5013/95/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" березня 2011 р.Справа № 5013/95/11
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5013/95/11
за позовом прокурора Добровеличківського району в інтересах держави в особі Добровеличківської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка,
до відповідача: приватного підприємства "Агроконтакт", м. Кіровоград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Олексіївської сільської ради, Кіровоградська область, Добровеличківський район, с. Олексіївка,
про стягнення 5357,05 грн орендної плати за землю
за участю представників:
від прокуратури - Стойко А.В., прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури Кіровоградської області, посвідчення № 1033,
від позивача - участі не брали,
від відповідача - участі не брали,
від третьої особи - участі не брали.
Прокурором Добровеличківського району Кіровоградської області подано до господарського суду позовну заяву в інтересах держави в особі Добровеличківської районної державної адміністрації про стягнення з приватного підприємства "Агроконтакт" заборгованості в сумі 5357,05 грн з орендної плати за землю.
Позовні вимоги мотивовано невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди щодо сплати орендних платежів.
Ухвалою від 31.01.2011 господарським судом порушено провадження у справі за даним позовом та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Олексіївську сільську раду.
В судовому засіданні 22.03.2011 представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Позивач, відповідач та третя особа участі уповноважених представників в судове засідання по справі № 5013/95/11 не забезпечили, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання (а.с. 67-69, 74).
Відповідач відзив на позов та інших витребуваних документів на вимогу суду не подав.
Згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України участь в господарських засіданнях є правом сторін, яким сторони зобов'язані користуватись добросовісно.
За нормами статті 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Положення статті 75 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників позивача і відповідача та за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представника прокуратури та оцінивши обставини, наведенні прокурором в обґрунтування позовних вимог, дослідивши подані докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між Добровеличківською районною державною адміністрацією (орендодавець) та приватним підприємством "Агроконтакт" (орендар) укладено договір оренди землі від 20.10.2005 № 1 (далі за текстом - Договір).
За умовами пункту 1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку земель несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови на території Олексіївської сільської ради.
Пунктом 2 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8808 кв.м, в тому числі забудовані землі - 8808 кв.м, з них землі, які використовуються в комерційних цілях - 8808 кв.м.
На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна: складські приміщення.
Договір укладено на 5 років (п. 8 Договору).
В пунктах 9-11 сторонами передбачено, що орендна плата вноситься орендарем щорічно у грошовій формі: 5 % від грошовій оцінки земель в розмірі 9904,45 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно в рівних долях до 15 числа наступного місяця за звітним.
Згідно пункту 20 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у десятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Договір зареєстрований у Добровеличківському відділі ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.10.2005 за № 1.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про оренду землі" передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
За вимогами статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка була чинна на час виникнення між сторонами правовідносин) за користування земельною ділянкою орендарем вноситься орендна плата. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Стаття 2 Закону України "Про плату за землю" (який був чинний до 01.01.2011) визначає, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно статті 5 названого Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 13 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ст.ст. 15, 17 Закону України "Про плату за землю").
Отже, наслідком укладення договору оренди є набуття орендарем права користування земельною ділянкою на умовах оренди та вимог земельного законодавства з обов'язковою сплатою орендних платежів.
Як вбачається з матеріалів справи, Добровеличківська РДА як Орендодавець за Договором, передала за актом від 20.10.2005 приватному підприємству "Агроконтакт" земельну ділянку площею 8808 кв.м (а.с. 48).
Приватним підприємством "Агроконтакт" 26.01.2010 за № 524 подано податкову декларацію за 2010 рік та нараховано орендної плати в розмірі 12587,76 грн (а.с. 26-27).
Натомість, приватне підприємство "Агроконтакт", як Орендар, орендну плату у встановлені Договором строки та розмірі не сплачував, у зв'язку з чим за період з 30.08.2010 по 30.12.2010 за відповідачем утворилась заборгованість в розмірі 5357,05 грн. (а.с. 24-25, 41-42, 61).
Вказана заборгованість не заперечена та не спростована відповідачем.
Як повідомляє прокурор Добровеличківського району у поданих поясненнях від 22.03.2011 № 2-878 вих-11 (а.с. 78) та згідно розпорядження голови Добровеличківської районної державної адміністрації від 12.10.2010 № 509-р (а.с. 76-77) термін дії договору оренди землі від 20.10.2005 № 1 продовжено строком на 10 років.
Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка була чинна на час виникнення між сторонами правовідносин) передбачалось, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.
У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Відтак, нарахування відповідачеві орендної плати за період з 30.08.2010 по 30.12.2010 є правомірним.
Окрім того, відповідачем не подано суду доказів того, що приватне підприємство "Агроконтакт" не користувалось земельною ділянкою після 20.10.2005 та своєчасно сплачувало орендну плату.
З огляду на викладені вище норми законодавства та встановлені матеріалами справи обставини, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем орендної плати за період з 30.08.2010 по 30.12.2010, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.
Окрім того, відповідно до статті 290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Таким чином, правомірними є вимоги прокурора про стягнення 5357,05 грн заборгованості з орендної плати на рахунок Олексіївської сільської ради.
У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 47, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства "Агроконтакт" (25006, м. Кіровоград, вул. Шевченка, 54, кв. 1, ідентифікаційний код 23695476) на користь Добровеличківської районної державної адміністрації (27000, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, вул. Кірова, 112, ідентифікаційний код 04055038) в дохід Олексіївської сільської ради (Кіровоградська область, Добровеличківський район, с. Олексіївка, вул. Леніна, 2б, р/р 35419028001505 ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код 04365780) заборгованість в сумі 5357,05 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути зприватного підприємства "Агроконтакт" (25006, м. Кіровоград, вул. Шевченка, 54, кв. 1, ідентифікаційний код 23695476) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31115095700002, код 24145329) державне мито в сумі 102,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з приватного підприємства "Агроконтакт" (25006, м. Кіровоград, вул. Шевченка, 54, кв. 1, ідентифікаційний код 23695476) в дохід Державного бюджету на рахунок УДК у м. Кіровограді, банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області, рахунок 31214264700002 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, код бюджетної класифікації 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" - 236,00 грн витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя В. Г. Кабакова
Повне рішення складено 25.03.2011
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2011 |
Оприлюднено | 29.03.2011 |
Номер документу | 14406277 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Кабакова В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні