16-25/271-05-9049
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" вересня 2006 р.Справа № 16-25/271-05-9049
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань ШевченкоГ.В.
З участю представників сторін:
Від позивача: Бакаянов С.І. по дов. б/н від 10.08.2005р.;
Від відповідачів:
- ТОВ “Південна будівельна компанія”: не з'явився;
- Одеська міська рада: Ворсуляк А.М. по дов. № 211/исх-гс від 04.05.2006р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства “Бриз” до товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна компанія”, Одеської міської ради про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство “Бриз” (далі по тексту ПП “Бриз”) звернулось до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю “Південна будівельна компанія” (далі по тексту ТОВ “Південна будівельна компанія”) про визнання права власності на двоповерхове нежитлове приміщення кафе “Саванна” на 20 місць з літним майданчиком, загальною площею 191 кв.м., яке складається з кафе, двох рукомийників, двох туалетів, двох санвузлів, коридору, кухні та мийки, на другому поверсі –з кімнати відпочинку персоналу, що розташоване за адресою: м. Одеса, гідропарк “Лузанівка”. Свої позовні вимоги ПП “Бриз” обґрунтовує неправомірністю оспорювання ТОВ “Південна будівельна компанія” права власності на спірне приміщення, оскільки роботи з проектування, будівництва та обладнання будівлі кафе „Саванна” повністю здійсненні за рахунок позивача, крім того позивач посилається на правомірність набуття ним права власності на спірний об'єкт.
Враховуючи, що землі комунального підприємства “Гідропарк “Лузанівка” є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси, представником якої є Одеська міська рада, та даний спір стосується прав та охоронюваних законом інтересів Одеської міської ради, ухвалою від 12.07.2006р. відповідно до ч.1 ст. 27 господарським судом Одеську міську раду було залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
У судовому засіданні від 16.08.2006 р. представник Одеської міської ради звернувся до господарського суду з клопотанням про заміну процесуального статусу Одеської міської ради на іншого відповідача.
Відповідно до ст. 24 ГПК України господарським судом з метою повного та всебічного розгляду справи була допущена заміна процесуального статусу Одеської міської ради та залучено її до участі у справі в якості іншого відповідача.
У відзиву на позовну заяву Одеська міська рада заперечує проти задоволення позову, посилаючись на здійснення позивачем будівництва спірного об'єкту нерухомості без належного дозволу на земельній ділянці, на яку у ПП “Бриз” відсутні правовстановлюючі документи, що в свою чергу призводе до здійснення самочинного будівництва та тягне за собою незаконність заявлених вимог. Крім того, на думку відповідача, відсутність у ПП “Бриз” акту прийняття спірного об'єкту до експлуатації перешкоджає державній реєстрації права власності на нерухоме майно.
Представник ТОВ “Південна будівельна компанія” у судовому засіданні від 16.08.2006р. визнав претензії товариства на спірне приміщення неправомірними.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Як вбачається з рішення Одеської міської ради від 29.06.1999р. №164-ХХІІІ „Про упорядкування використання прибережної зони та благоустрою пляжів схилів” органом місцевого самоврядування у відповідності до повноважень, передбачених Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Земельним кодексом України, з метою забезпечення благоустрою та організації обслуговування відпочиваючих на пляжах було надано комунальному підприємству „Гідропарк Лузанівка” (далі по тексту КП „Гідропарк Лузанівка”) в порядку відведення у тимчасове користування на умовах оренди земельні ділянки пляжу “Лузанівка”, схилів, територій поміж пляжами для ведення підприємницької діяльності, що не суперечить функціональному призначенню даної території, враховуючи сезонну експлуатацію об'єктів. На підставі листа КП “Земельно- кадастрове бюро при управлінні земельних ресурсів” № 1574/юр від 18.10.2004р., рішення Одеської міської ради № 115-ХХІІІ від 10.03.1999р., рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 525 від 17.12.1992р., детального плану території гідропарку “Лузанівка” 11.02.2005р. Управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради наданий висновок № 73/4919 про можливість надання у користування КП “Гідропарк “Лузанівка” земельної ділянки гідропарку “Лузанівка”.
Листом № 03-408 вих від 20.04.2001р. виконавчий комітет Одеської міської ради надав позивачу дозвіл на підготовку попереднього узгодження розташування кафе з легких конструкцій з літньою площадкою на території гідропарку “Лузанівка”.
04.05.2001р. на підставі вказаного дозволу та заяви ПП “Бриз” Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради було надане архітектурно-планувальне завдання № 71 на проектування об'єкту архітектури для нового будівництва та реконструкції /а.с. –28-32/. Пунктом 39 цього завдання від ПП “Бриз” вимагалось здійснити узгодження проекту в управлінні інженерного захисту території міста, інспекції з охорони Чорного моря, міської санітарно-епідеміологічної станції тощо. Як вбачається з матеріалів справи на виконання даних вимог ПП “Бриз” були отримані всі необхідні узгодження.
Так, згідно листа вих. № 16/1/1405 від 18.05.2001р., ПП “Бриз” одержало узгодження робочого проекту кафе з літнім майданчиком на 20 місць з Управлінням державної пожежної охорони УМВС в Одеській області. Згідно висновку про проект будівництва №864 від 11.09.2001р. робочий проект кафе з літнім майданчиком на 20 місць було узгоджено з Одеською обласною санітарно-епідеміологічною станцією. Листом вих. № 2178 від 25.10.2001р. Державною інспекцією охорони Чорного моря Міністерства екології та природних ресурсів України ПП “Бриз” був погоджений робочий проект кафе “Б” на 20 місць у гідропарку “Лузанівка”. Крім того, Управлінням інженерного захисту території міста виконавчого комітету Одеської міської ради робочий проект кафе визнаний таким, що відповідає інженерно-геологічним умовам та вимогам ДБН.А.2.2-3-97, узгоджений з Управлінням інженерного захисту території міста, що підтверджується листом вих. № 1422 від 08.11.2001р.
04.10.2001р. міжвідомчою комісією виконавчого комітету Одеської міської ради за результатами розгляду клопотання ПП “Бриз” був складений акт вибору та обстеження земельної ділянки, площею 0,12 га. Відповідно до висновку міжвідомчої комісії ПП “Бриз” був наданий дозвіл на будівництво кафе з полегшених конструкцій на даній ділянці за умови укладення договору з КП “Гідропарк “Лузанівка” про дольову участь у будівництві центральної каналізації парка , розробці генерального плану парку та врахування заходів з обслуговування інвалідів.
На виконання вимог міжвідомчої комісії ПП “Бриз” був укладений договір з КП “Гідропарк “Лузанівка” про дольову участь у будівництві каналізаційного колектору в Гідропарку “Лузанівка”, що підтверджується довідкою №11 від 13.03.2003р. /а.с. - 17/.
На підставі архітектурно-планувального завдання № 71 від 04.05.2001р., акту вибору та обстеження земельної ділянки від 04.10.2001 року, листа виконавчого комітету Одеської міської ради № 03-408 вих від 20.04.2001р. Управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради 15.01.2002р. ПП “Бриз” був наданий висновок № 22-23/ 02, яким було узгоджено робочий проект кафе “Б” на 20 місць в гідропарку “Лузанівка” для подальшого застосування у відповідності до правил забудови м. Одеси.
Рішенням міжвідомчої комісії Суворовської районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради № 2 від 25.02.2002р. був затверджений проект будівництва двоповерхового кафе на території комунального підприємства „Гідропарк „Лузанівка”.
На підставі вищеперелічених дозвільних документів ПП “Бриз” на земельній ділянці площею 0,12 га (акт вибору та обстеження земельної ділянки від 04.10.2001р.), розташованій на території пляжу „Лузанівка” у м. Одесі, було здійснено будівництво запланованого об'єкту благоустрою та організації обслуговування відпочиваючих –кафе „Саванна”.
Крім того, як вбачається з висновку про технічний стан та придатність для подальшої нормальної експлуатації приміщення кафе „Саванна” від 18.08.2005р., за результатами оцінки зазначеного об'єкту, здійсненої оцінювачем –суб'єктом підприємницької діяльності –фізичною особою Левандовським Віталієм Ігоровичем, приміщення кафе „Саванна” придатне до подальшої нормальної експлуатації. Загальна площа збудованого ПП „Бриз” об'єкту згідно технічного паспорту кафе „Бриз” ( нині - „Саванна”), виданому Одеським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості 21.03.2003р. складає 191,0 кв.м.
24.06.2004р. між ПП “Бриз” (Замовник) та ТОВ “Південна будівельна компанія” (Підрядник) був укладений договір підряду на будівельно-оздоблювальні роботи, згідно п.п.1.1. якого Підрядник зобов'язався в установлений договором строк провести будівельно-оздоблювальні роботи в приміщеннях будівлі кафе Замовника за адресою: м. Одеса, гідропарк “Лузаніка”, а Замовник зобов'язався прийняти виконанні роботи та сплатити обумовлену договором ціну.
Відповідно до п. 4 вказаного договору оплата виконаних Підрядником робіт здійснюється Замовником у розмірі, передбаченому кошторисом у сумі 5000 гривень. Остаточний розрахунок проводиться після прийняття робіт Замовником за умови, що робота виконана належним чином і у строки, визначені цим договором або достроково. Пунктом 5.2 договору підряду від 24.06.2004р. визначено, що Підрядник є власником майна, отриманого в результаті виконання ним будівельних робіт, до проведення повної оплати Замовником виконаних робіт.
Претензійним листом вих.№ 96/5 від 15.03.2005р., посилаючись на невиконання ПП „Бриз” зобов'язання щодо розрахунку за договором підряду від 24.06.2004р., ТОВ „Південна будівельна компанія” повідомило позивача, що відповідно до умов п. 5.2 вказаного договору, товариство набуло право власності на спірне приміщення, у зв'язку з чим просить ПП „Бриз” звільнити вказане приміщення.
Такі дії ТОВ „Південна будівельна компанія” оцінюються позивачем як порушення його прав як власника створеного ним майна, а саме: нежитлового приміщення кафе “Саванна” загальною площею 191,0 кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, гідропарк “Лузанівка”. Наведене, а також відсутність у ПП “Бриз” можливості у повній мірі реалізовувати повноваження щодо володіння, користування та розпорядження належним йому майном у зв'язку з відсутністю оформленого права власності на збудований ним об'єкт, змусило позивача звернутись до господарського суду з вимогами про визнання права власності на нежитлове приміщення кафе “Саванна” загальною площею 191,0 кв.м., розташоване за адресою: м. Одеса, гідропарк “Лузанівка”.
Відповідно до ч. 1 ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Крім того, відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно зі ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно ч. 1 ст. 209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. Обов'язковому нотаріальному посвідченню підлягають: договори про відчуження (купівля-продаж, міна, дарування, пожертва, рента, довічне утримання (догляд), спадковий договір) нерухомого майна (статті 657, 715, 719, 729, 732, 745, 1304 ЦК України. Ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Таким чином, претензії ТОВ „Південна будівельна компанія” на спірні приміщення, суд вважає такими, що суперечать положенням діючого законодавства, яким врегульовані питання набуття права власності.
Крім того, Одеська міська рада у своєму відзиву на позов вважає, що ПП „Бриз” було здійснено самочинне будівництво та посилаючись на частину 3 ст. 376 ЦК України наполягає на тому, що право власності на самочинне будівництво може бути визнано за особою, яка здійснила це будівництво на земельній ділянці, що була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Проаналізувавши правову позицію Одеської міської ради з цього питання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем був отриманий певний перелік необхідних для здійснення будівництва узгоджень. При цьому, як зазначалось по тексту вище, міжвідомчою комісією виконавчого комітету Одеської міської ради 04.10.2001р. за результатами розгляду клопотання ПП “Бриз” був складений акт вибору та обстеження земельної ділянки площею 0,12 га. Відповідно до висновку міжвідомчої комісії ПП „Бриз” був наданий дозвіл на будівництво кафе із облегченних конструкцій на даній ділянці за умови укладення договору з комунальним підприємством “Гідропарк “Лузановка” про дольову участь у будівництві центральної каналізації парка та врахування заходів по обслуговуванню інвалідів. Даний акт міжвідомчий комісії від 04.10.2001р. був затверджений на засіданні комісії, про що складений протокол №46 від 08.10.2001р. Вимоги, які були викладені в акті від 04.10.2001р. позивачем були виконані у повному обсязі.
З огляду на викладене, з урахуванням того факту, що питання виділення земельної ділянки було предметом розгляду компетентними органами місцевого самоврядування та відповідно до вищезазначеного акту ПП „Бриз” було надано дозвіл на будівництво кафе на земельній ділянці, суд вважає правомірним оцінити даний акт вибору та обстеження земельної ділянки як згоду органів місцевої влади на здійснення ПП „Бриз” будівельних робіт на даній земельній ділянці, що в ніякій мірі не дає підстав вважати, що земельна ділянка не була відведена для цієї мети.
Крім того, з документів, аналіз яких надавався вище, вбачається, що позивачем був заказаний та отриманий проект на будівництво кафе, з подальшим узгодженням у відповідних структурах місцевої влади. Будь-яких істотних порушень будівельних норм та правил при здійсненні будівництва ПП „Бриз” допущено не було.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що будівництво кафе “Саванна”, яке було здійснено ПП „Бриз”, не підпадає під кваліфікацію самочинного будівництва, що в свою чергу призводе до неправомірності застосування у даному спорі положень ч.3 ст. 376 ЦК України.
В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Статтею 49 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, арбітражним судом, третейським судом. Згідно ч. 1, 2 ст. 4 зазначеного Закону встановлено, що власник на свій розсуд володіє, користується та розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом, діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам.
При цьому, визнання за юридичною особою права власності на створене нею майно в судовому порядку не суперечить вимогам чинного законодавства України. Більш того, згідно ч. 1, 3 ст. 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями) Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Захист права власності здійснюється, у тому числі, господарським судом.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Незважаючи на наявність в матеріалах справи належним чином не затвердженого акту державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію, суд оцінює позовні вимоги ПП „Бриз” в частині визнання права власності на збудований ним об'єкт правомірними виходячи з наступного.
Пунктом 2 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Більш того, правова позиція господарського суду щодо можливості набуття суб'єктом права власності на об'єкт, який не зданий в експлуатацію, підтверджується також листом Вищого арбітражного суду України №01-8/98 від 31.01.2001р., з послідуючими змінами та доповненнями, пунктом 3 якого зазначено, що “відповідно до ст.ст. 13, 22 - 29, 34 і 35 Закону України “Про власність” у власності можуть бути будь-які об'єкти, якщо інше не передбачено законодавчими актами України. Не виключене перебування у власності і об'єктів незавершеного будівництва”.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до органів місцевого самоврядування з проханням надати йому в довгострокову оренду земельну ділянку, на якій розташоване кафе “Саванна”, що підтверджується листом вих.№ 7 від 15.04.2004р., листом від 21.05.2004р., листом вх. № 3-06/263 від 10.06.2004р., клопотанням вх. № 03-10/3365 від 20.10.2005р. Однак, компетентними органами державної влади та місцевого самоврядування було повідомлено про неможливість розгляду питання щодо землекористування до вирішення питання щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальному підприємству “Гідропарк “Лузанівка”. До нинішнього часу це питання органами місцевого самоврядування не вирішено. Наведене позбавляє можливості ПП “Бриз” та інших суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території гідропарку “Лузанівка” та являються фактичними землекористувачами, здійснити оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку.
Приймаючи до уваги ті обставини, що ПП „Бриз” проектування, розробка, будування, а також експлуатація протягом 3-х останніх років кафе з літнім майданчиком на 20 місць (кафе „Саванна”) здійснювались на підставі відповідних узгоджень та дозволів, приведених вище по тексту рішення, а також що правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташоване кафе “Саванна” не були оформлені позивачем по незалежним від нього причинам, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ПП „Бриз” в частині визнання за ним права власності на нежитлові приміщення кафе „Саванна” загальною площею 191,0 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, пляж “Лузанівка”.
Підсумовуючи вищезазначене, суд оцінює позов ПП „Бриз” обґрунтованим та таким, що міститься на законних підставах, у зв'язку з чим підлягаючим задоволенню у повному обсязі відповідно до ст.ст. 328, 331 ЦК України, ст.ст. 4, 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями).
З питання розподілу судових витрат судом було задоволено клопотання позивача про віднесення судових витрат на його рахунок.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за приватним підприємством “Бриз” / м. Одеса, Дніпропетровська дорога, 72, кв. 186 код ЄДРПОУ 30822248 / право власності на двоповерхове нежитлове приміщення кафе “Саванна” на 20 місць з літним майданчиком, загальною площею 191 кв.м., яке складається з кафе, двох рукомийників, двох туалетів, двох санвузлів, коридору, кухні та мийки, на другому поверсі –з кімнати відпочинку персоналу, що розташоване за адресою: м. Одеса, Суворовський район, гідропарк “Лузанівка”.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Суддя Желєзна С.П.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 147451 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні