10/2-ПД-11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.02.2011 Справа № 10/2-ПД-11
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Малацковській М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області
до Приватного підприємства "Леомарін"
про розірвання договору оренди, стягнення 643 грн. 30 коп. та зобов'язання повернути майно
за участю представників:
позивача: Хромченко О.С. - головний спеціаліст, дов. №2 від 02.02.11 р.
відповідача: не прибув
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Позивач звернувся до суду з позовом, яким просить: розірвати договір оренди державного майна від 01.09.2010 року №839-10-065, стягнути з розрахункового рахунку відповідача 437 грн. 68 коп. заборгованості по сплаті орендних платежів за користування нерухомим майном, 5 грн. 62 коп. пені та 200 грн., а також зобов'язати відповідача повернути орендоване майно.
Заявою №10-09-00447 від 16.02.2011 року позивач збільшив позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по сплаті орендних платежів за користування нерухомим майном та пені до 916 грн. 56 коп. та 11 грн. 38 коп. відповідно.
Відповідач був належним чином двічі за адресою вказаною у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 19) ухвалами господарського суду від 06.01.2011 року та від 08.02.2011 року повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить копія ухвали про порушення справи, яка була повернута суду з довідкою пошти, в якій зазначено підставою повернення - закінчення строку зберігання.
Відповідач відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
У зв'язку з цим справа, відповідно до ст. 75 ГПК України розглядається за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
Між сторонами був укладений Договір №839-10-065 від 01.09.2010 р. оренди державного майна (далі Договір), відповідно до умов якого позивач зобов'язався передати в строкове платне користування відповідачу державне майно - вбудоване нежитлове приміщення площею 17,5 кв.м. на другому поверсі дев'ятиповерхової адміністративної будівлі, що знаходяться на балансі Державного підприємства ЦКБ "Ізумруд" за адресою: м. Херсон, Карантинний острів.
Відповідно до п. 2.1. Договору орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, указаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передавання майна.
Акт прийому-передачі державного майна складений та підписаний сторонами 01 вересня 2010 року.
Згідно з п.п. 3.1.-3.5. Договору орендна плата становить за базовий місяць розрахунку травень 2010 року - 445,50 грн. без ПДВ.
Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції в період від базового місяця до першого місяця оренди та за перший місяць.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендна плата перераховується орендарем до державного бюджету на відповідний рахунок управління державного казначейства та балансоутримувачу на відповідний рахунок у співвідношенні 70% до 30% щомісячно не пізніше 15 числа місяця, наступаючого за звітним місяцем з урахуванням щомісячного індексу інфляції, відповідно до пропорцій розподілу, установлених законодавством і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Відповідач орендної плати з вересня 2010 року по січень 2011 року включно позивачу не сплачував у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в сумі 916 грн. 56 коп.
Крім того, пунктом 3.9. Договору сторони встановили, що сплата орендної плати забезпечується у вигляді завдатку в розмірі орендної плати за три місяці оренди. Для розрахунку суми цього задатку використовується розмір орендної плати за базовий місяць оренди. Завдаток, у розмірі 1336,50 грн., сплачується на відповідні рахунки відділення Державного казначейства України та Балансоутримувача у співвідношенні 70% до 30% протягом місяця з моменту укладення договору оренди. Внесений завдаток підлягає зарахуванню в рахунок платежу за останні три місяці оренди.
Проте, відповідачем завдатку сплачено не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до п. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 916 грн. 56 коп. є обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Крім того, позивач за неналежне виконання відповідачем своїх обов'язків за Договором нарахував 11 грн. 38 коп. пені та 200 грн. штрафу.
Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з ч. 4 та ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно з п.п. 3.6., 3.7. Договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується до державного бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п. 3.5. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.
У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менш ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості, але не менше 200 грн.
Отже, нараховані позивачем штраф та пеня підлягають стягненню.
25 листопада 2010 року позивач надіслав відповідачу листа №11-09-03592, яким у зв'язку з несплатою орендної плати пропонував відповідачу розірвати Договір оренди в добровільному порядку.
Пропозиція позивача була повернута поштою з доданням відповідної довідки, у якій зазначено підставу повернення - за закінченням терміну зберігання.
Враховуючи, що пропозицію щодо добровільного розірвання договору позивачем було надіслано за адресою реєстрації відповідача, суд вважає її пред'явленою належним чином.
Відповідно до положень статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 10.7. Договору оренди сторони погодили підстави для розірвання Договору за вимогою орендодавця, зокрема, уразі порушення умов цього договору Орендарем; у випадку несплати завдатку та в випадку не здійснення орендарем плати за оренду протягом трьох місяців.
Матеріалами справи доведено, що відповідач не сплачував орендну плату з 01.09.2010 р. по 31.01.2011 р., тобто за п'ять місяців. Крім того, позивачем не було сплачено завдатку, що передбачено пунктом 3.9. Договору.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про розірвання Договору підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до п. 5.10. Договору у разі припинення або розірвання Договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві та балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.
Пунктом 10.10 Договору встановлено, що у разі припинення або розірвання цього Договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцю.
Приймаючи до уваги викладені норми та умови договору позовні вимоги про зобов'язання повернути орендоване майно також підлягають задоволенню.
Відповідач заперечень проти позову не надав доказів розрахунку з позивачем та повернення орендованого майна суду не представив.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства "Леомарін" (вул. Патона, 7, кв. 12, м. Херсон, код ЄДРПОУ 35568810, р/р 26002113142 в "Райффайзен Банк Аваль" м. Херсона, МФО 380805) на користь:
- Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області (проспект Ушакова, 47, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295778, р/р 31110094700002 в ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010) - 916 грн. 56 коп. заборгованості по сплаті орендних платежів за користування нерухомим майном, 11 грн. 38 коп. пені, та 200 грн.;
- держави в доход державного бюджету (одержувач: код 24104230 Відділення Держказначейства, м. Херсон, Банк Управління Держказначейства в Херсонській області, МФО 852010, р/р 31119095700002, призначення платежу: код 22090200, символ звітності 095) 102 грн. витрат по сплаті державного мита. Наказ надіслати до ДПІ м. Херсона;
- держави в доход державного бюджету (отримувач платежу: УДК м. Херсона, р/р 31218264700002 Банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24104230, призначення платежу: код 22050003, символ звітності банку 264 - 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Розірвати Договір №839-10-065 від 01.09.2010 р. оренди державного майна: вбудоване нежитлове приміщення площею 17,5 кв.м. на другому поверсі дев'ятиповерхової адміністративної будівлі, що знаходяться на балансі Державного підприємства ЦКБ "Ізумруд" за адресою: м. Херсон, Карантинний острів, укладений між приватним підприємством "Леомарін" та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Херсонській області.
4. Зобов'язати приватне підприємство "Леомарін" (вул. Патона, 7, кв. 12, м. Херсон, код ЄДРПОУ 35568810) повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Херсонській області (проспект Ушакова, 47, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295778) за актом приймання-передачі вбудоване нежитлове приміщення площею 17,5 кв.м. на другому поверсі дев'ятиповерхової адміністративної будівлі, що знаходяться на балансі Державного підприємства ЦКБ "Ізумруд" за адресою: м. Херсон, Карантинний острів.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання
рішення 24 лютого 2011 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2011 |
Оприлюднено | 12.03.2011 |
Номер документу | 14054535 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Александрова Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні