ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2011 р. № 29/289-10
Вищий господарський суд України у складі колегії су ддів:
головуючого - судді Плюшка І.А.
суддів : Самусенко С.С.
Саранюка В.І. - доповідача у справі
розглянувши у відкритому с удовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства
"Банк "Фінанси та Кредит" в ос обі філії
"Слобожанське регіональне управління"
на рішення
від
на постанову
від господарського суду Харкі вської області
17.11.2010 р.
Харківського апеляційного господарського суду
31.01.2011 р.
у справі
господарського суду № 29/289-10
Харківської області
за позовом Фізичної особи-підприємц я ОСОБА_1
до
треті особи, які не заяв ляють самостійних вимог на п редмет спору на стороні відп овідача: Публічного акціонерного т овариства "Банк "Фінанси і кре дит" в особі філії "Слобожансь ке регіональне управління"
1. ОСОБА_2
2. ОСОБА_3
3. ОСОБА_4
4. ОСОБА_5
про стягнення 125 952, 17 грн.
за участю представників сторін
від позивача ОСОБА_6
від відповідача
від третіх осіб Кузнєцова Н.А.
1. не з'явився
2. не з'явився
3. не з'явився
4. не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприєме ць ОСОБА_1 звернувся до го сподарського суду Харківськ ої області з позовом до Публі чного акціонерного товарист ва “Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Слобожанське ре гіональне управління" про ст ягнення 125 952, 17 грн. безпідставно списаних грошових коштів. В п роцесі розгляду справи позив ач збільшив позовні вимоги, п росив стягнути з відповідача 187 259,53 грн.
Рішенням господарського с уду Харківської області від 17.11.2010 р. (суддя Тихий П.В.) позов з адоволено повністю.
Постановою Харківського а пеляційного господарського суду від 31.01.2011 р., за наслідками р озгляду апеляційної скарги П ублічного акціонерного това риства "Банк “Фінанси та Кред ит" в особі філії "Слобожанськ е регіональне управління", рі шення господарського суду Ха рківської області залишено б ез змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
У касаційній скарзі Публ ічне акціонерне товариство "Банк “Фінанси та Кредит" в осо бі філії "Слобожанське регіо нальне управління", посилаюч ись на неправильне застосува ння судами попередніх інстан цій норм матеріального права , а саме норм законодавства що до договірного списання грош ей, просить скасувати прийня ті у даній справі судові ріше ння та прийняти нове рішення , яким в позові відмовити.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуальн ого кодексу України касаційн а інстанція перевіряє застос ування господарськими судам и першої та апеляційної інст анцій норм матеріального та процесуального права на підс таві встановлених фактичних обставин справи.
Судами встановлено, що 17.12.2007 р . між ВАТ “Банк “Фінанси та Кр едит”, правонаступником яког о в зв' язку зі зміною назви є Публічне акціонерне товарис тво “Банк “Фінанси та Кредит ” та фізичною особою ОСОБА_ 2 було укладено договір про відкриття кредитної лінії № 355-13-И на суму 420 000, 00 грн., які позич альник зобов' язався поверн ути до 17.12.2022 р.
Відповідно до п. 5.1. кредитно го договору забезпеченням ви конання зобов' язань за дани м договором є застава нерухо мості (іпотека) нежитлової бу дівлі №36-п, розташованої за ад ресою: Харківська область, Зм іївський район, с. Лиман, вул. З міївська.
Згідно з п. 5.2. кредитного дог овору додатковим забезпечен ням зобов' язань за даним до говором є порука фізичних ос іб: ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОС ОБА_5, ОСОБА_1.
17.12.2007 р. між банком (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) укл адено договір поруки № П-4-355-13-И, відповідно до умов якого пор учитель зобов' язався у повн ому обсязі відповідати перед кредитором за своєчасне та п овне виконання ОСОБА_2 зо бов' язань за договором про відкриття кредитної лінії № 355-13-И від 17.12.2007 р.
Відповідно до п. 2.1. договору поруки, у випадку невиконанн я боржником зобов' язань за кредитним договором, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарн і боржники.
Згідно з п. 2.3. договору порук и у випадку непогашення борж ником заборгованості за кред итним договором протягом 1-го календарного дня з моменту н астання строку сплати процен тів, основного боргу або комі сійної винагороди, передбаче них кредитним договором, у кр едитора виникає повне право вимоги сплати боргу в повном у обсязі до поручителя.
Пунктом 3.5. договору поруки визначено, що кредитор має пр аво звернути стягнення на ма йно та інші кошти поручителя , що належать останньому на пр аві власності або оперативн ого управління у випадку нев иконання поручителем прийня тих на себе зобов' язань.
04.03.2008 р. між банком та фізичн ою особою - підприємцем О СОБА_1 (клієнт) було укладено договір на розрахунково-кас ове обслуговування №25833.
Відповідно до п. 3.2.1. договору банківського обслуговуванн я, клієнт має право самостійн о розпоряджатися грошовими к оштами на рахунку, окрім випа дків обмежень такого права, в становлених чинним законода вством України.
Пунктом 2.2. вищезазначеного договору визначено, що списа ння банком грошових коштів з рахунку здійснюється за дор ученням клієнта або без його доручення у випадках, передб ачених чинним законодавство м України.
З матеріалів справи та пояс нень сторін вбачається, що ві дповідач без попереднього по відомлення та погодження з п озивачем списав грошові кошт и з поточного рахунку № 26005025833980, в ідкритого позивачем у відділ ені №26 філії “Слобожанське РУ ВАТ Банк “Фінанси і Кредит” у загальній сумі 187 259, 53 грн. на єди ний мультивалютний рахунок 0 6717756 на погашення простроченої заборгованості громадянина ОСОБА_2 за кредитним дого вором №355-13-И від 17.12.2007 р. у відпові дності до п. 4.1. договору поруки №П-4-355-13-И від 17.12.2007 р. на підставі н аказу банка, що підтверджуєт ься копіями банківських вип исок, що стало підставою для п ред'явлення позивачем позову до банку про стягнення зазна ченої суми як безпідставно с писаної.
При прийнятті рішення про задоволення позову, місцеви й господарський суд виходив з того, що примусове списання коштів позивача з його поточ ного рахунку на підставі нак азу банку є незаконним, оскіл ьки укладений між сторонами договір банківського обслуг овування № 25833 від 04.03.2008 р. не місти ть умов про договірне списан ня грошових коштів фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , ним також не передбачена мож ливість списання коштів з ра хунку без згоди клієнта.
При цьому суд послався на пу нкти 6.1, 6.2, 6.5 Інструкції "Про безг отівкові розрахунки в Україн і в національній валюті", що за тверджена постановою Націон ального банку України № 22 від 21.01.2004р. та п. 1.5. Інструкції "Про по рядок відкриття, використанн я і закриття рахунків у націо нальній та іноземній валютах ", що затверджена постановою Н аціонального банку України № 492 від 12.11.2003 р.
Апеляційний господарський суд погодився з висновками т а правозастосуванням суду пе ршої інстанції.
Заслухавши пояснення пре дставників сторін, обговорив ши доводи касаційної скарги, перевіривши повноту встанов лення господарськими судами обставин справи та правильн ість застосування судами нор м матеріального та процесуал ьного права, колегія суддів д ійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволе нню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 193 Го сподарського кодексу Україн и та статті 526 Цивільного коде ксу України, суб' єкти госпо дарювання та інші учасники г осподарських відносин повин ні виконувати господарські з обов' язання належним чином відповідно до закону, інших п равових актів, договору, а за в ідсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов' язанн я - відповідно до вимог, що у п евних умовах звичайно ставля ться.
На підставі ч. 5 статті 341 Госп одарського кодексу України, установи банків забезпечуют ь розрахунки відповідно до з аконодавства та вимог клієнт а, на умовах договору на розра хункове обслуговування.
Статтею 1066 ЦК України визнач ено, що за договором банківс ького рахунка банк зобов'яз ується приймати і зараховува ти на рахунок, відкритий кліє нтові (володільцеві рахунка) , грошові кошти, що йому надход ять, виконувати розпорядженн я клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з ра хунка та проведення інших оп ерацій за рахунком. Банк має право використовувати грошо ві кошти на рахунку клієнта, г арантуючи його право безпере шкодно розпоряджатися цими к оштами. Банк не має права визн ачати та контролювати напрям и використання грошових кошт ів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договор ом (у даному випадку - договоро м на розрахунково-касове обс луговування №25833 від 04.03.2008р.) або з аконом, обмеження його права розпоряджатися грошовими ко штами на власний розсуд.
Частиною 1 статті 1068 ЦК Украї ни визначено, що банк зобов'я заний вчиняти для клієнта о перації, які передбачені для рахунків даного виду законо м, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, я кщо інше не встановлено дого вором банківського рахунка.
Нормативно-правовим актом , який регулює правовідносин и, що виникають під час відкри ття банками поточних рахункі в у національній та іноземни х валютах, є Інструкція про по рядок відкриття, використанн я і закриття рахунків у націо нальній та іноземних валютах , затверджена постановою Пра вління Національного банку У країни від 12.11.2003 р. N 492.
Відповідно до п. 1.5. зазначено ї Інструкції особливості фун кціонування рахунку мають бу ти передбачені в договорі, що укладається між банком і йог о клієнтом.
Відповідно до п. 6.1. Інструкці ї "Про безготівкові розрахун ки в Україні в національній в алюті", що затверджена постан овою Національного банку Укр аїни № 22 від 21.01.2004 р., банк обумов лює своє право на здійснен ня договірного списання за дорученням платника з його рахунку в договорі банківс ького рахунку або іншому до говорі про надання банківськ их послуг.
Якщо кредитором за догово ром є банк, що обслуговує пл атника, то право цього банку на здійснення договірного сп исання передбачається в дого ворі банківського рахунку аб о іншому договорі про наданн я банківських послуг. (п. 6.5. Інс трукції).
Укладений між позивачем та відповідачем договір на роз рахунково-касове обслуговув ання від 04.03.2008р. не містить будь -яких особливих умов про здій снення розрахунків, не пов'яз аних із забезпеченням господ арської діяльності позивача , як і умов про договірне списа ння грошових коштів. Зазначе ним договором також не перед бачена можливість списання к оштів з рахунку без згоди клі єнта.
Статтею 1074 ЦК України встано влено, що обмеження прав кліє нта щодо розпоряджання грош овими коштами, що знаходятьс я на його рахунку, не допускає ться, крім випадків обмеженн я права розпоряджання рахунк ом за рішенням суду у випадка х, встановлених законом.
За таких обставин, колегія с уддів погоджується з висновк ами судів попередніх інстанц ій про те, що відповідач, списа вши в односторонньому порядк у 187 259, 53 грн. з рахунку фізичної о соби-підприємця ОСОБА_1 бе з його згоди, вийшов за межі св оїх прав за договором про роз рахунково-касове обслуговув ання від 04.03.2008 р.
Посилання скаржника в каса ційній скарзі на ігнорування судами Інструкції "Про безго тівкові розрахунки в Україні в національній валюті" № 22 від 21.01.2004 р. слід визнати безпідста вними, оскільки даним нормат ивним документом місцевий го сподарський суд керувався пр и вирішенні питання про наяв ність у відповідача права на договірне списання.
Висновки суду з цього приво ду докладно викладені в моти вувальній частині рішення мі сцевого господарського суду .
Враховуючи наведене, колег ія суддів Вищого господарськ ого суду України вважає, що су дами попередніх інстанцій по вно встановлено обставини сп рави, висновки судів відпові дають наявним у справі доказ ам, судами правильно застосо вано норми матеріально та пр оцесуального права.
Таким чином, прийняті у сп раві судові рішення є законн ими та обґрунтованими і підс тав для їх скасування колегі я суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 1115 - 1117, 1119, 11111 Г осподарського процесуально го кодексу України Вищий гос подарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публ ічного акціонерного товарис тва “Банк “Фінанси та Кредит ” в особі філії “Слобожанськ е регіональне управління” за лишити без задоволення.
Постанову Харківського ап еляційного господарського с уду від 31.01.2011 р. та рішення госпо дарського суду Харківської о бласті від 17.11.2010 р. у справі № 29/289-10 залишити без змін.
Головуючий - суддя І.А. Плюшко
Судді С.С. Самусенко
В.І. Саранюк
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2011 |
Оприлюднено | 09.04.2011 |
Номер документу | 14636775 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Білецька Людмила Миколаївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Вищий господарський суд України
Саранюк В.I.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні