2/147-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.02.11 Справа № 2/147-10.
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль», м.Київ
до відповідача: Фермерського господарства «Ілот», м.Білопілля, Сумська область
про стягнення 112 245 грн. 73 коп.
СУДДЯ СОП‘ЯНЕНКО О.Ю.
при секретарі судового засідання Молодецькій В.О.
Представники:
від позивача: Мірянов М.М., довіреність б/н від 16.09.2010 року
від відповідача: не з'явився
Суть спору: позивач, згідно вимог позовної заяви, просив суд стягнути з відповідача 112 245 грн. 73 коп. – боргу відповідно до договору фінансового лізингу № LС2906-08/08 від 01.06.2009 року укладеного між сторонами по справі, а також стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
Позивач подав заяву про зменшення позовних вимог (вх. № 3419 від 28.02.2011 року), в зв'язку з частковою сплатою відповідачем суми боргу та просить суд стягнути з відповідача заборгованості в сумі 55 468 грн. 47 коп., а також стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
Відповідач відзив на позов не подав, повноважного представника в засідання суду не направив, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважного представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив:
29.08.2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль» та Фермерським господарством «Ілот» був укладений договір фінансового лізингу № L2906-08/08, відповідно до умов якого, зокрема п.1.1 лізингодавець (позивач) на підставі договору купівлі – продажу (поставки) зобов'язався придбати у свою власність і передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації, у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічний опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого визначаються в специфікації, а лізингоодержувач (відповідач) зобов'язався прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього договору.
На виконання умов договору позивач придбав предмет лізингу за договором купівлі – продажу та передав у тимчасове володіння відповідачу, що підтверджується підписаним представниками сторін актом приймання – передачі предмета лізингу.
У зв'язку з наявністю у лізингоодержувача простроченої заборгованості було здійснено реструктуризацію цієї заборгованості, про що була укладена угода від 01.06.2009 року.
01.06.2009 року між лізингодавцем (позивачем) та лізингоодержувачем (відповідачем) був укладений договір оренди (фінансового лізингу) № LС2906-08/08. Відповідно до умов якого відповідач зобов'язався сплачувати відсотки за фінансування придбання предмета лізингу та поточні платежі.
Відповідно до п.п. 1.1, 4.1 цього договору відповідач зобов'язався сплачувати відсотки за фінансування придбання предмета лізингу та поточні лізингові платежі.
Згідно з п.4.3 договору лізингоодержувач протягом строку лізингу щомісяця сплачує лізингодавцю авансом поточні лізингові платежі, які розраховуються на перший робочий день кожного лізингового періоду за поточний місяць та складаються з суми, що ставиться в погашення вартості предмета лізингу та комісії лізингодавця.
Пунктом 4.4 Договору передбачено, що розмір комісії для кожного періоду лізингу розраховується за ставкою, визначеною в п. 4.2 цього договору, від заборгованості лізингоодержувача у грошовому еквіваленті іноземної валюти для відповідного періоду лізингу згідно графіку. Розрахована таким чином сума комісії перераховується у гривні за Курсом продажу з дотриманням умов частини другої цього пункту.
Комісія Лізингодавця розрахована у гривнях, не може бути менше різниці між поточним лізинговим платежем у гривні та граничною сумою, яка ставиться в погашення заборгованості Лізингоодержувача згідно даних колонки «С» Графіку.
Такі умови договору повністю відповідають ст. 16 Закону України «Пі фінансовий лізинг», яка передбачає, що до складу лізингових платежів можуть включатися: сума, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; платіж як винагорода лізингодавцю за отримане у лізинг майно; компенсація відсотків за кредитом; інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Пунктом 5.3 Загальних умов передбачено, що лізингоодержувач сплачує зазначені в графіку поточні лізингові платежі щомісяця авансом до 8 числа поточного місяця на підставі рахунку лізингодавця, направленого на вказану в договорі електронну адресу лізингоодержувача або за допомогою факсимільного зв'язку. При чому, у разі неотримання рахунку лізингодавця до 5 числа поточного місяця лізингоодержувач зобов'язаний звернутися до лізингодавця та отримати свій рахунок самостійно, в цьому випадку лізингоодержувач зобов'язаний оплатити рахунок до 10 числа поточного місяця.
В цьому випадку Лізингоодержувач зобов'язаний оплатити рахунок до 10 числа поточи місяця (п.5.3, п.5.4 Загальних умов).
Крім того, відповідно до п.6.1. Загальних умов Лізингодавець має право в односторонньому порядку змінити суму лізингових платежів у наступних випадках:
6.1.1. У випадку зміни встановленого на день укладення Договору розміру ставки EURIBOR на період 3 місяці (якщо в п. 1.8 Договору Сторони обрали валюту - Євро) або розміру ставки USD LIBOR на період 3 місяці (якщо в п. 1.8. Договору Сторони обрали валюту - Долари США) розмір комісії змінюється відповідно за кожний з періодів лізингу починаючи з такого чергового періоду лізингу. При цьому для визначення LIBOR на період 3 місяці застосовується календарний квартал.
6.1.2. У випадку зміни чинного законодавства щодо лізингової діяльності Лізингодавця, системи оподаткування, розміру податків, зборів, обов'язкових платежів, пов'язаних з Предметом лізингу та/або виконанням Лізингодавцем своїх обов'язків за договором.
6.1.3. У разі перевищення розміру комісії Лізингодавця за Договором над подвійною обліковою ставкою Національного банку України, встановленою на день нарахування такої комісії за період, який минув з дня нарахування попереднього лізингового платежу за цим договором, розраховану від вартості Предмета лізингу, комісія у складі лізингового платежу підлягає збільшенню на суму, яка дорівнює розміру ПДВ за ставкою 20%, нараховану на таке перевищення.
Відповідно до п.6.3 Загальних умов змінений за правилами п.п. 6.1, 6.2 Загальних умов розмір лізингових платежів зазначається у відповідному рахунку лізингодавця та підлягає сплаті лізингоодержувачем у безспірному порядку.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про фінансовий лізинг», п.п. 5.1, 8.1.4 Загальних умов фінансового лізингу, лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.
Відповідно до пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов‘язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов‘язання.
Згідно ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 2 ст.1 Закону України «Про фінансовий лізинг» передбачено, що за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Відповідач в порушення умов договору належним чином не виконує свої зобов'язання, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 55 468 грн. 47 коп.
Таким чином, на час розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем за договором фінансового лізингу, згідно уточнених позовних вимог, складає 55 468 грн. 47 коп.
Факт заборгованості відповідача в сумі 55 468 грн. 47 коп. підтверджено матеріалами справи. Відповідач в засідання суду не з'явився, аргументованого заперечення на позов не подав, не подав і доказів сплати боргу. За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України позивачу за рахунок відповідача відшкодовуються судові витрати в повному обсязі, а саме: 1122 грн. 46 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, оскільки відповідач частково сплатив заборгованість після порушення провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Фермерського господарства «Ілот» (41800, Сумська область, м.Білопілля, вул. Комсомольська, 33; код 34583885) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль» (04073, м.Київ, просп.Московський, 9, корп. 5; код 34480657) 55 468 грн. 47 коп. – заборгованості, 1122 грн. 46 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
СУДДЯ О.Ю. СОП‘ЯНЕНКО
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 03.03.2011 року.
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2011 |
Оприлюднено | 02.04.2011 |
Номер документу | 14432517 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Соп'яненко Оксана Юріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Боділовська Марина Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Боділовська Марина Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Боділовська Марина Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні