ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/466/2011
21 лютого 2011 року 12 год. 45 хв. м. Рівне
Рівненський окружний ад міністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П . за участю секретаря судовог о засідання Сторожука І.В. та с торін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Х омич Юлія Вікторівна,
відповідача: представник Григор'єва Наталія Захарівн а,
розглянувши у відкритому с удовому засіданні адміністр ативну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Дубровицьк ому районі
до Відділення виконавчої дир екції Фонду соціального стра хування від нещасних випадкі в на виробництві та професій них захворювань у Зарічненсь кому районі Рівненської обла сті
про стягнення заборговано сті, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач - Управлі ння Пенсійного фонду Укр аїни в Дубровицькому районі - звернувся до Рівненського окружного адміністративног о суду з позовом до Відділенн я виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробн ицтві та професійних захворю вань у Зарічненському районі Рівненської області про зоб ов' язання вчинити певні дії та стягнення боргу.
Позовні вимоги обґру нтовано тим, що ФССНВ не здійс нює відшкодування коштів, по в' язаних із виплатою пенсій громадянам держав - учасникі в СНД, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на п остійне місце проживання в У країну та щомісячної державн ої адресної допомоги, пенсіо нерам, які отримують пенсії п о інвалідності внаслідок нещ асного випадку на виробництв і або професійного захворюва ння та пенсій у зв' язку з втр атою годувальника, який поме р внаслідок нещасного випадк у на виробництві або професі йного захворювання.
Посилаючись на поруш ення відповідачем положень З аконів України "Про загально обов' язкове державне соціа льне страхування від нещасно го випадку на виробництві аб о професійного захворювання , які спричинили втрату праце здатності", "Про страхові тари фи на загальнообов' язкове д ержавне соціальне страхуван ня від нещасного випадку на в иробництві або професійного захворювання, які спричинил и втрату працездатності", "Про пенсійне забезпечення", - прос ить зобов' язати відділення виконавчої дирекції ФССНВ в ключити в акт щомісячної зві рки витрат потерпілих, яким в иплачено пенсії по інвалідно сті внаслідок нещасного випа дку на виробництві або профе сійного захворювання кошти н а виплату пенсій громадянам держав - учасників СНД, які отр имали каліцтво в державах СН Д і переїхали на постійне міс це проживання в Україну та що місячної державної адресної допомоги за серпень-грудень 2010 року та стягнути з відповід ача витрати на загальну суму 93579,88 грн.
В судовому засіданні пред ставник позивача позов підтр имала, просила задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача а дміністративний позов запер ечила у повному обсязі з моти вів, викладених в письмовому запереченні. Обґрунтовує св ою позицію тим, що статтею 21 За кону України "Про загальнооб ов' язкове державне соціаль не страхування від нещасних випадків на виробництві та п рофесійних захворювань, які спричинили втрату працездат ності" не передбачено такого виду соціальних виплат, що ма є здійснюватись та відшкодов уватись Відділенням виконав чої дирекції Фонду соціально го страхування від нещасних випадків на виробництві та п рофесійних захворювань, як щ омісячна державна адресна до помога. Крім того, зазначила, щ о згідно п. 5 "Порядку відшкоду вання Пенсійному фонду У країни витрат, пов' язаних з виплатою пенсій по інвалідн ості внаслідок нещасного вип адку на виробництві або проф есійного захворювання та пен сій у зв' язку з втратою году вальника, який помер внаслід ок нещасного випадку на виро бництві або професійного зах ворювання", органи Пенсійно го фонду України повинні пр оводити з відділеннями викон авчої дирекції Фонду соціаль ного страхування від нещасни х випадків на виробництві та професійних захворювань Укр аїни в районах, містах обласн ого значення звірення затрат по особових справах потерпі лих та складати акти щомісяч ної звірки по особовим справ ам потерпілих, які подають ві дповідно до Головних управлі нь ПФУ та управлінь Фонду соц страхування від нещасних вип адків на виробництві. Таким ч ином відповідач наполягає на відмові в задоволенні позов них вимог, оскільки в ВВД Фонд у соцстрахування від нещасни х випадків на виробництві не заведені справи на потерпіл их, а загальне відшкодування витрат має проводитись на це нтралізованому рівні. Також зазначає, що вищезазначений Порядок розроблено з метою д обровільного відшкодування витрат, а посилання на нього п озивачем для вирішення спірн их питань є безпідставними.
Заслухавши у відкритому су довому засіданні пояснення п редставника позивача та пред ставника відповідача, дослід ивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутріш нім переконанням, що ґрунтую ться на всебічному, повному і об' єктивному розгляді у су довому процесі всіх обстави н справи в їх сукупності, суд п риходить до висновку, що позо в слід задовольнити частково виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за сер пень-грудень 2010 року позиваче м було виплачено 93086,93 грн. на вип лату щомісячної державної ад ресної допомоги встановлено ї постановою Кабінету Мініст рів України від 26.03.2008 року № 265 та 492,95 грн. на виплату пенсії по ін валідності ОСОБА_4 та її д оставку.
Вказані суми витрат включа лися позивачем до актів щомі сячної звірки, але не були при йняті до заліку та не відшкод овувались відповідачем.
На правовідносини сторін , що виникли, поширюються норм и Основ законодавства Україн и про загальнообов'язкове де ржавне соціальне страхуванн я №16/98-ВР від 14.01.1998 року, Закону Укр аїни „Про пенсійне забезпече ння” №1788-ХІІ від 05.11.1991 року, Закон у України „Про загальнообов' язкове державне соціальне ст рахування від нещасного випа дку на виробництві та профес ійного захворювання, які спр ичинили втрату працездатнос ті” №1105-ХІV від 23.09.1999 року, Закону У країни „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове держа вне соціальне страхування ві д нещасного випадку на вироб ництві та професійного захво рювання, які спричинили втра ту працездатності” №2272-ІІІ ві д 22.02.2001 року, постанови Кабінету Міністрів України „Деякі пи тання пенсійного забезпечен ня громадян” №265 від 26.03.2008 року, П орядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробн ицтві і професійних захворюв ань України Пенсійному ф онду України витрат, пов' яз аних з виплатою пенсій по інв алідності, внаслідок нещасно го випадку на виробництві, аб о професійному захворюванні і пенсій у випадку втрати год увальника, що помер внаслідо к нещасного випадку на вироб ництві або професійного захв орювання, затвердженого пост ановою Правління Пенсійно го фонду України і Фонду со ціального страхування від не щасних випадків на виробницт ві і професійних захворювань України №5-4/4 від 04.03.2003 року та зар еєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.05.2003 за №376/7697.
Як вбачається з матеріалі в справи, відповідач підписа в акти щомісячних звірок з та блицями розбіжностей (а.с. 8-12). В казані таблиці розбіжностей є невід' ємними частинами а ктів, отже в такому вигляді і м ають подаватись до Головного управління Пенсійного ф онду та Управління виконавчо ї дирекції Фонду соціального страхування. Такий самий пор ядок був затверджений спільн им листом Пенсійного фон ду України (23.10.2007р. №16842/04-30) та Викон авчої дирекції Фонду соціаль ного страхування від нещасни х випадків на виробництві та професійних захворювань Укр аїни (19.10.2007р. №183-08-4), де було вказано , що у разі розбіжностей необх ідно скласти таблиці розбіжн остей по кожному місяцю окре мо, в яких зазначити причини, п о яких управління виконавчої дирекції Фонду не приймало д о відшкодування витрати, виз начені головним управлінням Пенсійного фонду. В подал ьшому, починаючи з жовтня 2007 ро ку, спільно узгоджені Довідк а і таблиця розбіжностей, під писані начальником головног о управління Пенсійного фонду та начальником управл іння виконавчої дирекції Фон ду соціального страхування в ід нещасних випадків на виро бництві та професійних захво рювань України надсилається у Пенсійний фонд України та виконавчу дирекцію Фонду у встановлені строки.
Адресна допомога встанов лена постановою Кабінету Мін істрів України „Деякі питанн я пенсійного забезпечення гр омадян” № 265 від 26.03. 2008 року і пере дбачена у разі, коли щомісячн ий розмір пенсійних виплат н е досягає в осіб, яким признач ено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непр ацездатного члена сім'ї 100 %, на двох - 120 %, на трьох і більше - 150 % пр ожиткового мінімуму, встанов леного законом для осіб, які в тратили працездатність, а та кож у разі, коли щомісячний ро змір пенсійних виплат інвалі дам з дитинства, дітям-інвалі дам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам не дос ягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для ос іб, які втратили працездатні сть, як щомісячна державна до помога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмі рів. Згідно з п. 4 постанови, вип лата такої адресної допомоги здійснюється за рахунок кош тів, з яких виплачується пенс ія або державна соціальна до помога.
При цьому, постанова Кабіне ту Міністрів України № 265 від 26 .03. 2008 року не передбачає відшко дування Пенсійному фонд у України витрат на виплату і доставку вказаних видів адр есної допомоги з боку Фонду с оціального страхування від н ещасних випадків на виробниц тві та професійних захворюва нь України.
Діючим законодавством так ож не передбачено відшкодува ння Пенсійному фонду Укр аїни витрат на виплату і дост авку вказаної адресної допом оги з боку Фонду соціального страхування від нещасних ви падків на виробництві та про фесійних захворювань Україн и.
Так, стаття 21 Закону України „Про загальнообов'язкове де ржавне соціальне страхуванн я від нещасного випадку на ви робництві та професійного за хворювання, які спричинили в трату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999 року дає повний перел ік соціальних послуг та випл ат, які здійснюються Фондом с оціального страхування від н ещасних випадків. Державна а дресна допомога, не відносит ься до переліку виплат для ві дшкодування завданої каліцт вом шкоди, окрім того, вона не пов' язані із страховими вип адками, а тому не повинна відш кодовуватись відповідачем.
Відшкодування відповідаче м Пенсійному Фонду Украї ни, витрат пов' язаних з випл атою пенсій регулюється Поря дком відшкодування Фондом со ціального страхування від не щасних випадків на виробницт ві і професійних захворювань України Пенсійному фонд у України витрат, пов' язани х з виплатою пенсій по інвалі дності, внаслідок нещасного випадку на виробництві, або п рофесійному захворюванні і п енсій у випадку втрати годув альника, що помер внаслідок н ещасного випадку на виробниц тві або професійного захворю вання, затвердженим постанов ою Правління Пенсійного фонду України і Фонду соціал ьного страхування від нещасн их випадків на виробництві і професійних захворювань Укр аїни № 5-4/4 від 04.03.2003 року та зареєс трованим у Міністерстві юсти ції України 16.05.2003 за №376/7697. Однак, ц им Порядком також не передба чений обов' язок Фонду соціа льного страхування від нещас них випадків на виробництві і професійних захворювань Ук раїни відшкодовувати щоміся чну державну адресну допомог у та витрати на її доставку.
Тому, Відділення виконавчо ї дирекції Фонду соціального страхування від нещасних ви падків на виробництві та про фесійних захворювань Україн и в Зарічненському районі не зобов' язане включати до за ліку суми витрат по виплаті а дресної допомоги по особових справах потерпілих, яким вип лачено пенсії по інвалідност і внаслідок нещасного випадк у на виробництві або професі йного захворювання та відшко довувати витрати з виплати т а доставки вищевказаної пенс ії.
Крім того, п. 5 Порядку відшко дування Фондом соціального с трахування від нещасних випа дків на виробництві і профес ійних захворювань України Пенсійному фонду України в итрат, пов' язаних з виплато ю пенсій по інвалідності, вна слідок нещасного випадку на виробництві, або професійном у захворюванні і пенсій у вип адку втрати годувальника, що помер внаслідок нещасного в ипадку на виробництві або пр офесійного захворювання, зат вердженого постановою Правл іння Пенсійного фонду Ук раїни і Фонду соціального ст рахування від нещасних випад ків на виробництві і професі йних захворювань України №5-4/4 від 04.03.2003 року та зареєстровано му у Міністерстві юстиції Ук раїни 16.05.2003 за №376/7697, передбачено, що органи Пенсійного фон ду щомісяця, до 10 числа місяця , наступного за звітним, разом з відділеннями виконавчої д ирекції Фонду соціального ст рахування від нещасних випад ків на виробництві та профес ійних захворювань України ск ладають акт щомісячної звірк и за особовими справами поте рпілих, яким виплачено пенсі ї по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробни цтві або професійного захвор ювання та пенсій у зв'язку з вт ратою годувальника, який пом ер внаслідок нещасного випад ку на виробництві або профес ійного захворювання, у якому визначають загальну суму ви трат, що підлягають відшкоду ванню. На підставі вказаного акту Головним управлінням Пенсійного фонду та Управл інням виконавчої дирекції Фо нду соціального страхування узгоджується довідка про ві дшкодування, згідно з якою на централізованому рівні до 25 ч исла місяця, наступного за зв ітним, Фонд соціального стра хування перераховує відпові дні кошти Пенсійному фон ду України (п.6 та п.7 Порядку).
Таким чином, суд пого джується з доводами відповід ача в тій частині, що сторони у даній, справі позбавлені пра ва на проведення розрахунків на своєму рівні.
Також суду слід зазн ачити, що Порядок не врегульо вує спірні відносини, так як р озрахований на відсутність с пору, разом з тим він чітко окр еслює повноваження робочих о рганів на місцях, які полягаю ть лише у проведенні взаємоз вірок та підписання відповід них актів.
Враховуючи дані обставин и суд дійшов висновку щодо ві дмови у задоволенні позову в частині стягнення з відпові дача на користь позивача нев ідшкодованих витрат на випла ту щомісячної державної адре сної допомоги на загальну су му 93086 грн. 93 коп..
Разом з тим, з набранням чин ності Закону України "Про заг альнообов' язкове державне соціальне страхування від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, які спричинили втрату п рацездатності" обов' язок ві дшкодування шкоди, заподіяно ї працівникові внаслідок ушк одження його здоров' я або в разі його смерті при настанн і страхового випадку, зокрем а, виплати йому або особам, які перебувають на його утриман ні пенсій по інвалідності в з в' язку із втратою годувальн ика покладено на Фонд соціал ьного страхування від нещасн их випадків на виробництві т а професійних захворювань.
Положення п. 5 ч. 2 ст. 24 Закону У країни "Про загальнообов' яз кове державне соціальне стра хування від нещасного випадк у на виробництві та професій ного захворювання, які сприч инили втрату працездатності " встановлює, якщо після призн ачення застрахованій особі м атеріальної допомоги чи нада ння соціальних послуг між Фо ндом соціального страхуван ня від нещасних випадків і ст раховиками з інших видів соц іального страхування виника ють спори щодо понесених вит рат, виплата здійснюється ст раховиком, до якого звернувс я застрахований. При цьому ст раховик, до якого звернувся з астрахований має право зверн утись до відповідного страхо вика з інших видів соціально го страхування щодо відшкоду вання понесених ним витрат.
Постановою правління Пен сійного фонду та правління Фонду соціального страхуван ня від нещасних випадків від 4 березня 2003 року № 5-4/4 затвердже ний Порядок відшкодування Фо ндом соціального страхуванн я від нещасних випадків на ви робництві та професійних зах ворювань України Пенсійно му фонду України витрат, по в'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок неща сного випадку на виробництві або професійного захворюван ня та пенсій у зв'язку із втрат ою годувальника, який помер в наслідок нещасного випадку н а виробництві або професійно го захворювання.
Згаданий порядок визначає механізм відшкодування на ц ентралізованому рівні Фондо м соціального страхування ві д нещасних випадків Пенсій ному фонду витрат, пов'язан их із виплатою пенсій по інва лідності внаслідок нещасног о випадку на виробництві або професійного захворювання т а пенсій у зв'язку із втратою г одувальника, який помер із ци х причин, що призначені особа м, застрахованим згідно із За коном України від 23 вересня 1999 року №1105-ХІУ "Про загальнообов 'язкове державне соціальне с трахування від нещасного вип адку на виробництві та профе сійного захворювання, які сп ричинили втрату працездатно сті" (крім осіб, зазначених у п ункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно заст рахованим, та потерпілим осо бам, право яких на отримання в ідшкодування шкоди раніше бу ло встановлено згідно із зак онодавством СРСР або законод авством України про відшкоду вання шкоди, заподіяної прац івникам унаслідок травмуван ня на виробництві або профес ійного захворювання, пов'яза них із виконанням ними трудо вих обов'язків.
Отже, у разі незгоди Фонду с оціального страхування від н ещасних випадків на підписан ня актів звірки в судах адмін істративної юрисдикції мают ь вирішуватись вимоги про ст ягнення витрат, а не вимоги пр о зобов'язання включення сум до цих актів, тому що Порядок не врегульовує спірних право відносин, що виникли в цьому в ипадку, оскільки встановлене ним правило підписання акті в звірки розрахунків має зас тосовуватися за відсутності спору.
Позивач на свій розсуд виз начає способи захисту поруше ного права, в даному випадку - просив суд зобов'язати відпо відача вчинити дії щодо прий няття до відшкодування Управ лінню Пенсійного фонду У країни у Дубровицькому район і шляхом включення до актів з вірки сум:
- щомісячної державної адре сної допомоги пенсіонерам, я кі постраждали від нещасних випадків на виробництві та п рофесійного захворювання за серпень-грудень 2010 року та сум витрат на виплату і доставку даних допомог всього на зага льну суму 93086 грн. 93 коп.;
- пенсії ОСОБА_4 та витрат на її доставку за серпень-гру день 2010 року на суму 492 грн. 95 коп., що є невірним способом захис ту порушеного права та підст авою для відмови у цій частин і позову.
Щодо стягнення витрат пон есених на виплату пенсій гро мадянам, які отримали травми за межами України, а саме гр. ОСОБА_4 за серпень-грудень 20 10 року - в сумі 492,95 грн., то судом в становлено, а матеріалами сп рави підтверджено, що з гр. О СОБА_4 23.08.1989 року стався нещасн ий випадок, пов'язаний з вироб ництвом, у зв'язку з чим його б уло визнано інвалідом IIІ груп и внаслідок трудового каліцт ва (а.с. 14, 15). Протягом серпня-гру дня 2010 року йому виплачена пен сія по інвалідності внаслідо к трудового каліцтва в загал ьному розмірі 492 грн. 95 коп., і вка зана сума не була прийнята ві дповідачем до відшкодування .
Положенням Угоди про спів робітництво в галузі трудово ї міграції та соціального за хисту трудящих-мігрантів (ук ладеної в рамках Співдружнос ті Незалежних Держав, підпис аної від імені Уряду України у м. Москві 15 квітня 1994 року, рат ифікованої Законом України в ід 11 липня 1995 року N 290/95-ВР; далі - Уг ода), в якій зазначено, що відш кодування потерпілому шкоди , заподіяної внаслідок нещас ного випадку на виробництві, здійснюється стороною тієї держави, де стався страховий випадок.
Положення Угоди поширюють ся на правовідносини, що вини катимуть після її ратифікаці ї державами-учасницями, і не м ожуть застосовуватися до пра вовідносин, які виникли рані ше, оскільки не містять норми про її зворотну дію. Правовід носини щодо відшкодування ви трат із пенсійного забезпече ння осіб, яким призначено пен сії внаслідок нещасного випа дку на виробництві або профе сійного захворювання та у зв 'язку з утратою годувальника , який помер унаслідок такого випадку або захворювання на території СРСР у період його існування, не належать до сфе ри регулювання цієї Угоди. То му застосування її норм відп овідачем, як на підставу відм ови у виплаті вищезазначених сум є неправильним.
Згідно зі статтею 25 Основ за конодавства України про зага льнообов'язкове державне соц іальне страхування від 14 січн я 1998 року N 16/98-ВР одним із видів со ціальних послуг і матеріальн ого забезпечення, які надают ься за таким страхуванням, є с трахування від нещасного вип адку на виробництві та профе сійного захворювання, що вкл ючає, зокрема, пенсію по інвал ідності, яка настала з таких п ричин.
Частиною 4 статті 26 зазначен ого законодавчого акта встан овлено, що в разі, коли після п ризначення застрахованій ос обі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг м іж страховиками виник спір щ одо понесених витрат, виплат а здійснюється страховиком, до якого звернулася така осо ба. При цьому неналежний стра ховик має право звернутися д о належного щодо відшкодуван ня понесених ним витрат.
У пункті 2 статті 7 "Прикінцев і положення" Закону України в ід 22 лютого 2001 року N 2272-III "Про стра хові тарифи на загальнообов' язкове державне соціальне ст рахування від нещасного випа дку на виробництві та профес ійного захворювання, які спр ичинили втрату працездатнос ті" (набрав чинності з 1 квітня 2001 року), встановлено, що Фонд с оціального страхування від н ещасних випадків на виробниц тві та професійних захворюва нь України (далі - Фонд) сплачу є страхові виплати і надає со ціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпі ли на виробництві до 1 квітня 2 001 року, з того часу, коли відпов ідні підприємства передали й ому в установленому порядку документи, що підтверджують право цих працівників (члені в їх сімей) на такі страхові ви плати та соціальні послуги, а бо коли таке право встановле но в судовому порядку. Потерп ілі, документи яких не були пе редані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати і соціальні послуги від свог о роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціа льного страхування України. При цьому кошти, виплачені по терпілому страхувальником, з араховуються Фондом у рахуно к його страхових внесків на з агальнообов'язкове державне соціальне страхування від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, а між страховиками з інш их видів страхування і Фондо м у подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Частиною 2 статті 24 Закону Ук раїни від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV " Про загальнообов'язкове держ авне соціальне страхування в ід нещасного випадку на виро бництві та професійного захв орювання, які спричинили втр ату працездатності" (далі - Зак он N 1105-XIV) також передбачено: якщ о після призначення застрахо ваній особі матеріальної доп омоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страхови ками з інших видів соціально го страхування виникають спо ри щодо понесених витрат, вип лата здійснюється страховик ом, до якого звернувся застра хований; при цьому зазначени й страховик має право зверну тися до відповідного страхов ика з інших видів соціальног о страхування щодо відшкодув ання понесених ним витрат.
Дія зазначеного Закону пош ирюється на осіб, які працюют ь на умовах трудового догово ру (контракту) на підприємств ах, в установах, організаціях , незалежно від їх форм власно сті та господарювання, у фізи чних осіб, на осіб, які забезпе чують себе роботою самостійн о, та на громадян - суб'єктів пі дприємницької діяльності.
Згідно з частиною 2 статті 2 З акону N 1105-XIV особи, право яких на отримання відшкодування шко ди раніше було встановлено з аконодавством СРСР або Украї ни про відшкодування шкоди, з аподіяної працівникам унасл ідок травмування на виробниц тві чи професійного захворюв ання, пов'язаних із виконання м ними трудових обов'язків, ма ють право на забезпечення зі страхування від нещасного в ипадку відповідно до зазначе ного Закону.
При цьому право на таке забе зпечення, встановлене в Укра їні, не залежить від того, в як ій із колишніх республік СРС Р стався нещасний випадок на виробництві із застраховано ю особою або виникло професі йне захворювання, пов'язане з виконанням нею трудових обо в'язків.
У пункті "а" статті 27 Закону У країни від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпеченн я" передбачено, що громадянам України - переселенцям з інши х держав, які не працювали в Ук раїні, пенсії по інвалідност і внаслідок трудового каліцт ва або професійного захворюв ання призначаються незалежн о від стажу роботи.
Відповідно до пункту 3 розді лу XI "Прикінцеві положення" Закону N 1105-XIV Фондом провадя ться відшкодування шкоди, ме дична, професійна та соціаль на реабілітація також зазнач еним у статті 8 цього Закону ос обам, які потерпіли до набран ня ним чинності та мали право на такі страхові виплати і со ціальні послуги (абзац 2); уся з аборгованість потерпілим на виробництві та членам їх сім ей, яким до набрання чинності зазначеним Законом підприєм ства, установи й організації не відшкодували матеріально ї та моральної (немайнової) шк оди, заподіяної ушкодженням здоров'я, виплачується цими п ідприємствами, установами й організаціями, а в разі їх лік відації без правонаступника - Фондом (абзац 3).
Отже, за змістом наведеної н орми обов'язок Фонду відшкод увати потерпілим на виробниц тві та членам їх сімей матері альну і моральну (немайнову) ш коду, заподіяну ушкодженням здоров'я, не залежить від того , чи сплачували Фонду страхов і платежі підприємства, які л іквідовано та на яких було уш коджено здоров'я потерпілого .
Як зазначено в абзаці 7 того самого пункту, Фонд є правона ступником державного, галузе вих та регіональних фондів о хорони праці, передбачених с таттею 21 Закону України від 14 ж овтня 1992 року N 2694-XII "Про охорону п раці", які ліквідуються.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян д ержав - учасниць Співдружнос ті Незалежних Держав у галуз і пенсійного забезпечення, п ідписаної в м. Москві 13 березн я 1992 року, пенсійне забезпечен ня громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавст вом держави, на території яко ї вони проживають.
У статті 3 зазначеної Угоди встановлено, що всі витрати, п ов'язані зі здійсненням пенс ійного забезпечення за Угодо ю, несе держава, яка його надає . За змістом наведеної норми в заємні розрахунки між держав ами можуть провадитися лише на підставі двосторонніх дог оворів.
Викладене свідчить про те, щ о страховиком, який має випла чувати пенсію по інвалідност і особі, котра стала інвалідо м внаслідок нещасного випадк у на виробництві на територі ї колишніх республік СРСР, є Ф онд. Він також має відшкодову вати витрати в разі виплати т акої пенсії органами Пенсі йного фонду України.
Оцінюючи в сукупності вище вказані обставинам, суд прих одить до висновку про підста вність і обґрунтованість поз овних вимог в частині стягне ння суми витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 з а серпень-грудень 2010 року на су му 492,95 грн., а відтак, в цій части ні позовні вимоги підлягають до задоволення.
Оскільки позивачем не нада но доказів понесення судових витрат, то підстави для засто сування вимог статті 94 КАС Ук раїни у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Коде ксу адміністративного судоч инства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити част ково.
Стягнути з Відділення вико навчої дирекції Фонду соціал ьного страхування від нещасн их випадків на виробництві т а професійних захворювань у Зарічненському районі Рівне нської області (34300, вул. Л. Украї нки, 3, м. Зарічне, Рівненська об ласті, код ЄДРПОУ 25930486) на корист ь Управління Пенсійного фонду України в Дубровицько му районі (34100, вул. Миру, 8, м. Дубро виця, Рівненської області, ко д ЄДРПОУ 22553395) невідшкодовану с уму пенсії ОСОБА_4 та витр ати на її доставку за серпень -грудень 2010 року у розмірі 492 (чот ириста дев'яносто дві) грн. 95 ко п.
В задоволенні решти позовн их вимог відмовити.
Постанова суду першої інст анції набирає законної сили після закінчення строку пода ння апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не с касовано, набирає законної с или після повернення апеляці йної скарги, відмови у відкри тті апеляційного провадженн я або набрання законної сили рішенням за наслідками апел яційного провадження.
Апеляційна скарга подаєть ся до Житомирського апеляцій ного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасн о надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апел яційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на поста нову суду першої інстанції п одається протягом десяти дні в з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адмі ністративного судочинства У країни, а також прийняття пос танови у письмовому провадже нні апеляційна скарга подаєт ься протягом десяти днів з дн я отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повно важень у випадках та порядку , передбачених частиною четв ертою статті 167 Кодексу адміні стративного судочинства Укр аїни, було повідомлено про мо жливість отримання копії пос танови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк н а апеляційне оскарження пост анови суду обчислюється з на ступного дня після закінченн я п'ятиденного строку з момен ту отримання суб'єктом владн их повноважень повідомлення про можливість отримання ко пії постанови суду.
Суддя Зозуля Д. П.
Постанова складена в по вному обсязі 22.02.11р.
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2011 |
Оприлюднено | 24.03.2011 |
Номер документу | 14336916 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Зозуля Д. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні