ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" травня 2011 р. Справа № 5016/892/2011(17/47)
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Кондратова О.В.,
з участю представників сторін:
від позивача, ОСОБА_1, довіреність №1639/209/14/22 від 23.06.2009р.
від відповідача, не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5016/892/2011(17/47) За позовом: Миколаївська міська рада (54027, м.Миколаїв, вул. Адміральська, 20),
до відповідача: Приватного підприємства “Приватбуд” (54058, м.Миколаїв,вул. Лазурна, 6-Б, кв. 6,
про: внесення змін до договору оренди землі.,-
ВСТАНОВИВ:
Миколаївська міська рада звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом до Приватного підприємства “Приватбуд” про внесення змін до договору оренди землі.
Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Про час і місце судового засідання сторін повідомлено належним чином. Проте відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, позов не заперечив і не спростував, відзив на позовну заяву не надав. При цьому, направлена на юридичну адресу відповідача ухвала суду з повідомленням про день, час і місце розгляду справи повернута органами зв'язку з позначкою «організація не значиться». Оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, то повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, що повернуто органами зв'язку з позначкою «організація не значиться»з урахуванням конкретних обставин цієї справи, суд вважає належними доказами виконання судом обов'язку щодо повідомлення відповідача про вчинення судом певних процесуальних дій, а тому визнає можливим розглянути справу за відсутності представника останнього.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову, при цьому суд виходив з такого:
Між Миколаївською міською радою (далі-позивач) та Приватним підприємством “Приватбуд” (далі-відповідач) 15 грудня 2006 року було укладено договір оренди землі на підставі рішення Миколаївської міської ради від 30.06.06 № 2/25, відповідно до якого Миколаївська міська рада передала приватному підприємству «Приватбуд»земельну ділянку на умовах оренди, строком на 5 років, загальною площею 8004 кв.м. (землі комерційного використання) для обслуговування складів-навісів, проектування та переобладнання їх в господарчі будівлі за адресою: м. Миколаїв,вул. Косіора, 2.
Розділом 4 договору від 15.12.06 № 4595 сторонами врегульовано розмір орендної плати, термін і порядок внесення та умови щодо її зміни. Так, відповідно до п. 4.2 річна орендна плата за земельну ділянку (8004 кв.м.) встановлюється у розмірі 1,2 % від її нормативної грошової оцінки.
Законом України від 03.06.08 № 309-VІ було внесено зміни до ст.21 Закону України «Про оренду землі» та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Згідно з прикінцевими положеннями Закону України № 309-VІ від 03.06.08 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування, тобто з 04.06.2008 року.
У зв'язку із вищенаведеним, рішенням Миколаївської міської ради від 04.09.09 № 36/64 було затверджено порядок визначення розміру орендної плати за землю та доручено управлінню земельних ресурсів у разі, якщо по діючих договорах оренди землі розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку.
Відповідно до п. 5, п.п. 5.1 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку.
В силу ст.181 ГК України, проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін.
Відповідно до ч.3 ст.184 ГК України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів здійснюється з додержанням умов, передбаче-них ст.179 ГК України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст.181 ГК України та відповідно до пра-вил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Частиною 1 ст. 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони б не уклали договір або уклали його на інших умовах.
В даному випадку зміна обставин дійсно є істотною, оскільки було змінено на законодавчому рівні розміри річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності.
Крім того, пунктом 4.6 договору від 15.12.06 № 4595 передбачено можливість перегляду умов договору про розмір орендної плати за згодою сторін, шляхом внесення змін у договір.
Позивач, виконав приписи статті 188 Господарського кодексу України: 03.02.11 року звернувся до відповідача з пропозицією щодо зміни договору оренди землі та проект договору про зміни до договору оренди землі, яким було передбачено збільшення розміру орендної плати до трикратного розміру земельного податку.
Проте, відповідач на вказану пропозицію відповіді не дав, тобто, сторони з цього питання згоди не досягли.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до частини 4 статті 652 Цивільного кодексу України зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві, матеріалами справи підтверджені, відповідачем не заперечені і не спростовані отже, підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та приватним підприємством «Приватбуд», який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі 15.12.06 № 4595, виклавши частину 1 пункту 4.2. розділу 4 договору оренди землі у наступній редакції:
«Річна орендна плата за земельну ділянку (8004 кв.м) встановлюється у розмірі 3% (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки».
3. Стягнути з Приватного підприємства “Приватбуд” (54058, м.Миколаїв,вул. Лазурна, 6-Б, кв. 6; код 32612573) на користь Миколаївської міської ради (54027, м.Миколаїв, вул. Адміральська, 20; код 26565573) 85,00 грн. (вісімдесят п‘ять грн. 00 коп.)- держмита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Оформлене відповідно до статті 84 цього Кодексу, рішення підписано 20.05.2010 року.
Суддя С.М.Коваль
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2011 |
Оприлюднено | 27.05.2011 |
Номер документу | 15711676 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні