Рішення
від 28.12.2010 по справі 5/228-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5/228-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16                                                   тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" грудня 2010 р.                                                                  Справа № 5/228-10

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “МДН-БУД”, м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс”, с. Гаврилівка, Вишгородський р-н

про стягнення 1191,65 грн.

за участю представників:

позивача:не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

відповідача:не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “МДН-БУД” (далі – Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” (далі –Відповідач) про стягнення 1191,65 грн., з яких 886,37 грн. основного боргу, 56,73 грн. інфляційних втрат, 24,99 грн. 3% річних, 132,96 грн. штрафу та 90,60 грн. пені.

 В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань щодо здійснення розрахунку за виконані підрядні роботи.

Сторони, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили. Відповідач відзиву на позовну заяву не надіслав.

Враховуючи, що неявка сторін в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Між сторонами у справі було укладено договір підряду від 23.01.2007р. № 023-07/КАМ (далі –договір), відповідно до умов якого позивач –підрядник зобов'язується своїми силами і засобами на свій ризик виконати на замовлення відповідача –замовника, у відповідності до вимог ДНіП, ДБП, ТУ діючих на території України та погодженої сторонами кошторисної документації будівельні, монтажні та демонтажні роботи на об'єктах відповідача, а відповідач зобов'язується надати позивачу будівельний майданчик, прийняти закінчені роботи і оплатити їх (п. 1.1 договору).

Пунктом 3.1 договору передбачено, що вартість робіт по даному договору встановлюється на підставі кошторисів та договірних цін і зазначається в додаткових угодах, що додаються до договору.

Вартість робіт встановлюється в динамічній грошовій сумі, на підставі предоставленої підрядником кошторисної документації і може підлягати зміні за погодженням обох сторін, про що складається двосторонній документ (п. 3.2 договору).

У випадку виникнення необхідності у виконанні робіт, які не передбачені графіками виконаних робіт, по рішенню замовника, сторони погоджують об'єми, вартість та графік проведення таких робіт, шляхом підписання додаткових угод до договору (п. 3.3 договору).

Згідно п. 3.4 договору розрахунок замовник проводить з підрядником на підставі актів виконаних робіт, у відповідності до фактично виконаних об'ємів робіт. Порядок проведення розрахунку зазначається в додаткових угодах.

У відповідності до п. 6.1 договору приймання виконаних робіт проводиться кожного календарного місяця станом на 25 число. Підрядник надає замовнику до 28 числа звітного місяця акти виконаних робіт встановленої форми, які замовник зобов'язаний підписати, а в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Згідно п. 6.2 договору виконані роботи оформляються актами (форма КБ2), встановленого зразку і підписується повноважними представниками сторін. На підряднику лежить обов'язок по оформленню актів виконаних робіт та наданню їх замовнику.

Договір вступає в силу з дати підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п. 11.5 договору).

Між сторонами у справі було укладено додаткову угоду від 20.03.2008р.       № 17 до договору підряду від 23.01.2007р. № 023-07/КАМ (далі –угода), відповідно до умов якої сторони дійшли згоди, що підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи з улаштування септику з зовнішньою каналізацією та полями фільтрації санперепускника бройлерної птахоферми № 28, що знаходиться  в смт. Димер, Вишгородського р-ну, Київської обл., а замовник зобов'язується прийняти, у встановленому даним додатком термін якісно виконані роботи, та оплатити їх в розмірі, на умовах і в порядку, передбаченому даним додатком до договору (п. 1.1 угоди).

Пунктом 2.1 угоди встановлено початок виконання робіт –два календарні дні з дати перерахування замовником авансу.

Закінчення виконання робіт –протягом 20 календарних днів з дати перерахування замовником авансу (п. 2.2 угоди).

Загальна вартість робіт по угоді складає 47968,80 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 7997,80 грн. (п. 4.1 угоди).

Згідно п. 5.1 угоди, замовник, на другий  робочий день після підписання даної угоди, зобов'язався перерахувати на рахунок підрядника, в порядку передоплати аванс в сумі 25525,44 грн. в т.ч. ПДВ 20% - 4254,24 грн. в т.ч. матеріали 80% - 17807,04 грн. та робота –7718,40 грн.

У відповідності до п. 5.2 угоди подальші розрахунки замовник проводить з підрядником на підставі актів виконаних робіт, складених за формою КБ 2 у відповідності до фактично виконаних об'ємів робіт поверненням авансу з кожного акту виконаних робіт знімається по 80% від вартості виконаних робіт до повного повернення суми перерахованого авансу. Замовник зобов'язується здійснити розрахунки за виконані роботи по підписаним актам виконаних робіт (КБ2) протягом 10-ти днів з дати підписання таких актів.

Весь комплекс виконаних підрядником робіт оплачується в розмірі 95% від загальної суми угоди. 5% від загальної суми угоди притримуються замовником в рахунок забезпечення виконання підрядником фінансових зобов'язань (виплата штрафних санкцій, відшкодування збитків замовника, спричинених невиконанням або неналежним виконанням підрядником обов'язків по угоді) і оплачуються наступним чином:

- 60% суми притриманих коштів виплачуються підряднику протягом 15 банківських днів з дати закінчення всього комплексу робіт по даній угоді та підписання акту приймання –передачі загального комплексу робіт.

-          40% суми притриманих коштів виплачується через 12 місяців з дати закінчення всього комплексу робіт по даній угоді та підписання акту приймання –передачі загального комплексу робіт протягом 15 банківських днів.

У зв'язку із зміною об'єму робіт по основній угоді між позивачем та відповідачем було укладено угоду про зміну ціни додаткової угоди № 17 від 20.03.2008р. до договору № 023-07/КАМ від 23.01.2007р., відповідно до умов якої сума основної угоди склала 44318,40 грн., в тому числі ПДВ 20% - 7386,40 грн.

На виконання умов договору та додаткових угод до нього, позивачем були виконані, а відповідачем були прийняті роботи на суму 44318,40 грн., що підтверджується актом приймання - передачі виконаних робіт № 1/17/023/07 за серпень 2008р. на суму 44318,40 грн., який підписаний в двохсторонньому порядку повноваженими представниками сторін без будь яких застережень і зауважень та скріплені печатками товариств 01.10.2008р., завірена копія якого залучена до матеріалів справи.

Разом з тим, відповідач свої договірні зобов'язання щодо здійснення розрахунку за виконані роботи у повному обсязі не виконав, в зв'язку з чим за ним рахується заборгованість в розмірі 886,37 грн. –різниця між перерахованими коштами та загальною вартістю виконаних робіт за угодою.

Вказана сума заборгованості в розмірі 886,37 грн. є останнім платежем за угодою, якій дорівнює 40% суми притриманих коштів та повинен був бути виплачений відповідачем позивачу через 12 місяців з дати закінчення всього комплексу робіт по даній угоді та підписання акту приймання –передачі загального комплексу робіт протягом 15 банківських днів.

Розмір зазначеної заборгованості також підтверджується актом звірки взаєморозрахунків між сторонами, відповідно до якого сальдо на користь позивача за вказаною угодою станом на 09.08.2010р. складає 886,37 грн., зазначений акт підписаний в двохсторонньому порядку повноваженими представниками сторін та скріплений печатками підприємств, завірена копія якого залучена до матеріалів справи.  

Згідно із ст. 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

За змістом даної норми, договір підряду –це консенсуальний, двохсторонній та оплатний договір.  

Стаття 854 Цивільного кодексу України до обов'язків замовника, зокрема, відносить оплату виконаної підрядником роботи після здачі всієї роботи, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Проте, всупереч згаданих приписів законну, положень укладеного між сторонами договору, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо проведення повного розрахунку за виконані роботи, у зв'язку з чим за останнім на час розгляду справи рахується заборгованість в розмірі 886,37 грн. Доказів сплати зазначеної заборгованості відповідач суду не надав.

Згідно вимог ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення 886,37 грн. заборгованості за виконані підрядні роботи.

Враховуючи те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо здійснення повного розрахунку за виконані підрядні роботи, позивач просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати та 3% річних з простроченої суми грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до розрахунку позивача інфляційні втрати за період з листопада 2009р. по серпень 2010р. складають 56,73 грн., три проценти річних з простроченої суми за період з 23.10.2009р. по 30.09.2010р. складають 24,99 грн.

Здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрат та трьох процентів річних відповідає вимогам законодавства та обставинам справи.

Крім того, позивач на підставі п. 8.5 договору просить суд стягнути з відповідача за несвоєчасну оплату виконаних робіт пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожен день прострочення, яка за його розрахунком за період з 23.10.2009р. по 22.04.2010р. складає 90,60 грн.

Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Ст.1 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” визначає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.  

Крім того, відповідно до частини 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Здійснений позивачем розрахунок пені відповідає вимогам законодавства та обставинам справи.

Також позивач на підставі п. 8.5 договору  просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 15 % від суми боргу.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Відповідно до ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 4 ст. 231 ГК України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

За розрахунком позивача штраф складає 132,96 грн. Розрахунок штрафу відповідає  вимогам законодавства та обставинам справи.

З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 886,37 грн. основного боргу, 56,73 грн. інфляційних втрат, 24,99 грн. 3% річних, 90,60 грн. пені та 132,96 грн. штрафу є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Відшкодування витрат по сплаті державного мита та витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача, оскільки спір виник в наслідок його неправомірних дій. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1.   Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” (07350, Київська область, Вишгородський район, с. Гаврилівка, код ЄДРПОУ 30160757) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “МДН-БУД” (03151, м. Київ, вул. Керченська, буд. 7/7, код ЄДРПОУ 33492106) 886 (вісімсот вісімдесят шість) грн. 37 коп. основного боргу, 56 (п'ятдесят шість) грн. 73 коп. інфляційних втрат, 24 (двадцять чотири) грн. 99 коп. 3% річних, 90 (дев'яносто) грн. 60 коп. пені, 132 (сто тридцять дві) грн. 96 коп. штрафу, 102 (сто дві) грн. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

  

Суддя                                                                                                          Подоляк Ю.В.

  

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.12.2010
Оприлюднено01.04.2011
Номер документу14421084
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5/228-10

Постанова від 30.05.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гаврилюк О.М.

Ухвала від 12.05.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гаврилюк О.М.

Рішення від 28.12.2010

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні