Ухвала
від 08.04.2011 по справі /17-2011-457
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

/17-2011-457

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"08" квітня 2011 р. № 17/17-2011-457

Суддя Брагіна Я.В., розглянувши заяву Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про визнання банкрутом відсутнього боржника –Товариства з обмеженою відповідальністю „Антикорбуд” (65000, м. Одеса, вул. Грецька, 40, кв. 3  код ЄДРПОУ 34443382).

         ВСТАНОВИВ:

       06.04.2011р. Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси звернулася до господарського суду із заявою про визнання  боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю „Антикорбуд"” -  банкрутом за спрощеною процедурою банкрутства, відповідно до ст. 52 Закону України “Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом (далі - Закон №2343-ХІІ ), у зв'язку з наявною заборгованістю у боржника перед бюджетом у сумі 2 376 057,06грн.

Відповідно до п. 1 ст. 5   Закону № 2343-ХІ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.      

З врахуванням вимог ст. 52 Закону № 2343-ХІІ у разі, якщо громадянин –підприємець –боржник або керівні органи боржника –юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.  

Зі змісту цієї статті вбачається, що заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у випадку наявності будь-якої з підстав, передбачених статтею 52 Закону № 2343-ХІІ.

Згідно ч. 3 ст. 6 Закону № 2343-ХІІ, яка регулює загальні, основні підстави для порушення справи про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Стаття 52 Закону № 2343-ХІІ, яка має назву "Особливості банкрутства відсутнього боржника", передбачає ці самі "інші випадки" та особливості порушення справи про банкрутство, про які ідеться в ч. 3 ст. 6 Закону № 2343-ХІІ, зокрема, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань, про що суд зазначав вище.

За змістом абзацу сьомого ст. 1 Закону № 2343-ХІІ,  грошове зобов'язання - зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України.  До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника –юридичної особи, що виникли з такої участі, як це передбачено п. 14 Постановою пленуму Верховного Суду України №15 від 18 грудня 2009 року "Про судову практику в справах про банкрутство".

За приписами Закону  №2343-12  для порушення справи про банкрутство як за загальною, так і за спрощеною процедурою (зокрема, процедурою банкрутства відсутнього боржника) грошові вимоги ініціюючого кредитора повинні мати безспірний характер.

У відповідності до ст. 1 Закону  № 2343-12  безспірними являються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. Тобто, за Законом про банкрутство № 2343-12  вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджуються документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, зокрема виконавчими.

      Відповідно до ч.8 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви кредитора мають додаватись відповідні документи, а саме: рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника, копію неоплаченого розрахункового документу, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші  документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів.

       Підстави списання грошових коштів з рахунка передбачені ст. 1071 Цивільного кодексу України. Згідно ч. 1 цієї статті банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Без такого розпорядження грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта лише на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом (ч. 2 вказаної статті).

А як суд зазначав вище, статтею першою  Закону №2343-12 передбачено, що вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими.

Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема, в своїй постанові від 17.10.2006 р. у справі № 3/157.

Слід зазначити, що додані  до заяви облікові картки платника являються внутрішнім документом  ініціюючого кредитора і не свідчать про наявність безспірних вимог.

Отже, ініціюючий кредитор -  Товариство з обмеженою відповідальністю  "Антикорбуд" доказів безспірності заявлених вимог у розумінні ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст.3 Закону України "Про  виконавче провадження", а саме, виконавчих документів не надало.

Крім того, ініціюючим кредитором - Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси, доказів вжиття будь-яких заходів щодо погашення податкового боргу, передбачених Законом теж не надано.

Положеннями ч. 10 ст. 7 Закону №2343-ХІІ  передбачено, що до заяви кредитора - органу чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.

Згідно з підп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ( надалі Закон N 2181-III) джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Положення статті 11 Закону N 2181-III визначають порядок погашення податкового боргу державних або комунальних підприємств.  Так, відповідно до п. 11.2 ст. 11 вказаного Закону N 2181-III, у разі коли податковим боржником визнається платник податків, який не підлягає приватизації, податковий орган здійснює заходи щодо продажу його активів, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної діяльності.

Зазначення в заяві про вжиття заходів  щодо стягнення заборгованості із  боржника,- розміщення на дошці оголошень про надіслання вимог та складення актів, не підтверджує вжиття заходів до стягнення заборгованості.

Статтею 9 Закону № 2343-ХІІ, передбачено, що суддя повертає заяву про порушення провадження у справі про банкрутство з підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Пунктом 3  ст. 63 Господарського процесуального кодексу України  передбачено повернення позовної заяви і доданих до неї документів, зокрема, якщо у заяві не вказано обставин, на яких грунтується вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Таким чином,  заявником не надано доказів безспірних вимог, зазначених в заяві, доказів вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку, а тому у господарського суду  відсутні підстави порушення провадження у справі про банкрутство із застосуванням до боржника спрощеної процедури банкрутства, передбаченої ст.52 Закону № 2343-ХІІ.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, заява Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси підлягає поверненню без розгляду на підставі ст. 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та п. 3 ст. 63 ГПК України.

Повернення заяви про порушення справи про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Керуючись п. 3  ст. 63 Господарського процесуального кодексу України та ст. ст. 9, 52 Закону України “Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суддя, -

У Х В А Л И В:

           1.    Заяву Державної податкової інспекції  у Приморському районі м. Одеси  про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника –Товариства з обмеженою відповідальністю „Антикорбуд" (65000, м. Одеса, вул. Грецька, буд.40, кв.3, код ЄДРПОУ 35242252)   -  повернути без розгляду.

            2.  Заяву про порушення справи про банкрутство на 2 аркушах  та додані  до неї документи  на  74 аркушах повернути заявнику.

Суддя                                                                                 Брагіна Я.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.04.2011
Оприлюднено19.04.2011
Номер документу14882945
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —/17-2011-457

Ухвала від 08.04.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні