8/5025/372/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" квітня 2011 р.Справа № 8/5025/372/11
до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Анталія", м. Красилів Хмельницької області
про стягнення 6151,56 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 416,24 грн. заборгованості за спожиту реактивну електроенергію, 109,08 грн. інфляційних нарахувань, 1097,75 грн. пені, 16217,04 грн. заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, 97744,35 грн. збитків, 486,77 грн. витрат на проведення криміналістичної експертизи, 759,6 грн. вартості виконаних робіт по заміні електролічильника і налагодження схеми трифазного обліку
Суддя Смаровоз М.В.
Представники сторін:
позивача: Артимович І.Б. –за довіреністю від 16.12.2010р.;
відповідача: не з'явився.
В судовому засіданні 13.04.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення підготовлено та підписано 18.04.2011р.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 6151,56 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 416,24 грн. заборгованості за спожиту реактивну електроенергію, 109,08 грн. інфляційних нарахувань (за листопад 2010р. –січень 2011р.), 1097,75 грн. пені (за період з 01.11.2010р. по 20.02.2011р.), 16217,04 грн. заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, 97744,35 грн. збитків, 486,77 грн. витрат на проведення криміналістичної експертизи, 759,6 грн. вартості виконаних робіт по заміні електролічильника і налагодження схеми трифазного обліку, посилаючись при цьому на окремі положення укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії №19 від 02.08.2010р., а також на норми Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України „Про електроенергетику”, „Про енергозбереження”, „Правил користування електричною енергією”, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 31.07.1996 року № 28.
Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не подав, позовні вимоги за суттю та розміром не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
02.08.2010р. між відкритим акціонерним товариством „Тернопільобленерго” в особі Тернопільського сільського району електричних мереж та відповідачем було укладено договір №19 про постачання електричної енергії (далі –договір), а також підписано додатки до нього.
Згідно з п.1.1. зазначеного договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю (згідно додатку №3), а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику спожиту електроенергію та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії на межі балансової належності згідно додатку №5.
Відповідно до п. 2.2. договору постачальник зобов'язується виконувати умови договору, постачати споживчу електроенергію, як різновид товару: в обсягах визначених відповідно до розділу 6 договору (додаток 1 до договору „Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу”).
Згідно п. 1, 2 додатку до договору №2 „Порядок розрахунків” соживач зобов'язується своєчасно проводити розрахунки за спожиту електричну енергію за діючими тарифами.
Розрахунковим вважається період з 25 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Перший день після закінчення розрахункового періоду є днем отримання рахунку на оплату. Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії. За дату здійснення платежу приймається дата поступлення коштів на рахунок Постачальника або дата внесення Споживачем готівки в касу Постачальника.
Згідно з п. 3 додатку до договору №2 споживач до 20 числа, що передує розрахунковому періоду, здійснює платіж на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (очікуваного) обсягу споживання електричної енергії. Визначений Споживачем обсяг електричної енергії, за який здійснюється попередня оплата, приймається Постачальником електричної енергії як договірна величина споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період. Розмір суми платежу розраховується Споживачем самостійно як сума добутків визначених на наступний розрахунковий період рівнів тарифу відповідного класу на очікуваний обсяг споживання електричної енергії. У разі відсутності інформації про рівень тарифів на наступний розрахунковий період до дня здійснення попередньої оплати, споживач розраховує суму платежу за тарифами, що діють у поточному розрахунковому періоді. Споживач повинен самостійно протягом перших 5 днів календарного місяця в межах розрахункового періоду доплатити різницю між сумою передоплати, визначеною за тарифами попереднього розрахункового періоду і вартістю того ж обсягу електричної енергії, визначеною за тарифами поточної о розрахункового періоду. Доплата здійснюється окремим платежем.
Відповідно до п.6 додатку до договору №2 величина коштів, які має оплатити Споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію визначається відповідно Правил користування електричною енергією.У тому разі, коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку (закінчення) розрахункового періоду: для споживачів у яких встановлена автоматизована система обліку, величина коштів визачається як сума добутків величин обсягів споживання електричної енергії, за даними (протоколами) автоматизованої системи обліку, на величини відповідних тарифів; для споживачів у яких відсутня автоматизована система обліку, обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів засобів обліку розкладається пропорційно до тривалості дії протягом розрахунковою періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідний їм обсяг електричної енергії.
Пунктом 7 додатку до договору №2 передбачено, що щомісяця, в перший день після закінчення розрахункового періоду Споживач зобов'язується направляти представника до постачальника електричної енергії для надання Акту про використану електричну енергію (за попередній розрахунковий період) та отримання рахунку на оплату вартості фактично спожитої електричної енергії. Рахунок оплачується Споживачем протягом 5 операційних днів від дня його отримання. Якщо сума платежів, здійснених за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію перевищує вартість фактично спожитого обсягу електричної енергії, різниця зараховується в рахунок наступних платежів.
Відповідно до п. 10 додатку до договору №2 у разі перевищення обсягу фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергій договірним за цей розрахунковий період обсягом електричної енергії, Споживач оплачує Постачальна двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини відповідно до Закону України „Про електроенергетику”. У випадку перевищення договірної величини потужності Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності. Споживач має право протягом поточного розрахункового періоду, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до його закінчення, звернутися до Постачальника із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Кошти за перевищення граничної величини споживання електричної енергії та/або потужності сплачуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.
Згідно з п. 4.2.1. договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3 - 2.3.4 цього Договору, з порушенням термінів, визначених додатками № 2 "Порядок розрахунків" та № 6 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі 0,2% за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком або в окремому розрахунковому документі.
Пунктом 4.2.2. договору передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього Договору, Споживач сплачує Постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50 000 кВттод і більше.
Відповідно до п.4.2.3. договору споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656 за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження пломб, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
Згідно з п. 9 додатку до договору №2 у разі виявлення у Споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та /або пломб держпровірки, змін у схемі ввімкнення розрахункового засобу обліку та електричного керуючого годинника в схемах багатотарифного розрахункового обліку або зміни керуючої програми, штучного гальмування диска, зупинки електрогодинника та інших порушень, спричинених діями споживача, які призводять або можуть призвести до заниження показів споживання електричної енергії, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а Постачальник електричної енергії здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником Постачальника електричної енергії показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період мас не перебільшувати шести місяців. Якщо Споживач з метою позаоблікового споживання електричної енергії влаштував приховану електропроводку, встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушив умови монтажу, виявити, які представник Постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, Споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електроенергії з дати допуску електроустановок Споживача в експлуатацію, але не більше трьох років.
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії недоврахованої унаслідок порушення споживачем юридичною особою Правил користування електричною енергією затвердженої постановою НКРЕ тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Позивачем на підтвердження виконання умов договору надано акти про використану електроенергію за серпень-грудень 2010 р., та виставлялись рахунки за активну енергію за серпень-грудень 2010 року, рахунки за реактивну енергію за серпень-грудень 2010 року, рахунки за понадлімітне споживання за жовтень - грудень 2010 року.
Позивачем надіслано на адресу відповідача претензію від 14.12.2010 року щодо надлімітного споживання електричної енергії на суму 15942,64 грн.
У зв'язку з підозрою позивача на невідповідність пломб держстандарту на електролічильнику №258007 проведено його заміну, про що складено акт №003163 про порушення правил користування електричною енергією та акт про опломбування встановлено лічильника.
Лічильник № 258007 було передано позивачем для проведення криміналістичної експертизи на предмет цілісності пломб держстандарту та для вирішення питання про те, чи могло привести до порушення пломб держстандарту до втручання в роботу лічильного механізму.
Згідно з висновком спеціаліста №1-1237/10 від 15.12.2010 р., складеним експертом науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Управління МВС України в Тернопільській області, пломби не відповідають відтискам наданих взірців і порушення пломби дає можливість несанкціонованого доступу до роботи лічильника. Згідно акту №1033 приймання-здавання виконаних робіт за проведення експертизи позивачем сплачено 486,77 грн.
Позивачем складено протокол №3163 засідання комісії Тернопільського сільського району електричних мереж по розгляду акту про порушення ПКЕЕ, згідно якого виконано розрахунок обсягу та вартості недорахованої електроенергії за період з 02.08.2010 р. по 18.10.2010 р. Згідно проведеного розрахунку на підставі методики, обчислення обсягу недорахованої електроенергії встановлено, що відповідач повинен сплатити як відшкодування збитків за 119232 кВт/год недорахованої електроенергії 97744,35 грн.
07.02.2011 р. позивачем на адресу відповідача надіслано претензію на суму 97744,35 грн. та рахунок №19 від 26.01.2011 р. на зазначену суму, однак зазначена претензія залишена без відповіді та задоволення.
Відповідно до розрахунку вартості виконаних робіт 10.09.2010 р. позивачем виконано заміну електролічильника та налагоджено схему трифазного обліку на суму 759,6 грн.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Статтею 623 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” розмір пені, встановлений за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Беручи до уваги наведені вище положення закону та укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії №19 від 02.08.2010р., враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 6151,56 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 416,24 грн. заборгованості за спожиту реактивну електроенергію, 109,08 грн. інфляційних нарахувань (за листопад 2010р. –січень 2011р.), 233,07 грн. пені (за період з 01.11.2010р. по 20.02.2011р.), 16217,04 грн. заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, 97744,35 грн. збитків, 486,77 грн. витрат на проведення криміналістичної експертизи, 759,6 грн. вартості виконаних робіт по заміні електролічильника і налагодження схеми трифазного обліку, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в цій частині. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.
У решті позовних вимог слід відмовити з огляду на їх безпідставність внаслідок помилкового обрахування заявленої до стягнення суми пені (зокрема, у зв'язку з неврахуванням вищенаведеного припису ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”).
Судові витрати згідно зі ст. 49 ГПК України підлягають покладенню на сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 44-49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Анталія" (Хмельницька область, м. Красилів, вул. Ціолковського, 6, ідентифікаційний код 35190571) на користь відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Тернопільського сільського району електричних мереж відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" (м. Тернопіль, вул. Енергетична, 2, ідентифікаційний код 25701181) 6151,56 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 416,24 грн. заборгованості за спожиту реактивну електроенергію, 109,08 грн. інфляційних нарахувань, 233,07 грн. пені, 16217,04 грн. заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, 97744,35 грн. збитків, 486,77 грн. витрат на проведення криміналістичної експертизи, 759,6 грн. вартості виконаних робіт по заміні електролічильника і налагодження схеми трифазного обліку, 1221,18 грн. відшкодування державного мита та 234,34 грн. відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
У решті позову відмовити.
Суддя М.В. Смаровоз
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2011 |
Оприлюднено | 28.04.2011 |
Номер документу | 15096511 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні