1171-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
25.02.2008Справа №2-7/1171-2008
За позовом Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» (73016, м. Херсон, Комсомольський район, вул. Фортус, 233, ідентифікаційний код 03889480)
До відповідачів: 1) Керченської міської ради (м. Керч, вул. Кірова, 17); 2) Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (м. Керч, вул. Генерала Петрова, 37)
Про визнання права власності та спонукання до виконання певних дій.
Суддя І. І. Дворний
представники:
Від позивача – Новосад С. М., предст., дов. №84 від 05.02.2008 р.
Від відповідачів: 1) не з'явився (телеграма); 2) не з'явився (клопотання).
Суть справи: Орендний рибогосподарський кооператив «Рибаки Херсону» звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою, в якій просить визнати за позивачем право власності на все нерухоме майно Керченського рибообробного цеху, вказане в технічному паспорті, розташоване за адресою: м. Керч, с. Жуковка. Крім того, позивач просить зобов'язати КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати за Орендним рибогосподарським кооперативом «Рибаки Херсону» право власності на вищевказане майно з видачею реєстраційного свідоцтва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з моменту прийняття спірного майна на баланс рибколгоспу ім. С. М. Кірова, правонаступником якого є Орендний рибогосподарський кооператив «Рибаки Херсону», до теперішнього часу факт власності жодною особою не оспорюється, проте після звернення до КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» з заявою про реєстрацію права власності позивачу було відмовлено у зв'язку з необхідністю оформлення права власності в органах місцевого самоврядування.
Представник Керченської міської ради у судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав, однак направив до суду телеграму, в якій зазначив, що проти задоволення позовних вимог про визнання права власності не заперечує, а стосовно вимоги про видачу свідоцтва про право власності повідомив, що відповідним правовстановлювальним документом, згідно з Тимчасовим положенням, є рішення суду. Крім того, відповідач просить розглянути справи за наявними в ній матеріалами без присутності представника.
Представник Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у судове засідання не з'явився, однак направив до суду клопотання з проханням розглянути справу за відсутністю свого представника.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.
Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалам у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ :
17.05.1985 р. Головним управлінням рибного господарства внутрішніх водойм УРСР був виданий Наказ №229, п. 1 якого Херсонському обласному виробничому рибокомбінату станом на 01.06.1985 р. було приписано передати риболовецькому колгоспу імені Кірова Керченський експедиційний рибообробний цех і приймально-транспортний флот в кількості 4 одиниці, у тому числі ПТС-54, ПТС-68, ПТС-173, ПТС «Полтавчанин».
Пунктом 4.1 вказаного наказу правлінню рибколгоспу ім. Кірова було рекомендовано здійснити у встановленому порядку оплату Херсонському облрибкомбінату вартості основних та оборотних фондів, переданих рибколгоспу ім. Кірова станом на 01.06.1985 р.
Матеріали справи свідчать, що 03.06.1985 р. на засіданні правління риболовецького колгоспу ім. С. М. Кірова було прийнято рішення щодо прийняття на баланс рибколгоспу від Херсонського рибокомбінату Керченський експедиційний рибопереробний цех (а. с. 22).
Відповідний акт приймання-передачі майна у зв'язку із спливом часу на підприємстві відсутній, про що свідчить відповідна довідка Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» №739 від 20.12.2007 р., підписана головою та головним бухгалтером підприємства (а. с. 23).
З матеріалів справи вбачається, що з моменту придбання у власність основних та оборотних засобів Керченського рибопереробного цеху рибколгоспом ім. С. М. Кірова з 01.06.1985 р. колгосп здійснював забудову та реконструкцію нежилих приміщень на Керченському цеху. Так, згідно акту державної приймальної комісії про приймання закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію від 18.12.1985 р. (а. с. 24-29) спеціальною комісію була прийнята в Керченському експедиційному цеху в с. Жуковка м. Керчі в експлуатацію лінія змішаного посолу кошторисною вартістю основних фондів 308,1 тис. руб.
Крім того, рішенням Виконавчого комітету Керченської міської ради №10 від 07.01.1988 р. було дозволено риболовецькому колгоспу імені С. М. Кірова Херсонського рибкомбінату Укрголоврибгоспу складання проекту організації забудови території на земельній ділянці площею 4,43 га під тимчасове використання ділянки в районі паромної переправи ПОРТ-КРИМ в Ленінському районі в межах згідно доданої схеми. Після виконання всі необхідних робіт підрядною організацією по реорганізації Керченського рибцеху адміністративно-побутовий корпус був прийнятий 15.12.1988 р. комісією в експлуатацію (а. с. 31-33).
З виписки з протоколу №1 від 21.03.2000 р. вбачається, що на підставі Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 3 грудня 1999 року N 1529/99 на загальних зборах членів риболовецького колгоспу ім. С. М. Кірова було прийнято рішення щодо реформування Риболовецького колгоспу ім. С. М. Кірова в Орендний рибогосподарський кооператив «Рибаки Херсону».
Після цього, був затверджений новий статут Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» (а. с. 37-39), п. 1.3 якого передбачено, що кооператив є єдиним правонаступником Херсонського риболовецького колгоспу ім. С. М. Кірова, та є правонаступником всіх його обов'язків та боргів перед кредиторами, та боргів по бюджетним та небюджетним платежам. Відповідне положення про правонаступництво міститься також в статті 1 нової редакції Статуту позивача, зареєстрованого виконавчим комітетом Херсонської міської ради (а. с. 41-55).
Згідно зі статтею 13 Статуту Кооперативу належить відокремлений виробничий підрозділ (цілісний майновий комплекс) – рибопереробний цех, який розташований у м. Керчі, АР Крим.
П. 1.1 положення «Про Керченський рибопереробний виробничий структурний підрозділ Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» передбачено, що кооперативу належить виробничий підрозділ – рибопереробний цех, розташований в м. Керчі, АР Крим, який є структурним підрозділом Кооперативу.
З матеріалів справи вбачається, що в 2007 року Кримським республіканським підприємством «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» була проведена інвентаризація Керченського рибопереробного цеху, розташованого за адресою: 98307, м. Керч, с. Жуківка (район паромної переправи), за результатом якої був складений відповідний технічний паспорт об'єктів нерухомого майна.
Зі вказаного технічного паспорту вбачається, що в цілому Керченський рибопереробний цех складається з наступних об'єктів:
- №1 – контора, літер «А»;
- №2 – прохідна, літер «Б»;
- №3 – склад, літер «В»;
- №4 – склад, літер «Г»;
- №5 – комунально-побутове, літер «Д»;
- №6 – склад, літер «Е»;
- №7 – склад, літер «Ж»;
- №8 – котельна, літер «З»;
- №9 – склад, літер «И»;
- №10 – трансформаторна підстанція, літер «К»;
- №11 – лінія сміжаного посолу, літер «Л»;
- №12 – вакуумоперенавантажувач, літер «М»;
- №13 – вакуумоперенавантажувач, літер «Н»;
- №14 – хлораторна, літер «О»;
- №15 – компресорна, літер «П»;
- №16 – тузлучна, літер «Р»;
- №17 – склад, літер «С»;
- №18 – сарай, літер «Т»;
- №19 – прибудова, літер «У»;
- №20 – склад, літер «Ф»;
- №21 – туалет, літер «Х»;
- №22 – гараж, літер «Ц»;
- №23 – навіс, літер «Ч»;
- №24 – огорожі, літер «1-7»;
- №25 – мощення, літер «І»;
- №26 – тузлучна ванна, літер «ІІ»;
- №27 – рампа, літер «ІІІ»;
- №28 – пірс, літер «ІУ».
У той же час, після звернення Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» до Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» з проханням зареєструвати за ним право власності на Керченський рибопереробний цех позивачу було відмовлено у здійсненні відповідної реєстрації з тих підстав, що оформлення права власності здійснюється органами місцевого самоврядування.
З цього приводу суд вважає за необхідне повідомити наступне.
Так, згідно зі ст. 85 Господарського кодексу України, господарське товариство є власником:
- майна, переданого йому у власність засновниками і учасниками як внески;
- продукції, виробленої в результаті господарської діяльності товариства;
- доходів, одержаних від господарської діяльності товариства;
- іншого майна, набутого товариством на підставах, не заборонених законом.
Причому, ст. 66 Господарського кодексу України передбачено, що майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.
Джерелами формування майна підприємства, згідно з ч. 2 вказаної статті, є:
- грошові та матеріальні внески засновників;
- доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності;
- доходи від цінних паперів;
- кредити банків та інших кредиторів;
- капітальні вкладення і дотації з бюджетів;
- майно, придбане в інших суб'єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку;
- інші джерела, не заборонені законодавством України.
Як вже було зазначено раніше, Керченський рибопереробний цех, який розташований за адресою: 98307, м. Керч, с. Жуківка (район паромної переправи), був переданий за відповідним актом позивачу в 1985 році, відображений на його балансі, а тому є його власністю.
Крім того, суд звертає увагу на наступне.
Ст. 344 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Причому право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Судом встановлено, що з 1985 р. та до теперішнього часу, тобто більше ніж 10 років, Орендний рибогосподарський кооператив «Рибаки Херсону» за відсутністю будь-яких заперечень зі сторони третіх осіб, володіє та користується спірним майном, використовує його у власній господарській діяльності.
Відповідно ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Отже вказана стаття закріплює презумпцію правомірності набуття права власності. Незаконність набуття права власності має бути встановлена рішенням суду. До набрання рішенням суду законної сили право власності вважається набутим правомірно. Проте, всупереч вимогам статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, відповідачі не надли суду доказів неправомірності володіння позивачем спірним майном.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право заперечується або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст.13 Конституції України держава забезпечує захист прав всіх суб'єктів права власності та господарювання. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно з ч.1 ст.386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем надані достатні докази щодо належності йому на праві власності спірного майна, через що вимоги Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог, за якими позивач просить зобов'язати КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» провести реєстрацію права власності на нерухоме майно, суд вважає за необхідне повідомити наступне.
Відповідно до діючого законодавства органом, що здійснює державну реєстрацію права власності є органи бюро технічної інвентаризації, які крім того, здійснюють технічну реєстрації об'єктів нерухомості, складають відповідні реєстри технічного стану таких об'єктів тощо.
Крім того, слід зауважити, що відповідно Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/98 від 31.01.2001р. «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом» згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" відповідна державна реєстрація - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Оскільки відповідно до пункту 5 розділу V “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, останні можуть бути відповідачами у таких справах.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, рішення зі спору з дійсної справи, може вплинути на права та обов'язки КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», як органу який має здійснювати державну реєстрацію права власності.
За такими обставинами, КРП «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» є належним відповідачем у дійсній справі.
Відповідно до ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходиться у власності юридичних та фізичних осіб, здійснюється відповідно Тимчасовому положенню про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. N 7/5.
Відповідно до пункту 1.5 вказаного положення право власності на нерухоме майно підлягає обов'язкової реєстрації.
Реєстрацію права власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (п. 1.3 положення), для чого до БТІ надаються правовстановолюючі документи (п. 2.1 положення).
Серед правовстановлюючих документів, перелічених в додатку 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, передбачені й рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Згідно зі статтею 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Серед способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених статтею 16 Цивільного кодексу України, передбачено, зокрема, визнання права та примусове виконання обов'язку в натурі.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги Орендного рибогосподарського кооперативу «Рибаки Херсону» є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Орендним рибогосподарським кооперативом «Рибаки Херсону» (73016, м. Херсон, Комсомольський район, вул. Фортус, 233, ідентифікаційний код 03889480) право власності на Керченський рибообробний цех, розташований за адресою: 98307, м. Керч, с. Жуківка (район паромної переправи), який складається в цілому з:
- №1 – контора, літер «А»;
- №2 – прохідна, літер «Б»;
- №3 – склад, літер «В»;
- №4 – склад, літер «Г»;
- №5 – комунально-побутове, літер «Д»;
- №6 – склад, літер «Е»;
- №7 – склад, літер «Ж»;
- №8 – котельна, літер «З»;
- №9 – склад, літер «И»;
- №10 – трансформаторна підстанція, літер «К»;
- №11 – лінія сміжаного посолу, літер «Л»;
- №12 – вакуумоперенавантажувач, літер «М»;
- №13 – вакуумоперенавантажувач, літер «Н»;
- №14 – хлораторна, літер «О»;
- №15 – компресорна, літер «П»;
- №16 – тузлучна, літер «Р»;
- №17 – склад, літер «С»;
- №18 – сарай, літер «Т»;
- №19 – прибудова, літер «У»;
- №20 – склад, літер «Ф»;
- №21 – туалет, літер «Х»;
- №22 – гараж, літер «Ц»;
- №23 – навіс, літер «Ч»;
- №24 – огорожі, літер «1-7»;
- №25 – мощення, літер «І»;
- №26 – тузлучна ванна, літер «ІІ»;
- №27 – рампа, літер «ІІІ»;
- №28 – пірс, літер «ІУ».
3. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (м. Керч, вул. Генерала Петрова, 37, ідентифікаційний код 34571796) здійснити реєстрацію права власності за Орендним рибогосподарським кооперативом «Рибаки Херсону» (73016, м. Херсон, Комсомольський район, вул. Фортус, 233, ідентифікаційний код 03889480), з видачею відповідного свідоцтва, на Керченський рибообробний цех, розташований за адресою: 98307, м. Керч, с. Жуківка (район паромної переправи), який складається в цілому з:
- №1 – контора, літер «А»;
- №2 – прохідна, літер «Б»;
- №3 – склад, літер «В»;
- №4 – склад, літер «Г»;
- №5 – комунально-побутове, літер «Д»;
- №6 – склад, літер «Е»;
- №7 – склад, літер «Ж»;
- №8 – котельна, літер «З»;
- №9 – склад, літер «И»;
- №10 – трансформаторна підстанція, літер «К»;
- №11 – лінія сміжаного посолу, літер «Л»;
- №12 – вакуумоперенавантажувач, літер «М»;
- №13 – вакуумоперенавантажувач, літер «Н»;
- №14 – хлораторна, літер «О»;
- №15 – компресорна, літер «П»;
- №16 – тузлучна, літер «Р»;
- №17 – склад, літер «С»;
- №18 – сарай, літер «Т»;
- №19 – прибудова, літер «У»;
- №20 – склад, літер «Ф»;
- №21 – туалет, літер «Х»;
- №22 – гараж, літер «Ц»;
- №23 – навіс, літер «Ч»;
- №24 – огорожі, літер «1-7»;
- №25 – мощення, літер «І»;
- №26 – тузлучна ванна, літер «ІІ»;
- №27 – рампа, літер «ІІІ»;
- №28 – пірс, літер «ІУ».
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2008 |
Оприлюднено | 11.03.2008 |
Номер документу | 1414113 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Дворний І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні