2736-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
24.05.2007Справа №2-7/2736-2007
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання «Тепловодоканал» (м. Саки, вул. Промислова, 11, ідентифікаційний код 20682941)
До відповідача Комунального підприємства «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» (96500, м. Саки, вул. 9 Героїв, 12-А, ідентифікаційний код 32945431)
Про спонукання укласти договір.
Суддя Дворний І. І.
представники:
Від позивача – Шереметьєв В. Д., керівник.
Від відповідача - не з'явився.
Суть справи: Товариство з обмеженою відповідальністю виробниче об'єднання «Тепловодоканал» звернулось до Господарського суду АР Крим із позовною заявою, в якій просить зобов'язати Комунальне підприємство «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» укласти договір про надання житлово-комунальних послуг в багатоквартирних жилих будинках №78, 80а, 80б по вул. Євпаторійське шосе в м. Саки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно зі ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідач, який є балансоутримувачем вищевказаних жилих будинків, повинен укласти договір про надання житлово-комунальних послуг з ТОВ ВО «Тепловодоканал», проте, до часу подачі позову до суду вказаний договір не був укладений у зв'язку з ухиленням КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» від його укладання.
Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що відповідно до рішення Сакської міської ради №27 від 25.01.2007 р. ТОВ ВО «Тепловодоканал» визначений як виконавець послуг з централізованого опалювання, постачанню гарячої води споживачам м. Саки. КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» вважає, що позивач, як виконавець послуг з централізованого опалювання та постачання гарячої води, повинен самостійно підготувати та укласти зі споживачем договір на надання даного виду послуг. Крім того, відповідач зазначив, що на балансі КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» знаходяться жилі будинки №80а, №80б по вул. Євпаторійське шосе в м. Саки. Жилий будинок №78 по вул. Євпаторійське шосе в м. Саки на балансі відповідача не знаходиться, оскільки є власністю військової частини А-1758.
Позивач не згоден з відзивом КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» з тих підстав, що згідно з п. 3 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач має право укладати договори про надання житлово-комунальних послуг. Позивач вважає, що рішення виконкому Сакської міської ради №27 від 05.01.2007 р., на яке посилається відповідач як на підставу для відмови в задоволенні позову, не відповідає чинному законодавству України, зокрема, ст. 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
У судовому засіданні, що відбулося 26.03.2007 р., представник позивача надав суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно якої просить суд зобов'язати КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» укласти з ТОВ ВО «Тепловодоканал» договір про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води в редакції позивача. Вказана заява прийнята судом до провадження.
30.03.2007 р. до ГС АР Крим від ТОВ ВО «Тепловодоканал» надійшли пояснення, в яких позивач повідомив, що між ТОВ ВО «Тепловодоканал» та жильцями будинків №78, 80а, 80б по вул. Євпаторійське шосе в м. Саки були укладені договори на опалювання відповідно до Правил надання населенню послуг з водо-теплопостачання та водовідведення», які передбачали прямі взаємовідносини між жильцями будинків та енергопостачальною організацією. Вказані договори діяли до 01.01.2006 р., оскільки Закон України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 01.01.2005 р., передбачав інший порядок укладання договорів. Позивач зазначив, що згідно з прикінцевими положеннями вказаного закону договори про надання житлово-комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим Законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність. ТОВ ВО «Тепловодоканал» повідомив, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» не передбачає прямих взаємовідносин між жильцями будинків та енергопостачальною організацією. Відносини складаються за схемою: енергопостачальна організація укладає договір з балансоутримувачем жилого будинку, а балансоутримувач – з жильцями. За таких обставин, позивач просить задовольнити позов в повному обсягу.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання був проінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо неявка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи не вбачається
Розгляд справи відкладався у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України. По справі оголошувалась перерва. Після закінчення перерви слухання справи було продовжено.
За клопотанням сторін строк розгляду справи був продовжений у порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ :
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-ІУ від 24.06.2004 р.
Предметом регулювання цього Закону, згідно зі ст. 3, є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 16 цього Закону порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Причому виконавцем, згідно зі ст. 1 вищевказаного Закону, є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Відповідно до Прикінцевих положень вказаного закону договори про надання житлово-комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим Законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Сакської міської ради №27 від 25.01.2007 р. «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг з централізованого опалювання, постачання холодної та гарячої води та водовідведення в м. Саки» виконавцем послуг з централізованого опалювання, постачання гарячої води в м. Саки визначені: структурні підрозділи: Сакські теплові мережі ДП «Кримські генеруючи системи» та ТОВ «Тепловодоканал».
Матеріали справи свідчать, що на виконання вищенаведених норм позивач листом №2 від 12.01.2007 р. звернувся до КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» з пропозицією укласти договір про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води. На вказану заяву відповідачем був надісланий ТОВ ВО «Тепловодоканал» лист №01-09/30 від 18.01.2007 р., в якому КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» зазначило на відсутність можливості для укладання договорів зі споживачами з опалювання та гарячого водопостачання, оскільки не є одержувачем вказаного виду послуг.
Ст. 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся).
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше (ст. 187 ГК України).
Керуючись вказаними нормами позивач і звернувся до суду з позовом про спонукання відповідача до укладання договору на надання житлово-комунальних послуг.
Оцінивши в сукупності представлені докази, наявні в матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Так, окрім обставин, викладених в листі №01-09/30 від 18.01.2007 р., як на підставу для відмови в задоволенні позову відповідач посилається на те, що позивач, як виконавець послуг з централізованого опалювання та постачання гарячої води, повинен самостійно підготувати та укласти зі споживачем договір на надання даного виду послуг.
Проте, в п. 3 Рішення виконавчого комітету Сакської міської ради №27 від 25.01.2007 р. передбачений обов'язок керівників структурних підрозділів, визначених як виконавці послуг з централізованого опалювання, постачання гарячої води в м. Саки, лише завершити роботу, направлену на укладання договорів з населенням про надання послуг з централізованого опалювання, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, згідно з типовим договором, затвердженим Постановою Кабінету Мінітсрів України від 11.07.2005 р. №630.
Отже, вказане рішення не встановлює обов'язок ТОВ ВО «Тепловодоканал» безпосередньо укладати з жильцями будинків договори на надання житлово-комунальних послуг, а передбачає лише здійснення заходів, метою яких є укладання зазначених договорів.
На думку суду, п. 3 Рішення виконавчого комітету Сакської міської ради №27 від 25.01.2007 р. необхідно розглядати в комплексі з ч. 2 ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якої встановлений обов'язок балансоутримувача укласти договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем у випадку, якщо він не є виконавцем.
Матеріали справи свідчать, що КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» не є виконавцем житлово-комунальних послуг. Вказаний факт не заперечується відповідачем по суті.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
На підставі рішення виконавчого комітету Сакської міської ради №425 від 27.08.2004 р. «Про затвердження актів приймання-передачі жилого фонду» на баланс КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» були передані, у тому числі, жилі будинки №78, №80а, №80б по вул. Євпаторійське шосе в м. Саки. Таким чином, твердження відповідача про те, що він не є балансоутримувачем жилого будинку №78 по вул. Євпаторійське шосе в м. Саки спростовується матеріалами справи.
Отже, обов'язок відповідача укласти з ТОВ ВО «Тепловодоканал» договір на надання житлово-комунальних послуг безпосередньо передбачений чинним законодавством, а тому ухилення КП «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» від його укладання не є правомірним.
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання «Тепловодоканал» є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсягу.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 24.05.2007 р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 05.06.2007 р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» (96500, м. Саки, вул. 9 Героїв, 12-А, ідентифікаційний код 32945431) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання «Тепловодоканал» (м. Саки, вул. Промислова, 11, ідентифікаційний код 20682941) договір про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води в наступній редакції:
Д О Г О В І Р
про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води
м. Саки
ТОВ Виробниче об'єднання «Тепловодоканал», надалі Виробник, в особі директора Шереметьєва Віктора Дмитровича, що діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та КП „Сакське ЖЕО”, надалі Виконавець, в особі директора Копайгори Володимира Дмитровича, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, уклали цей договір про наступне:
1. Предмет Договору.
1.1. Виробник зобов'язується постачати теплову енергію у вигляді гарячої води Виконавцю на опалювання жилих будинків №№ 78, 80а по вул. Євпаторійське шосе, а Виконавець зобов'язується повністю оплатити отриману теплову енергію по тарифам (цінам) в строки, що передбачені дійсним договором.
2. Умови та порядок надання теплової енергії.
2.1. Теплова енергія надається Виконавцю у вигляді гарячої води на наступні потреби:
- опалювання жилих будинків;
- гаряче водопостачання (за додатковою угодою до Договору).
2.2. Межею передачі теплової енергії є задвижки, які подаються на прямому та зворотному трубопроводах для жилих будинків після котельної.
3. Права та обов'язки Виконавця.
3.1. Виконавець має право.
3.1.1. Розробляти та подавати на згоду розрахунки про рівень цін/ тарифів на опалювання та гаряче водопостачання споживачів.
3.1.2. Вимагати від споживачів своєчасного проведення робіт з усунення виявлених недоліків , пов'язаних з отриманням послуг з опалювання та гарячого водопостачання.
3.1.3. Отримувати компенсацію за надані у відповідності з Законом окремим категоріям громадян пільги та нарахування субсидій за оплату житлово–комунальних послуг.
3.1.4. На відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на виробництво.
3.2. Виконавець зобов'язаний.
3.2.1. Здійснювати контроль за технічним станом мереж та інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень.
3.2.2. Підготовити та укласти зі споживачами договори на надання послуг з опалювання та гарячого водопостачання.
3.2.3.Своєчасно проводити підготовку жилих будинків та їх технічного обладнання до експлуатації в осінньо – зимовий період з оформленням акту.
3.2.4. Утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових систем опалювання та гарячого водопостачання, вживати заходи з ліквідації аварійних ситуацій.
3.2.5. Своєчасно за свій рахунок проводити роботи з усунення виявлених недоліків.
4. Права та обов'язки Виробника.
4.1.1. Пропонувати при укладенні Договору ціни/тарифи на житлово – комунальні послуги третьої групи (пункт 3 частини першої статі 14 Закону України „Про житлово–комунальні послуги”), які розробляються на підставі економічно обґрунтованих вират на їх виробництво.
4.1.2. Вимагати своєчасної оплати наданих послуг у повному обсязі.
4.1.3. Видавати дозволи та технічні умови на підключення споживачів та обладнання до відповідних централізованих інженерних мереж.
4.1.4. На відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижче розміру економічно обґрунтованих затрат на їх виробництво.
4.2. Виробник зобов'язаний.
4.2.1. Укласти договір з виконавцем у відповідності з умовами Договору.
4.2.2. Провести житлово–комунальні послуги у відповідності з умовами Договору.
4.2.3. Надавати у встановленому порядку необхідну інформацію про перелік житлово–комунальних послуг, їх вартості, загальної вартості місячного платежу, структуру тарифів, нормах споживання, режим надання, їх споживчих властивостях.
5. Облік теплової енергії.
Облік споживання теплової енергії на момент укладення цього Договору здійснюється:
- будинку № 80б та 5-ти поверхової частини будинку № 78 – за теплолічільниками у гігакалоріях.
- будинку № 80а та 9-ти поверхової частини будинку №78 – за кв. м. площі, що опалюється.
На 01.01.2007р. площа, що опалюється складає:
Будинок № 80а = 226, 6 кв. м.; №80б = 1257 кв. м.;№ 78(9) = 1456, 8 кв. м.;№ 78 (5) = 474, 8 кв. м.
Всього площа, що опалюється, за жилими будинками складає 3415, 2 кв. м.
6. Порядок оплати.
6.1. Розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються Виконавцем за виставленими рахунками Виробника.
6.2. Розрахунковим періодом є кожні 15 днів календарного місяця.
6.3. Розрахунок за першу половину місяця здійснюється до 20 числа поточного місяця, остаточний розрахунок за місяць здійснюється до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
6.4. Тарифи на теплову енергію та послуги теплопостачання розраховуються виробником у відповідності з діючими нормативними актами.
7. Порядок перерахунків при неякісному наданні послуг.
7.1.Оформлення претензій при неякісному наданні послуг проводиться у відповідності зі ст. 18 Закону України „Про житлово–комунальні послуги”.
7.2. Перерозрахунок вартості при неякісному наданні послуг здійснюється згідно додатку №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.1997 року № 1497.
7.3. Заміри температури в приміщеннях при оформленні претензії повинні здйснюватися повіреними термометрами.
8. Відповідальність сторін.
8.1. За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
8.2. У разі несплати або несвоєчасної сплати у строки, зазначені в п.6.3. цього договору, Виконавець сплачує Виробнику окрім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
8.3. У разі наявності заборгованості Виконавця по дійсному договору більше одного місяця, Виробник має право в односторонньому порядку розірвати цей договір. При цьому виконавець здійснює повний розрахунок за надані послуги, компенсує всі понесені виробником збитки та сплачує штрафні санкції у відповідності з умовами цього договору. Про розірвання цього договору Виробник повідомляє Виконавця письмово.
9. Форс – мажор.
9.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язання за цим договором, якщо це невиконання є наслідком дії обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини).
9.2. Наявність вказаних обставин не є підставою для відмови Виконавця від сплати Виробнику за послуги, які були надані до виникнення форс – мажорних обставин.
10. Порядок вирішення спорів.
10.1. У випадку виникнення спорів або питань, які не передбачені умовами цього Договору, сторони керуються діючими Правилами користування тепловою енергією та іншими нормативно – правовими актами України.
10.2 При виникненні спорів (розбіжностей) за цим договором спір передається на розгляд до Господарського суду АР Крим.
11. Інші умови.
11.1. Цей договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.
11.2. Всі зміни та доповнення до цього договору повинні бути викладені у письмовій формі та підписані уповноваженими представниками сторін.
12. Строк дії Договору.
12.1. Цей Договір вступає в силу з 01 лютого 2007 року та діє до 31 грудня 2007 р.
Договір вважається пролонгованим на наступний рік, якщо до 01 жовтня не надійшла заява від однієї сторони про припинення його дії або перегляд.
12.2. Припинення дії цього договору не звільняє Виконавця від обов'язку повної сплати за спожиту раніше теплову енергію.
13. Адреса та реквізити сторін:
Виробник: Виконавець:
ВАТ ВО „Тепловодоканал” КП „Сакське ЖЄО”
Адрес: 96500
Вул. Новоселівське шосе, 16а
м. Саки АР Крим
р/р 26000485308581
банк: КРФ АКБ Русь м. Сімферополь
МФО 324010
Код ЗКПО 20682941
Свід. платника єдиного податку
№ 206829401082
т. 2-64-08
3. У разі неукладення Комунальним підприємством «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» (96500, м. Саки, вул. 9 Героїв, 12-А, ідентифікаційний код 32945431) договору про постачання теплової енергії у вигляді гарячої води, в десятиденний строк з дня набрання чинності рішенням суду, договір вважати укладеним в редакції Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання «Тепловодоканал» (м. Саки, вул. Промислова, 11, ідентифікаційний код 20682941), наданій суду.
4. Стягнути з Комунального підприємства «Сакське житлово-експлуатаційне об'єднання» (96500, м. Саки, вул. 9 Героїв, 12-А, ідентифікаційний код 32945431) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничого об'єднання «Тепловодоканал» (м. Саки, вул. Промислова, 11, ідентифікаційний код 20682941) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2007 |
Оприлюднено | 11.03.2008 |
Номер документу | 1410750 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Дворний І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні