5024/279/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.04.2011 Справа № 5024/279/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Людоговської В.В. при секретарі Шевченко М. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон
до Скадовського управління водного господарства, м. Скадовськ Херсонської області
про зобов'язання укласти договір
за участю представників сторін:
від позивача - Марченко І.П. юрисконсульт дов. № 07/1841-11 від 04.01.2011 р.
від відповідача - Колеснікова Л.А. представник дов. в матеріалах справи.
Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач) звернулось до суду з позовом до Скадовського управління водного господарства (відповідач) про зобов'язання укласти договір в редакції ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" про постачання електричної енергії №15 від 24.01.2005 р. з додатками викладений в редакції додаткової угоди від 09.04.2010 р., а саме спірний додаток №5.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Закон України "Про електроенергетику" визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Пунктом 1.1. Правил користування електричною енергією затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №28 від 31 липня 1996р. (надалі - ПКЕЕ), передбачено, що ці правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами. При цьому, дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 5.1. ПКЕЕ визначено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Пунктом 5.2. ПКЕЕ передбачено, що при укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору. Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у типовому договорі про постачання електричної енергії та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 ПКЕЕ, є істотними та обов'язковим для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії.
Згідно з Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.10.2005р. №910, суб'єктам господарювання протягом трьох років від дати набрання чинності цієї постанови треба привести взаємовідносини між собою у відповідність до вимог Правил користування електричною енергією. У зв'язку з чим, 20.12.2010р. ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" було направлено на адресу Скадовського управління водного господарства додаткову угоду від 09.04.2010р. до договору про постачання електричної енергії № 15 від 24.01.2005р., якою було запропоновано привести договір у відповідність до чинних ПКЕЕ шляхом викладення його та додатків до нього єдиним змістом у новій редакції.
Відповідач, не погоджуючись з умовами проекту договору, 24.01.2011р. направив на адресу Позивача протокол розбіжностей.
В протоколі розбіжностей до договору про постачання електричної енергії між ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" та Скадовським управлінням водного господарства відповідач пропонує доповнити запропонований додаток № 5 "Перелік об'єктів та точок обліку споживача" об'єктами, які тимчасово законсервовані та знаходяться на балансі управління згідно додатку № 1 до протоколу розбіжностей, зокрема висловлює свою незгоду з виключенням із додатку не підключених до електромереж електроустановок, так, як вони тимчасово законсервовані та демонтовані на підставі вимог "Положення про консервацію меліоративних систем та окремих систем інженерної інфраструктури" з метою запобігання крадіжок і псування обладнання. Пояснює, що тимчасово законсервовані електроустановки у будь який час можуть бути включені в роботу.
Позивачем було розглянуто протокол розбіжностей до додаткової угоди до договору про постачання електричної енергії. При розгляді протоколу розбіжностей було встановлено, що вимоги, запропоновані відповідачем, є безпідставними та таким, що не можуть бути прийняті позивачем. Зазначене змусило позивача звернутись до суду з даним позовом.
Статтею 181 ГК України встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишились неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Таким чином, вищезазначені розбіжності між сторонами є предметом судового розгляду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що при приведенні договору про постачання електричної енергії №15 від 24.01.2005р. у відповідність до чинних Правил користування електричною енергією шляхом викладення його та додатків до нього єдиним змістом з відповідними змінами та доповненнями було також внесено відповідні зміни і до Додатку №5 (Перелік об'єктів та точок обліку споживача). При цьому було виключено об'єкти споживача, на які на даний час не здійснюється постачання електричної енергії у зв'язку з відсутністю необхідності та фактичною відсутністю обладнання.
Як вбачається з матеріалів справи, при переукладенні договору визначено дозволену потужність, яка встановлена для об'єктів споживача та вказана в п.1 Договору і яка складає 15927,09кВт, а також приєднану потужність яка складає 22866кВА, 27,59кВт. При цьому дана потужність є загальною по всім об'єктам вказаним в договорі, а в додатку №5 зазначено приєднану потужність по кожному об'єкту окремо. При розгляді та підписанні додаткової угоди до договору споживачем не було зазначено про свою незгоду з п. 1 договору. Таким чином, в разі доповнення додатку №5 об'єктами, як це пропонує споживач, для них також мають бути визначені технічні характеристики та закріплено приєднану та дозволену потужність, адже без таких показників наявність об'єктів в додатку №5 до договору має суто формальний характер.
Пунктом 5.4. ПКЕЕ визначено перелік документів, які надаються для укладення договору про постачання електричної енергії споживачем. Відповідно до п.п. 5 п.5.4. споживачем має бути подано заявку на очікуваний обсяг споживання електричної енергії та величини споживання електричної потужності у години контролю максимального навантаження енергосистеми (за необхідності), відомості про величину приєднаної потужності і категорії надійності електропостачання струмоприймачів. Дані вимоги ПКЕЕ відповідачем не виконано і на даний час надати такі відомості та включити їх до договору є неможливим у зв'язку з фактичною відсутністю обладнання та відсутністю постачання електричної енергії на об'єкти.
Відповідно до вимог п. 5.5. ПКЕЕ договір про постачання електричної енергії містить ряд умов, що є істотними та обов'язковими. Зокрема, в договорі мають міститись величини дозволеної та приєднаної потужності, а відповідно до пп.6 п.5.5. ПКЕЕ в договорі має бути вказано режим роботи електроустановки споживача. У разі укладення одного договору про постачання електричної енергії за двома або більше об'єктами споживача значення величин дозволеної та приєднаної потужності, режим роботи електроустановок споживача визначаються за кожним з об'єктів споживача.
Відповідно до п. 5.4.13 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006р. №258 підключення до електричної мережі електропередавальної організації електроустановок із сезонним характером роботи, а також об'єктів, які більше місяця були знеструмлені, здійснюється після технічного огляду і видачі акта-допуску на підключення до електричної мережі, дотримання інших вимог цих Правил і НД.
Отже, посилання відповідача на те, що тимчасово законсервовані електроустановки у будь який час можуть бути включені в роботу, суд до уваги не приймає, оскільки об'єкти, що є відключеними, на яких відсутнє обладнання та для яких не визначено режими роботи електроустановок споживача, не визначено дозволену та приєднану потужність не включаються в договір про постачання електричної енергії. В разі ж, необхідності підключення об'єктів, що перебувають на балансі споживача і знаходяться у відключеному стані таке підключення проводиться з дотриманням норм ПУЕ і при цьому об'єкти, що підключаються вносяться до договору про постачання електричної енергії.
При укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (п. 5.2. ПКЕЕ). Пункт 4 ст. 179 ГК України передбачає, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору па основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.
Витрати по сплаті державного мита та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 ГПК України відносяться на відповідача, з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладених норм права та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Зобов'язати Скадовське управління водного господарства (м. Скадовськ Херсонської області, вул. Пролетарська,64) укласти в редакції ВАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (м. Херсон, вул. Пестеля,5) договір про постачання електричної енергії №15 від 24.01.2005 р. з додатками викладений в редакції додаткової угоди від 09.04.2010 р., а саме спірний додаток №5.
3. Стягнути з Скадовського управління водного господарства (м. Скадовськ Херсонської області, вул. Пролетарська,64, р/р №35221001000367 в ГДКУ Херсонської області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 01034685) на користь відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія " Херсонобленерго" (м. Херсон, вул. Пестеля,5 на поточний рахунок № 26007010068166 в ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767, код ЄДРПОУ 5396638) 85 грн. - державного мита, 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.В.Людоговська
Повне рішення складено 08.04.2011 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2011 |
Оприлюднено | 11.04.2011 |
Номер документу | 14642871 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Людоговська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні