Рішення
від 18.02.2008 по справі 1048-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

1048-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101

РІШЕННЯ

Іменем України

18.02.2008Справа №2-7/1048-2008

За позовом Кочетова Володимира Леонідовича (97400, м. Євпаторія, вул. Кільцева, 10, кв. 2)

До відповідача: Музика Галини Вікторівни (97400, м. Євпаторія, вул. 60 років Жовтня, 18а, кв. 33)

Третя особа – Товариство з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» (97413, м. Євпаторія, смт. Заозерне, вул. Алея Дружби, 16, ідентифікаційний код 33131967)

Про виключення зі складу учасників товариства.

Суддя Дворний І. І.

                                        представники:

Від позивача – Бикова С. В., предст., дов. №3996 від 24.12.2007 р.

Від відповідача -  не з'явився.

Від третьої особи – не з'явився.

        Суть справи: Кочетов Володимир Леонідович звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою, в якій просить виключити Музика Галину Вікторівну зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур».

          Свої вимоги позивач, як учасник Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур», обґрунтовує тим, що 15.11.2006р. на загальних зборах ТОВ «Екс-Тур» було прийнято рішення про прийняття до складу учасників товариства Музика Галини Вікторівни, яка, всупереч вимогам ст. 11 Закону України «Про господарські товариства, ст. 117 Цивільного кодексу України, п. 5.2 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» не виконує свої обов'язки перед товариством. Так, позивач зазначив, що відповідач в граничний строк (до 20.11.2007 р.) не зробила внесок до статутного фонду товариства у розмірі 12000,00 грн., не з'являється на збори учасників товариства, не здійснює додаткових платежів. Кочетов Володимир Леонідович повідомив, що на теперішній час одним з видів господарської діяльності товариства з реалізація інвестиційного проект по розміщенню та обслуговуванню літніх легкорозбірних безфундаментних дерев'яних будиночків сезонного комплексу відпочиваючих, що, в свою чергу, передбачає здійснення додаткових матеріальних внесків учасниками, у тому числі щодо сплати орендної плати. Проте, відповідач не приймає участі в господарській діяльності товариства та не здійснює фінансову підтримку ТОВ «Екс-Тур», що, с свою чергу, ставить під загрозу досягнення товариством мети своєї діяльності – отримання прибутку. Позивач зауважує, що статтею 64 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. Отже, позивач звертає увагу на те, що оскільки учасниками ТОВ «Екс-Тур» є лише 2 фізичні особи – Кочетов Володимир Леонідович та Музика Галина Вікторівна, які в рівній мірі володіють частками статутного фонду товариства (по 50% кожний), законодавчо не врегульований процес виключення зі складу товариства недобросовісного учасника, через що Кочетов В. Л. на підставі закріпленої статтею 8 Цивільного кодексу України аналогії закону просить суд захистити його порушене право шляхом виключення відповідача зі складу учасників товариства на підставі рішення суду.

          Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи був проінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо неявка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.

          Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення  представника позивача, суд

                                                         ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» зареєстровано в якості юридичної особи рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 22.09.2004 р. за №11401020000000101, про що було видано відповідне свідоцтво.

Як вбачається з Протоколу загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур»  від 15.11.2006 р., на вказаних зборах було прийнято рішення про затвердження виходу зі складу товариства Шамлієвої Н. П. та розподіл часток у статутному капіталі ТОВ «Екс-Тур» та голосів учасників у наступному співвідношенні:

-          Кочетов Володимир Леонідович – 12 000,00 грн. (50% частки), 50 голосів;

-          Музика Галина Вікторівна – 12 000,00 грн. (50% частки), 50 голосів.

20.11.2006 р. нова редакція Статуту товариства була зареєстрована у виконавчому комітеті Євпаторійської міської ради.

Згідно з п. 3.4 нової редакції Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» Музика Галина Вікторівна зобов'язана внести внесок до статутного капіталу Товариства протягом місяця з моменту державної реєстрації цих змін до Статуту, у грошовій формі, шляхом внесення на поточний рахунок в банківській установі або в касу Товариства. Внесення до статутного капіталу грошей підтверджується документами, виданими банківською установою або квитанціями до прибуткових касових ордерів. Учаснику, що повністю вніс свій внесок, видається свідоцтво, яке засвідчує розмір його частки в статутному капіталі товариства і не є цінним папером.

Відповідно до статті 117 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства зобов'язані:

1) додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів;

2) виконувати свої зобов'язання перед товариством, у тому числі ті, що пов'язані з майновою участю, а також робити вклади (оплачувати акції) у розмірі, в порядку та засобами, що передбачені установчим документом;

3) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства.

Учасники господарського товариства можуть також мати інші обов'язки, встановлені установчим документом товариства та законом.

Аналогічні положення закріпленні в статті 11 Закону України «Про господарські товариства» та в пункті 5.2 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур».

У той же час, Музика Галина Вікторівна у встановлений статутом граничний строк, тобто до 20.11.2007 р.. не внесла до статутного капіталу товариства внесок у розмірі 12 000,00 грн. Іншого відповідачем суду доведено не було, у той час як згідно з приписами статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду. Так, відповідач не надав суду належні та допустимі докази виконання свого обов'язку, які передбачені п. 3.4 Статуту, а саме: документи, видані банківською установою/квитанції до прибуткових касових ордерів, а також свідоцтво, яке засвідчує розмір його частки в статутному капіталі товариства.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, пунктом 2.1 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» передбачено, що товариство є підприємницьким і здійснює виробничу, науково-дослідну, торгову і іншу господарську діяльність з метою отримання прибутку і розподілу його відповідно до цього статуту.

Відповідно до підпункту 5.2.3 пункту 5.2 Статуту учасники товариства зобов'язані активно сприяти товариству в реалізації його мети і предмета діяльності у всіх формах, не заборонених чинним законодавством.

Матеріали справи свідчать, що 02.03.2006 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» та Євпаторійською міською радою був укладений договір на реалізацію інвестиційного проекту по розміщенню та обслуговуванню літніх легкорозбірних безфундаментних дерев'яних будиночків сезонного комплексу відпочиваючих по вул. Сімферопольській, 1 в м. Євпаторії.

До укладання цього договору між Євпаторійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» був укладений відповідний договір оренди земельної ділянки, пунктом 12 якого передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для розміщення та обслуговування літніх легкорозбірних безфундаментних дерев'яних будинків.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи інформації про хід реалізації першого етапу інвестиційного проекту, з метою виконання умов, передбачених вищевказаними договорами, Товариством з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» разом із Приватним підприємством «Римвлад» були понесені матеріальні витрати у загальній сумі 6328667,62 грн.

В свою чергу, зазначені витрати несе безпосередньо Кочетов Володимир Леонідович, про що свідчать відповідні платіжні документи (а. с. 53-55). Отже, участь у здійсненні товариством господарської діяльності з ціллю досягнення основної мети – отримання прибутку, приймає виключно позивач у справі. У той же час, Музика Галини Вікторівни, всупереч вимогам статей 33, 34 ГПК України, не представила суду жодних доказів, які свідчили про прийняття нею участі в діяльності товариства та фінансовій підтримці господарювання юридичної особи, учасником якої вона є.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про господарські товариства», статті 116 Цивільного кодексу України, статті 88 Господарського кодексу України учасник господарського товариства має право брати участь в управлінні справами товариства.

Згідно з п. 4.1 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» вищим органом управління Товариства є Збори учасників, які складаються з учасників товариства.

Збори учасників мають право приймати рішення з усіх питань діяльності Товариства, у тому числі з тих, які передані Зборами до компетенції Директора (п. 4.4 Статуту).

Виключна компетенція Зборів учасників передбачена в пункті 4.5 Статуту.

Відповідно до пункту 4.8 Статуту Збори учасників правомочні, якщо на них присутні учасники, що володіють в сукупності більш ніж 60% голосів..

Матеріли справи свідчать, що позивач неодноразово повідомляв Музика Галину Вікторівну про необхідність присутності відповідача на загальних зборах для набрання відповідного кворуму для прийняття рішень, пов'язаних з господарською діяльністю товариства (а. с. 29-32, 49-50). Проте, систематична неявка відповідача на загальні збори призвела до неможливості здійснення позивачем його права на управління товариством через відсутність кворуму. Неможливість виконання зборами учасників товариства своїх функцій перешкоджає нормальному здійсненню господарської діяльності товариства та досягненню ним статутних цілей.

Згідно зі статтею 64 Закону України «Про господарські товариства» учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

Крім того, частиною 3 статті 100 Цивільного кодексу України передбачено, що учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених установчими документами або законом, може бути виключений з товариства.

Таким чином, законодавством передбачено захист прав учасників господарського товариства від недобросовісного учасника, який систематично не виконує обов'язки та перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства. Учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» є лише позивач та відповідач, які володіють рівними частками у статутному фонді (по 50%). Таким чином, позивач позбавлений можливості вирішити питання про виключення відповідача зі складу учасників товариства шляхом проведення зборів учасників товариства.

Суд зазначає, що участь у загальних зборах є правом, а не обов'язком учасника. Між тим, стаття 13 Цивільного кодексу України встановлює межі здійснення цивільних прав. Зокрема, відповідно до частини 2 цієї статті, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Крім того, не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч. 3 ст. 13 ЦК України). Ці положення стосуються і порушень корпоративних прав учасників товариства у зв'язку з перешкоджанням проведення загальних зборів товариства.

Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Положення частини другої статті 124 Конституції України треба розглядати у системному зв'язку з іншими положеннями Основного Закону України, які передбачають захист судом прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи, встановлюють юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами (частина п'ята статті 55 Конституції України). Отже, право особи (зокрема юридичної особи) на судовий розгляд спору, не можуть бути поставлені в залежність від наявності чи відсутності в законах України спеціальних положень про можливість звернення до суду по кожній конкретній категорії справ. Більш того, частиною 7 статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що забороняється відмова у розгляді справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Судовий захист прав і свобод людини і громадянина необхідно розглядати як вид державного захисту прав і свобод людини і громадянина. І саме держава бере на себе такий обов'язок відповідно до частини другої статті 55 Конституції України. Судовий захист цивільного права та інтересу, разом із справедливістю, добросовіністю та розумністю, закріплений статтею 3 Цивільного кодексу України в якості однієї з загальних засад цивільного законодавства. Право на судовий захист передбачає і конкретні гарантії ефективного поновлення в правах шляхом здійснення правосуддя. Відсутність такої можливості обмежує це право.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

          Конституційний суд України в Рішенні від 01.12.2004 р. у справі №1-10/2004 за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) зазначив, що поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

          Статтею 16 Цивільного кодексу України закріплено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що корпоративні права позивача підлягають судовому захисту саме шляхом виключення Музика Галини Вікторівни зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур». Суд звертає увагу на те, що відповідний захист порушеного права позивача не порушує та не обежує майнові права Музика Галини Вікторівни, позаяк нею до теперішнього часу не був зроблений внесок до статутного капіталу товариства у розмірі 12 000,00 грн. Так, відповідачем не був зроблений вклад до статутного фонду ТОВ «Екс-Тур», під яким, згідно зі статтею 13 Закону України «Про господарські товариства», розуміються гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, який, згідно з п. 3.4 Статуту та ч. 4 ст. 52 Закону, має бути підтверджений відповідним свідоцтвом товариства. Відповідно, без наявності зазначеного свідоцтва, відповідач позбавлений права на відчуження частки у статутному капіталі товариства.

За таких обставин, всебічно та  в повному обсязі дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи документи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кочетова Володимира Леонідовича є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

          Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

          З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 82-85  Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Виключити Музика Галину Вікторівну (97400, м. Євпаторія, вул. 60 років Жовтня, 18а, кв. 33, ідентифікаційний номер 2462504521) зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Екс-Тур» (97413, м. Євпаторія, смт. Заозерне, вул. Алея Дружби, 16, ідентифікаційний код 33131967).

3.          Стягнути з Музика Галини Вікторівни (97400, м. Євпаторія, вул. 60 років Жовтня, 18а, кв. 33, ідентифікаційний номер 2462504521) на користь Кочетова Володимира Леонідовича (97400, м. Євпаторія, вул. Кільцева, 10, кв. 2, ідентифікаційний номер 2653809675) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.          Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Дворний І.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення18.02.2008
Оприлюднено11.03.2008
Номер документу1413431
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1048-2008

Рішення від 18.02.2008

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дворний І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні