Рішення
від 25.03.2011 по справі 5005/806/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5005/806/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

21.03.11р.

Справа № 5005/806/2011

За позовом  Прокурора м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг 

до  Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИТ", м. Кривий Ріг 

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

            

Суддя  Чередко А.Є.

ПРЕДСТАВНИКИ:

  Від прокурора: Кутузова В.О. посв. № 187 від 28.12.2007р.

Від позивача: не з'явився.

Від відповідача: не з'явився 

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор м. Кривого Рогу звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Криворізької міської ради з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИТ" та просить суд внести зміни у пункт 4.1 договору оренди земельної ділянки № 040610801056 від 02.08.2006р., укладеного між Криворізькою міською радою та  Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНИТ", виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33210812600024 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця".

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач безпідставно відмовився внести зміни до договору оренди укладеного між сторонами, оскільки зміна умов договору викликана зміною розміру орендної плати за землю, встановленої ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, а також набранням чинності Податковим кодексом України, що є підставою для зміни умов договору в судовому порядку згідно з ст. 188 ГК України, ст. 651 ЦК України.

Позивач надіслав до суду письмові пояснення на позов, згідно з якими підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсягу.

Відповідач надіслав до суду відзив на позов, згідно з яким позов не визнає з тих підстав, що підстави для зміни умов договору оренди відсутні, оскільки внести зміни до договору оренди можливо лише за згодою сторін, яка зі сторони відповідача відсутня, а чинне законодавство України не встановлює обов'язку орендаря на внесення змін до договору оренди у випадку законодавчої зміни розміру орендної плати за землю після укладення договору оренди землі. Так, Податковий кодекс України не має зворотньої дії у часі, тому його норми не застосовуються до спірних правовідносин.

Відповідач, також звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника відповідача. Враховуючи наведене, а також те, що позивач належним чином був повідомлений судом про час та місце судового засідання у справі, вдруге не забезпечив явку представника до судового засідання, закінчення встановленого законом строку на вирішення спору у справі, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокурора, господарський суд, -

                                                                    ВСТАНОВИВ:          

          

Рішенням Криворізької міської ради від 22.03.2006р. № 4178 ТОВ «ЮНИТ»було надано в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 7319 кв.м. для розміщення спеціалізованих продовольчих магазинів та продовольчого ринку з комплексом промтоварних магазинів із господарчим двором на мкр. Сонячний в Саксаганському районі міста Кривого Рогу.

На підставі вищезазначеного рішення міськради 02.08.2006р. між сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки (далі –Договір) строком дії п'ять років, який 15.08.2006р. за № 04061080105 було зареєстровано у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».

Відповідно до п. 4.1 Договору, річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів на рахунок Управління держказначейства щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Отже, розрахунок орендної плати за Договором було здійснено відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі»в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України «Про плату за землю».

Законом України від 03.06.08р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель несільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.

Відповідно до прикінцевих положень Закону України № 309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II   Закону  України "Про  Державний  бюджет  України  на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Отже, умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам ст. 21 Закону України «Про оренду землі»(в новій редакції), внаслідок чого позивачем було надіслано відповідачу пропозицію від 06.09.2010р. № 6/18-521 разом з додатковою угодою про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки 15.08.2006р. за № 04061080105, що підтверджується відповідною копією поштового повідомлення від 16.11.2010р. Відповіді відповідача щодо зміни умов договору не надходило та відповідну додаткову угоду не підписано (доказів не надано).

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Податковим кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Так, на даний час, у зв'язку з прийняттям 02.12.2010 року Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.2011 року, Закон України «Про плату за землю»втратив чинність.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України»внесені зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме у частині другій слова «до Закону України «Про плату за землю» замінено словами «до Податкового кодексу України, а частину четверту , п'яту і сьому виключено (цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України).

Податковим кодексом України, зокрема встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (14.1.147), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (14.1.136).

Згідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для    земель    сільськогосподарського    призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Розмір орендної плати не може перевищувати: для земельних  ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру   таких   об'єктів   (виробничі   приміщення,   бази,   розподільчі пункти, електричні підстанції, електричні мережі - 3  відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно до ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, який укладається сторонами - орендодавцем та орендарем.

Частиною третьою ст. 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору  має відповідати цьому акту (ст. 648 ЦК України).

Частинами 1, 2 статті 632 ЦК України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або законом.

Як встановлено статтями 759 та 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), і договором або законом можуть бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Відповідно до ст. 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Про це зазначено і в ст. 92 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням  її  розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.

На виконання ст. 14 Закону України «Про оренду землі»постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04р. «Про затвердження Типового договору оренди землі»(зі змінами та доповненнями) затверджено Типову форму договору оренди землі, п. 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, слід погодитись з прокурором, що у зв'язку із законодавчою зміною річного розмір орендної плати за землю усі договори оренди землі, повинні відповідати вимогам чинного законодавства,  і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим, трикратного розміру земельного податку.

Згідно з ст. 30 Закону України „Про оренду землі” та п. 10.1. Договору, зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни  умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно з п. 4.4. Договору, розмір та сума орендної плати переглядається за станом на кожне перше число кварталу в межах терміну дії договору оренди у разі: зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, здійснення грошової оцінки земель, зміни цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням  суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно з п. 4 ст.188 Господарського кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

З огляду на вищенаведене, суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності встановлених чинним законодавством підстав для внесення змін до умов спірного договору.

При цьому слід зазначити, що умовами Договору його сторони встановили не вичерпний перелік підстав для перегляду розміру орендної плати, передбачили, що розмір орендної плати переглядається у випадках, передбачених законом. Оскільки законом змінено розмір мінімальної річної орендної плати, це є підставою для внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати, як відповідно до умов Договору, так і закону.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а відповідні заперечення відповідача безпідставними. Судові витрати за розгляд справи слід віднести на відповідача.  

З підстав вищенаведеного та  керуючись ст.ст. 1, 2, 29, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

               ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.     

Внести зміни  у пункт 4.1 договору оренди земельної ділянки № 040610801056 від 02.08.2006р., укладеного між Криворізькою міською радою та  Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНИТ", виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33210812600024 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИТ" (50056, м. Кривий Ріг, м-н Сонячний, буд.. 60, корп. 1, ЄДРПОУ 24445439) 85,00грн. держмита в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська,  Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31118095700005), видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНИТ" (50056, м. Кривий Ріг, м-н Сонячний, буд.. 60, корп. 1, ЄДРПОУ 24445439) 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська,  Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31217264700005), видати наказ.

Суддя

 А.Є. Чередко

24.03.2011р.

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення25.03.2011
Оприлюднено28.03.2011
Номер документу14400845
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5005/806/2011

Рішення від 25.03.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Чередко Антон Євгенович

Ухвала від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Чередко Антон Євгенович

Ухвала від 24.01.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Чередко Антон Євгенович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні