Ухвала
від 19.02.2008 по справі 10/256-4974
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/256-4974

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"19" лютого 2008 р.Справа № 10/256-4974

УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області у складі

              

Розглянув матеріали справи

За позовом: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Тернопільміськгаз“, м. Тернопіль, вул. Чернівецька, 54А ( ідентифікаційний код 21155959 )

До відповідача:  Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Освіта“, м. Тернопіль, вул. Громницького, 2/38 ( ідентифікаційний код 06960735 )

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача  –Дочірню компанію “Газ України“, 04116 м. Київ, вул. Шолуденка, 1.

      За участю представників:

Позивача: Чубатого О.І. –юрисконсульта ВАТ «Тернопільміськгаз», довіреність №11 від 04.01.2008 р.; Панчука С.М. –представника, довіреність №12 від 23.01.2008р.; Юрків С.О. –юрисконсульта ВАТ  «Тернопільміськгаз», довіреність № 12 від 04.01.2008 року;

Відповідача: Паньківа І.В. –голови правління ОСББ” Освіта“ рішення загальних зборів, паспорт № МС 884810 виданий Тернопільським РВ УМВС від 09.07.2002р.; Мартинюка О.М. –представника, доручення № 21 від 04.02.2008 року; Кухарського В.М. –представника, доручення №16 від 18.01.2008р.; Глушко В.С. –представника, доручення №18 від 18.01.2008р.; Маланюка П.М. –представника, доручення №12 від 21.01.2008р.; Балика В.Я. –представника, доручення №20 від 18.01.2008р.

Третьої особи : Мицько Р.М. –головного юрисконсульта ДК “ Газ України “ ,довіреність № 247/10 від 29.12.2007 року

                  В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено  процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20,22,29 Господарського процесуального Кодексу України.

          Згідно клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Освіта“, м. Тернопіль судом здійснюється технічна фіксація судового процесу .

Суть справи:  Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Тернопільміськгаз“, м. Тернопіль звернулося до господарського суду з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Освіта“, м. Тернопіль  про зобов'язання відповідача укласти договір з ДК “Газ України“ на газопостачання дахової котельні по вул. Громницького, 2 в місті Тернополі, відшкодування судових витрат просить покласти на відповідача.

      В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначає, що потреби у  газі блочних ( модульних )  котелень задовольняються з ресурсів природного газу НАК “Нафтогаз України“ і реалізацію природного газу таким споживачам здійснюють виключно ДК “Газ України“, ДП “Газ-тепло“ та ДК “Укртрансгаз“.           

     Вважає, що дахова котельня, яка розташована по вул. Громницького, 2 в місті Тернополі, що належить ОСББ “Освіта“ підпадає під дану категорію споживачів.

    Стверджує, що для подальшого безперебійного газопостачання дахової котельні відповідачу необхідно укласти договір на постачання природного газу безпосередньо з ДК “Газ України“. Однак, ОСББ “Освіта“ відмовляється укласти договір з ДК “Газ України“, м. Київ на газопостачання дахової котельні по вул. Громницького, 2 в місті Тернополі.

   У відзиві на позов за №10 від 18.01.2008 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Освіта“, м. Тернопіль заперечує заявлені вимоги повністю і вважає їх незаконними та такими, що не підлягають до задоволення.

    Вважає, що ВАТ “Тернопільміськгаз“ виступає неналежною стороною у спорі і не вказує в позові які саме його права чи охоронювані законом інтереси були відповідачем порушені. Окрім того,  Позивач не вчинив жодної дії, які б свідчили про його намір укласти з ОСББ “Освіта“ договору на газопостачання, ним не дотримано загального порядку укладання господарських договорів, передбачених ст. 181 ГК України.

        Щодо суті позовних вимог зазначає, що дахова котельня є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, які є користувачами функціональних можливостей цієї котельні.

       Згідно приписів ст. 4 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання. Вимога ВАТ “Тернопільміськгаз“ про укладання договору на постачання газу з ДК “Газ України“ не відповідає вимогам закону та суперечить Постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1729 ( з наступними змінами ) “Про забезпечення споживачів природнім газом“: прирівнювання дахової котельні ОСББ “Освіта“, що є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку до підприємства теплоенергетики є абсурдним та незаконним. В позові просить відмовити.

     У судовому засіданні 05 лютого 2008 року, позивач у справі звернувся до суду з клопотанням про залучення до участі у справі Дочірню компанію “Газ України“, м. Київ  в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача. В обґрунтування клопотання зазначає, що позовною вимогою визначено саме зобов'язання об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Освіта“, м. Тернопіль укласти договір на газопостачання дахової котельні по вул. Громницького,  2 в м. Тернополі з ДК “Газ України“, м. Київ, а тому судове рішення буде безпосередньо впливати на її права та обов'язки.

    Ухвалою господарського суду від 05 лютого 2008 року залучено до участі у справі № 10/256-4974 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача  –Дочірню компанію “Газ України“, 04116 м. Київ, вул. Шолуденка, 1 і справу слуханням відкладено до 16 годин 30 хвилин 19 лютого 2008 року.

     Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Дочірня компанія “ Газ України “ м. Київ надала суду письмове пояснення і зазначає , що підприємства комунальної теплоенергетики , в тому числі і товариства співвласників квартир , що експлуатують модульні дахові котельні , закуповують  природний газ з метою вироблення з нього теплової енергії .Згідно Закону України “ Про енергетику “ теплова енергія , що виробляється на об'єктах енергетики є товарною продукцією , призначеною для купівлі-продажу . Вказує , що постачання теплової енергії населенню ( членам об'єднання ) відбувається за технологією як на підприємства комунальної власності ( члени об'єднання безпосередньо природний газ на опалення від постачальника не одержують , як населення для індивідуального опалення ) , а тому функції блочних ( модульних ) котелень фактично нічим не відрізняються від підприємств теплоенергетики . Вважає , що заперечення відповідача щодо ціни на газ для блочних котелень є необґрунтованим ; щодо визначення ціни на газ для блочних котелень є листи –роз'яснення НКРЕ .

     У судовому засіданні 19.02.2008 року представник позивача заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості ВАТ “ Тернопільміськгаз “ змінити позовні вимоги .

     Відповідач у справі –об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ Освіта “ м. Тернопіль заперечило щодо відкладення розгляду справи і зазначив , що позов поданий до суду у грудні 2007 року і в позивача було достатньо часу для остаточного визначення своїх позовних вимог . Вважає , що дії ВАТ направлені  на затягування розгляду позову по суті .

     У тому ж судовому засіданні представник ВАТ “ Тернопільміськгаз “ заявив усне клопотання  про зміну позовних вимог і просить  винести рішення , яким зобов'язати об'єднання співвласників багато квартирного будинку “ Освіта “ м. Тернопіль укласти з ним договір на транспортування природного газу до дахової котельні по вул. Громницького , 2 в місті Тернополі .

     Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ Освіта “ вважає зміну позовних вимог необґрунтованою і такою , що не підлягає до задоволення .

    Стаття 22 ГПК України надає право позивачу змінити підставу або предмет позову , збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову  і зазначене право може бути реалізоване ним до прийняття рішення по справі.

Статтею 54 Господарського процесуального кодексу України визначено , що позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником . Оскільки , позовна заява оформляється письмово , а дії щодо зміни предмету позову приводять зміну елементів позову , а тому зміна предмету позову повинна подаватися в письмовій формі та повинна бути підписана  керівником Товариства , або уповноваженою особою позивача , яка такими повноваженнями наділена .

Письмова форма зміни предмету позову забезпечує можливість реалізації відповідачем певних процесуальних засобів захисту своїх прав : надання відзиву , подання зустрічного позову тощо .

Подане у судовому засіданні 19.02.2008 року усне клопотання ВАТ “ Тернопільміськгаз “ м. Тернопіль про зміну предмету позову не відповідає вимогам ст. 54 ГПК України , а тому судом відхиляється .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача , відповідача , третьої особи , оцінивши представлені докази в їх сукупності, господарський суд  встановив наступне :  

      Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено , що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів .  Зазначена стаття визначила шляхи захисту прав та законні інтересів зазначених суб'єктів.

     Стаття 16 Цивільного Кодексу України також визначає , що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу  та визначає способи захисту цивільних прав та інтересів .

     Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом , що встановлений договором або законом ( частина  друга п. 1 ст. 16 ЦК України )

           Згідно з ч. 2 ст. 21 ГПК України позивачами є підприємства та організації , що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу .

    У судовому засіданні встановлено , що рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 18 жовтня 2007 року у справі № 2-5624/2007 рік задоволено позовні вимоги частково і визнано дії Відкритого акціонерного товариства “ Тернопільмісьгаз “ незаконними та зобов'язано ВАТ відновити газопостачання дахової котельні багатоквартирного будинку № 2 по вул. Громницького в місті Тернополі .

    На час розгляду позову в суді ВАТ здійснює газопостачання дахової котельні , що належить відповідачу . Позивач стверджує , що за період з 01 березня по 01 грудня 2007 року котельнею спожито 131245 куб. м. природного газу .

          Відповідач у справі договір з ДК “ Газ України “ не укладало  .

      Позивач по справі –Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “ Тернопільміськгаз “ , місцезнаходження якого м. Тернопіль вул. Чернівецька , 54А  є юридичною особою , яка зареєстрована у встановленому законом порядку  виконавчим комітетом Тернопільської міської ради , ідентифікаційний код 21155959 , що підтверджується Довідкою Головного управління статистики у Тернопільській області № 31-132 від 27.11.2007 року  та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 193315 , виданого державним реєстратором 06.12.1994 року ( копії знаходяться в матеріалах справи ) , а тому наділене правом на звернення до господарського суду за захистом свої прав.

В розумінні статті 54 Господарського процесуального кодексу України  зміст позовних вимог та коло осіб , до яких пред'являється позов , визначається позивачем .

У поданій до суду позовній заяві Відкрите акціонерне товариство “ Тернопільміськгаз “ визначило спосіб захисту свого права як зобов'язання об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ Освіта “ укласти договір з ДК “ Газ України “ на газопостачання дахової котельні по вул. Громницького , 2 в місті Тернополі  і відповідачем визначило Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ Освіта “ .

      Відповідно до частини 1 пункту 1 статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі , зокрема , справи у спорах , що виникають при укладанні , зміні , розірванні і  виникненні господарських договорів , у тому числі щодо приватизації майна , та з інших підстав .

    Підпунктом 5 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1729 “ Про забезпечення споживачів природним газом “ ( із наступними змінами та доповненнями )  визначено , що потреба усіх категорій  споживачів , зокрема установ і організацій , що фінансуються з державного і місцевого бюджетів ( крім населення та підприємств комунальної теплоенергетики , теплових електростанцій , електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання  ( далі підприємств ) , зокрема блочних ( модульних котелень ) ( в обсязі , що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання , за умови ведення такими підприємствами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води ) в природному газі  задовольняється з ресурсів газу Національної акціонерної компанії “ Нафтогаз України “ .

     Реалізацію природного газу цим споживачам здійснюють виключно ДК “ Газ України “ , ДП “ Газтепло “ та ДК “ Укртарнсгаз “ .

     В пункті 1 Наказу НАК “ Нафтогаз України “ від 30.01.2007 року № 35 також зазначається ,  зокрема , що потреба блочних ( модульних ) котелень задовольняється з ресурсів природного газу НАК “ Нафтогаз України “  і реалізацію природного газу здійснюють ДК “ Газ України “ , ДП “ Газ-тепло “ та ДК “ Укртрансгаз “ ( за наявності відповідних ліцензій) .

      Статтею Закону України “ Про природні монополії “  Національній комісії регулювання електроенергетики надано виключні повноваження щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій та надання відповідних тлумачень .

     У Листі від 21.11.2006 року № 6123/14/17-06 “ Щодо надання роз'яснень “  Національна комісія регулювання електроенергетики “ вказала , що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , що експлуатують модульні дахові котельні , закуповують природний газ ( як і підприємства комунальної теплоенергетики ) з метою вироблення з нього теплової енергії . У цьому випадку членами об'єднання споживається не природний газ безпосередньо , а теплова енергія вироблена з нього .

     Як зазначає ВАТ  “ Тернопільміськгаз “  тричі ( 27.04.2007 року , 18.06.2007 року та 12.09.2007 року ) попереджало ОСББ “ Освіта “ про необхідність укладення договору на газопостачання дахової котельні з ДК “ Газ України “ та підтвердження виділених лімітів на зазначені цілі та про можливе припинення подачі газу на дахову котельню в разі невиконання зазначених вимог .

     Юридична особа –організація , створена і зареєстрована у встановленому законом порядку ( за ст. 92 ЦК України ) набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи , які діють відповідно до установчих документів та закону . Цивільним Кодексом України встановлюються порядок створення , організаційно-правові форми , правовий статус юридичних осіб приватного права . Конституцією України та законом встановлюється порядок утворення та правовий статус юридичний осіб публічного права .

     Предмет діяльності ВАТ “ Тернопільміськгаз “  визначено у п. 3.2. Статуту , який зареєстрований торгово-реєстраційною палатою Тернопільської міської ради 14 липня 2000 року ( зміни та доповнення внесено 19.05.2004 року ) і до якого , зокрема віднесено  транспортування природного і нафтового газу розподільчими трубами ; постачання природного газу за регульованим тарифом ; постачання природного газу за нерегульованим тарифом  ; експлуатація газового господарства ., тощо . Повноваження голови правління ВАТ визначені у розділі 13 Статуту “ Голова правління Товариства “ . Так , голова правління представляє інтереси Товариства в установах , організаціях в Україні та за її межами  ( пункт 13.3.2. Статуту ) ;  діє від імені товариства без довіреності , укладає угоди , контракти та інші юридичні акти від імені товариства на суму до 10000 грн. з подальшим затвердженням Спостережною радою ( пункт 13.3.3.) , а також вчиняє інші дії , визначені даним розділом ( копія Статуту знаходиться в матеріалах справи ) .

     Із дослідженого у судовому засіданні Статуту ВАТ “ Тернопільміськгаз “ м. Тернопіль не вбачається , що Товариство наділено повноваженнями на здійснення представництва ДК “ Газ України “  , в тому числі і на укладання господарських угод .

      Відповідно до  статті 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа , підписаного сторонами та скріпленого відтисками печаток . Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін .

    Статтею 180 ГК України передбачено , що  зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін , спрямованих на встановлення , зміну або припинення господарських зобов'язань , як погоджені сторонами , так і ті , що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства .

Відповідно до ч. 1 статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі –підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

     Позивач у справі ВАТ “ Тернопільміськгаз “ не надав суду доказів  про порушення відповідачем його прав та інтересів , що б дало йому підстави для звернення до суду про їх захист .

Такого способу захисту порушеного права як зобов'язання іншу юридичну особу укласти з відповідачем договір на газопостачання ні ст. 16 Цивільного Кодексу України , ні ст. 20 Господарського Кодексу України не передбачено і зазначене не випливає із положень законодавства , Статуту ВАТ “ Тернопільміськгаз “.

     Відповідно до статті 80 п.1 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд припиняє провадження у справі , якщо відсутній предмет спору .

        При даних обставинах справи суд встановив , що провадження у справі слід припинити в порядку ст.80 п.1-1 ГПК України , оскільки між сторонами відсутній предмет спору .

Державне мито та  витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача, згідно приписів ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 121, 129 Конституції України ,  ст.ст. 20,22,29,33, 44, 49, 64, 75, 86 Господарського процесуального кодексу України, ст. 20,181  Господарського кодексу України, господарський суд ,-

У Х В А Л И В :

1.Провадження у справі № 10/256-4974 - припинити .

2.На ухвалу суду сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання через місцевий господарський суд.

3.Ухвалу направити сторонам по справі .

 

Суддя                                                                                

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.02.2008
Оприлюднено12.03.2008
Номер документу1420286
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/256-4974

Ухвала від 19.02.2008

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні