15/06-08-94
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2008 р.Справа № 15/06-08-94
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
При секретарі Стойковій М.Д.
За участю представників:
від позивача – Алешко Т.А.;
від відповідачів:
Ренійської районної державної адміністрації Одеської області - не з'явився,
ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” до Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” та Ренійської районної державної адміністрації Одеської області про визнання Компанії такою, що вийшла зі складу ТОВ, та зобов'язання виконати певні дії, –
ВСТАНОВИВ:
У січні 2008 року Компанія „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” та Ренійської районної державної адміністрації Одеської області про визнання Компанії такою, що вийшла зі складу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”, та про зобов'язання державного реєстратора Ренійської районної державної адміністрації Одеської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо виходу компанії.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.
Компанія „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ”, яка у минулому називалась "Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ" (Fortschritt Erntemaschinen GmbH), відповідно до установчих документів та витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” з часткою у розмірі 20,5 % статутного фонду товариства.
14 лютого 2006 року учасники Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” прийняли рішення про вихід зі складу учасників ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”. Так, 23 жовтня 2006 року копія зазначеного рішення була направлена на адресу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” на ім'я в.о. генерального директора Дацюка В.М., що підтверджується авіанакладною № 6986-88025 від 23 жовтня 2006 року.
Також після закінчення трьох місяців з моменту подачі заяви про вихід з товариства, позивач провів переговори з в. о. генерального директора ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” щодо проведення засідання загальних зборів учасників товариства та реєстрації змін, пов'язаних з виходом позивача зі складу товариства. Так, зі слів в. о. генерального директора товариства Дацюка В.М. позивачу стало відомо, що зібрати загальні збори неможливо у зв'язку з тим, що два учасники товариства - ВАТ „Перемога” та Сільськогосподарський виробничий кооператив „Ренійський” були реорганізовані шляхом поділу, а інші учасники товариства не мають намір брати участь у загальних зборах.
При цьому, позивач посилається на ст. 148 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Право учасника на вихід також закріплено в статті 10 Закону України „Про господарські товариства”.
Враховуючи те, що з моменту повідомлення ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” про вихід позивача зі складу учасників товариства пройшло більше дев'яти місяців, а також те, що жодної відповіді на своє звернення від 23 жовтня 2006 року позивач не отримав, позивач 25 липня 2007 року повторно звернувся до ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” з вимогою про надання пояснень з приводу порушення права позивача на вихід зі складу товариства, а також з вимогою надати засвідчені копії документів, які стосуються діяльності товариства.
Так, позивач вказує, що не зважаючи на вищезазначені звернення позивача, ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” не здійснено жодних дій стосовно реалізації права позивача на вихід зі складу товариства та одержання позивачем належної йому частки, а також безпідставно не надані дані стосовно діяльності товариства.
Таким чином, на підставі вищевикладеного та згідно до ст. 148 Цивільного кодексу України, на думку позивача, Компанія „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” має вважатися такою, що вийшла зі складу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”.
Також позивач вважає, що у зв'язку з виходом позивача зі складу учасників відповідно до порядку, встановленого ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вказані зміни повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі шляхом подачі необхідних даних Державному реєстратору Ренійської районної державної адміністрації Одеської області.
За таких обставин, позивач просить суд визнати Компанію „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” такою, що вийшла зі складу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” – ГмбХ”, та зобов'язати державного реєстратора Ренійської районної державної адміністрації Одеської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо виходу компанії зі складу товариства.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.01.2008 р. порушено провадження у справі № 15/06-08-94 та справу призначено до судового розгляду в засіданні суду.
Представник відповідача –Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” в засідання суду не з'явився, також відповідач відзив на позов не надав, проте відповідачем надані до суду витребувані установчі документи.
Представник відповідача –Ренійської районної державної адміністрації Одеської області в засідання суду не з'явився, але відповідачем був направлений відзив на позовну заяву, згідно якого він просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Ренійської РДА Одеської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо виходу позивача зі складу товариства, а також просить суд розглядати справу за відсутності представника.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.
01.08.1992 р. між Колективним сільськогосподарським підприємством „Нове життя”, Колективним сільськогосподарським підприємством „Ренійське”, Совгоспом „Перемога”, які є юридичними особами згідно законодавства України та Фірмою „Мінєральол Рокштоф Хандєль ГмбХ”, Фірмою „Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ” і „Банком для торгівлі Берлін –Франкфурт” м. Франкфурт, які є юридичними особами згідно законодавства Федеративної Республіки Германія, був укладений договір про створення та діяльність Спільного українсько-німецького підприємства по виробництву сільськогосподарської продукції „Рені” (товариства з обмеженою відповідальністю (а.с. 70-83).
06.10.1995 р. Ренійською районною державною адміністрацією було видано свідоцтво № 14346920 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності Спільного Українсько-Германського підприємства „Рені- ГмбХ” товариства з обмеженою відповідальністю (а.с. 84).
Як вбачається з витягу з торгового реєстру дільничого суду м. Дрездена вільної країни Саксонія № НRВ21183 від 23.08.2004 р. (а.с. 16-22), Фірма „Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ”, що діє на підставі статутного договору від 09.06.1994 р. з доповненнями від 03.05.1995 р., виникла внаслідок відокремлення від „Фен Фермьогенсфервальтунгсгезелльшафт Нойштадт мбХ”, що набуло чинності з моменту внесення запису до торгового реєстру –26.02.1995 р. Також з вказаного реєстру вбачається, що за результатами загальних зборів учасників компанії - Фірми „Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ” від 01.12.1997 р. було внесено зміни до статуту, які були внесені до торгового реєстру 04.02.1998 р., а саме: змінено назву Фірми „Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ” на - Фірму „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” та вирішено збільшити статутний фонд компанії на 500 000 німецьких марок до 550 000 німецьких марок.
Вищезазначена зміна назви підприємства також підтверджується апостілем від 19.02.2008 р. (а.с. 119-120), складеним єдиним учасником компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ”, яку внесено до Торгового реєстру Місцевого Суду в Шарлоттенбурзі під № НRВ 104508 В, відповідно до якого він підтверджує, що компанія „Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ” змінила свою назву на „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ”.
Крім того, відповідно до витягу з торгового реєстру Дільничого суду м. Шарлоттенбур № НRВ104508 від 23.08.2007 р. (а.с. 114-116), Фірма „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” зі статутним фондом в розмірі 550 000 німецьких марок діє на підставі установчого договору від 09.06.1994 р., виникла внаслідок відокремлення від „Фен Фермьогенсфервальтунгсгезелльшафт Нойштадт мбХ”.
Приймаючи до уваги вищенаведене, Фірма „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”.
Так, відповідно до розділу 3 статуту ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” (а.с. 85-98) частка Фірми „Фортшрітт Ернтемашінен ГмбХ, назва якої на теперішній час змінена на - Фірму „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ”, у статутному фонді відповідача складає 20,5 % статутного фонду товариства.
14 лютого 2006 року учасниками Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” було прийнято рішення акціонерів (а.с.26) про вихід зі складу учасників ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”, у якому Компанія „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” володіє 20,5% статутного фонду, які було сплачено 02.10.2002 р.
Як вбачається з матеріалів справи, 23 жовтня 2006 року копія вищевказаного рішення акціонерів від 14.02.2006 р. була направлена на адресу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” на ім'я Дацюка В.М., що підтверджується авіанакладною № 6986-88025 від 23 жовтня 2006 року (а.с. 27) та було отримано представником товариства 25.10.2006 р.
Згідно ст. 10 Закону України „Про господарські товариства” учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства. Відповідно до ч. 1 ст. 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Згідно пункту 9.4 Статуту ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” позачергові або надзвичайні засідання правління скликаються головою правління за його ініціативою, а також за вимогою у письмовій формі будь-якого учасника спільного підприємства, члена правління або генерального директора.
Так, як зазначає позивач, після закінчення трьох місяців з моменту подачі заяви про вихід з товариства, позивач провів переговори з в. о. генерального директора ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” щодо проведення засідання загальних зборів учасників товариства та реєстрації змін, пов'язаних з виходом позивача зі складу товариства. Але, як стало відомо позивачу зі слів в. о. генерального директора товариства Дацюка В.М., зібрати загальні збори неможливо у зв'язку з тим, що два учасники товариства - ВАТ „Перемога” та Сільськогосподарський виробничий кооператив „Ренійський” були реорганізовані шляхом поділу, а інші учасники товариства не мають наміру брати участь у загальних зборах.
Між тим, слід зазначити, що статутом ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” не передбачений порядок виходу учасника зі складу товариства та не віднесено до компетенції засідання правління вирішення питання про вихід учасника з товариства.
Враховуючи те, що з моменту повідомлення ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” про вихід позивача зі складу учасників товариства пройшло більше півроку, а також те, що жодної відповіді на своє звернення позивач не отримав, позивач повторно звернувся до ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” із заявою № 25/7 від 25 липня 2007 року (а.с. 28), в якій просив повідомити його, які заходи були здійснені для реалізації права Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” на вихід з товариства, та просив надати засвідчені копії документів, які стосуються діяльності товариства. Згідно копії фіскального чек № 7810 від 25.07.2007 р. (а.с.29) вказана вище заява була направлена поштою на адресу товариства 25.07.2007 р.
Так, не зважаючи на вищезазначені звернення позивача, ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” не здійснено жодних дій стосовно реалізації права позивача на вихід зі складу товариства та одержання позивачем належної йому частки та не надано позивачу дані стосовно діяльності товариства.
Відтак, приймаючи до уваги те, що Компанією „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” були здійснені передбачені чинним законодавством України дії для виходу зі складу товариства, суд вважає вимоги позивача про визнання Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” такою, що вийшла зі складу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”, обґрунтованими і правомірними.
Крім того, відповідно до п.3 ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Таким чином, суд вважає також обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, і вимоги позивача про зобов'язання державного реєстратора Ренійської районної державної адміністрації Одеської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо виходу Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” зі складу ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, оцінюючи надані докази в сукупності та враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача –ТОВ „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ”, відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати відносяться за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовну заяву Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” до Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” та Ренійської районної державної адміністрації Одеської області про визнання Компанії такою, що вийшла зі складу ТОВ, та зобов'язання виконати певні дії задовольнити.
2. Визнати Компанію „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” (Case Harvesting Systems GmbH)(Німеччина,м. Берлін 13581, вул. Штакенер, 53-63) такою, що вийшла зі складу Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” (68800, м.Рені, вул. 3-го Гвардійського полку, 19; код ЄДРПОУ 14346920).
3. Зобов'язати державного реєстратора Ренійської районної державної адміністрації Одеської області (68800, м.Рені, вул. Комсомольська, 139; код 04057215) внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо виходу Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” (Case Harvesting Systems GmbH)(Німеччина,м. Берлін 13581, вул. Штакенер, 53-63) зі складу Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” (68800, м.Рені, вул. 3-го Гвардійського полку, 19; код ЄДРПОУ 14346920).
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Спільне українсько-німецьке підприємство „Рені” –ГмбХ” (68800, м.Рені, вул. 3-го Гвардійського полку, 19; код ЄДРПОУ 14346920; р/р 2600432576 в АППБ „Аваль” м. Київ, МФО 380805) на користь Компанії „Кейс Харвестінг Системз ГмбХ” (Case Harvesting Systems GmbH)(Німеччина,м. Берлін 13581, вул. Штакенер, 53-63) витрати по сплаті державного мита у розмірі 170/сто сімдесят/грн. 00 коп.; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118/сто вісімнадцять/грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Петров В.С.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2008 |
Оприлюднено | 02.04.2008 |
Номер документу | 1485808 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні