11961-2006
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.
РІШЕННЯ
Іменем України
31.07.2006Справа №2-7/11961-2006
За позовом Приватного підприємства „Тор Легос”, м. Сімферополь
До відповідача Підприємства об'єднання громадян „ІНВА-ЛАЙН” Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій України, м. Сімферополь.
Третя особа Державне підприємство „Севастопольський науково-воробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації”, м. Севастополь
Про визнання права власності.
Суддя І. І. Дворний
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Почтаренко Д. С., предст., дов. від 22.06.2006 р.
Від відповідача – не з'явився.
Від третьої особи: не з'явився
Суть спору:
Приватне підприємство «ТОР ЛЕГОС» (м. Сімферополь) звернулось з позовом до Господарського суду АР Крим до відповідача Підприємства об'єднання громадян «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України (м. Сімферополь), третя особа по справі Державне підприємство «Севастопольський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (м. Севастополь) відповідно до якого просить визнати за Приватним підприємством «ТОР ЛЕГОС» право власності на Технічні умови України ТУ У 15.8-22294479-002-2002 «Біологічно активні добавки «Полізім» та на Висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002. Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі укладеного між ним та Підприємством «ИНВА-ЛАЙН» договору купівлі-продажу, останнім як продавцем були відчужені на користь ПП «ТОР ЛЕГОС» Технічні умови України ТУ У 15.8-22294479-002-2002 «Біологічно активні добавки «Полізім» та Висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 якими на момент подання позову до суду користується позивач, при цьому позивач вказує, що всі умови договору укладеного між сторонами по справі були виконанні, зокрема продавець передав, а покупець прийняв предмет договору, покупець в свою чергу сплатив обумовлену договором суму договору, а покупець прийняв грошові кошти. Проте відповідач, вже після укладення спірного договору направив на адресу ПП «ТОР ЛЕГОС» дві претензії в яких вказав на необхідність укладання к договору купівлі-продажу додаткової угоди якою змінити суму договору, у разі невиконання чого, відповідач вимагає повернення йому предмету договору, саме це на думку позивача й є порушенням права власності яке він здійснює на придбану документацію.
Відповідач відзив на позовну заяву не представив, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, був повідомлений належним чином рекомендованим листом.
Третя особа пояснення по справі не представила, явку свого представника в судове засідання не забезпечила, була повідомлена належним чином рекомендованим листом.
Відповідно до ст. 75 Господарсько процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд вважає можливим розглянути справу без безпосередньої участі представників відповідача та третьої особи, оскільки вважає можливим розглянути справу по суті за документами наявними в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
18 серпня 2005 року між Підприємством «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України – продавець та Приватним підприємством «ТОР ЛЕГОС» - покупець був укладений договір купівлі-продажу, відповідно до якого продавець зобов'язався передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язався прийняти товар та своєчасно здійснити його оплату відповідно до умов договору.
Відповідно до п. 1.2 договору купівлі-продажу від 18.08.2005 предметом договору виступив наступний товар: ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 (пункт 1.2. договору купівлі-продажу від 18.08.2005).
Пунктом 4.1 договору купівлі-продажу від 18.08.2005 визначено, що після підписання договору продавець передає покупцеві документи, які є предметом договору за актом приймання-передачі, який є додатком до цього договору.
На виконання умов договору купівлі-продажу від 18.08.2005 між Підприємством «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України та Приватним підприємством «ТОР ЛЕГОС» були підписані акти приймання-передачі, один з яких в день підписання договору, а саме 18.08.2005, а другий 28.03.2006 в якому деталізувалось, що передаються саме оригінали документів, що виступали предметом договору, так відповідно до актів приймання-передачі продавець передав, а покупець прийняв ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 (пункт 1.2. договору купівлі-продажу від 18.08.2005).
04 травня 2006 та 20 червня 2006 року Підприємством об'єднання громадян «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України, яке відповідно до статуту, зареєстрованого державним реєстатором 07.09.2005 р., є правонаступником Підприємства «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України, на адресу ПП «ТОР ЛЕГОС» були направлені дві претензії в яких ставилось питання про внесення до укладеного між ними договору змін, а саме в частині визначення ціни договору та сплати додаткової грошової суми, у разі невиконання чого, покупцеві - ПП «ТОР ЛЕГОС» пропонувалось повернути придбану документацію.
Оцінюючи подані учасниками судового процесу (позивачем) докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позивні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що підставою для виникнення права власності у ПП «ТОР ЛЕГОС» на ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 був укладений між ПП «ТОР ЛЕГОС» та Підприємством «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України договір купівлі-продажу відповідно до якого останній передав права власності позивачеві. Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема відноситься договір або іншій правочин.
Відповідно до ст. 203 Цивільного кодексу України, “Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину”, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Статтею 204 Цивільного кодексу України, передбачена презумпція правомірності правочину, так правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Статтею 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Законодавцем для кожного із видів договору купівлі-продажу (договору купівлі-продажу нерухомості, земельної ділянці та інше) передбачений ряд юридичних особливостей, дотримання яких сторонами яких є обов'язковим та вабить дійсність угоди.
За родовими цивільно-правовими ознаками договору купівлі-продажу є те що даний договір є спрямованим на передачу майна у власність, передача майна здійснюється на визначено-еквівалентній основі, договір купівлі-продажу є оплатним в якому зустрічне надання відбувається в грошовій формі. Договір укладений між Підприємством «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України та Приватним підприємством «ТОР ЛЕГОС» є консенсуальним, оплатним та сіналагматичним, що в свою чергу безпосередньо є підставою для виникнення у покупця за цим договором – позивача по справі - ПП «ТОР ЛЕГОС» права власності на предмет договору.
Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 ст. 656 Цивільного кодексу України, предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
В свою чергу, сторонами по справі при укладені договору купівлі-продажу від 18.08.2005 було досягнуто згоди за усіма суттєвими умовами договору купівлі-продажу, а саме визначено ціну, предмет, строк дії договору, а також взаємні права та обов'язки сторін, та як встановлено судом відбулося повне виконання сторонами умов договору, продавець передав, а покупець прийняв товар та на виконання зобов'язань покупця за договором сплатив, обумовлену договором суму 1410грн. яку перерахував на розрахунковий рахунок покупця, що підтверджується платіжним дорученням за №1 від 21.08.2005., отримання якої також не заперечується відповідачем.
Відповідно до ст. 658 Цивільного кодексу України, право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
Відповідачем - Підприємством «ИНВА-ЛАЙН», спірне майно – ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 було придбано у ТОВ «Биотон» відповідно до умов договору купівлі-продажу від 19.05.2005, яке останній придбав у Фірми «Интерпом» на підставі договору від 27.01.2003, відповідно до якого придбав права володіння, користування та розпорядження ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002.
Як вже раніше зазначалось судом, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про стандартизацію» від 17.05.2001 № 2408-III право власності на стандарти, технічні умови та кодекси усталеної практики, прийняті чи схвалені іншими органами та організаціями, що займаються стандартизацією, належить організаціям, установам, за кошти яких вони створені або яким воно передано в установленому законом порядку.
Так, відповідно до норм статті 1 Закону України „Про стандартизацію” від 17.05.2001 № 2408-III у цьому Законі терміни вживаються у такому значенні:
- технічні умови - документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги. Технічні умови можуть бути стандартом, частиною стандарту або окремим документом;
- стандарт - документ, розроблений на основі консенсусу та затверджений уповноваженим органом, що встановлює призначені для загального і багаторазового використання правила, інструкції або характеристики, які стосуються діяльності чи її результатів, включаючи продукцію, процеси або послуги, дотримання яких є необов'язковим.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи - документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об'єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров'я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов'язковим для виконання власником об'єкта експертизи.
Відповідно до ст. 179 Цивільного кодексу України встановлено, що річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки.
Згідно ст. 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Отже, ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 є речами матеріального світу; будь-то яких обмежень щодо відчуження спірного майна законодавцем не встановлено, отже в силу своєї правової природи ТУУ є вільними у цивільному обігу та можуть виступати предметом будь-то якого не забороненого законом договору зокрема може виступати предметом договору купівлі-продажу
Як вже вказувалось судом, відповідно до положень України «Про стандартизацію» від 17.05.2001 № 2408-III, технічними умовами визнається документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги, прийнятий чи схвалений іншими органами та організаціями, що займаються стандартизацією, право власності на який належить організаціям, установам, за кошти яких вони створені або яким воно передано в установленому законом порядку. Так первісним власником спірного майна була Фірма «Интерпом» яка й розробила технічні умови Біологічно активної добавки «Полізім», які були узгоджені Міністерством охорони здоров'я України – висновок Державної санітарно-гігієнічної експертизи за №5.10/46877 від 25.12.2002, надалі відповідно до змін №1 до ТУ У 15.8-22294479-002-2002 власником на підставі договору купівлі-продажу став ТОВ «Биотон», змінами №2 до ТУ У 15.8-22294479-002-2002 визначено нового власника Підприємство «ИНВА-ЛАЙН» та нарешті відповідно до змін №3 на технічні умови їх власником зазначено Приватне підприємство «ТОР ЛЕГОС». Первісно технічні умови та всі зміни до них були зареєстровані ДП «Севастопольський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики. Зокрема зміни за №3 до Технічних умов України ТУ У 15.8-22294479-002-2002 «Біологічно активні добавки «Полізім» (строк введення 2005-09-12) зареєстровані ДП «Севастопольський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 12 вересня 2005 року в книзі обліку за №201/000272/03.
Таким чином, виходячи з положень чинного законодавства, зокрема положень Цивільного кодексу України, який діяв на момент укладення між Підприємством «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України та Приватним підприємством «ТОР ЛЕГОС» договору купівлі-продажу від 18.08.2005, дослідивши первісне виникнення спірного майна та його подальше відчуження від первісного власника до останнього, суд дійшов висновку про те що позивач по справі – ПП «ТОР ЛЕГОС» є правомірним власником предмету договору, зокрема ТУ У 15.8-22294479-002-2002 та Гігієнічного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002 (пункт 1.2. договору купівлі-продажу від 18.08.2005).
Відповідно до п. 8 ст. 140 Господарського кодексу України, джерелами формування майна суб'єктів господарювання зокрема є джерела які не заборонені законом.
Згідно зі ст. 115 Цивільного кодексу України, господарське товариство є власником майна, набутого на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про власність”, об'єктом права власності товариства є майно, придбане за рахунок продажу акцій, одержане в результаті його господарської діяльності, а також інше майно, набуте на підставах, не заборонених законом.
Ст. 26 Закону України “Про власність” передбачено, що об'єктами права власності господарського товариства, що є юридичною особою, є грошові та майнові внески його членів, а також майно, набуте внаслідок господарської діяльності, та інше майно, придбане на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Розділом VIII Закону України “Про власність” передбачений захист права власності.
Відповідно до ст. 48 Закону України “Про власність”, власник має право власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
Суд вважає, що порушене право та охоронюваний законом інтерес ПП «ТОР ЛЕГОС» підлягає відновленню шляхом визнання за ним права власності на Технічні умови України ТУ У 15.8-22294479-002-2002 «Біологічно активні добавки «Полізім» зареєстровані ДП «Севастопольський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 12 вересня 2005 року в книзі обліку за №201/000272/03 та на Висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-84 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати за Приватним підприємством «ТОР ЛЕГОС» (95000, м. Сімферополь, вул. Бела Куна, 5, кв. 152, ідентифікаційний номер 33713124) право власності на Технічні умови України ТУ У 15.8-22294479-002-2002 «Біологічно активні добавки «Полізім» зареєстровані ДП «Севастопольський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 12 вересня 2005 року в книзі обліку за №201/000272/03 та на Висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи № 5.10/46877 від 25.12.2002.
3. Стягнути з Підприємства об'єднання громадян «ИНВА-ЛАЙН» Кримського республіканського об'єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Маяковського, б.4, ідентифікаційний номер 32234144, р/р 26008134170001 в КРД «МКБ» м. Сімферополь, МФО 384685) на користь Приватного підприємства «ТОР ЛЕГОС» (95000, м. Сімферополь, вул. Бела Куна, 5, кв. 152, ідентифікаційний номер 33713124, р/р 2600411328 в КРД АПП «Аваль», МФО 324021) 85грн. державного мита, 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2006 |
Оприлюднено | 20.08.2007 |
Номер документу | 150897 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Дворний І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні