Рішення
від 26.02.2008 по справі 14/27-пн-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

14/27-ПН-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

26.02.2008                                                                Справа №  14/27-ПН-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Гридасова Ю.В. при секретарі Шепель І.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу              

за позовом приватної фірми "Віоріка", м. Херсон,

до відповідача-1  виконавчого комітету Херсонської міської ради, м. Херсон,  

до відповідача-2: Херсонської міської ради, м. Херсон,

про визнання права власності,

за участю представників

позивача: Гетьман А.А., представник, дов. № 342 від 17.01.2008 р.,

відповідача-1: Рєпін К.К., гол. спец. юр. відділу, дов. № 09-71-21 від 30.08.2006р.,

відповідача-2: Репін К.К., гол. спец. юр. відділу, дов. № 1-13-86 від 25.09.06 р.

Позивач у позовній заяві просить визнати право власності приватної фірми "Віоріка" на збудовані будівлі, розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Паровозна, 31, та визначені Херсонським державним бюро технічної інвентаризації на схематичному плані як літ. "А", літ. "а", літ. "Д", літ. "Е", літ. "Ж", та літ "З", посилаючись на положення ст. 16, та главою 24 Цивільного кодексу України.

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Представник відповідачів в ході судового засідання заперечував проти позовних вимог, відповідно до відзиву відповідача-1 на позовну заяву, посилаючись на наступні обставини.

Згідно з частиною 2 статті 331 Цивільного кодексу України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва. Також встановлено, що якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.04 № 1243 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Зазначеним Порядком передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтверджені державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, його інженерно - технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації.

Статтею 18 Закону України "Про основи містобудування" встановлено, що будівництво об'єктів містобудування незалежно від форм власності здійснюється з дозволу відповідних рад, а у даному спірному випадку - з дозволу Херсонської міської ради. Закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється.

Крім цього, статтею 4 Закону України "Про архітектурну діяльність" передбачено введення в експлуатацію спорудженого об'єкту.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 № 273 затверджено "Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт", яким встановлено порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів. Дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва є документом, що посвідчує право забудовника на виконання будівельних робіт. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється (п.п. 1.1.).

В матеріалах справи дозвіл на виконання будівельних робіт та докази прийняття нерухомого майна до експлуатації відсутні.

Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України, об'єкт на який оспорюється право власності є самочинним будівництвом, оскільки він збудований за відсутності необхідного дозволу та погодженого проекту. Особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна не набуває право власності на нього.

За згодою представників учасників судового процесу судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

У зв'язку із залученням до участі у справі в якості відповідача-2 Херсонської міської ради ухвалою від 04.02.08 р., розгляд справи розпочато заново.

Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд

в с т а н о в и в :

Позивач на земельній ділянці, розташованій за адресою: м. Херсон, вул. Паровозна, 31, що знаходиться у нього на праві постійного користування на підставі державного акту серія І-ХС № 001963, самочинно збудував будівлі визначені Херсонським державним бюро технічної інвентаризації на схематичному плані як літ. "А", літ. "а", літ. "Д", літ. "Е", літ. "Ж", та літ "З".

31 жовтня 2007 року Позивач звернувся до Відповідача-1 з листом б/н, яким просив ввести в експлуатацію вищезазначені будівлі, розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Паровозна, 31, для набуття права власності.

У відповідь було отримано лист № 8-12575-20/22 від 13.11.2007 року, яким відповідач-1 відмовив у введенні в експлуатацію вищезазначених об'єктів, з огляду на те, що вони збудовані без належного погодження проекту та належного дозволу, в зв'язку з чим таке будівництво є самочинним, а особа яка здійснила самочинне будівництво не набуває права власності на нього.

Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівни цтво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земель ної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Статтею 16 Цивільного кодексу України серед способів захисту цивільних прав та інтересів визначено, зокрема -  визнання права.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідачів.

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись  ст. ст.  82-85 Господарського процесуального кодексу України,

в и р і ш и в :

1.           Позов задовольнити.

2.           Визнати право власності приватної фірми "Віоріка" (ідентифікаційний код –19225032, адреса –73034, м. Херсон, вул. Паровозна, 31) на збудовані будівлі,

розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Паровозна, 31, та визначені Херсонським

державним бюро технічної інвентаризації на схематичному плані як літ. "А", літ. "а", літ.

"Д", літ. "Е", літ. "Ж", та літ "З".

    3.          Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).  

         Суддя                                                                                      Ю.В. Гридасов

Дата оформлення та підписання рішення

відповідно до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України                                                            "10" березня 2008 р.

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення26.02.2008
Оприлюднено20.03.2008
Номер документу1449055
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/27-пн-08

Рішення від 26.02.2008

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Гридасов Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні