2/102-НМ
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
22 лютого 2011 року Справа № 2/102-НМ
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Гудак А.В.
судді Олексюк Г.Є. ,
судді Сініцина Л.М.
за участю представників сторін: Михайлюк К.В.
позивача - Мостіпак І.М. дов. в справі
відповідача - Бившев С.В. дов. в справі, Лоскутов П.В.длв. в справі
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача Релігійної місіх "Карітас-Спейс" в м.Житомир Римсько-Католицької церкви на рішення господарського суду Житомирської області від 06.09.10 р.
у справі № 2/102-НМ (суддя Тимошенко О.М. )
за позовом Релігійна місія "Карітас-Спейс" в м. Житомир Римсько-католицької церкви
до відповідача Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго"
про визнання права на пільги
в с т а н о в и в :
Рішенням господарського суду Житомирської області від 06.09.2010 року у справі № 2/102-НМ відмовлено позивачеві в позові щодо зобов"язання відповідача провести перерахунок з листопада 2008 року та проводити в подальшому розрахунки за спожиту електроенергію Центру духовного відродження в с. Зарічани Релігійної місії "Карітас-Спес" згідно чинного законодавства за тарифом 20,3коп. за 1 кВт.год.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, якою просить рішення суду першої інстанції скасувати та задоволити позовні вимоги в повному обсязі. Свої доводи обгрунтовує тим, що судом першої інстанції неправомірно зроблено висновки, що Центр духовного відродження дітей та молоді, який на балансі позивача не є релігійною організацією, оскільки це суперечить Указу Президента від 22.06.1994 року № 322/94 "Про надання пільг релігійним організаціям" Національною комісією регулювання електроенергетики України прийнято постанову від 15.05.2002 року № 472 "Про тарифи на електричну енергію для релігійних організацій", якою передбачено, що відпуск електричної енергії на комунально-побутові потреби релігійним організаціям, які створені і функціонують відповідно до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", в т.ч. на потреби опалення і гарячого водопостачання, проводиться за тарифом 20,3 коп. за 1 кВт.год. (без ПДВ).
Представники позивача (апелянта) у судовому засіданні доводи, викладені у апеляційній скарзі підтримали, зазначили, що електроенергія для Центру духовного відродження повинна відпускатись по тарифам як для населення.
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство " Енергопостачаюча компанія Житомиробленерго" подав відзив на апеляційну скаргу, проти якої заперечив, відзначивши, що судом першої інстанції прийнято обгрунтоване та правомірне рішення, а тому просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги Релігійній місії "Карітас-Спес" в м.Житомир Римсько-католицької церкви та залишити рішення господарського суду Житомирської області від 06.09.2010 року без змін, оскільки з доказів наявних в матерілах справи вбачається, що на території Центру духовного відродження, який діє як літній табір відпочинку, є лише одна культова споруда - капличка, де проводиться богослужіння і на яку розповсюджується застосування тарифу для населення 0,203 грн. за 1 кВт.год. Інші об'єкти є об'єктами господарювання благодійного характеру на яке не розповсюджується дія Указу Президента, тому повинні розраховуватися за регульованим тарифом, визначеним відповідно до умов та правил здійснення підприємницької діяльності. Згідно листа НКРЕ №2368/09/17-10 від 23.04.10, на літні табори та бази відпочинку застосовуються тарифи, визначені відповідно до умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії.
В судовому засіданні, викладені у відзиві заперечення на апеляційну скаргу представник відповідача підтримав.
Вислухавши представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, оцінивши висновки суду на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, зважаючи на наступне.
Як слідує з матеріалів справи 14 серпня 2000 р. між РМ "Карітас-Спес" в м. Житомир Римсько-католицької церкви (споживач) та Зарічанським РЕМ, який діє на підставі доручення ВАТ "ЕК "Житомиробленерго" (електропостачальна організація) був укладений договір на постачання електричної енергії №297 до об"єткту - будинок відпочинку "Льонок", с.Зарічане Житомирського району, Житимирської області, надалі- Центру духовного відродження, який переукладався в 2003р. та в 2008р. (а.с.22-26). За умовами даного договору, енергопостачальна організація постачає електричну енергію Споживачу (Позивач), а Споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
Відповідно до додатків № 1 щодо обсягу постачання електричної енергії та № 3.1 до даного договору станом на 14.08.2000 року зазначено об"єкт, що живиться від мереж енергосистеми - будинок відпочинку "Льонок", с.Зарічани, Житомирського району, Житомирської області.
Даний об"єкт позивач придбав 21 червня 2000 року за договором купівлі-продажу,я к дитячий оздоровчий табір "Льонок" в с. Зарічани Житомирської області , який згідно реєстраційного напису від 28.07.2000р. належить тепер на праві власності позивачу (а.с.18-21).
Згідно Декрету №14, 25.06.2000р. Релігійної місії "Карітас-Спес" в м. Житомир Римсько-католицької церкви була створений Центр духовного відродження дітей, молоді з малозабезпечених багатодітних родин, дітей-сиріт, дітей-інвалідів та постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с.Зарічани Житомирського району (а.с.44). Як наслідок укладено додаткову угоду від 15.04.2010 року до договору № 297 від 14.08.2010 року та додатків № 1, № 3.1 та № 10 до даного договору, зазначивши об"єкт що живиться від мереж енергосистеми - Центр духовного відродження дітей, молоді, с.Зарічани, Житомирського району, Житомирської області.
Положеннями статті 7 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заходи, а також об'єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій.
Так, Указом Президента України від 22.06.94 N 322/94 "Про надання пільг релігійним організаціям", встановлено що стягнення з релігійних організацій плати за електричну енергію, що відпускається їм на комунально-побутові потреби, здійснюється за тарифами, передбаченими для міського населення.
На виконання вищезазначеного Указу Президента України Національна комісія регулювання електроенергетики України прийнято постанову від 15.05.2002 N 472 "Про тарифи на електричну енергію для релігійних організацій", якою передбачено, що відпуск електричної енергії на комунально-побутові потреби релігійним організаціям, які створені і функціонують відповідно до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", в т. ч. на потреби опалення і гарячого водопостачання, проводиться за тарифом 20,3 коп. за 1 кВт·год. (без ПДВ). Умовою для застосування вищезазначеного тарифу на електроенергію є відпуск електричної енергії виключно на комунально-побутові потреби релігійним організаціям, зокрема релігійній місії. В усіх інших випадках застосовується роздрібний тариф.
Позивачу згідно реєстраційного напису від 28.07.2000р. належить на праві власності на дитячий оздоровчий табір "Льонок" в с. Зарічани, Житомирської області , інші відомості щодо зміни даного об"єта у відповідності до вимог чиного законодавства позивач суду не надав ( а.с.21).
А тому, суд апеляційної інстанції вважає, що зміна назви об"єкта самим позивачем не змінює його цільового призначення.
Як відзначено сторонами на території Центр духовного відродження дітей, молоді, с.Зарічани, Житомирського району, Житомирської області є одна культова споруда - капличка, де проводяться богослужіння, на яку розповсюджується Указ Президента України від 22.06.94 N 322/94 "Про надання пільг релігійним організаціям". Однак, належних документів на дану культову споруду позивач суду не надав.
А тому, виходячи із викладеного, відсутні підстави для застосування Указу Президента України від 22.06.94 N 322/94 "Про надання пільг релігійним організаціям".
Окрім того, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач обрав спосіб захисту (спонукання до проведення перерахунку), який не відповідає встановленим способам захисту цивільних прав та інтересів.
В даному випадку позивач може захищати свої порушені, на його думку, права шляхом пред'явленя позову про стягнення зайво сплачених коштів або шляхом заперечень проти позову ВАТ "Житомиробленерго", в разі, якщо такий позов буде заявлено про стягнення вартості спожитої електроенергії.
Сам по собі факт нарахування відповідачем оплати за певними тарифами не порушує права позивача, так як не позбавляє його права оплачувати спожиту електроенергію за тарифами, які він вважає правильними.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що позивачем не доведено ті обставини на які він посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суд першої інстанції, проаналізувавши зібрані по справі докази та давши їм належну правову оцінку, дійшов правильного висновку, відмовивши у позові Релігійній місії "Карітас-Спес" в м.Житомир Римсько-католицької церкви про визнання права на пільги шляхом зобов'язння ВАТ "Енергопостачальної компанії "Житомиробленерго" провести перерахунок з листопада 2008 року та проводити в подальшому розрахунки за спожиту електроенергію Центру духовного відродження в с.Зарічани Релігійної місії.
Таким чином, рішення господарського суду Житомирської області від 06.09.2010 року у даній справі слід залишити без змін, а подану позивачем апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст.49,99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1.Рішення господарського суду Житомирської області від 06.09.2010 року у справі № 2/102-НМ залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача Релігійної місії "Карітас-Сапейс" в м.Житомир Римсько-католицької церкви без задовлення.
2. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Гудак А.В.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суддя Сініцина Л.М.
Суд | Рівненський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2011 |
Оприлюднено | 14.03.2011 |
Номер документу | 14104583 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Рівненський апеляційний господарський суд
Гудак А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні