Рішення
від 04.03.2008 по справі 13/742
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

13/742

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И    

             

         "04" березня 2008 р.                                                                               Справа №  13/742

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І. в приміщенні господарського суду Черкаської області розглянув у відкритому судовому засіданні справу  за позовом  ТОВ «Тридента Агро», м. Київ, вул. Шовкуненка, 6         

до ТОВ «Флєр» м. Черкаси, вул. Котовського, 37, к. 24      

про стягнення 3821 грн. 54 коп. заборгованості та санкцій

за участю представників сторін:

від позивача: Мельниченко О.В. –довіреність від 30.01.2007 року. В засіданні суду 4 березня 2008 року участі не брав.

відповідача: Ховрічева В.І. –директор –за посадою.

          Справа розглядається за наявними в ній доказами та матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд   ВСТАНОВИВ :

22 травня 2007 року між ТОВ „ТРИДЕНТА АГРО"- Продавець (далі-Позивач) та ТОВ „Флєр" - Покупець (далі-Відповідач) був укладений Договір купівлі-продажу засобів захисту рослин (далі-Товар) №6Б/07 (далі-Договір). Відповідно до умов даного Договору ним визначалися умови купівлі-продажу засобів захисту рослин.

Відповідно до п.2.1 Договору асортимент Товару, його кількість, ціна визначається в додатках та/або накладних документах відпуску Товару, що є невід'ємною частиною Договору.

Накладні, що виписані в період дії даного Договору засвідчені підписом особи, що отримувала Товар відповідно до умов Договору.

Згідно з п. 2.2. Договору, всі рахунки та накладні документи, що виписані в період дії даного договору є його невід'ємною частиною.

Пунктом 3.1. Договору встановлює, що Товар може передаватися ПОКУПЦЮ

партіями.

Відповідно до даних пунктів Договору, видаткових накладних виписаних в період дії даного договору, Відповідачу було поставлено Товар на загальну суму 2 457 грн. 33 коп., що підтверджується видатковою накладною РН-ЧК00094 від 23.05.2007 року на суму 2 457,33 грн. (згідно довіреності ЯЛБ №199141 від 22.05.2007 року).

Пункт 5.1. Договору зазначає, що ПОКУПЕЦЬ здійснює оплату партії Товару за ціною, вказаною в додатках та/або видаткових накладних, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Пунктом 5.3.Договору встановлено, що оплата Товару проводиться наступним чином: 100% від вартості Товару згідно з додатком оплачується ПОКУПЦЕМ в строк до 25 травня 2007 року.

На виконання умов Договору, 22 травня 2007 року Відповідачу для оплати вартості поставленого товару було виставлено рахунок-фактуру на суму 2 457,33 грн.

Позивач виконав свої обов'язки у повному обсязі. Претензій щодо якості чи кількості поставленого товару від Відповідача на адресу Позивача не надходило.

У свою чергу ТОВ «Флєр»у порушенні норм чинного цивільного законодавства України та умов Договору до цього часу не оплатило поставлений та отриманий Товар у розмірі 2 457 грн. 33 коп.

На сьогоднішній день заборгованість Відповідача перед ТОВ „Тридента Агро" за поставлений Товар по Договору №6Б/07 від 22 травня 2007 року становить 2 457  грн. 33 коп.

Згідно п. 8.1. Договору за невиконання або неналежне виконання умов Договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

У підпункті 2 п.8.3. Договору зазначено, - «крім цього, сторони, відповідно до п. 6 ст. 232 ГК України, домовились про те, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань за даним Договором, здійснюється без обмеження строку». Штрафні санкції у вигляді пені за Договором нараховуються з 25 травня 2007 року (наступного дня коли зобов'язання мало бути виконано) до 04 лютого 2008 року, тобто до моменту звернення до суду.

Відповідно до ч.4 ст.231 Господарського кодексу розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Згідно п. 8.2. Договору, за прострочення виконання зобов'язання Покупець сплачує на користь Продавця пеню в розмірі 0,08% від вартості неоплаченого Товару за кожен день прострочення.

Виходячи із положень ч.4 ст.231 ГК України, законом може бути обмежено розмір штрафних санкцій.

Відповідно до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»від 22 листопада 1996 року, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін (ст.1).

Разом із тим ст. З зазначеного Закону встановлює, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Беручи до уваги той факт, що розмір пені 0,08% від вартості неоплаченого Товару за кожен день прострочення, перевищує подвійну облікову ставку Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, пеня нараховується, виходячи із подвійної облікової ставки НБУ.

Сума нарахованих штрафних санкцій (пені) становить 284 грн. 53 коп.

Відповідно до п.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сума нарахованих 3% річних становить 53 грн. 76 коп.

Відповідно до листа ВСУ від 03.04.1997 року нарахування штрафних санкцій індексу інфляції здійснюється із червня 2007 року по грудень 2007 року, тобто за останній повний місяць перед подачею позову до суду, а отже її розмір складає 353  грн. 90 коп.

Відповідно до п. 8.4. Договору, за несплату або несвоєчасну оплату Товару Покупець оплачує штраф у розмірі 7% від вартості неоплаченого Товару.

Сума штрафу становить 172 грн. 02 коп.= сума боргу 2 457,33 грн. х 7%

В розумінні статті 20 ГК України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів, в тому числі відшкодування збитків.          

Ст. 224 ГК України встановлює, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:

вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;

додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;

неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною;

          матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Таким чином, ТОВ «Тридента Агро»були понесені додаткові витрати в розумінні ст. ст. 224,225 ГК України.

Це пояснюється тим, що у випадку належного та своєчасного виконання своїх зобов'язань Позивачу не потрібно було б звертатися за юридичною допомогою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Незалежна юридична компанія»при стягненні заборгованості згідно спірного Договору. Отже, ТОВ «Тридента Агро»понесло збитки у вигляді додаткових витрат у розмірі 500 грн. згідно Договору №20/01/08 від 25 січня 2008 року, які були сплачені ТОВ «Незалежна юридична компанія»за здійснення комплексу дій щодо стягнення із ТОВ «Флєр»заборгованості за спірним Договором.

Відповідно до ст.525 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Абзац 1 ч.І ст.193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ч.І ст.202 ГК України, ст.599 ЦК України зобов'язання, зокрема, припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Відповідач свої обов'язки не виконав у повному обсязі чим порушив свої обов'язки за Договором.

Таким чином Відповідачем було грубо порушені умови договірних зобов'язань, а також ст.ст. 509, 526, 655 Цивільного Кодексу України.

В зв'язку з  цим Позивач  вимушений звернутися  за захистом  порушеного Відповідачем права і господарського інтересу до суду. Представник позивача вимоги підтримав та просить їх задовольнити.

Тами чином між сторонами виникли відносини купівлі-продажу майна, що

регламентовано вимогами гл. 54 ЦК України –на підставі письмового двостороннього оплатного строкового договору. Дії сторін свідчать про бажання настання певних обставин і готовності нести обов'язки по виконанню договору (ст.ст. 4, 11 ЦК України).

Суд вважає, що сторони досягли згоди по всіх істотних умовах договору. Саме невиконання умов договору відповідачем і стало причиною звернення позивача до суду за захистом порушеного права.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання мають виконуватися належним чином і в установлений строк.  Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Виконання позивачем зобов'язань повністю та намагання вирішити спір у встановленому порядку доведена належними доказами. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливості виконання зобов'язання.  

Представник Відповідача в судовому засіданні заборгованість визнав. Стверджує про низьку якість отриманих отрутохімікатів. Доказів проведення лабораторних досліджень, виконання лабораторних проб по якості отриманих засобів захисту рослин не подано.

Доказів повної оплати не подав. Відзиву та пропозицій по врегулюванню спору не представлено.  

Сума основного боргу, інфляційні, санкції - підлягають стягненню з відповідача.

Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на  відповідача повністю –102 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення Господарського процесу.

          Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд –

В И Р І Ш И В:

          Позов задовольнити повністю.

          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Флєр»м. Черкаси, вул.. Котовського, 37, к. 24, рахунок №260035328 в ЧФ ВАТ АБ «Укргазбанк»м. Черкаси, МФО 354842, код 31333157

на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Тридента Агро», юридична адреса: 03038, м. Київ, вул. Ямська, 28А (фактична адреса: 03049, м. Київ, вул. Шовкуненка, рахунок №26009100280101 в ЗАТ „ТАС-ІНВЕСТБАНК" в м. Києві, МФО 320650, код ЄДРПОУ 25591321

2457 грн. 33 коп. основного боргу, 284 грн. 53 коп. пені, 53 грн. 76 коп. –3% річних з простроченої суми, 353 грн. 90 коп. інфляційних збитків, 172 грн. 02 коп. штрафу, 500 грн. збитків, 102 грн. державного мита, 118 грн.  витрат на інформаційно-технічне забезпечення господарського процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.

Суддя                                                         Г.М. Скиба

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.03.2008
Оприлюднено20.03.2008
Номер документу1451338
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/742

Рішення від 04.03.2008

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 06.12.2006

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

Рішення від 19.12.2006

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні