Рішення
від 07.04.2011 по справі 5024/490/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5024/490/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

07.04.2011                                                                Справа №  5024/490/2011

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Людоговської В.В. при секретарі Шевченко М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу              

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон

до Приватного підприємства "ОСВ Технологія", м. Цюрупинськ Херсонської області  

про  зобов'язання внести зміни до договору

за участю представників сторін:

від позивача - Руденко О.В. юрисконсульт дов. № 07/1882-11 від 04.01.2011 р.

від відповідача - Алексеєва Н.І. представник дов. №1 від 02.03.2011 р. Тимченко К.А. керівник.

          Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач) звернулось до суду з позовом до Приватного підприємства "ОСВ Технологія" (відповідач) про зобов'язання внести зміни до договору про постачання електричної енергії № 682 від 19.05.2010 р. шляхом укладення додаткової угоди № 682/1 в редакції відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"

          Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.

          Відповідач заявою від 07.04.2011 р. позовні вимоги визнає в повному обсязі.

          Дослідивши матеріали справи,  заслухавши представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

          Закон України "Про електроенергетику" визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

          Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

          Пунктом 1.1. Правил користування електричною енергією затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №28 від 31 липня 1996р. (надалі - ПКЕЕ), передбачено, що ці правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами. При цьому, дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

          Пунктом 5.1. ПКЕЕ визначено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

          Пунктом 5.2. ПКЕЕ передбачено, що при укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору.

          Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у типовому договорі про постачання електричної енергії та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 ПКЕЕ, є істотними та обов'язковим для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії.

          Укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та ПКЕЕ (п.1.13. ПКЕЕ).

          Статтею 181 ГК України встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

          Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

          Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

          Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

          За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

          У зв'язку з укладенням ВАТ "ЕК" Херсонобленерго" договору про спільне використання технологічних електричних мереж з ТОВ "Цюрупинська теплоелектроцентраль" - власником технологічних електричних мереж від яких підключено підприємство відповідача та у відповідності до умов вказаного договору ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" самостійно відшкодовує основному споживачу (власнику електричних мереж) вартість витрат на утримання технологічних електричних мереж. Даний факт призводить до необхідності визначення для відповідача 2-го класу напруги, про що мають бути внесенні зміни до договору про постачання електричної енергії.

          ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" було направлено на адресу відповідача додаткову угоду № 682/1 до договору про постачання електричної енергії № 682 від 19.05.2010 р. з супровідним листом № 37/08-0390 від 11.02.2011 р. Даний лист було отримано відповідачем 14.02.2011 р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення.

          На дане звернення, відповідач не надав  відповіді у строки встановлені чинним законодавством.

          Відповідно до п.3 Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги (далі Порядок), затвердженого Постановою НКРЕ від 13.08.1998 р. № 1052 споживачі електричної енергії розподіляються на два класи. До 1 класу відносяться споживачі, які: 1) отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги 27,5 кВ та вище; 2) приєднані до шин електростанцій (за винятком ГЕС, які виробляють електроенергію періодично), а також до шин підстанцій електричної мережі напругою 220 кВ і вище, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу; 3) є промисловими підприємствами із середньомісячним обсягом споживання електричної енергії 150 млн. кВт.год. та більше на технологічні потреби виробництва, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної  енергії електропередавальною організацією споживачу; п.3.2: до 2 класу відносяться споживачі, які отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги нижче 27,5 кВ, крім випадків, передбачених підпунктом 3.1 цього порядку.

          Відповідно до підпункту 1 пункту 5 порядку, клас субспоживача визначається:

1) за класом в точці (точках) продажу електричної енергії основному споживачу незалежно від ступеня напруги на межі балансового розподілу електричних мереж основного споживача та субспоживача у випадку, якщо відшкодування основному споживачу вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж, які використовуються для передачі електричної енергії субспоживачу, здійснюється субспоживачем відповідно до договору між основним споживачем та  субспоживачем.

2) за класом в точці (точках) продажу електричної енергії субспоживачу у випадку, коли відшкодування основному споживачу вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж, які використовуються для передачі електричної енергії субспоживачу, здійснюється постачальником електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до договору між основним споживачем та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.    

          Таким чином, у зв'язку з укладенням договору про спільне використання технологічних електричних мереж, на підставі якого ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" відшкодовує основному споживачу (власнику електричних мереж) вартість витрат на утримання технологічних електричних мереж, які використовуються для передачі електричної енергії субспоживачу (відповідачу) до договору про постачання електричної енергії вносяться зміни  та до відповідача застосовується пп.2 п.5 Порядку, що передбачає встановлення першого класу напруги.

          Згідно пункту 1.4 Правил, точка продажу електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначаються в договорі  про постачання електричної енергії  або в договорі  про купівлю-продаж електричної енергії. Електропередавальна організація покриває всі витрати, пов'язані з доставкою електричної енергії в точку продажу.

          Згідно з абзацом 2,3 п. 1.10 Правил електропередавальна  організація, що  здійснює діяльність з передачі електричної енергії  місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії мережами власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.

          Для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та  відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається  договір щодо спільного використання електричних мереж.

          Згідно з пунктом 2 постанови НКРЕ №910 від 17.10.2005 р. всі субспоживачі та електропередавальні організації, які здійснюють діяльність  на закріпленій території, зобов'язані врегулювати відносини згідно з вимогами абзацу 2 п.1.10 Правил із власниками технологічних електричних мереж.

          Пункт 1.5 Правил передбачено, що у разі підключення електроустановок  споживача до електричних мереж, власник яких не є постачальником електричної енергії та виникнення у споживача відповідно до законодавства України зобов'язань вносити плату за перетікання реактивної електроенергії, між споживачем та цим власником  електричних мереж на основі типового договору укладається договорі про технічне забезпечення електропостачання споживача.

          Як встановлено п.1.7 Правил, уразі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між  власником цих мереж електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюється договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору.

          Отже, для приведення своїх правовідносин у відповідність з Правилами, субспоживачі повинні укладати договори про технічне забезпечення електропостачання споживача, а електропередавальна організація, повинна укладати з основними споживачами договори про спільне використання технологічних електричних мереж.

          У відповідності до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінились настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною 4 ст.652 ЦК - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагались; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

          Керуючись вищезазначеними нормами, слід зазначити, що обставини між сторонами щодо постачання електричної енергії дійсно змінились настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони б уклали договір на інших умовах. Так, станом на день укладення Договору про постачання електричної енергії № 682 між ВАТ „ЕК "Херсонобленерго" та ТОВ „Цюрупинська теплоелектроцентраль" не існувало Договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а отже у енергопостачальної компанії були відсутні зобов'язання щодо відшкодування витрат на утримання технологічних електричних мереж. Таким чином, в момент укладення договору сторони виходили з того, що зміна обставин стосовно класу напруги не настане.

          При цьому зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона, якою в даному разі є ВАТ „ЕК"Херсонобленерго", не могла усунути після їх виникнення, адже обов'язок укладання договорів про спільне використання технологічних електричних мереж з власниками таких мереж було покладено на сторони згідно ПКЕЕ, а також зобов'язано сторони врегулювати відносини стосовно даного питання. Саме у зв'язку з укладенням такого договору виникла необхідність застосування пп.2 п.5 Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенем напруги стосовно ПГІ „ОСВ Технологія".

          Слід вказати, що на даний час, в разі неукладання запропонованої додаткової угоди та виконання договору на раніше визначених сторонами умовах, ВАТ „ЕК"Херсонобленерго" буде нести збитки, отже дана ситуація порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє ВАТ „ЕК"Херсонобленерго" того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

          Отже, виходячи з вищевикладеного, необхідність укладення Додаткової угоди № 682/1 до Договору про постачання електричної енергії № 682 від 19.06.2010 р. обумовлена істотною зміною обставин в розумінні ст.652ЦК України.

          З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.

          Витрати  по сплаті державного мита та витрати за інформаційно-технічне  забезпечення судового  процесу відповідно до  статті 49 ГПК України відносяться на відповідача, з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку.

          В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

          На  підставі вищевикладених норм права та керуючись ст.ст.  44, 49, 82-85 ГПК України, суд  

в и р і ш и в:

          1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

          2. Зобов'язати приватне підприємство "ОСВ Технологія" внести зміни до договору про постачання електричної енергії № 682 від 19.05.2010 р., шляхом укладення додаткової угоди № 682/1 в редакції відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (м. Херсон, вул. Пестеля,5).

          3. Стягнути з приватного підприємства "ОСВ Технологія" (75101, Херсонська обл., м. Цюрупинськ, вул. Гвардійська, 190, код ЄДРПОУ 34205872) на

користь відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (м. Херсон, вул. Пестеля,5 на поточний рахунок № 26007010068166 в ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767, код ЄДРПОУ 5396638): 85 грн. - державного мита та 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

         Суддя                                                                                      В.В.Людоговська

         Повне рішення складено                                                                           08.04.2011 р.

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення07.04.2011
Оприлюднено14.04.2011
Номер документу14764381
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5024/490/2011

Судовий наказ від 19.04.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Людоговська В.В.

Рішення від 07.04.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Людоговська В.В.

Ухвала від 22.03.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Людоговська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні