Рішення
від 01.03.2011 по справі 10/004-11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/004-11

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16                                                              тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" березня 2011 р.                                                                          Справа № 10/004-11

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді                                                                      Привалова А.І.

при секретарі                                                                                 Казміренко Л.В.

розглянувши справу № 10/004-11

за позовом                              акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго»в особі структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго», м. Київ

до                                        товариства з обмеженою відповідальністю «КМГ БУД», с. Гоголів, Броварський район

про                                        стягнення 7781,93 грн.

                                        

Представники сторін:

від позивача:                    Іваненко І.П. - довіреність № Д07/2010/06/25-2 від

                    25.06.2010 р.;

від відповідача:                     не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерна енергопостачальна компанія «Київенерго»в особі структурного відокремленого підрозділу «Енергозбуд Київенерго»(далі-позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «КМГ БУД»(далі-відповідач) про стягнення 7781,93 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на порушення відповідачем Правил користування електричною енергією в процесі її споживання, у зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 7691,95 грн., з огляду на наявність якої нараховано 61,54 грн. інфляційних втрат та 28,45 грн. 3 % річних.

Ухвалою суду від 24.01.2011 р. порушено провадження у справі № 10/004-11 та призначено її до розгляду.

В судових засіданнях 15.02.2011 р. та 01.03.2011 р. представником позивача надано документи, витребувані судом, та підтримано позовні вимоги, вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача в судові засідання 15.02.2011 р. та 01.03.2011 р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча останній належним чином був повідомлений про місце і час судових засідань, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення відповідачу рекомендованого поштового відправлення щодо ухвали суду від 24.01.2011 р., а також відбитком штампу загального відділу на звороті у нижньому лівому куті ухвали суду від 15.02.2011 р.; вимоги ухвал суду від 24.01.2011 р. та від 15.02.2011 р. відповідач не виконав, відзив на позов до суду не надіслав.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши його пояснення, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області -

   

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. за № 28 (далі - Правила), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень, в якому мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.

Розділом першим зазначених Правил «Загальні положення»встановлено, що  контрольний огляд засобу обліку це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень.

Так, на підставі п. 6.41 Правил, представниками позивача (постачальник електричної енергії) було проведено перевірку засобу обліку електричної енергії по вул. Саратовській, 41-а, в ході якої виявлено порушення саме відповідачем (споживач) Правил користування електричною енергією, а саме: самовільне приєднання струмоприймачів до мереж електропередавальної організації без оформлення відповідного договору, про що 23.10.2010 р. представниками позивача в присутності представника відповідача складений акт про порушення № 03559. Акт про порушення правил користування електричною енергію № 03559 від 23.10.2010 р. підписаний в двосторонньому порядку представниками позивача та відповідача.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Умовами п. 5.1 Правил встановлено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Договір про постачання електричної енергії - домовленість двох сторін (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом і споживач), що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час продажу постачальником за регульованим тарифом електричної енергії споживачу за тарифами, які регулюються відповідно до законодавства України;

Згідно з п. 6.42 Правил, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу.

Так, на підставі п. 6.42 Правил, 02.11.2010 р. комісією, у складі начальника МВРЕ-5 Левіта А.І., інженера І кат. МВРЕ-5 Потапенко І.Ю., в присутності представника відповідача - директор Гоц О.В., при розгляді акту порушення № 03559 від 23.10.2010 р., складено протокол № 365, згідно з яким вирішено провести розрахунок згідно з п. 2.6 Методики за 12 місяців, виходячи з сили струму навантаження електроустановки при підключення усіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562, зазначена Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Пунктом 2.6 зазначеної Методики визначена формула та обсяги нарахування, щодо виявлених у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору, у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год).

Відповідно до ч.ч. 4, 5 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого Постановою КМУ від 08.02.2006 р. за № 122, обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої НКРЕ. Розрахунок вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, здійснюється за встановленими для відповідної групи споживачів тарифами, що діяли у період порушення.

Згідно з проведеним розрахунком вартості електричної енергії, спожитої без обліку, вартість неврахованої електричної енергії становить 7691,94 грн., при цьому зазначений розрахунок підписаний 02.11.2010 р. в двосторонньому порядку представниками постачальника електричної енергії та відповідача.

Умовами п. 6.2 Правил передбачено, що разом з протоколом рішення комісії, споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

02.11.2010 р. представником відповідача отримано протокол комісії, розрахунок по акту порушень та рахунок-фактура № 97003559 від 02.11.2010 р. по акту порушень, про що свідчить власний підпис представника на протоколі № 365 від 02.11.2010 р. про отримання зазначених документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Пунктом 6.43 Правил встановлено, що кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Виключенням з цього положення щодо оплати недоврахованої електричної енергії є лише звернення до суду. Тільки у цьому разі впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживач має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку. Доказів звернення до суду щодо оскарження рішення комісії відповідачем не надано.

Таким чином, порушуючи встановлені строки оплати розрахункових документів, відповідачем не здійснено оплату заборгованості у сумі 7691,94 грн., яка існує у нього за недовраховану електричну енергію.

Стаття 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.  

Відповідач в судові засідання 15.02.2011 р та 01.03.2011 р. не з'явився, письмових пояснень чи доказів оплати вартості недоврахованої електричної енергії не надав.

Отже, факт порушення відповідачем зобов'язань судом встановлено та по суті не оспорений відповідачем.

Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем у сумі 7691,94 грн. за електричну енергію, не враховану розрахунковими засобами обліку, на час прийняття рішення не сплачена, розмір вказаної заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, вимога позивача про стягнення з відповідача 7691,95 грн. підлягає задоволенню в частині стягнення 7691,94 грн., а в частині стягнення 0,01 грн. підлягає відмові, оскільки розмір зазначеної заборгованості не доведений позивачем.

Крім того, позивач, керуючись нормами ст. 625 Цивільного кодексу України, просить суд стягнути з відповідача 61,54 грн. інфляційних втрат та 28,45 грн. 3% річних, нарахованих за період з 02.12.2010 р. по 15.01.2011 р. від заборгованості у сумі 7691,94 грн.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вказаної норми права та враховуючи, що розрахунок інфляційних втрат та 3 % річних наданий позивачем, є арифметично вірним, суд приходить до висновку про задоволення зазначених вимог в повному обсязі.

Відповідно до ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно із ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті державного мита, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу при частковому задоволенні позову покладаються на сторін, пропорційно задоволеним вимогам.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу  України, суд -

ВИРІШИВ :

               1.   Позовні вимоги задовольнити частково.

2.  Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «КМГ БУД»(07452, Київська область, Броварський район, с. Гоголів, вул. Боришпольця, 2, кв. 6; код ЄДРПОУ 34901752) на користь акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго»(01001, м. Київ, вул. І. Франка, 5; код ЄДРПОУ 26187764) 7691,94 грн. заборгованості, 61,54 грн. інфляційних втрат, 28,45 грн. 3 % річних, а також судові витрати: 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат зі сплати інформаційно - технічного забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

3. В частині позовних вимог про стягнення 0,01 грн. заборгованості  відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

  

      Суддя

                           А.І. Привалов

Повне рішення складено - 09.03.2011 р.

     

     

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення01.03.2011
Оприлюднено01.04.2011
Номер документу14420245
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/004-11

Рішення від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Привалов А. І.

Ухвала від 15.02.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Привалов А. І.

Ухвала від 24.01.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Привалов А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні