Постанова
від 01.04.2008 по справі 11/106а
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/106а

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області


14000 м. Чернігів, проспект Миру 20                                        Тел. 698-166, факс 7-44-62

Іменем України

ПОСТАНОВА

          

 "01" квітня 2008 р.                                                  Справа № 11/106а

За позовом: Управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області

17600, смт. Варва, вул. Пилипенко, 3 а   

До: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки

17500, м. Прилуки, вул. Гімназична, 94

Про стягнення 167,16 грн.

                                                                                         Суддя  Ю.М. Бобров

                                                                                         Секретар А.А.Радченко

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :

Від Позивача: Борсук А.В. –гол. спеціаліст-юрисконсульт. дов. від 09.01.08 р. № 90/07.

Від Відповідача: Макієнко С.О. –зав. сектором, дов. від 23.05.07 р. № 9.

СУТЬ СПОРУ:

Позивачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області подано позов до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України м.Прилуки (далі –Відділення Фонду) про стягнення суми витрат на виплату та доставку допомоги на поховання пенсіонера Гончаренко Михайла Григоровича за жовтень 2007 року в розмірі 167,16 грн., в т.ч. 163,96 грн. –допомога на поховання, 3,20 грн. –сума витрат на доставку допомоги на поховання.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.

Відповідач у запереченнях на адміністративний позов позовних вимог не визнає та вважає їх необґрунтованими, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України має право на відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків сум витрат на виплату допомоги на поховання лише у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. Тобто, обов'язково повинен існувати причинний зв'язок між нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням та смертю потерпілого. Крім того, ч.9 ст. 34 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі –Закон № 1105) встановлює загальне правило, відповідно до якого причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Висновок відповідного медичного закладу щодо причинного зв'язку смерті померлого з одержаним каліцтвом Управлінням ПФУ наданий не був, тому відділення Фонду не може погодитись з вимогами позивача про відшкодування  витрат на виплату допомоги на поховання за пенсійною справою Гончаренко М.Г.

У запереченнях на адміністративний позов відповідач, зокрема, зазначає, що відшкодування витрат Фондом здійснюється на централізованому рівні.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення з мотивів, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

За змістом статей 8, 10 та 81 Закону України „Про пенсійне забезпечення” від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788), пенсійне забезпечення громадян, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України з виплатою пенсій за рахунок його коштів.

З 01.04.01 р. набрав чинності Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.99 р. № 1105-ХІV, згідно ст. ст. 21, 28 якого обов'язок у разі настання страхового випадку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, зокрема, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання чи пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі –Фонд).

Відповідно до ч. 2 п. 5 ст. 24 Закону № 1105 якщо після призначення застрахованій  особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування  від  нещасних  випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого   звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо  відшкодування  понесених ним витрат.

Вищенаведена норма кореспондується з частиною 2 статті 7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 22.02.01 р. № 2272-ІІІ, якою встановлено, що потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Механізм погодження та відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, встановлений Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві   або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який                помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, який був затверджений спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03 р. № 5-4/4, зареєстрованою в Мін”юсті України 16.05.03 р. за № 376/7697 (далі –Порядок).

Зокрема, пунктом 5 зазначеного вище Порядку встановлено, що органи Пенсійного фонду  щомісяця,  до 10 числа місяця, наступного за  звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного  захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт  щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по  інвалідності ... та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно  головним  управлінням Пенсійного фонду України в Автономній  Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі  і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних   випадків  на  виробництві  та  професійних  захворювань України  в  Автономній  Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом відповідних витрат,  та  до 20 числа місяця, наступного за звітним,  подають  її  відповідно  до  Пенсійного  фонду  та Фонду соціального страхування від нещасних випадків (пункт 6). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7).

Згідно Порядку виплати допомоги на поховання, затвердженого спільним наказом  Міністерства соціального захисту населення України, Міністерства фінансів                           України, Міністерства праці України, Державного комітету по житлово-комунальному        господарству України, Фонду соціального  страхування України, Пенсійного фонду України від 26.12.95 р. № 190/208, який був чинний на момент здійснення виплати, у разі смерті пенсіонера,  допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого. Допомога на   поховання призначається  органами, що призначають пенсію, за місцем проживання  померлого  і виплачується за рахунок коштів, з яких виплачувалась пенсія, органами, що проводять її виплату. Для одержання допомоги на поховання до заяви додається довідка про смерть,  видана органами запису  актів  громадянського стану (п. 16).

Як вбачається із матеріалів справи та визнано сторонами, громадянин Гончаренко М.Г. працюючи в колгоспі „Комінтерн” с. Дащенки Варвинського району 22.09.79 р. отримав трудове каліцтво (акт № 7 форми № 1Н-1 від 23.09.79 р.). Згідно витягу із Акту огляду у МСЕК  Гончаренко Михайлу Григоровичу з 01.02.82 р. встановлена третя група інвалідності безстроково. З 07.12.79 р. Гончаренко М.Г. була призначена та виплачувалась пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва.

На підставі довідки про смерть Гончаренко М.Г. 02.10.07 р., виданої Дащенківською сільською радою 05.10.07 р., Управлінням Пенсійного фонду України в Варвинському районі була виплачена допомога на поховання в сумі 467,97 грн. (згідно п. 4 Порядку відшкодуванню підлягає 167,26 грн., в т.ч. 163,96 грн. –допомога на поховання, 3,20 грн. –сума витрат на доставку допомоги на поховання).

Управління ПФУ та Відділення Фонду провели звірку витрат за жовтень 2007 року по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного заховання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та підписали акт від 09.11.07 р. і таблицю розбіжностей. Згідно підписаної таблиці розбіжностей та списку осіб, яким виплачені пенсії внаслідок нещасного випадку, що не прийняті до заліку Відділення Фонду, за жовтень 2007 року відділення Фонду не приймає до заліку тільки суму витрат на виплату допомоги на поховання в розмірі 167,16 грн., оскільки відсутній причинний зв'язок смерті з нещасним випадком.

Листом від 16.01.08 р. № 212/07 позивач повторно звернувся до Відділення Фонду з приводу прийняття до заліку та відшкодування Управлінню ПФУ суму допомоги на поховання, виплаченої в жовтні 2007 р. по особовій справі Гончаренка М.Г. на суму 167,16 грн. Відповідач листом від 21.01.08 р. № 04/80 повідомив про неможливість відшкодування з посиланням на ст. 34 Закону № 1105.

Отже, громадянин Гончаренко М.Г. отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. Виплачену йому пенсію Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки приймало до відшкодування, про що свідчить Акт щомісячної звірки, зокрема список, що до нього додається.

Посилання відповідача на те, що позивач не надав йому доказів (висновків відповідних медичних закладів) підтвердження причинного зв'язку смерті померлого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.

Суду надані докази виплати Управлінням Пенсійного фонду України в Варвинському районі допомоги на поховання Гончаренко М.Г. та її розміру, а саме: копія довідки про смерть з відповідними відмітками та талон до разового доручення про виплату допомоги на поховання.

Згідно з п. 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:

- сума  основного  розміру  пенсії  по  інвалідності  внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Розмір допомоги на поховання в частині, що підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків, визначається управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, виходячи з основного розміру вищезазначеної пенсії померлого пенсіонера та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який отримував вищезазначену пенсію.

Відповідно до п.9 Порядку № 5-4/4 передбачено, що позивач повинен надати відповідачу тільки довідку про суму допомоги на поховання про суму допомоги на поховання у частині, що  підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на  виробництві  та професійних захворювань України до 10 числа місяця, наступного за звітним.

Законодавчо не передбачений обов'язок органів Пенсійного фонду підтверджувати причинний зв'язок смерті померлого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.

Посилання Відділення Фонду на те, що витрати на поховання та пов'язані з цим ритуальні послуги проводяться відповідно до постанови КМУ від 11.07.01 р. № 826 „Про затвердження Порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання” не приймаються судом до уваги, оскільки дія даного порядку не розповсюджується на органи Пенсійного Фонду.          Таким чином суд погоджується з тим, що відповідач повинен відшкодувати позивачу витрати на виплату та доставку допомоги на поховання пенсіонера Гончаренка М.Г., членам сім'ї якого виплачено допомогу на поховання у сумі 163,96 грн.

Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права суд вважає таким, що відповідає змісту прав Управління ПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат. При цьому, судом взято до уваги постанову Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 20.03.07 р. та постанову Вищого адміністративного суду України від 19.09.07 р.

Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звільнені від сплати державного мита.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 94, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -          

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки (17500, м. Прилуки, вул. Гімназична, 94, р/р 37174400901006 у ВДК м. Прилуки, МФО 853592, код 25955734) на користь Управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі Чернігівської області (17600, смт. Варва, вул. Пилипенка, 3а, р/р 25609303001004 в ВАТ „Державний ощадний банк”, МФО 343046, код 14248590) 167,16 грн. витрат на виплату і доставку допомоги на поховання пенсіонера Гончаренка Михайла Григоровича за жовтень 2007 року, в тому числі: 163,96 грн. –допомога на поховання, 3,20 грн. –сума на доставку допомоги на поховання.

                   

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була  подана у строк, встановлений цим Кодексом,  постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не  скасовано,  набирає  законної  сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява.

Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються  в  апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Чернігівської області.

Копія апеляційної скарги одночасно  надсилається  особою,  яка  її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, відповідно до ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після  подання заяви про апеляційне оскарження.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 01.04.08 р. проголошено тільки в ступну та резолютивну частини постанови.

Постанова суду в повному обсязі виготовлена 07.04.08 р.

Сторони можуть отримати копію постанови, виготовлену в повному обсязі, подавши відповідну заяву на ім'я судді через канцелярію суду.  

          

          

         Суддя                                                                                Ю.М.Бобров          

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення01.04.2008
Оприлюднено17.04.2008
Номер документу1534962
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/106а

Ухвала від 27.08.2009

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Ухвала від 01.09.2009

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Ухвала від 28.08.2009

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Ухвала від 20.08.2009

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Постанова від 17.04.2008

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сало І.А.

Ухвала від 04.04.2008

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сало І.А.

Постанова від 01.04.2008

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Ухвала від 04.03.2008

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Постанова від 29.03.2007

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні