Ухвала
від 01.03.2011 по справі 5019/284/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5019/284/11

   

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 33023 , м. Рівне,  вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 РІШЕННЯ  

"01" березня 2011 р.                                                                            Справа  № 5019/284/11

                    

За позовом  Заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” в особі Рівненського обласного управління Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"

до відповідача    Товариства з обмеженою відповідальністю "Явір"        

про стягнення  1160370 грн. 64 коп.

Суддя Мамченко Ю.А.

Представники:

від позивача : представник Пелих А.Б. довіреність №527 від 25.06.10 р.;

від прокуратури: Криворучко А.О. посвідчення №10 від 23.03.2009 р.;

від відповідача : представник  не з'явився   

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Рівненської області звернувся до господарського суду Рівненської області в особі відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” в особі Рівненського обласного управління Відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Явір", у якому  просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором в розмірі 1160370,64 грн., з яких 1000000,00 грн. заборгованості по кредиту, 23315,08 грн. несплачених відсотків за користування кредитом, 118771,64 грн. пені за порушення строків сплати процентів, 9406,15грн. пені за порушення строків повернення кредиту, 8877,77 грн. нарахована та несплачена пеня по відсотках.   

23.02.2011 року позивачем подано суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, у якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором в розмірі 1224085,77 грн., з яких 1000000,00 грн. заборгованості по кредиту, 17643,84 грн. несплачених відсотків за користування кредитом, 168244,25 грн. пені за порушення строків сплати процентів, 28894,89 грн. пені за порушення строків повернення кредиту, 8301,79 пеня за несплату відсотків. Заява про збільшення позовних вимог прийнята судом до розгляду. В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з врахуванням  заяви про збільшення позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте 23.02.2011 року, подав через канцелярію до суду відзив на позовну заяву, яким позовні вимоги визнає частково в розмірі 1142086,72 грн.. В частині стягнення з відповідача нарахованої та несплаченої пені по основному боргу в сумі 9406,15 грн. та по відсотках в сумі 8877,77 грн. позовні вимоги не визнає. Відмову відповідач обґрунтовує тим, що із наданого позивачем розрахунку заборгованості вбачається, що останній здійснював нарахування пені по відсотках починаючи з 08.12.2009 року, що вважає здійсненим з порушенням норм законодавства стосовно нарахування лише за шість місяців невиконання зобов'язань. Стосовно пені по основному боргу та законно нарахованої пені по відсотках, відповідач звертає увагу на своє скрутне матеріальне становище.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та прокуратури, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню. При винесенні рішення суд

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2009 року між ВАТ “Державний ощадний банк України” в особі Рівненського обласного управління (надалі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Явір” (надалі - Позичальник) укладено Договір відновлюваної кредитної лінії №15 (надалі - Кредитний договір), згідно з умовами якого Банк зобов'язався надати на умовах Договору, а Позичальник зобов'язався отримати, належним чином використовувати та повернути в передбачені цим Договором строки кредит в розмірі 1000000,00 грн. та сплатити відсотки за користування кредитом  в порядку та на умовах, визначених цим договором. Кредит надавався з остаточним терміном повернення  не пізніше 15 березня 2010 року.

Отримання коштів відповідачем підтверджується: на суму 100000,00 грн.  розпорядженням про видачу кредитних коштів та платіжним дорученням №18\03-1 від 18.03.2009 року, на суму 800000,00 грн. розпорядженням про видачу кредитних коштів та платіжним дорученням №45 від 26.03.2009 року; на суму 100000,00 грн. розпорядженням про видачу кредитних коштів та платіжним дорученням №56 від 31.03.2009 року.

Відповідно до п.1.6.1.1. Договору кредит був наданий відповідачу із відсотковою ставкою 23 % річних.

Згідно з п.4.3.1, 4.3.3 кредитного договору Відповідач зобов'язався належним чином виконувати всі умови договору та взяті на себе цим договором зобов'язання; точно в строки, обумовлені договором, погашати кредит та своєчасно у визначені договором строки сплачувати плату (відсотки) за користування кредитом, а у випадку неналежного виконання взятих на себе зобов'язань по цьому договору на першу вимогу банку сплатити штрафні санкції, як це передбачено в договорі, а також в повному обсязі всі інші платежі та відшкодувати спричинені збитки.

У відповідності з п.6.1.1 кредитного договору за порушення взятих на себе зобов'язань по поверненню суми кредиту та своєчасній сплаті відсотків за користування кредитом позичальник зобов'язується сплатити на користь банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Взяті на себе зобов'язання відповідач не виконав, у передбачені кредитним договором терміни відсотки та чергові платежі по основному боргу не сплатив, що в свою чергу призвело до утворення простроченої заборгованості в розмірі 1000000,00 грн. заборгованості по кредиту та 185888,09 грн. несплачених відсотків за користування кредитом.

Відповідно до п. 2.3.1 вищевказаного кредитного договору банк має право у випадку, якщо будуть мати місце будь-які або всі можливі випадки невиконання Позичальником взятих на себе обов'язків за цим договором та/або документів забезпечення, вимагати (незважаючи на те, що в цьому Договорі є інші умови) негайного повернення суми кредиту та всієї суми нарахованих відсотків за користування кредитом (разом з будь-якими іншими нарахованими сумами або сумами або платежами, що підлягають до сплати відповідно до умов цього договору) в тому числі, але не виключно, якщо: позичальник не зможе вчасно сплатити суму кредиту, її частину або відсотки за користування кредитом або будь-які інші суми, які підлягають сплаті за цим договором; ліквідність  забезпечення  втрачена та/або вона не відповідає загальним умовам надання кредиту; порушена процедура визнання Позичальника банкрутом та/або судом  прийнято рішення, що визнає позичальника банкрутом або підтверджує його неплатоспроможність; позичальник використовує кредитні кошти не за цільовим призначенням; з'являться обставини, які по обґрунтованому висновку банку призведуть до того, що позичальник не виконає свої зобов'язання за цим договором; звітність та інформація, які повинні надаватись позичальником згідно з умовами цього договору, не будуть надані вчасно або при перевірці виявляться недійсними та/або не зможуть бути перевірені в зв'язку з недоліками ведення бухгалтерського обліку позичальника.

У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Відповідно до ст.193 Господарського процесуального кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники  господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.

В силу ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Статтею 525 Цивільного Кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно статті 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Статтею 1048 Цивільного кодексу України встановлено, що позикодавець  має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахуванням грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.   

Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилися, та сплати процентів.

З огляду на умови Договору строк повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитом є таким, що настав. Відповідач доказів повернення кредиту та оплати відсотків за користування кредитом у спірній сумі не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, його розміру не спростував.

За порушення взятих на себе зобов'язань по поверненню суми кредиту та своєчасній сплаті відсотків відповідач на підставі п.6.1.1 Кредитного договору повинен сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.

Позивачем нараховано пеню по основному боргу в розмірі 28430,82 грн., та пеню по несплачених відсотках в розмірі 8950,59 грн.. Розрахунок перевірено судом та визнано вірним.

Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

В силу ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 Цивільного кодексу України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Водночас, згідно ч.2 ст.343 Господарського кодексу України та  Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" за грошовими зобов'язаннями розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ що діяла.

З огляду на вищевказане суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 1000000,00 грн. заборгованості по кредиту, 13232,88 грн. несплачених відсотків за користування кредитом (не прострочених), 168244,25 грн. прострочених відсотків, 8950,59 грн. пені за порушення строків сплати процентів, 28430,82 грн. пені за порушення строків повернення кредиту є правомірними, ґрунтуються на договорі та законі, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат на оплату державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

 ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Явір” (35100, Рівненська обл., Демидівський район, с.Золочівка, код ЄДРПОУ 32941400, р/р 260013015224 в Демидівському ТВВБ “Ощадбанк”, МФО 333368) на користь Відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” в особі Рівненського обласного управління (33000, м.Рівне, вул С.Петлюри, 16, код ЄДРПОУ 09333401, р/р 2909791609 в ОПЕРв РОУ ВАТ “Ощадбанк”) 1000000,00 грн. заборгованості по кредиту, 13232,88 грн. несплачених відсотків за користування кредитом (не прострочених), 168244,25 грн. прострочених відсотків, 8950,59 грн. пені за порушення строків сплати процентів, 28430,82 грн. пені за порушення строків повернення кредиту.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Явір” (35100, Рівненська обл., Демидівський район, с.Золочівка, код ЄДРПОУ 32941400, р/р 260013015224 в Демидівському ТВВБ “Ощадбанк”, МФО 333368) в дохід державного бюджету державне мито в розмірі 12188,58  грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн..

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.           

Суддя                                                           Мамченко Ю. А.

          Повний текст рішення підписаний суддею "07" березня 2011 року

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення01.03.2011
Оприлюднено01.04.2011
Номер документу14427207
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/284/11

Ухвала від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Судовий наказ від 21.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Судовий наказ від 21.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 22.02.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 09.02.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні