за вересень та жовтень 2010р. не виконав, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість по орендним платежам у розмірі 1785,80 грн., яку позивач просить суд стягнути.
07.10.2010р. позивач в судовому засіданні подав до суду нормативне обґрунтування заявленої до стягнення пені за вх. № 3909/2011, яке судом було залучено до матеріалів справи.
Відповідач, в судові засідання не з'являвся, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи сторони, суд встановив наступне:
17.12.2009р. між Державним підприємством „Одеська залізниця” (Орендодавець) та Приватним підприємством “ЄВРІДІКА” (Орендар) був укладений договір оренди окремого індивідуально визначеного майна № ОД/Л-09-753дНЮ, згідно п.п. 1.1., 1.2. якого, Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно, а саме: основні засоби та малоцінний швидкозношувальний інвентар (далі - Майно) згідно додатку(ів) № 1, що перебуває на балансі пасажирського вокзалу Одеса-Головна (далі) (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку станом на 30.11.2009р. і становить за незалежною оцінкою –55795,66 грн. Майно передається в оренду з метою обслуговування пасажирів продуктами харчування, а саме функціонування буфету („Експрес-5”), який не здійснює продаж товарів підакцизної групи.
Відповідно до п.п. 3.1., 3.3., 3.5. Договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за орендну державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами) (далі –Методика розрахунку), і становить без ПДВ 697,45 грн. щомісячно, ПДВ –139,50 грн., разом –836,94 грн. Орендна плата перераховується Орендарем Орендодавцеві (балансоутримувачу) не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, з врахуванням щомісячного індексу інфляції. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації, відповідно до чинного законодавства України з врахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Орендар зобов'язується використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору. Своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату, компенсувати експлуатаційні витрати на утримання Майна (п.п. 5.1., 5.2. Договору).
Пунктом 10.1. Договору передбачено, що цей договір діє з 02.12.2009р. до 19.11.2010р. включно.
Так, ДП „Одеська залізниця” звернулось до суду з даним позовом з підстав не виконання відповідачем умов договору, що полягає у порушенні орендарем термінів оплати орендних платежів, визначених умовами п. 3.3. договору оренди.
Як пояснює позивач, ДП „Одеська залізниця” виконала свої зобов'язання за договором № ОД/Л-09-753дНЮ від 17.12.2009р. в повному обсязі, передало, а ПП „ЄВРІДІКА” прийняло в строкове платне користування державне індивідуально –визначене майно (кафе „Експрес-5”), що підтверджується актом приймання-передачі від 17.12.2009р., але останнє порушило істотні умови договору і не сплатило орендні платежі за вересень та жовтень 2010р., у зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість в розмірі 1749,19 грн.
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, обставини справи та правові позиції сторін, суд, дійшов висновку про правомірність заявлених ДП „Одеська залізниця” позовних вимог з врахуванням наступного.
Так, засадами чинного законодавства передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності (ч.1 ст. 2 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 р. N 2269-XII).
Статтею 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” передбачено що істотними умовами договору оренди є об'єкт оренди ( склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
Із змісту п.п. 2, 3 ст. 18, п.п. 1, 3 ст. 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” вбачається, що орендар зобов'язаний використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, запобігати його пошкодженню, псуванню. Орендар, зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності... Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч.1 ст. 759 Цивільного кодексу України).
Пунктом 1 ст. 760 Цивільного кодексу України передбачено, що предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Згідно п.п. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.03р. за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Положеннями п. 1 ст. 761 Цивільного кодексу України встановлено, що право передання у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Пунктом 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається із змісту п. 3.3. Договору оренди ПП „ЄВРІДІКА” зобов'язано було вносити орендну плату щомісячно до 12 числа поточного місяця, однак із поданих позивачем до матеріалів справи розрахунків заборгованості по орендній платі за договором № ОД/Л-09-753дНЮ вбачається, що відповідачем порушувались дані умови договору, оплата орендної плати у вересні та жовтні 2010р. не проводилась, в результаті чого у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 1749,19 грн.
Таким чином, судом встановлено не належне виконання відповідачем зобов'язань за договором № ОД/Л-09-753дНЮ від 17.12.2009р., а саме не оплата орендних платежів в сумі 1749,19грн., у зв'язку з чим, суд задовольняє дану позовну вимогу позивача в повній мірі.
Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача пеню за прострочення виконання грошового зобов'язання у розмірі 36,61 грн. за період з 01.09.2010р. по 01.11.2010р., нормативне обґрунтування якої, наведено ним з посиланням на приписи Цивільного кодексу України.
Статтею 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочки.
Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі (п.п. 1, 3 ст. 551 Цивільного кодексу України).
Пунктом 1 ст. 547 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин щодо забезпечення зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
Із змісту пп.1 п. 2 ст. 258 Цивільного кодексу України вбачається, що позовна давність в один рік застосовується, зокрема до стягнення неустойки (штрафу, пені).
У разі порушення строків оплати за поставлений товар, Покупець зобов'язується сплатити Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми фактичної заборгованості за кожен день прострочення.
Нараз, наданий позивачем розрахунок пені, на думку суду, здійснений належним чином, у зв'язку з чим, судом підлягають задоволенню позовні вимоги ДП „Одеська залізниця” щодо стягнення з відповідача пені в розмірі 36,61 грн. в повному обсязі.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).
З огляду на вищезазначені матеріали справи та проаналізовані положення чинного законодавства, суд, вбачає доведеними та обґрунтованими заявлені позовні вимоги ДП „Одеська залізниця”, у зв'язку з чим стягненню з ПП „ЄВРІДІКА” на користь позивача підлягає заборгованість за договором № ОД/Л-09-753дНЮ від 17.12.2009р. в сумі 1749,19 грн., пеня в сумі 36,61 грн.
Неявка відповідача в судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, оскільки, як визначено Вищим господарським судом України у постанові від 04.11.2010р. у справі № 10-22-3-30/336-07-9260, суддя може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередньо доставку судових ухвал відповідачу, якщо виконано наступні умови: ухвала була передана одним із способів, передбачених процесуальним законодавством, не було отримано будь-якого підтвердження, не зважаючи на всі розумні зусилля для отримання, процесуальні документи надсилались за адресою, яка зазначена стороною.
В процесі розгляду даної справи судом було вжито всіх необхідних заходів щодо повідомлення відповідача про судові засідання, в тому числі судове засідання, призначене на 24.02.2011р., тому навіть за умови відсутності у справі станом на 24.02.2011р. поштового повідомлення про отримання ПП „ЄВРІДІКА” ухвали від 07.02.2011р., суд, приймає рішення за результатами розгляду справи по суті.
Згідно ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягає відшкодуванню 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процессу.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82- 85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити позов позивача повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства „ЄВРІДІКА” (66800, Одеська область, Ширяївський район, смт. Ширяєве, вул. Коробченка, 24, код ЄДРПОУ 30439521) на користь Державного підприємства „Одеська залізниця” (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315) 1749 (одна тисяча сімсот сорок дев'ять) грн. 19 коп. заборгованості, 36 (тридцять шість) грн. 61 коп. пені, 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно ст. 85 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя І.А. Малярчук
Повний текст складено 25.02.2011р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2011 |
Оприлюднено | 10.03.2011 |
Номер документу | 14049601 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Малярчук І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні