Рішення
від 22.02.2011 по справі 5019/279/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5019/279/11

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"22" лютого 2011 р.                                                              Справа №  5019/279/11

За позовом       Заступника прокурора м. Рівне  в інтересах держави  в особі

                       Рівненської міської ради м.Рівне                   

до відповідача Кооперативного підприємства "Рембуд- Облспоживспілки" м.Рівне                    

про внесення змін у договір оренди земельної ділянки

Суддя Павлюк І.Ю.  

Представники сторін:

від позивача -         Горчак Ю.П., представник (довіреність №08-2123 від 31.12.2009р.);

від відповідача -    не з'явився

від прокуратури -  Данилюк Т.М.    

          

В судове засідання засідання 22.02.2011р. представник відповідача не з'явився, хоч про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому  порядку.

Суть спору: Заступник прокурора м.Рівне в інтересах позивача - Рівненської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача - Кооперативного підприємства "Рембуд - Облспоживспілки" про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 25.10.2007р. №040758300235, укладений між Рівненською міською радою та Кооперативним підприємством "Рембуд - Облспоживспілки", в частині встановлення орендної плати в рік за земельну ділянку  у розмірі 8 350 грн. 19 коп.

Позовні вимоги заступник прокурора м. Рівне обгрунтовує наступним.

Згідно зі ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади. Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. На сьогоднішній день не відбулось розмежування землі на державну та комунальну власність, що підтверджується листом комітету земельних відносин від 25.11.2005 року №8/8-168, тому згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України, вся земля перебуває у державній власності, а розпорядження нею здійснюється згідно п.12 перехідних положень Земельного кодексу України, де вказано, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснює міська рада.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі»розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні  ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного  розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних  ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів  енергетики які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.

Відповідно до пункту 24 частини першої ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом.

Відповідно до ст.144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На виконання вимог Закону України «Про оренду землі», яким змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (в редакції, чинній на 01.01.2008р.), рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження.

Рішення міської ради від 25.01.2008р. №1334 чинне і підлягає обов'язковому виконанню всіма землекористувачами м.Рівного, відповідно до ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Між Рівненською міською радою та КП «Рембуд - Облспоживспілки»укладений договір оренди земельної ділянки від 05 жовтня 2007 року, який зареєстрований Рівненською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що зроблено запис від 25 жовтня 2007р. за р.№040758300235.

Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст.289.2 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І -індекс споживчих цін за попередній рік.

За даними Управління Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2009р., відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, розмір орендної плати в рік за земельну ділянку, надану в оренду Відповідачу, становить 8 350 грн. 19 коп. (вісім тисяч триста п 'ятдесят грн. 19 коп.).

Землекористувачів неодноразово повідомлялось про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів»від 01.02.2008 №5 (736); №10 (741) від 07.03.2008; №20 (751) від 16.05.2008; №31 (762) від 01.08.2008; №32 (815) від 14.08.2009), а також рішення міської ради від 25.01.2008р. №1334 розміщене на сайті Рівненської міської ради (http://www/city-adm.rv.ua).

Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради безпосередньо повідомлено КП «Рембуд - Облспоживспілки»як орендаря земельної ділянки про зміну з 01.01.2008р. розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини (листи Управління земельних відносин від 18.08.2008р. вих.№1692; від 10.10.2008р. вих.№1825; від 03.12.2008р. вих.№2095; від 08.12.208р. №2190; від 19.12.2008р. вих.№2286; від 11.08.2009р.вих.№08-1250).

Відповідно до частин 1-3 ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Цивільний кодекс України у ч. 1-2 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статей 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Відповідно до ст.142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Ст. 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Представники прокурора та позивача в судовому засіданні 22.02.2011р. позовні вимоги підтримали повністю.

Представник відповідача в судове засідання 22.02.2011р. не з'явився, витребуваного ухвалою суду від 10.02.2010р. відзиву на позов не подав. Проте, до господарського суду повернувся конверт, в якому відповідачу за адресою: м.Рівне, вул.Млинівська,18  було направлено ухвалу від 10.02.2010р., з довідкою відділення підприємства зв'язку: ”По закінченню терміну зберігання ".

Проте, з поданого на вимогу суду витягу з ЄДРПОУ від 16.02.2011р. за №05-814 вбачається, що місцезнаходження Кооперативного підприємства "Рембуд - Облспоживспілки": м.Рівне, вул.Млинівська,18. Вищезазначена обставина свідчить про неподання відповідачем органу реєстрації всупереч п.5 ст.29 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”  відомостей про зміну фактичного місцезнаходження. Таким чином, негативні наслідки за вказане порушення покладаються на відповідача - Кооперативне підприємство "Рембуд - Облспоживспілки"

За наведених обставин, керуючись ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе вирішити спір без участі відповідача за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками процесу та зібрані судом, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких грунтуються їх вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому суд керувався наступним.

Між Рівненською міською радою - Орендодавцем та Кооперативним підприємством "Рембуд - Облспоживспілки" - Орендарем укладений договір оренди земельної ділянки від 05.10.2007р., який зареєстрований Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що вчинено запис від 25.10.2007р. за р. №040758300235.

Відповідно до умов вказаного договору Орендодавець надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування на 49 років для завершення будівництва та обслуговування житлового будинку земельну ділянку загальною площею 1176 кв.м, яка знаходиться в м.Рівне, вул.Вербова,93. Пунктом 3 договору оренди встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 235 033 грн. 38 коп. згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого 14.05.2007р. Рівненським міським управлінням земельних ресурсів, а пунктом 9 договору встановлено, що орендна плата в рік складає 2 350 грн. 33 коп. згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку №03-19/61-1, виданого Рівненським міським управлінням земельних ресурсів 30.03.2007р.

Відповідно до ч.1 пункту 13 договору оренди землі, укладеного між Рівненською міською радою та відповідачем, розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Відповідно до ч.3 пункту 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі: ... зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації ... та в інших випадках, передбачених законом.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України “Про оренду землі”, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2 Закону України “Про оренду землі).

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних  умов  договору  оренди  є  орендна  плата  із  зазначенням  її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р. було внесено зміни до частини 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, які набули чинності з 01.01.2008р., а саме зазначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Проте, слід зазначити, що 22.05.2008р. рішенням Конституційного Суду України № 10~рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в тій же редакції повторно були внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008р., які набули чинності 04.06.2008р.

Рівненською міською радою 25.01.2008р. було прийнято рішення №1334 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 26.12.03р. №626".

Даним рішенням з 01.01.2008р. було змінено розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в залежності від розміру орендованої площі, її місцезнаходження та функціонального використання орендарями, а також зобов'язано управління земельних ресурсів протягом першого кварталу 2008 року забезпечити оформлення, перегляд та внесення змін і доповнень до договорів оренди землі, в тому числі укладення додаткових угод, в зв'язку із зміною орендної плати.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про плату за землю” орендна плата за земельні ділянки визначається залежно від грошової оцінки земель. Визначення нормативно-грошової оцінки земель, відповідно до ст.23 Закону України “Про плату за землю”, проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, Землекористувачів неодноразово повідомлялось про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів»від 01.02.2008р. №5 (736); №10 (741) від 07.03.2008р.; №20 (751) від 16.05.2008р.; №31 (762) від 01.08.2008р.; №32 (815) від 14.08.2009р.), а також рішення міської ради від 25.01.2008р. №1334 розміщене на сайті Рівненської міської ради (http://www/city-adm.rv.ua).

Як вбачається з матеріалів справи, заступник прокурора м.Рівне звернувся до господарського суду Рівненської області з заявою про внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 05.10.2007 року, який зареєстрований Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що вчинено запис від 25.10.2007р. за  №040758300235,  укладений між  Рівненською міською радою та Кооперативним підприємством "Рембуд- Облспоживспілки", а саме: п.9 договору викласти в наступній редакції: “Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 8 350 грн. 19 коп.”.

Згідно з ч.1 ст.93 Земельного Кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове, платне володіння земельною ділянкою для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняються у такій саме формі як договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як встановлено ч.1 ст.188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Згідно з ч.2 ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

У відповідності з ч.3 ст.188 ГК України сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Частиною 4 цієї статті передбачено, що у разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Аналогічне положення містить ст. 30 Закону України “Про оренду землі”, згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Разом з цим, норми ст. 188 ГК України передбачають лише процедуру зміни та розірвання договору, проте, матеріальні підстави для зміни або розірвання договору передбачені положеннями укладеного сторонами договору оренди земельної ділянки, нормами статей 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, відсутні правові підстави не брати до уваги рішення Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради”. Беручи до уваги те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, встановлені відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008р. змінені, а тому орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативно грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватись за зміненими ставками, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника прокурора м.Рівне про внесення зміни в договір оренди земельної ділянки від 05.10.2007 року, який зареєстрований Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що вчинено запис від 25.10.2007р. за  №040758300235, укладений між Рівненською міською радою та Кооперативним підприємством "Рембуд- Облспоживспілки" в частині збільшення розміру орендної плати за земельну ділянку грунтуються на законі, а відтак підлягають задоволенню.

Всупереч вимогам ст.33 ГПК України відповідачем не було надано суду доказів, які б спростовували факти, викладені в позовній заяві та в заяві про уточнення позовних вимог. На відповідача покладаються витрати по сплаті держмита та судові витрати на підставі частини другої ст. 49 ГПК України, внаслідок його неправильних дій - доведення спору до господарського суду.

Керуючись стст. 33, 43, 46-49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Внести зміни в договір оренди земельної ділянки від 05.10.2007 року, який зареєстрований Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що вчинено запис від 25.10.2007р. за  №040758300235, укладений між Рівненською міською радою та  Кооперативним підприємством "Рембуд- Облспоживспілки", а саме:

п.9 договору викласти в наступній редакції: “Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 8 350 грн. 19 коп.”.

3. Стягнути з Кооперативного  підприємства "Рембуд - Облспоживспілки", яке знаходиться в м.Рівне, вул.Млинівська,18 (код ЄДРПОУ 31163553) в доход Державного бюджету України 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                   І.Ю. Павлюк

Рішення  підписане суддею  "22" лютого 2011 р..

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення22.02.2011
Оприлюднено31.03.2011
Номер документу14421795
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/279/11

Судовий наказ від 09.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Судовий наказ від 09.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 10.02.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 10.02.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Рішення від 22.02.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні