5005/1232/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.03.11р.
Справа № 5005/1232/2011
За позовом Прокурора Жовтневого району м. Дніпропетровська, 49005, м. Дніпропетровськ, вул. Чернишевського, 23, в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, 49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75
до Спільного підприємства з іноземними інвестиціями товариства з обмеженою відповідальністю "Кипарис", 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, б. 12
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Панна С.П.
Представники:
Від позивача Лазуренко К.О. - головний спеціаліст відділу претенезійно-позовної роботи управління правового забезпечення департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровськох міської ради за довіреністю № 7/11-197 від 22.02.2011 року
Від відповідача Рибіна О.Ю. - представник за довіреністю № 1232 від 05.01.2011 року
За участю помічника прокурора Жовтневого району Монича С.Ю. - посвідчення № 18 від 25.01.2011 року
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Жовтневого району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом з врахуванням уточнень до позовної заяви від 24.02.2011 року в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Спільного підприємства з іноземними інвестиціями Товариства з обмеженою відповідальністю "Кипарис" про внесення змін до п. 4.1 договору оренди землі від 25.01.2006 року, виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Позовні вимоги обґрунтовано наступним: відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки, тобто умови спірного договору суперечать вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.
Відповідач з позовними вимогами не погоджується (відзив на позовну заяву за № 2/1232 від 21.02.2011 року, відзив на уточнення до позовної заяви за № 3/1232 від 28.02.2011 року), посилаючись на те, що відповідач не спричинив державі жодних збитків, оскільки повністю сплатив орендну плату за землю відповідно до діючого законодавства. Крім того, відповідач зазначає, що рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8, на яке посилається Прокурор Жовтневого району м. Дніпропетровська, немає жодного відношення до спірного питання, оскільки відповідно до п. 2 цього рішення воно стосується: договорів оренди, які знаходяться в процесі оформлення та не пройшли державну реєстрацію, тоді як спірний договір оренди земельної ділянки вже шість років як пройшов державну реєстрацію.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
25.01.2006 року між Дніпропетровською міською радою, як орендодавцем, та Спільним підприємством з іноземними інвестиціями Товариством з обмеженою відповідальністю "Кипарис", як орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п. 1.1 якого, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: бульвар Слави, 5 (Жовтневий район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:03:063:0167.
Цільове призначення земельної ділянки за договором (УКЦВЗ) 1.11.3 (роздрібна торгівля та комерційні послуги) (п. 1.2 договору оренди).
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 30.11.2005 року № 286/31 (п. 1.3 договору оренди).
В орендує передається земельна ділянка загальною площею 0,5191 га (п. 2.1 договору оренди).
Пунктом 2.3 договору оренди встановлено наступне: нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 3972591,94 грн.
Відповідно до п. 4.1 договору оренди, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1% відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Згідно з п. 3.1 договору оренди, договір укладено на п'ятнадцять років.
Пунктом 4.7 договору оренди сторони обумовили наступне: розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 12.1 договору оренди землі встановлено наступне: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового Кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що:
288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
288.5.2. не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Рішенням VI сесії скликання Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" (п. 2.1, п. 4) вирішено наступне: внести зміни до рішень міської ради щодо передачі земельних ділянок в оренду, стосовно яких договори оренди знаходяться в процесі оформлення та не пройшли державну реєстрацію, встановивши розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання. Встановити, що всі нормативні акти, які було прийнято міською радою до прийняття цього рішення діють в тих частинах, що не суперечать положенням цього кодексу.
Приймаючи до уваги викладене, розмір річної орендної плати щодо спірної земельної ділянки не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
За таких обставин, господарський суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін (постанови Вищого господарського суду України у справах № 11/14-ПД-10 від 28.09.2010 року, № 1/125пд від 15.11.2010 року, № 19/132пд від 17.11.2010 року, № 54/91-10 від 25.11.2010 року, № 11/171-10 від 23.12.2010 року).
Необхідно зауважити, що обрання правового засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує (рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002).
Крім того, внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання стороною процедурного порядку запропонування змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством (постанова Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року у справі № 32/175-09).
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, необхідно покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Внести зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 25.01.2006 року (державна реєстрація № 040610400356 від 30.03.2006 року), укладеного між Дніпропетровською міською радою та Спільним підприємством з іноземними інвестиціями Товариством з обмеженою відповідальністю "Кипарис", виклавши його у наступній редакції:
"п. 4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути зі Спільного підприємства з іноземними інвестиціями Товариства з обмеженою відповідальністю "Кипарис" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, б. 12, код ЄДРПОУ 24604984, р/р 2600630131244 в ДЦВ "Промінвестбанк", МФО 305437) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м.Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200) 85 (вісімдесят п'ять) грн. - витрат на держмито, про що видати наказ.
Стягнути зі Спільного підприємства з іноземними інвестиціями Товариства з обмеженою відповідальністю "Кипарис" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, б. 12, код ЄДРПОУ 24604984, р/р 2600630131244 в ДЦВ "Промінвестбанк", МФО 305437) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченко, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
Суддя
С.П. Панна
Повне рішення складено - 14.03.2011 року.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2011 |
Оприлюднено | 24.03.2011 |
Номер документу | 14309187 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні