5005/1990/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.04.11р.
Справа № 5005/1990/2011
За позовомПрокурора Жовтневого району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Стодоля”, м. Кривий Ріг
про внесення змін до договору
Суддя Єременко А.В.
Представники:
Прокурор Овчар Т.В., посв. № 223;
Від позивача не з'явився;
Від відповідача не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Жовтневого району м. Кривого Рогу звернувся з позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, та просить суд змінити п.4.1. договору оренди земельної ділянки від 11.04.2006 року, укладеного між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Стодоля”, зареєстрованого у Криворізькому відділі ДРФ ДП „Центр ДЗК” за №040610800599 від 14.04.2006 року, виклавши його в такій редакції: „п.4.1. орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем виключно у грошовій формі, встановлюється відповідно до Закону України „Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Податкового кодексу України та відповідно до рішення Криворізької міської ради від 24.09.2008 року №2741 „Про надання згоди на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок” у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України „Про оренду землі”.
Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.
Криворізька міська рада підтримує позовні вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач відзив та витребувані судом документи не надав, представник відповідача до судового засідання не з'явився. Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами (ст. 75 ГПК України), оскільки відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання (ухвали суду надсилалися за місцезнаходженням відповідача згідно реєстраційних документів).
В судовому засіданні 07.04.2011 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши прокурора та пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення Криворізької міської ради №3923 від 23.12.2005 року між Криворізькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Стодоля” 11.04.2006 року був укладений договір оренди земельної ділянки (далі –Договір), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення складських приміщень з метою несільськогосподарського використання, яка знаходиться на вул. Джамбула, 32 в Жовтневому районі м. Кривого Рогу.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1969 кв.м. (п.2.1. Договору).
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що Договір укладено на п'ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно з п.4.1. Договору річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”, на підставі довідки Криворізького міського управління земельних ресурсів про визначення нормативної грошової оцінки на рахунок відділення держказначейства у Жовтневому районі у банку УДК у Дніпропетровській області №33212812600022, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237505 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Договір зареєстрований у Криворізькому відділі ДРФ ДП „Центр ДЗК” за №040610800599 від 14.04.2006 року.
Законом України від 03.06.2008р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який відповідно до п. 1 розділу "Прикінцеві положення" набирає чинності з дня його опублікування (дата опублікування 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частину четверту та п'яту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у наступній редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України за виключенням окремих його положень.
Згідно пункту 288.4., підпункту 288.5.1. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011р.
24.09.2008 року Криворізька міська рада прийняла рішення №2741 „Про надання згоди на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок”, відповідно до якого міська рада надає згоду у разі звернення орендарів на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок у частині річної орендної плати, встановивши її у трикратному розмірі земельного податку.
Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки, що є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами Договору (п.4.5.) сторони передбачили, що розмір та сума орендної плати переглядається за станом на кожне перше число кварталу в межах терміну дії договору оренди, зокрема, у разі зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м. земель міста, здійснення індексації грошової оцінки земель, зміни цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором, у т.ч. п. 4.3 (щодо врахування індексів інфляції.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача, оскільки позов задоволено.
На підставі наведеного та керуючись ст., ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни у пункт 4.1. договору оренди земельної ділянки від 11.04.2006 року, укладеного між Криворізькою міською радою (50101, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Стодоля” (50012, м. Кривий Ріг, Жовтневий район, вул. Джамбула, буд. 32, код ЄДРПОУ 25530868), зареєстрованого у Криворізькому відділі ДРФ ДП „Центр ДЗК” за №040610800599 від 14.04.2006 року, виклавши його в такій редакції:
„п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься орендарем виключно у грошовій формі, встановлюється відповідно до Закону України „Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Податкового кодексу України та відповідно до рішення Криворізької міської ради від 24.09.2008 року №2741 „Про надання згоди на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок” у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України „Про оренду землі”.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Стодоля” (50012, м. Кривий Ріг, Жовтневий район, вул. Джамбула, буд. 32, код ЄДРПОУ 25530868) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85,00 грн., про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Стодоля” (50012, м. Кривий Ріг, Жовтневий район, вул. Джамбула, буд. 32, код ЄДРПОУ 25530868) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.В.Єременко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2011 |
Оприлюднено | 28.04.2011 |
Номер документу | 15094458 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні