10/543пн
ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2
ПОСТАНОВА
Іменем України
20.03.2008 року Справа № 10/543пн
Луганський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді: Журавльової Л.І.
суддів: Бойченка К.І.
Єжової С.С.
За участю секретаря
судового засідання: Міхальчук О.А.
та
представників сторін:
від позивача: Крилова Л.Б., довіреність №5 від 08.01.08,
представник за довіреністю від Ювілейної
селищної ради;
Єпіфанова В.О., довіреність №6 від 08.01.08,
спеціаліст першої категорії-юрист;
від відповідача: повноважний та компетентний представник
відповідача у судове засідання не прибув;
розглянувши матеріали
апеляційної скарги: Товариства з обмеженою відповідальністю
„Шахтарський ринок”, м.Луганськ
на рішення
господарського суду Луганської області
від 28 січня 2008 року
у справі №10/543пн (колегія суддів у складі:
Мінської Т.М.- судді –головуючого,
суддів –Пономаренко Є.Ю., Калашник Т.Л.)
за позовом: Ювілейної селищної ради, смт.Ювілейне
Луганської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю
„Шахтарський ринок”, м.Луганськ
про повернення земельної ділянки
В С Т А Н О В И В:
Ювілейна селищна рада звернулась до господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок” про зобов'язання відповідача повернути позивачу земельну ділянку загальною площею 1,0562га, яка розташована за адресою: м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.Артема,12.
Рішенням господарського суду Луганської області від 28 січня 2008 року у справі №10/543пн (колегія суддів у складі: Мінської Т.М. –судді –головуючого, суддів –Калашник Т.Л., Пономаренко Є.Ю.) позов задоволено повністю.
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю “Шахтарський ринок” повернути Ювілейній селищній раді м.Луганська Луганської області земельну ділянку загальною площею 1,0562 га, розташовану за адресою: м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.Артема, 12.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Шахтарський ринок” на користь Ювілейної селищної ради м.Луганська Луганської області витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.
Рішення господарського суду Луганської області мотивовано наступним.
З посиланням на пункти 3, 12 Прикінцевих положень Земельного кодексу України, частину 1 статті 122, частину 1 статті 124 Земельного кодексу України, Закон України „Про оренду землі”, Закон України „Про розмежування земель державної та комунальної власності” місцевим господарським судом зазначено, що до виключної компетенції, зокрема селищних рад, відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року №280/97-ВР належать вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, повноваження орендодавця за договором оренди №1724 від 03.09.96 між виконавчим комітетом Ювілейної селищної ради і Товариством з обмеженою відповідальністю “Шахтарський ринок” після 01.01.02 здійснює Ювілейна селищна рада.
Продовження терміну договору оренди від 3 вересня 1996 року №1724, на новий термін можливе виключно за рішенням ради.
Як вбачається з матеріалів справи, лист–повідомлення №584 від 30.10.06, надісланий відповідачу від імені Ювілейної селищної ради, повинен відповідати дійсному волевиявленню Ювілейної селищної ради на припинення договірних відносин з відповідачем щодо оренди спірної земельної ділянки. Така воля Ювілейної селищної ради вбачається з рішення шостої сесії Ювілейної селищної ради №6/92 від 15.11.06, якою надано дозвіл іншому підприємству на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.
При розгляді даної справи місцевий господарський суд дійшов висновку, що договір оренди №1724 від 03.09.96 між виконавчим комітетом Ювілейної селищної ради і Товариством з обмеженою відповідальністю “Шахтарський ринок” діяв до 31.10.06.
Господарським судом Луганської області вказано, що відповідно до ст.34 Закону України “Про оренду землі” у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Не погодившись з рішенням господарського суду Луганської області від 28 січня 2008 року у справі №10/543пн Товариство з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок” звернулось з апеляційною скаргою №б/н, якою просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 28 січня 2008 року у справі №10/543пн, прийняти нове рішення, яким відмовити Ювілейній селищній раді у задоволенні позовних вимог.
Заявник вважає рішення господарського суду Луганської області незаконним та необґрунтованим, а також таким, що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Судом зроблено помилковий висновок про те, що лист-повідомлення №584 від 30.10.06 відправлений з дотриманням норм статті 33 Закону України „Про оренду землі”.
Заявник апеляційної скарги з посиланням на п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України “Про місцеве самоврядування” зазначив, що ні виконавчий комітет Ювілейної селищної ради, ні Ювілейна селищна рада не приймали колегіально рішення стосовно заперечень проти поновлення договору оренди №1724 від 03.09.96 та направленні у зв'язку з цим на підставі ч.3 ст.33 Закону України „Про оренду землі” письмових заперечень на адресу ТОВ „Шахтарський ринок”.
Господарським судом Луганської області були порушені норми процесуального права, а саме: відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про витребування у КП „Ювілейне” копій договорів з підприємцями, які торгують на території ринку, як факт використання земельної ділянки не ТОВ „Шахтарський ринок”, а незаконно третьою особою – КП „Ювілейне”.
Судом не з'ясовано факт про те, що на території земельної ділянки загальною площею 1,0562га, яка розташована за адресою: м.Луганськ, сел.Ювілейний, вул.Артема, 12 побудовані та розташовані об'єкти нерухомості, що суттєво для вирішення даної справи та прийняття правильного рішення.
Відзивом на апеляційну скаргу від 22.02.08 №б/н Ювілейна селищна рада зазначає, що вважає рішення господарського суду Луганської області у справі №10/543пн законним та обґрунтованим, та просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Позивачем зазначено, що відповідно до статті 33 Закону України „Про оренду землі” право на поновлення договору не означає його автоматичне продовження, а тільки надає переважне право (можливість) такого продовження.
За правилами частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Отже, на підставі викладеного, а також враховуючи те, що орендні відносини –договірні відносини, надання в оренду земельної ділянки орендодавцем –селищною радою –це її право, а не обов'язок.
Позивачем вказано, що право землекористування земельною ділянкою, орендованою за договором від 03 вересня 1996 року, після його припинення у відповідача відсутнє, бо у зв'язку зі збігом терміну договору, договір оренди земельної ділянки був припинений.
Ювілейною селищною радою не приймалось рішення про внесення до чергової сесії Ювілейної селищної ради відповідних пропозицій щодо поновлення договору оренди ТОВ „Шахтарський ринок”, оскільки відповідна заява від відповідача не надходила, що відповідач також підтверджує.
Розпорядженням голови Луганського апеляційного господарського суду від 13.02.08 у справі №10/543пн для розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок” на рішення господарського суду Луганської області від 28.01.08 у справі №10/543пн призначено судову колегію у складі: Журавльової Л.І. –судді –головуючого, суддів – Бойченка К.І., Єжової С.С.
Згідно ст.99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України в процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково наданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Сторони належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення від 29 лютого 2008 року.
Ухвалою Луганського апеляційного господарського суду від 28 лютого 2008 року у справі №10/543пн явка у судове засідання представників сторін визнана на власний розсуд сторін. Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок” слід залишити без задоволення, рішення господарського суду Луганської області від 28 січня 2008 року у справі №10/543пн слід залишити без змін з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 5 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.ст.125, 126 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державній реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки, до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, забороняється.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення виконавчого комітету Ювілейної селищної ради від 13.06.96 №50 “Про надання земельних ділянок в тимчасове користування на умовах оренди за результатами проведення конкурсу” 03.09.96 між виконавчим комітетом Ювілейної селищної ради і Товариством з обмеженою відповідальністю “Шахтарський ринок” укладено договір №1724 на право тимчасового користування землею, згідно якого ТОВ “Шахтарський ринок” земельна ділянка загальною площею 1,0562 га, надається на умовах оренди строком на 10 років для розміщення ринку і стоянки автотранспорту. Даний договір зареєстрований в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 31.10.96 за №1724 Луганської міської ради народних депутатів. Строк дії даного договору до 31.10.06.
Рішенням виконавчого комітету Ювілейної селищної ради №4 від 15.01.02 присвоєно поштову адресу торгівельним точкам по вул.Артема, сел.Ювілейне, в тому числі - ТОВ “Шахтарський ринок” - сел. Ювілейне, вул.Артема, 12.
Як свідчать матеріали справи, земельна ділянка загальною площею 1,0562 га позивачу не повернута.
Відповідно до ч.2 ст.759 та ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), а відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Частиною 6 ст.93 Земельного кодексу України також передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону України „Про оренду землі” строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. В силу ч.1 ст.31 цього закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Щодо поновлення договору оренди земельної ділянки Закон України „Про оренду землі” містить положення, які не є тотожними відповідним нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Стаття 33 Закону України „Про оренду землі” передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Вказаною нормою закону не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню.
Відповідно до п.34 ст.26, п.2 ст.77 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
15.11.06 Рішенням шостої сесії Ювілейної селищної ради п'ятого скликання №6/92 надано дозвіл КП “Ювілейне” на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №1 площею 0,8064 га та земельної ділянки № 2 площею 0,3245 га загальною площею 1,1318 га в постійне користування під розміщення ринку та автостоянки за адресою: сел. Ювілейне, вул.Артема, 12 –в. Дане рішення було оскаржено в порядку адміністративного судочинства.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.12.07 у справі №22-а-5289/07 відмовлено ТОВ “Шахтарський ринок” в задоволенні позову про визнання недійсним і скасуванні рішення Ювілейної селищної ради №6/92 від 15.11.06.
Місцевим господарським судом вірно не прийнято посилання відповідача на наявність обставин, встановлених судовим рішенням у справі №14/52пн-ад, яким у поновленні договору оренди від 3 вересня 1996 року суд відмовив, та зазначено, що при розгляді справи №14/52пн-ад були встановлені певні факти, тобто якісь події, фактичні обставини, а потім дана оцінка цим фактам.
За таких обставин, господарським судом Луганської області вірно позов задоволено повністю, судові витрати покладено на відповідача.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку про те, що доводи заявника апеляційної скарги спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, рішення господарського суду відповідає чинному законодавству і скасуванню не підлягає.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги відносяться на заявника апеляційної скарги –Товариство з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок”.
Відповідно до вимог п.1 ст.8 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 „Про державне мито” зайве сплачене державне мито за подання апеляційної скарги у розмірі 0 грн. 50 коп. слід повернути Товариству з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок”.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, Луганський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок” на рішення господарського суду Луганської області від 28 січня 2008 року у справі №10/543пн залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Луганської області від 28 січня 2008 року у справі №10/543пн залишити без змін.
3. Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю „Шахтарський ринок”, кв.Гайового, 12/52, м.Луганськ, код 24187658 із Державного бюджету України зайве сплачене державне мито за подання апеляційної скарги у розмірі 0 грн. 50 коп. на підставі даної постанови, скріпленої гербовою печаткою суду.
Відповідно ч.3, ч.5 ст.105 Господарського процесуального кодексу України постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Л.І.Журавльова
Суддя К.І.Бойченко
Суддя С.С.Єжова
Надруковано 6 примірників:
1. до справи
2. до наряду
3. позивачу (вул.Комсомольська, 7, м.Лисичанськ, 93100)
4. відповідачу (кв.Якіра, 2/45, м.Луганськ, 91000)
5. Прокурору міста Лисичанська (вул.Леніна, 65, м.Лисичанськ, 93100)
6. Прокуратурі Луганської області
Внесено 25.03.08
Суд | Луганський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2008 |
Оприлюднено | 02.04.2008 |
Номер документу | 1487126 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Луганський апеляційний господарський суд
Журавльова Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні