Постанова
від 27.03.2008 по справі 1/471-07
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

1/471-07

У к р а ї н а

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.03.08                                                                                       Справа №1/471-07

Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:

Головуючий суддя Коробка Н.Д. судді  Коробка Н.Д.    , Мойсеєнко Т. В.  , Хуторной В.М.

при секретарі: Шерник О.В.

За участю представника:

позивача: не з'явився;        

відповідача:    не з'явився;        

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист”, м. Херсон

на рішення господарського суду Херсонської області від 25.12.2007 року

у справі № 1/471-07

за позовом Управління Пенсійного Фонду України у Суворовському районі м. Херсона, м. Херсон

до відповідача Відкритого акціонерного товариства Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист”, м. Херсон

про стягнення суми

встановив,

Рішенням господарського суду Херсонської області від 25.12.2007 р. у справі № 1/471-07 (суддя  Губіна І.В.)  позов Управління  Пенсійного  фонду  України в Суворовському районі  м. Херсона  задоволено.

          Судом першої інстанції  встановлено, що: гр.  Луппо Б.Г. має загальний трудовий стаж 43 роки 8 місяців 9 днів, з яких 21 рік  10 місяців 16 днів – стаж наукової роботи на підприємстві відповідача. Гр. Дехтярьов В.Ю. має загальний трудовий стаж 51 рік 2 місяця 11 днів, з яких 20 років  2 місяця 3 дні – стаж наукової роботи на підприємстві відповідача. Гр. Зірін В.А. має загальний трудовий стаж 42 роки 3 місяця 29 днів, з яких 20 років  1 місяць 12 днів – стаж наукової роботи на підприємстві відповідача. Гр. Немцов В.Д. має загальний трудовий стаж 51 рік 4 місяці 6 днів, з яких 24 роки  6 місяців 17 днів – стаж наукової роботи на підприємстві відповідача.

           Суму  витрат  на виплату  пенсій, що  становлять різницю  між  сумою  пенсій, призначених згідно із Законом України № 1977 та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших  законодавчих  актів  за період з січня 2006 р. по грудень 2007 р.  відповідач  повинен  відшкодувати  позивачу  20211 грн. 09 коп.  різниці  між сумами пенсій.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду, Відкрите акціонерне товариство Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист”, м. Херсон звернулось із апеляційною скаргою до Запорізького апеляційного  господарського суду. Заявник  вважає, що оскаржуване  рішення  є необґрунтованим та безпідставним, судом не повно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального та процесуального права. Зокрема зазначає, що відносини між суб'єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно Законом України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” № 1058 - IV від 09.07.2003р. (далі – Закон № 1058 - IV). Пунктом 1 ст.2 Закону встановлено, що Система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування базується на засадах здійснення виплат пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду. Крім того, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 – IV не передбачена виплата різниці між сумою призначеної пенсії згідно Закону України “Про наукову і науково – технічну діяльність” від 13.12.1991 р. та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

На підставі викладеного, заявник просить рішення господарського суду Херсонської області від 25.12.2007 року у справі № 1/471-07 скасувати, провадження по справі закрити та стягнути з позивача на користь відповідача витрати по сплаті держмита.

Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона у відзиві зазначає, що ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” від 13.12.19991р. № 1977-XII передбачено відшкодування різниці між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право працівник. Для наукових працівників    інших державних  підприємств,  установ,  організацій та вищих навчальних закладів  III-IV  рівнів акредитації -  різниця сплачується за рахунок  коштів  цих підприємств,  установ,  організацій  та  закладів, а також коштів державного бюджету  в  порядку,  визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим працівникам оплачується з розрахунку на одну  особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом. Порядок відшкодування зазначеної різниці регулюється ЗУ “Про наукову і науково-технічну діяльність” та Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. № 372. У п.8 Порядку зазначено, що у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку визначеному законодавством. З огляду на вищезазначене, позивач просить залишити рішення господарського суду Херсонської області від 25.12.2007р. по справі №1/47107 без змін, а апеляційну скаргу ВАТ ПКТІ “Аметист” без задоволення.

Апеляційна скарга ВАТ ПКТІ “Аметист” прийнята до розгляду та призначена слуханням на 28.02.2007р.

             Розпорядженням Першого заступника голови Запорізького апеляційного господарського суду від 28.02.2008р. за № 361 розгляд справи передано колегії суддів у складі: головуючий – Хуторной В.М., суддів : Колодій Н.А., Мірошниченко М.В.

             В судове засідання 28.02.2008р. представники сторін не з'явились, незважаючи на те, що про день та місце засідання суду апеляційної інстанції були повідомлені належним чином направленими на їх адреси ухвалами суду. В зв'язку з неявкою сторін судове засідання відкладалось до 27.03.2008р.

Розпорядженням Голови Запорізького апеляційного господарського суду № 594 від 26.03.2008р. розгляд скарги передано колегії суддів у складі: головуючий – Коробка Н.Д., суддів – Мойсеєнко Т.В., Хуторной В.М.          

В судове засідання 27.03.2008р. позивач не з'явився. Про час та місце проведення судового засідання був завчасно повідомлений ухвалою від 28.02.2008р., доказом отримання ухвали суду апеляційної інстанції є повідомлення пошти про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, листом вих. № 20 від 20.03.2008р. просив суд розглянути справу без участі його представника. Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності представника відповідача.

В судовому засіданні 27.03.2008 р. колегією суддів оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду, вивчивши матеріали справи та проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, колегія суддів не знаходить підстав, передбачених ст. 104 ГПК України для  зміни чи скасування судового акту,  виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 6 Закону України “Про  пенсійне  забезпечення” особи, які мають одночасно право на різні державні пенсії за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій.  

Держава встановлює  для  наукових   (науково-педагогічних) працівників,  які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує  престижність  наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.  Пенсія науковому (науково-педагогічному працівнику призначається при досягненні пенсійного віку:

чоловікам -  за  наявності стажу роботи не менше 25 років,  у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років;

    жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років,  у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80  відсотків  від  сум  заробітної  плати наукового  (науково-педагогічного)  працівника,  яка  визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та  статті  40 Закону   України   "Про   загальнообов'язкове   державне  пенсійне страхування" та на  яку  відповідно  до  законодавства нараховується  збір  на  обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).  За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений  частиною  другою  цієї статті,  пенсія збільшується на один відсоток  заробітної  плати,  але  не  може  бути  більше  90

відсотків середньомісячної заробітної плати.

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ,  організацій,  вищих  навчальних закладів III-IV  рівнів  акредитації,  перебування  на  яких  дає  право на  призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі  виходу  на пенсію   відповідно   до  цієї  статті,  затверджується  Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1,  22-2  цього Закону.

Різниця між  сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії,  обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, в силу ст.24 Закону України “Про наукову  і науково-технічну  діяльність фінансується:

- для наукових  (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних  наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного  бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних  підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV  рівнів  акредитації  -  за  рахунок  коштів  цих підприємств,  установ,  організацій  та  закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному  Кабінетом Міністрів України. При  цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам  оплачується  з  розрахунку  на одну  особу  50  відсотків  різниці  пенсії,  призначеної  за  цим  Законом;

- для наукових (науково-педагогічних)  працівників  недержавних наукових   установ,  організацій   та   вищих  навчальних закладів III-IV рівнів  акредитації  -  за  рахунок  коштів  цих   установ,  організацій та закладів.

Право на  призначення  пенсії  відповідно  до  цього   Закону поширюється  на  всіх  осіб,  які  вийшли  на  пенсію  до набрання  чинності цим Законом та мають стаж наукової  роботи,  передбачений частиною другою цієї статті.  Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частини третьої цієї  статті  за  умови звернення  за  призначенням  пенсії  відповідно до цього Закону та  звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.

Згідно з п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону  України "Про наукову та науково-технічну  діяльність" та  цього  Закону,  призначається  одна пенсія за її вибором.  При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа  відповідно  до  зазначеного  Закону,  та розміром пенсії із солідарної системи відповідно  до  цього  Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Встановити, що з дня набрання чинності  цим Законом (з 01.01.2004 р.), при призначенні пенсій  відповідно  до зазначених  в  абзацах першому і другому цього пункту законодавчих актів,  заробітна плата для обчислення пенсії враховується в межах максимальної  величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

 Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1826 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних  бюджетних установ і організацій науковим ( науково-педагогічним ) працівникам  державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову і науково –технічну діяльність”,  та сум пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені  особи.  З  2004  року  Постановою від  24.03.2004  року № 372  затверджено Порядок  фінансування  різниці між  сумою пенсії, призначеної науковим (науково–педагогічним ) працівникам державних небюджетних  підприємств, установ, організацій та вищих  навчальних закладів  111––1У  рівнів акредитації  згідно із   Законом України  “Про  наукову і науково–технічну діяльність”,  та сумою пенсії,  обчисленої відповідно до інших законодавчих актів,  на яку  мають  право  зазначені особи.

Згідно та  п.5  Порядку, розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до  20  січня поточного року  та протягом  10 днів після призначення пенсії згідно із  Законом України  “Про наукову і науково- технічну  діяльність”, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.

Крім того, ст.6 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати  страхувальниками та  застрахованими особами  внесків на загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування до ПФУ”,  яка  затверджена  Постановою правління  ПФУ  19.12.2003 року  № 21–1  і зареєстрована в  Міністерстві юстиції  України  16.01.2004 року за  № 64/8663, передбачено  відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, крім того (п.6.10  цієї  Інструкції ) передбачено що у разі призначення пенсії на пільгових умовах особам які мають  необхідний стаж роботи не за місцем призначення пенсії,  орган  Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії ( в даному випадку  Суворовський Пенсійний фонд ) надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п.6.4 цієї  Інструкції   для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцем знаходження  цього підприємства ( в даному випадку  ВАТ Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист”). Відшкодування сум  фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється  підприємством на рахунок  органу  Пенсійного фонду  за  місцем  його реєстрації.

 За заявою Луппо Б.Г. від 21.03.2003р. йому було здійснено перерахунок пенсії як науковому працівнику. Загальний стаж трудової діяльності склав 43 роки 8 місяців 9 днів, тривалість наукового стажу складає 21 рік 10 місяців 16 днів.

Різниці між сумою пенсії призначеної згідно із Законом України „Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, розраховується з урахуванням частки плати підприємства пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи на цьому підприємстві. Стаж роботи Луппо Б.Г. у ВАТ Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист" становить 21 рік 10 місяців 16 днів, що становить 100 відсотків від загального наукового стажу.

Позивач надсилав відповідачу повідомлення вих. № 12183-02 від 24.11.2006р., про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів(а.с. 9-10).

Як свідчать матеріали справи, загальна сума різниці між пенсією, призначеною Луппо Б.Г. як науковому працівнику, та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, за період з січня 2006 р. по грудень 2007 р. складає 5071 грн. 42 коп.

 За заявою Дехтярьова В.Ю. від 08.08.2006р. йому було здійснено перерахунок пенсії як науковому працівнику. Загальний стаж трудової діяльності склав 51 рік 2 місяця 11 днів, тривалість наукового стажу складає 20 років 2 місяця 3 дні.

Різниці між сумою пенсії призначеної згідно із Законом України „Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, розраховується з урахуванням частки плати підприємства пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи на цьому підприємстві. Стаж роботи Дехтярьова В.Ю. у ВАТ Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист" становить 20 років 2 місяця 3 дні, що становить 100 відсотків від загального наукового стажу.

Позивач надсилав відповідачу повідомлення вих. № 12194-02 від 24.11.2006р., про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів(а.с. 15-16).

Як свідчать матеріали справи, загальна сума різниці між пенсією,  призначеною  Дехтярьову В.Ю. як науковому працівнику, та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, за період з січня 2006 р. по грудень 2007 р. складає 6518грн. 07 коп.

За заявою Немцова В.Д. від 19.05.2003р. йому було здійснено перерахунок пенсії як науковому працівнику. Загальний стаж трудової діяльності склав 51 рік 4 місяців 6 днів, тривалість наукового стажу складає 24 роки 6 місяців 17 днів.

Різниці між сумою пенсії призначеної згідно із Законом України „Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, розраховується з урахуванням частки плати підприємства пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи на цьому підприємстві. Стаж роботи Немцова В.Д. у ВАТ Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист" становить 24 роки 6 місяців 17 днів, що становить 100 відсотків від загального наукового стажу.

Позивач надсилав відповідачу повідомлення вих. № 12182-02 від 24.11.2006р., про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів(а.с. 11-12).

Як свідчать матеріали справи, загальна сума різниці між пенсією, призначеною Немцову В.Д. як науковому працівнику, та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, за період з січня 2006 р. по грудень 2007 р. складає 4799грн. 55 коп.

За заявою Зіріна В.А. від 01.10.2004р. йому було здійснено перерахунок пенсії як науковому працівнику. Загальний стаж трудової діяльності склав 42 роки 3 місяців 29 днів, тривалість наукового стажу складає 20 років 1 місяць 12 днів.

Різниці між сумою пенсії призначеної згідно із Законом України „Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, розраховується з урахуванням частки плати підприємства пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи на цьому підприємстві. Стаж роботи Зіріна В.Д. у ВАТ Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист" становить 20 років 1 місяць 12 днів, що становить 100 відсотків від загального наукового стажу.

Позивач надсилав відповідачу повідомлення вих. № 12181-02 від 24.11.2006р., про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів(а.с. 13-14).

Як свідчать матеріали справи, загальна сума різниці між пенсією, призначеною Зіріну В.А. як науковому працівнику, та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, за період з січня 2006 р. по грудень 2007 р. складає 3822грн. 05 коп.

          Таким чином загальна сума заборгованості відповідача по витратам  на виплату  пенсій, що становлять різницю  між  сумою  пенсій, призначених згідно із Законом України № 1977 та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших  законодавчих  актів  за період з січня 2006 р. по грудень 2007 р.  становить  20211грн.09коп.

При таких обставинах апеляційна інстанція підтримує висновки суду першої інстанції, порушення або неправильного застосування норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення не вбачається, підстави для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду відсутні.

        Керуючись ст. ст. 101 - 105  Господарського процесуального кодексу України, Запорізький апеляційний господарський суд

                                                           Постановив:

    Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Проектно – конструкторський технологічний інститут “Аметист”, м. Херсон залишити без задоволення, рішення господарського суду Херсонської області від 25.12.2007р. у справі №1/471-07 – без змін.

  

Головуючий суддя Коробка Н.Д.

 судді  Коробка Н.Д.  

 Мойсеєнко Т. В.  Хуторной В.М.

СудЗапорізький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення27.03.2008
Оприлюднено23.04.2008
Номер документу1554457
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1/471-07

Постанова від 27.03.2008

Господарське

Запорізький апеляційний господарський суд

Коробка Н.Д.

Рішення від 25.12.2007

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Губіна І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні