Рішення
від 14.03.2008 по справі 2491-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

2491-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101

РІШЕННЯ

Іменем України

14.03.2008Справа №2-7/2491-2008

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» (95493, м. Сімферополь, вул. Монтажна, 1А, ідентифікаційний код 33130924)

До відповідачів: 1) Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації (м. Сімферополь, вул. Некрасова, 11); 2) Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15)

Про визнання права власності та спонукання до виконання певних дій.

Суддя І. І. Дворний

                                        представники:

Від позивача – Галикіна Ж. О., предст., дов. №1 від 03.01.2008 р.

Від відповідачів:  1) не з'явився (клопотання); 2) не з'явився (клопотання).

        Суть справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» звернулося до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації та Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради, в якій просить визнати за позивачем право власності на двоповерхову торгово-офісну будівлю з підвалом та мансардою літер «З» загальною площею 892,5 кв. м. по вул. Караїмській, 36 в м. Сімферополі, та зобов'язати СМБРТІ здійснити відповідну реєстрацію права власності за позивачем, без включення до реєстру запису про відсутність введення в експлуатацію.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» є власником незавершеного будівництвом двоквартирного жилого будинку, літер «З», по вул. Караїмській, 36 в м. Сімферополі, розташованого на земельній ділянці площею 0,0392 га, належній позивачу на праві власності. Позивач зазначив, що ним було здійснено будівництво на об'єкті вищевказаного нерухомого майна, яке на теперішній час є закінченим та, згідно з відповідними висновками проектних установ, готовим до експлуатації. Проте, оскільки споруджена будова не відповідає вимогам, що висуваються жилим приміщенням, відповідачами відмовлено у видачі позивачу свідоцтва про право власності та здійснення відповідної державної реєстрації, чим, на думку Товариства з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л», порушуються його права та охоронювані законом інтереси.

Відповідачі у судове засідання не з'явилися, однак направили до суду клопотання з проханням розглянути справу за наявними в ній матеріалами без присутності представників. Вказані клопотання були прийняті судом до розгляду.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.

            Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалам у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

           Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

                                                         ВСТАНОВИВ :

Рішенням Виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя №65 від 21.03.2006 р. був затверджений розроблений ТОВ «Метр» на підставі замовлення Перевеслова В. Л. та Вдовіна С. Г. «Робочий проект двоквартирного жилого будинку по вул. Караїмській, 36 в м. Сімферополі» №17.06-2005, погоджений у встановленому порядку. Цим же рішенням Вдовіну Сергію Геннадійовичу та Перевеслову В'ячеславу Львовичу було дозволено здійснено будівництво двоквартирного жилого будинку по вул. Караїмській, 36 в м. Сімферополі, за умови дотримання вимог робочого проекту №17.06-2005.

На підставі вказаного рішення вищезазначеним фізичним особам був виданий дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю №818 від 26.12.2006 р.

Після цього Перевесловим В. Л. та Вдовіним С. Г. було здійснено будівництво житлового будинку з надвірними побудовами та незавершений будівництвом житловий будинок по вул. Караїмська, 36 в м. Сімферополі.

12.02.2007 р. між Вдовіним Сергієм Геннадійовичем та Перевесловим В'ячеславом Львовичем (Продавці) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу, п. 1 якого передбачено, що Продавці продали по Ѕ частки кожний, а Покупець купив цілісний житловий будинок, визначений на плані під літером «А», та незавершений будівництвом житловий будинок (готовність 72%), позначений на плані під літером «З», що розташовані за адресою: Україна, АР Крим, місто Сімферополь, вулиця Караїмська, 36. Вказані житловий будинок та незавершений будівництвом житловий будинок купуються одночасно з земельною ділянкою, на якій вони розташовані.

Вказаний договір купівлі-продажу був посвідчений приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу. Право власності позивача на придбане нерухоме майно було зареєстроване в Державному реєстрі, про що свідчить відповідний витяг №13593269 від 16.02.2007 р. Земельна ділянка під придбаним позивачем об'єктом нерухомості належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» на праві власності, що підтверджується відповідним державним актом серії ЯД №587903.

З наявного в матеріалах справи листа Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації від 25.02.2008 р. вбачається, що спірне нерухоме майно являє собою двоповерховий жилий будинок літер «З» 11,70 х 22,60 з підвалом під/«З»  11,70 х 22,60 та мансардою над/«З» 11,70 х 22,60, загальною площею 892,5 кв. м., жилою площею 276,3 кв. м.\

Як свідчить складений Кримським республіканським підприємством «проектно-вишукувальний інститут «Кримпроектреконструкції» Технічний висновок про стан конструкцій та відповідність будівельним нормам жилого будинку №36 по віл. Караїмській в м. Сімферополі, жилий будинок 336 – двоповерховий двоквартирний з мансардою та підвалом, збудований в 2006-2007 роках, будівельні та обробні роботи закінчені та будівля готова до експлуатації. У цьому ж висновку вказано, що доведення жилого будинку до норм, що висуваються до жилих приміщень згідно ДБН В.2.2-15-2005 «Жилі будівлі. Загальні положення» по архітектурно-планувальним рішенням та санітарно-гігієнічним вимогам не уявляється можливим. Враховуючи комплекс негативних впливань на жилий будинок, а також відступлення від ДБН, встановлено, що жилий будинок не відповідає вимогам, які висуваються до житла та непридатний для постійного проживання. Рекомендується використовувати будівлю за нежилим призначенням під торгово-офісні приміщення.

У зв'язку зі зміною цільового призначення будівлі (нежиле) і не встановленою процедурою визнання не зданих в експлуатацію приміщень нежилими, виконавчий комітет відмовляє у визнанні права власності на збудоване нежиле приміщення.\Проте, суд вважає за необхідне повідомити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право  власності вважається набутим правомірно,  якщо інше прямо  не  випливає  із  закону  або  незаконність  набуття  права власності не встановлена судом.

Суд звертає увагу на те, що договір купівлі-продажу від 12.02.2007 р. на теперішній час є дійсним, оскільки його недійсність у судовому порядку встановлена не була. Іншого суду доведено не було, у той час як згідно з приписами статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення факту такого роду. Крім того, суд зазначає, що статтею 204 Цивільного кодексу України закріплений принцип презумпції правомірності правочину, за яким правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно зі ст.13 Конституції України держава забезпечує захист прав всіх суб'єктів права власності та господарювання. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно з ч.1 ст.386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

Відповідно до ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації

Відповідно п. 18 інформаційного листа Вищого арбітражного суду України N 01-8/98 від 31.01.2001р. «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом» відповідно  до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" відповідна державна реєстрація - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення,  переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру  речових  прав  на  нерухоме майно та їх обмежень.

Отже, відповідні  органи  єдиної системи  реєстрації  відповідних прав можуть бути відповідачами за позовами про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна та спонукання до вчинення відповідної реєстрації, пред'явленими згідно  зі  статтею  392  Цивільного кодексу України.

Оскільки відповідно   до   пункту  5  розділу  V  "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме  майно  та  їх  обмежень" до створення єдиної системи органів реєстрації прав,  а також до формування Державного реєстру  прав  у  складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами  бюро технічної  інвентаризації,  останні  можуть  бути  відповідачами у таких справах.

Реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходиться у власності юридичних та фізичних осіб, здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства  юстиції України від 07.02.2002 р. N 7/5.

Відповідно до пункту 1.5 вказаного положення право власності на нерухоме майно підлягає обов'язкової реєстрації.

Реєстрацію права власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (п. 1.3 положення), для чого до БТІ надаються правовстановолюючі документи (п. 2.1 положення).

Серед правовстановлюючих документів, перелічених в додатку 1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, передбачені й рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.

Частиною 2 статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідачами, всупереч вимогам статей 33, 34 ГПК України, не надано суду на час розгляду справи доказів з неправомірності володіння позивачем спірним майном.

Згідно зі статтею 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Серед способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених статтею 16 Цивільного кодексу України, передбачено, зокрема, визнання права та примусове виконання обов'язку в натурі.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-85  Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» (95493, м. Сімферополь, вул. Монтажна, 1А, ідентифікаційний код 33130924) право власності на двоповерхову торгово-офісну будівлю з підвалом та мансардою літер «З» загальною площею 892,5 кв. м. по вул. Караїмській, 36 в м. Сімферополі.

3.          Зобов'язати Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації (м. Сімферополь, вул. Некрасова, 11) здійснити відповідну реєстрацію права власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Віннінг спіріт «Л» (95493, м. Сімферополь, вул. Монтажна, 1А, ідентифікаційний код 33130924) в цілому на двоповерхову торгово-офісну будівлю з підвалом та мансардою літер «З» загальною площею 892,5 кв. м. по вул. Караїмській, 36 в м. Сімферополі, без включення до реєстру запису про відсутність введення в експлуатацію.

4.          Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Дворний І.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення14.03.2008
Оприлюднено04.04.2008
Номер документу1493720
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2491-2008

Рішення від 14.03.2008

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дворний І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні