5016/860/2011(8/31)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" квітня 2011 р. Справа № 5016/860/2011(8/31)
За позовом Публічного акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль”,
54030, м. Миколаїв, вул. Артилерійська, 19-А,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “АР Строй”,
54028, м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 9-А/2,
про стягнення коштів у сумі 589778 грн. 27 коп.
Суддя Гриньова –Новицька Т.В.
Представники:
Від позивача –Чаленко В.В., дов. від 22.04.2010р.
Від відповідача –не з'явився.
Суть спору: Публічне акціонерне товариство “Райффайзен Банк Аваль” (далі - позивач) звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з “АР Строй” (далі –відповідач) коштів у сумі 589778 грн. 27 коп., з яких: 530985 грн. 53 коп. –основний борг за кредитом; 55119 грн. 98 коп. –заборгованість по процентах; 3672 грн. 76 коп. –пеня, у зв'язку із неналежним виконанням відповідачем умов кредитного договору № 010/01-04/08-120 від 28.02.2008р., а також про стягнення коштів на погашення судових витрат по справі, які складаються з державного мита у сумі 5897 грн. 78 коп. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн.
Про дату, час і місце розгляду справи сторони повідомлені у встановленому Господарським процесуальним кодексом України (далі – ГПК України) порядку, шляхом надсилання на їхні адреси ухвали від 29.03.2011р. про порушення провадження у справі. Вказана ухвали, що направлена відповідачу за адресою його місцезнаходження - 54028, м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 9-А/2, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернута органами зв'язку з позначкою “адресата не розшукано”.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Отже, суд вважає, що ухвала від 29.03.2011р. про порушення провадження у справі вручена відповідачу належним чином.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.
Відповідач правом участі у судовому засіданні та надання відзиву на позовну заяву не скористався.
За таких обставин, відповідно до ст. 75 ГПК України, спір розглядається за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
встановив:
28.02.2008р. між Відкритим акціонерним товариством “Райффайзен Банк Аваль”, правонаступником якого згідно з п. 1.3 Статуту від 04.11.2009р. є позивач, і відповідачем укладено кредитний договір № 010/01-04/08-120 (надалі – Договір), відповідно до умов якого позивач зобов'язався відкрити відповідачу невідновлювальну кредитну лінію (надалі –“кредит”) у сумі 606070 грн. (ліміт кредитування) з яких:
- кредит в сумі 585000 призначений для будівництва комерційної нерухомості;
- кредит в сумі 21070 призначений для сплати страхових платежів (премій) за договорами страхування, що укладаються відповідачем відповідно до вимог п. 2.2 цього Договору. При цьому, видача кредитних коштів в межах ліміту даного підпункту п.1.1 здійснюється лише після закінчення першого року з моменту укладання даного Договору.
Відповідно до п. 1.2 Договору кредит надається позивачем відповідачу траншами або однією сумою, в порядку, передбаченому цим Договором, та повинен бути повернутий відповідачем у строк по 27 лютого 2018 року включно.
За користування кредитом відповідач сплачує позивачу проценти – 16,5 процентів річних, розмір яких може змінюватись в порядку, передбаченому цим Договором (п. 1.3 Договору).
Згідно з п. 3.1 Договору позивач надає відповідачу кредит на умовах його забезпечення, цільового використання, строковості, повернення та плати за користування.
На умовах Договору для видачі кредиту та обліку заборгованості відповідача позивач відкриває позичковий рахунок (п. 3.2 Договору).
Відповідно до п. 3.3 Договору видача відповідачу кредиту, передбаченого п. 1.1.1. Договору, здійснюється на підставі письмової заяви відповідача за умови укладення договорів забезпечення, передбачених п.2.1 Договору, та за умови надання документів, що підтверджують виконання п. 2.2 Договору (договір страхування та документ про сплату страхового платежу).
Згідно з п. 3.6 Договору проценти за користування кредитом нараховуються виходячи з розміру процентної ставки, встановленої цим Договором, з дня перерахування коштів з позичкового рахунку позивача до моменту фактичного повернення (погашення) кредиту позивачу (в тому числі і за період прострочення погашення кредиту).
Сторони встановили, що нарахування та сплата процентів за користування кредитом по Договору здійснюється за фактичне число календарних днів користування кредитом, виходячи з фактичної кількості календарних днів у місяці та році.
При цьому, проценти за користування кредитом нараховуються на залишок заборгованості за кредитом, починаючи з дня надання кредиту (часткового надання кредиту), до дня повного погашення заборгованості за кредитом (день надання кредиту та день погашення заборгованості за кредитом вважаються одним днем).
Пунктом 3.7 Договору сторони встановили обов'язок відповідача здійснювати повернення основної заборгованості за кредитом (позичкова заборгованість) у строки, визначені Графіком погашення кредитної заборгованості (невід'ємний додаток № 1 до цього Договору) рівними щомісячними платежами, починаючи з першого місяця користування кредитом (або з місяця, наступного за закінченням відстрочки погашення основної суми, у випадку її надання).
Відповідач зобов'язаний щомісячно сплачувати проценти за користування кредитом на рахунок нарахованих процентів не пізніше 26 числа кожного місяця шляхом перерахування відповідачем коштів платіжними дорученнями з поточного рахунку, а у випадку повного погашення кредиту –не пізніше дня такого погашення.
В подальшому умови Договору змінювались сторонами.
Так, додатковим договором № 010/01-04/08-120/3 від 29.12.2008р. до Договору змінено графік погашення кредитної заборгованості. Всі інші умови Договору залишено без змін.
На виконання умов Договору, позивачем було відкрито відповідачу невідновлювальну кредитну лінію у сумі 606070 грн. і надано кредитних коштів у розмірі 585000 грн.
Відповідач свої зобов'язання щодо повернення отриманого кредиту та сплати процентів належним чином не виконує.
Станом на 15.03.2011р. прострочений борг по кредиту складає 27604 грн. 18 коп., а прострочена заборгованість по процентах - 55119 грн. 98 коп., про що свідчать виписки з позичкового рахунку відповідача, а також розрахунки наведені позивачем на а. с. 11, 12.
Несплатою основного боргу у розмірі 27604 грн. 18 коп. за кредитним договором та заборгованості по процентах у розмірі 55119 грн. 98 коп., відповідач порушує права позивача, умови Договору та вимоги ст. 193 Господарського кодексу України (далі –ГК України), а також ст. 526 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України). За вказаними законами зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору і кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
Відповідно до приписів ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України передбачені правові наслідки порушення зобов'язання. Так, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання (ч. 1 ст. 549 ЦК України).
Згідно з приписами ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
За порушення строків повернення кредиту, процентів за користування кредитом та комісій, сторони п. 10.2 Договору встановили відповідальність позичальника (відповідач у справі) у вигляді пені від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період існування заборгованості, за кожний день прострочення.
У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов'язань за Договором позивач на підставі п. 10.2 Договору та ст. 230 ГК України, нарахував пеню, розмір якої складає 3672 грн. 76 коп., обґрунтований розрахунок якої наведений позивачем на а. с. 11.
Частиною 2 ст. 345 ГК України передбачено, що кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, який укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Так, відповідно до частини 2 статті 1050 параграфу 1 глави 71 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Пунктом 7.3 Договору сторони встановили, що у випадку невиконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором (у тому числі несплати кредиту та нарахованих відсотків), позивач має право достроково вимагати погашення заборгованості відповідача за кредитом, включаючи нараховані відсотки за користування кредитом та штрафні санкції.
Таким чином, станом на 15.03.2011р. загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем за Договором складає 589778 грн. 27 коп., з яких: 530985 грн. 53 коп. –основний борг за кредитом (у тому числі 27604 грн. 18 коп. –прострочений основний борг за кредитом); 55119 грн. 98 коп. –прострочена заборгованість по процентах; 3672 грн. 76 коп. –пеня за порушення строків оплати суми основного боргу та процентів за користування кредитом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві України, Договорі сторін, матеріалами справи підтверджені, відповідачем не заперечені і не спростовані, отже підлягають задоволенню.
Виходячи з положень ст. 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АР Строй” (54028, м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 9-А/2; ідентифікаційний код 34233964) на користь Публічного акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” (54030, м. Миколаїв, вул. Артилерійська, 19-А; ідентифікаційний код 24779442) 530985 (п'ятсот тридцять тисяч дев'ятсот вісімдесят п'ять) грн. 53 коп. –основний борг за кредитом; 55119 (п'ятдесят п'ять тисяч сто дев'ятнадцять) грн. 98 коп. –заборгованість по процентах за користування кредитом; 3672 (три тисячі шістсот сімдесят дві) грн. 76 коп. –пеня; 5897 (п'ять тисяч вісімсот дев'яносто сім) грн. 78 коп. на погашення витрат з оплати позовної заяви державним митом і 236 (двісті тридцять шість) грн. на погашення витрат з оплати інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено “19” квітня 2011 року
Суддя Т.В.Гриньова-Новицька
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2011 |
Оприлюднено | 26.04.2011 |
Номер документу | 15010351 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Гриньова-Новицька Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні