2/17-2011-486
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
"13" квітня 2011 р.№ 2/17-2011-486
Суддя Бахарєв Б. О., розглянувши заяву Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області.
про банкрутство Сільськогосподарського обслуговуючого багато профільного кооперативу „Темп-1”(код ЄДРПОУ 33113427).
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області звернулось до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство Сільськогосподарського обслуговуючого багато профільного кооперативу „Темп-1”, в порядку ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, у зв'язку з неспроможністю виконати грошове зобов'язання по сплаті штрафних санкцій в сумі 510,00 грн.
Згідно ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” грошове зобов'язання –зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не зараховується недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника –юридичної особи, що виникли з такої участі.
Відповідно п. 4.5 до рекомендації Президії Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 04.06.2004р. № 04-5/1193 закон про банкрутство не зазначає, які зобов'язання належить вважати податком і збором (обов'язковим платежем) і які саме суми мають враховуватися господарським судом при порушенні провадження у справі про банкрутство за такими вимогами.
Господарський суд не може застосовувати положення ст. 1 Закону про банкрутство щодо визначення терміна „грошове зобов'язання” до зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), оскільки у частині 2 ст. 1 ЦК України зазначено, що до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 2 ст. 2 Закону України „Про систему оподаткування” визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про систему оподаткування” будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Всі інші закони України про оподаткування мають відповідати принципам, викладеним у цьому Законі. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно ст. 13 Закону України „Про систему оподаткування” в Україні справляються загальнодержавні і місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), вичерпний перелік яких міститься у статтях 14, 15 цього Закону. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено Законом України „Про систему оподаткування”, сплаті не підлягають. З огляду на наведене закон не відносить суми неустойки (штрафів, пені) і фінансових санкцій тощо, що стягується до бюджетів за порушення податкового законодавства, до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з положеннями Закону України „Про державну податкову службу в України” пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
Таким чином, у вирішенні питання про склад вимог за податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство суди мають виходити з того, що суми пені, штрафів та інших штрафних та фінансових санкцій враховуються окремо.
Вказана правова позиція підтримується постановою Пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.2009р. „Про судову практику в справах про банкрутство”, згідно якої до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф) визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника –юридичної особи, що виникли з такої участі.
Згідно ст. 9 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суддя не пізніше п'яти днів з дня надходження повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду з підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.
Згідно п. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми.
Враховуючи, що заявник не надав документи, що підтверджують викладені в заяві обставини відносно наявності грошових зобов'язань в сумі 510,00 грн., оскільки вказана сума штрафних санкцій не є грошовим зобов'язанням в розумінні ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, на підставі п. 1 ст. 9 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суд повертає заяву Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області без розгляду.
Крім того суд зазначає, що ухвалою господарського суду Одеської області від 28.03.2011 р. № 1/17-2011-382 заяву Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про банкрутство Сільськогосподарського обслуговуючого багато профільного кооперативу „Темп-1” залишено без розгляду з тих самих підстав.
Керуючись ст. ст. 1, 9 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п.3 ст. 63, ст.86 ГПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про порушення справи про банкрутство Сільськогосподарського обслуговуючого багато профільного кооперативу „Темп-1” (67663, Одеська область, Біляївський район, с. Усатове, вул. Леніна, 114; код ЄДРПОУ 33113427) повернути заявнику без розгляду.
Додаток: заява про порушення справи про банкрутство з додатком на 13 аркушах.
Примірник ухвали надіслати сторонам.
Суддя Бахарєв Б.О.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2011 |
Оприлюднено | 04.05.2011 |
Номер документу | 15116344 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бахарєв Б.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні