Рішення
від 28.03.2011 по справі 5020-135/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

5020-135/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

28 березня 2011 року справа № 5020-135/2011

За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія    

                     “Севастопольенерго”

   (вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040)

до                  Громадської організації “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та

                     шлюбу”

                     (вул. В.Морська, б. 48, кв. 1, м. Севастополь, 99010)

                   (вул. Вороніна, 10 к.61, місто Севастополь, 99011)

про                    стягнення 1000,00 грн.,

Суддя Шевчук Н.Г.

За участю представників:

позивача –Бойко А.Ф., довіреність №20863/0/2-10 від 31.12.2010,

відповідача –не з'явився.

Відкрите акціонерне товариство “Енергетична компанія “Севастопольенерго” звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовом до Громадської організації “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та шлюбу” про стягнення заборгованості за недовраховану електричну енергію у розмірі 5 247,53 грн.

Позовні вимоги з посиланням на статті 174, 275, 277 Господарського кодексу України, статті 1212, 1213 Цивільного кодексу України та статі 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” обґрунтовані порушенням Відповідачем Правил користування електричною енергією, у результаті чого був складений відповідний акт, визначена вартість недорахованої електроенергії у сумі 5247,53грн. та виставлено рахунок щодо її оплати №55280 від 13.10.2010.

У судовому засіданні 28.03.2011 Позивач подав суду, заяву згідно до якої, зменшує суму позову до 2200,21грн. у зв'язку з проведення перерахунку вартості недорахованої електричної енергії та виставленням Відповідачу нового рахунку №11668 від 22.02.2011 на суму 2200,21грн. Крім того, Позивач просить припинити провадження у справі щодо стягнення з відповідача 2200,21грн. відповідно до пункту 11 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з її повною оплатою Відповідачем /а.с.44/.

Відповідно до частини четвертої статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову, або зменшити розмір позовних вимог.

Отже, зменшення розміру позовних вимог є процесуальним правом позивача, тому суд прийняв цю заяву до розгляду.

Ухвалою від 28.03.2011 суд припинив провадження у справі в частині стягнення з  Громадської організації “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та шлюбу” заборгованості за недораховану електричну енергію у розмірі 1200,21 грн.

Відповідач явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, до початку судового засідання подав суду  заяву, згідно до якої вартість недорахованої електричної енергії у розмірі 2200,21 грн. була ним повністю оплачена, а саме:

1000,00грн. –оплачено 24.01.2011;

1200,21грн. –оплачені 25.02.2011 /а.с.41, 42/.

          Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін суд

ВСТАНОВИВ:

        Відносини електроенергетики в Україні регулюються Законом України „Про електроенергетику”, Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2002  № 475 та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 у редакції постанови НКРЕ  від 4 лютого 2010 року N 105 (далі - Правила).

        Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України, частини першої статті 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії можливе  лише  на  підставі  договору  з енергопостачальником.

06.10.2010 представниками позивача проведена перевірка стану розрахункових приладів обліку по об'єкту за адресою: м. Севастополь, вул. Велика Морська, 48/1. В ході перевірки  виявлено факт самовільного підключення до електричних мереж без договору. У зв'язку з цим позивачем був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією №0104637, який був підписаний головою правління Громадської організації “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та шлюбу” Дружковою  С.І. /а.с.9/.

Згідно з підпунктом 16 пункту 8.1 Правил позивач має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Пунктом 6.41 Правил передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Відповідно до пункту 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Як зазначалось раніше, представниками позивача в результаті проведеної перевірки встановлено бездоговірне споживання електричної енергії шляхом самовільного підключення відповідачем до мереж енергопостачальної організації, що призвело до безоблікового користування останнім електричною енергією.  

За таких обставин, суд дійшов висновку, що акт від №0104637 від 06.10.2010 про порушення Правил користування електричною енергією є  доказом  безоблікового  споживання відповідачем електричної енергії.

Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законом відповідальність, зокрема цивільну (стаття 27 Закону України "Про електроенергетику").

Згідно зі статтею 1 Закону України „Про електроенергетику” енергія - електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною другою статті 1213 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Відповідно до Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 року №122 (далі - Порядок), визначається розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а також проводиться відшкодування завданих енергопостачальнику збитків. Дія цього Порядку поширюється на всіх споживачів електричної енергії - суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують електричну енергію для власних потреб.

Пункт 4 Порядку встановлює, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Розрахунок вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, здійснюється за встановленими для відповідної групи споживачів тарифами, що діяли у період порушення (пункт 5 Порядку).

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ  у разі виявлення такого виду  порушень ПКЕЕ як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

За результатами розгляду акту про порушення відповідачем Правил рішенням комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕ, оформленим протоколом №114 від 12.10.2010 визначено обсяг недоврахованої електричної енергії –6387 кВт/ч.

Для оплати недоврахованої електричної енергії відповідачу був виставлений рахунок № 55280 від 13.10.2010 на суму 5247,53 грн., який був частково оплачений відповідачем 24.01.2011 на суму 1000,00грн., тобто до звернення в суд з даним позовом, що підтверджується випискою з банківського рахунку позивача від 24.01.2011 /а.с.50/.

Таким чином, на дату звертання позивача в суд з даним позовом  - 01.02.2011 заборгованість  за недовраховану електричну енергію склала 4247,53грн.

На засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕ 22.02.2011 було розглянуто лист Громадської організації “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та шлюбу” щодо перерахунку по акту №0104634 від 06.10.2010 з урахуванням фактичного режиму роботи центру. За результатом розгляду було прийнято та оформлене протоколом №34 від 22.02.2011 рішення про здійснення відповідного перерахунку, визначено обсяг недоврахованої електричної енергії –2678 кВт/ч. та виставлено рахунок № 11668 від 22.02.2011 на суму 2200,21 грн.

З урахування здійсненої відповідачем оплати 24.01.2011 на суму 1000,00грн., неоплата за недовраховану електричну енергію станом на день звернення ВАТ „ЕК „Севастопольенерго” з позовом у господарський суд - 01.02.2011 склала 1200,21грн. (2200,21грн. –1000,00гр.). Дана сума була ним оплачена 24.02.2011, що підтверджується квитанцією №К110/0/19 від 24.02.2011 /а.с.42/ та відповідною випискою банку від 25.02.2011  /а.с.51/. У зв'язку з чим, провадження у справі в цієї частині було припинено ухвалою суду від 28.03.2011.

Частиною першою статті 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Враховуючи, що Громадська організація “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та шлюбу” вартість недоврахованої електричної енергії у розмірі 1000,00грн. сплатила до звернення ВАТ „ЕК „Севастопольенерго” до суду, права і охоронювані законом інтереси останнього на дату звернення до суду порушені не були.

За таких обставин підстави для припинення провадження у справі в частині стягнення з Відповідача вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 1000,00грн. відсутні.

А тому суд відмовляє в задоволені позову в цієї частині.

Оскільки сума частково відшкодована в процесі судового розгляду, суд, на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладає судові витрати частково на відповідача.

Беручи до уваги викладене та керуючись статтями 49, 82, 84-85, 115, 116, Господарського процесуального кодексу України суд

В И Р І Ш И В :

1.  У задоволені позову відмовити.

2. Стягнути з Громадської організації “Центр соціально-психологічних проблем сім'ї та шлюбу” (99011, місто Севастополь,  вулиця Вороніна, 10 к. 61, ідентіфікаційний код 26496978, р/р 260010205501, АКБ „Форум-Банк”, МФО 384986) на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, місто Севастополь, вул. Хрустальова, 44, код у ЄДРПОУ 05471081, р/р 260073537 АБ „Перший інвестиційний банк” місто Київ, МФО 300506) витрати по сплаті державного мита у сумі 12,00 грн. (дванадцять грн. 00 коп.) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 53,98грн. (п'ятдесят три грн. 98 коп.).

        

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                            (підпис)                                                   Н.Г. Шевчук

Рішення оформлено відповідно

до вимог статті 84 Господарського

процесуального кодексу України

і підписано 01.04.2011

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення28.03.2011
Оприлюднено04.04.2011
Номер документу14523450
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-135/2011

Рішення від 28.03.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Шевчук Наталія Григорівна

Ухвала від 28.03.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Шевчук Наталія Григорівна

Ухвала від 09.03.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Шевчук Наталія Григорівна

Ухвала від 02.02.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Шевчук Наталія Григорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні