14/7/5022-131/2011
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" березня 2011 р.Справа № 14/7/5022-131/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В.
Розглянув справу
За позовом Зборівської районної ради вул. Б. Хмельницького, 24, м.Зборів, Тернопільська область,47200
до відповідача Управління агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації вул. Б. Хмельницького, 24, м.Зборів, Тернопільська область,47201
про cтягнення заборгованості в сумі 6161,98 грн.
За участю представників сторін:
Позивача: Парацій О.З.;
Відповідача: не з'явився.
Суть справи:
Зборівська районна рада звернулася в господарський суд Тернопільської області з позовом до Управління агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 6161,98 грн.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, підтримані в судовому засіданні його повноважними представниками, позивач посилається на порушення відповідачем договірних зобов'язань по договору оренди у зв'язку із чим в останнього виникла заборгованість в сумі 6161,98 грн., яка і є предметом судового розгляду.
Повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак від Управління агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації 02.03.2011 р. надійшла заява про визнання позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні повноважному представнику позивача належні йому права та обов'язки, передбачені ст.20,22,81-1 ГПК України, роз'яснено.
За відсутності відповідного клопотання в порядку ст.81-1 ГПК України технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарським судом встановлено наступне:
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду державного та комунального майна, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями цього майна врегульовані Законом України від 10.04.92 № 2269 "Про оренду державного та комунального майна" ( далі, - Закон).
27.02.2009 р. між Зборівською районною радою - "Орендодавець" (позивач по справі) та Управлінням агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації - "Орендар" (відповідач по справі) укладено договір оренди приміщення (далі Договір), згідно із п.1.1. якого Орендодавець зобов'язується передати Орендарю у тимчасове користування нежитлове приміщення першого та другого поверху, в технічно справному стані, в кількості 6 кімнат загальною площею 202,1 кв.м. за адресою: Тернопільська обл., м. Зборів, вул. Б.Хмельницького, 24, а Орендар зобов'язується прийняти ці приміщення та використовувати їх за призначенням.
Статтею 10 згаданого вище Закону визначено, що істотною умовою договору оренди є орендна плата. За згодою сторін у договорі оренди можуть бути передбачені й інші умови. Зокрема у вищезазначеному договорі такими умовами є відшкодування енергоносіїв та інших комунальних послуг.
Так, згідно із п.3.1. Договору Орендар зобов'язується сплачувати Орендодавцю орендну плату не пізніше 15 числа наступного місяця після укладення договору кожного року. Сума орендної плати становить 1 грн. в рік. (п.3.2. Договору).
Разом з тим, п.п. 4.8. та 4.9. Договору сторони передбачили, що оплату за послуги (електроенергія, водопостачання, телефонний зв'язок, споживання та транспортування природного газу, електроенергію в котельні та гаражах) Орендодавцю проводить Орендар згідно виставлених рахунків: для попередньої оплати - до 5 числа поточного місяця; для кінцевих розрахунків - до 21 числа поточного місяця.
Позивач свої зобов'язання по Договору щодо передачі нежитлового приміщення в оренду виконав у повному обсязі, що підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі.
Однак, відповідачем, в порушення умов Договору допущено заборгованість по оплаті згаданих вище платежів в сумі 6161,98 грн., яку Зборівська районна рада просить стягнути в судовому порядку.
Зазначену суму боргу підтверджено погодженими сторонами актами звірки взаєморозрахунків, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Позивачем на адресу відповідача неодноразово направлялись листи із вимогою погасити допущену заборгованість, які останнім залишені без належного виконання.
У відповідності до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Аналогічна за змістом норма міститься і в ст.509 ЦК України.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. З наведеною правовою нормою кореспондуються і положення ч.1 ст. 193 ГК України. Крім цього наведеною статтею Господарського кодексу України обумовлено, що до вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з врахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
При цьому, приписи ч. 7 ст. 193 ГК України та ст. 525 ЦК України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
У відповідності до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання та на вимогу кредитора має сплатити суму боргу.
Відповідно до частини 2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зважаючи на наведене, суд вважає, що заява відповідача про визнання позову подана відповідно до положень ст.78 ГПК України, не суперечить чинному законодавству та не порушує прав і законних інтересів інших осіб, а відтак приймається судом.
В процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про погашення заявленої до стягнення суми заборгованості.
За таких обставин, позовні вимоги Зборівської районної ради про стягнення із Управління агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації - 6161,98 грн. заборгованості по орендних платежах, підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст.ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами та визнані відповідачем.
Державне мито та інші судові витрати згідно ст.ст. 44-46 ГПК України та Декрету Кабінету Міністрів "Про державне мито" стягуються до державного бюджету за рахунок відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 4-3,33,29,43,44,46,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути із Управління агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації (вул.Б.Хмельницького,24, м.Зборів, ід.код 00733079, р/р 35211001000539, МФО 838012 УДК у Зборівському районі) на користь Зборівської районної ради (вул.Б.Хмельницького,24, м.Зборів, ід.код 25348201, р/р 35415001001787, МФО 838012 УДК у Зборівському районі) - 6161 (шість тисяч сто шістдесят одну ) грн. 98 коп. основного боргу.
3. Стягнути із Управління агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації (вул.Б.Хмельницького,24, м.Зборів, ід.код 00733079, р/р 35211001000539, МФО 838012 УДК у Зборівському районі) на користь Зборівської районної ради (вул.Б.Хмельницького,24, м.Зборів, ід.код 25348201, р/р 35415001001787, МФО 838012 УДК у Зборівському районі) - 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 15.03.2011 року через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2011 |
Оприлюднено | 30.03.2011 |
Номер документу | 14409815 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні