Рішення
від 14.02.2008 по справі 10/147/08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/147/08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.02.08                                                                                        Справа №  10/147/08

Суддя   Алейникова Т.Г.

За позовом:            Товариство з обмеженою відповідальністю „Українська промислово-                                енергетична компанія”, м. Запоріжжя

Відповідач 1:            “Euro-Worldwide Services Limited”, м. Запоріжжя

Відповідач 2:    Товариство з обмеженою відповідальністю „Сігма Реєстр”, м. Київ

про визнання права власності на прості іменні акції та зобов'язання внести запис до системи реєстру власників іменних цінних паперів емітента

                                                                                          Суддя Алейникова Т.Г.

У судовому засіданні брали участь представники:

Від позивача –Фоміна О.М., дов. № 12 від 10.01.2008 р.

Від відповідача 1 –Железняк О.В., дов. № 2 від 14.01.2008 р.

Від відповідача 2 –не з'явився

          

СУТНІСТЬ СПОРУ:

          Заявлений позов про визнання права власності на прості іменні акції, емітентом яких є ВАТ „Нижньодніпровський трубопрокатний завод”, а власником –“Euro-Worldwide Services Limited” у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. та зобов'язання ТОВ „Сігма Реєстр” внести запис до системи реєстру власників іменних цінних паперів емітента ВАТ „Нижньодніпровський трубопрокатний  завод”, та замінити власника на прості іменні акції у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. з  “Euro-Worldwide Services Limited” на ТОВ «Українська промислово - енергетична компанія».

          Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.01.2008 року порушено провадження у справі № 10/147/08, розгляд якої призначено на 14.02.2008 р.

В судовому засіданні 14.02.2008 р. за згодою сторін оголошено резолютивну частину рішення.

          За клопотанням сторін судові засідання проводились без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

          Позивач підтримав позовні вимоги, зазначивши, що між ним (в особі ТОВ „Інтерфінанс”) та “Euro-Worldwide Services Limited” 26.12.2003 р. було укладено Договір № К-2003/339 міни цінних паперів. Згідно п. 1.1 цього Договору Перша Сторона (відповідач 1 по справі) передає Другій Стороні (позивач по справі), а Друга Сторона приймає у власність прості іменні акції, емітент яких –ВАТ „Нижньодніпровський трубопокатний завод” у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. Натомість, Друга Сторона передає, а Перша Сторона, на підставі п. 1.2. Договору приймає у власність прості іменні акції, емітент яких –ВАТ „Запоріжсталь” у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. 30 жовтня 2007 року позивач звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сігма Реєстр»для перереєстрації права власності на акції ВАТ «Нижньодніпровський трубопрокатний завод», але йому було відмовлено, загалом, з причини неподання відповідачем необхідних для проведення перереєстрації акцій, документів.

Позивач зазначає, що у зв'язку з тим, що вимоги, які висуваються до процедури перереєстрації права власності на іменні цінні папери, і які вказані у відповіді ТОВ „Сігма Реєстр” №3675 від 19.11.2007 р., не виконані відповідачем 1, позивач позбавлений можливості вступити у право володіння зазначеними вище акціями. Враховуючи викладене, позивач був змушений звернутись до господарського суду Запорізької області за захистом своїх законних прав та охоронюваних законних інтересів. На підставі ст.ст. 526, 610 ЦК України, ст. 193 ГК України, ч.ч.1,3 ст.4 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок», ст.ст. 1, 2, 54-57 ГПК України прсить позов задовольнити.

          Представник Відповідача 1 у судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримав у повному обсязі.

          Відповідач 2 з позовом не згоден, т.я. позивачем не надані всі необхідні документи для реєстрації.

          Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд,  

ВСТАНОВИВ:

          26.12.2003 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю „Українська промислово-енергетична компанія” (далі –Друга Сторона), від імені якого діяло Товариство з обмеженою відповідальністю „Інтерфінанс” та “Euro-Worldwide Services Limited” (далі –Перша Сторона) було укладено Договір № К-2003/339 міни цінних паперів. За умовами даного договору Перша Сторона передає Другій Стороні, а Друга Сторона приймає у власність прості іменні акції, емітент яких –Відкрите акціонерне товариство „Нижньодніпровський трубопрокатний завод” у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. Натомість, Друга Сторона передає, а Перша Сторона приймає у власність прості іменні акції, емітент яких –Відкрите акціонерне товариство „Запоріжсталь” у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн.

          В п. 3.1.1. розділу 3 зазначеного Договору сторони гарантують, що цінні папери на момент передачі не знаходяться в заставі, під арештом або під дією інших юридичних санкцій, які перешкоджають їх відчуженню.

          Також п. 2.1.2. Договору № К-2003/339 міни цінних паперів від 26.12.2003 р. передбачає, що Перша Сторона (відповідач) зобов'язана передати Другій Стороні (позивач) Передавальне розпорядження на ім'я Другої Сторони, а також всі інші документи, необхідні для реєстрації переходу прав власності на ЦП в реєстрі власників іменних цінних паперів. Отже, загалом, неможливість перереєстрації прав власності залежала від ненадання відповідачем 1 документів, необхідних для проведення такої перереєстрації.

          Надаючи правову оцінку зазначеного Договору № К-2003/339 від 26.12.2003 р., укладеного між позивачем та відповідачем-1, суд встановив, що між ними укладено договір міни.

          Відповідно до ст.128 ЦК УРСР (який діяв на момент укладення Договору) право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.

          За договором міни між сторонами провадиться обмін одного майна на інше. Кожний з тих, хто бере участь у міні, вважається продавцем того майна, яке він дає в обмін, і покупцем товару, яке він одержує (ст.241 ЦК УРСР).

          Крім того, згідно зі ст.715 ЦК України, що набрав чинності з 01.01.2004 р., за договором міни кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший. Кожна із сторін договору є продавцем того товару, який він передав в обмін і покупцем товару, який він одержує взамін. П.4 цієї ж статті визначено, що право власності на обмінювані товари переходять до сторін одночасно після виконання зобов'язання щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором.

Ст. 523 ЦК України визначає: «Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов  договору  та  вимог  цього  Кодексу,  інших актів цивільного законодавства,  а за відсутності таких умов та вимог -  відповідно до   звичаїв   ділового  обороту  або  інших  вимог,  що  звичайно ставляться».

          В ст. 610 цього ж кодексу зазначено: «Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням   умов,   визначених  змістом  зобов'язання  (неналежне виконання)».

          В той же час ст.620 ЦК України проголошує, що «У    разі   невиконання   боржником   обов'язку   передати кредиторові  у  власність  або  у  користування   річ,   визначену індивідуальними ознаками,  кредитор має право витребувати цю річ у боржника та вимагати її передання відповідно до умов зобов'язання».

          Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України наголошує: «Суб'єкти господарювання  та  інші  учасники  господарських відносин  повинні  виконувати  господарські  зобов'язання належним чином відповідно до закону,  інших правових актів,  договору, а за відсутності   конкретних   вимог  щодо  виконання  зобов'язання  - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться».

          Таким чином, судом встановлено, що укладений між сторонами договір міни породив взаємні права та обов'язки та виконаний сторонами в повному обсязі.

          Враховуючи зазначені обставини у їх сукупності, слід визнати, що до ТОВ «Українська промислово-енергетична компанія»перейшло право власності на прості іменні акції в кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн., емітентом яких є ВАТ „Нижньодніпровський трубопрокатний завод”, а власником –“Euro-Worldwide Services Limited” .

30.10.2007 р. позивач звернувся до ТОВ „Сігма Реєстр” для перереєстрації права власності на акції ВАТ „Нижньодніпровський трубопрокатний завод”.

          Листом № 3675 від 19.11.2007 р. відповідач 2 повідомив позивача, що відмовляє йому у перереєстрації  у зв'язку з порушенням  розділу VII  „Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів”, затвердженого рішенням ДКЦПФР № 1000 від 17.10.2006 р.

          П.3 ч.2 ст.6 Закону України «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в України»визначено, що юридичні особи, які згідно з цим законом є учасниками Національної депозитарної системи, здійснюють  такий вид діяльності як ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.

Ст. 9 Закону визначено, що діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів здійснює емітент або реєстратор. Ведення реєстрів власників іменних цінних паперів передбачає облік та зберігання протягом певних строків інформації про власників іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає необхідність внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.

Підставою для внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів є документи, згідно з якими переходить право власності на відповідні іменні цінні папери.

Відповідно до „Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів”, затвердженого рішенням ДКЦПФР № 1000 від 17.10.2006 р., реєстр власників іменних цінних паперів (далі - реєстр) - перелік за станом на певну дату власників та номінальних утримувачів іменних цінних паперів, які обліковуються на їх особових рахунках, що є складовою частиною системи реєстру та дає змогу ідентифікувати цих власників, кількість, номінальну вартість та вид належних їм іменних цінних паперів;

П.17. розділу 7 Положення визначено, що унесення до системи реєстру записів про перехід права власності на іменні цінні папери за рішенням (вироком) суду, що набрало (набрав) законної сили, здійснюється реєстроутримувачем на підставі копій цих документів, переданих реєстроутримувачу, які засвідчені підписом судді та печаткою суду.

Відсутність реєстрації порушує права позивача як власника цінних паперів емітента, які передбачені Цивільним кодексом України та ст.5 Закону України «Про цінні папери та фондову біржу».

          На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Позивача щодо визнання права власності на прості іменні акції, емітентом яких є ВАТ „Нижньодніпровський трубопрокатний завод”, а власником –“Euro-Worldwide Services Limited” у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. та зобов'язання ТОВ „Сігма Реєстр” внести запис до системи реєстру власників іменних цінних паперів емітента ВАТ „Нижньодніпровський трубопрокатний  завод”, та замінити власника на прості іменні акції у кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн. з  “Euro-Worldwide Services Limited” на ТОВ «Українська промислово - енергетична компанія».

Заперечення відповідача 2 суд до уваги не приймає, т.я. вони безпідставні.

          Відповідно до ст.49 ГПК та враховуючи клопотання позивача судові витрати покладаються на останнього.

          Керуючись ст.49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська промислово –енергетична компанія»(69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд.39-Б, код ЄДРПОУ 30907294) право власності на прості іменні акції, емітентом яких є відкрите акціонерне товариство «Нижньодніпровський трубопрокатний завод» ЄДРПОУ 05393116), а попереднім власником –«Euro-Worldwide Services Limited»(юридична адреса: Saffrey Square Suite 205, Bank Lane, P.O. Box #8188, Nassau, Bahamas)., в кількості 846 шт. на загальну суму 211,50 грн.

3.          Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма Реєстр»(01601, м.Київ, вул. Шовковична, 42/44, код ЄДРПОУ 33785109) внести запис до системи реєстру власників іменних цінних паперів емітента відкритого акціонерного товариства «Нижньодніпровський трубопрокатний завод»та замінити власника на прості іменні акції у кількості 846 шт. На загальну суму 211,50 грн. з «Euro-Worldwide Services Limited»(юридична адреса: Saffrey Square Suite 205, Bank Lane, P.O. Box #8188, Nassau, Bahamas). на товариство з обмеженою відповідальністю «Українська промислово-енергетична компанія»(69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд.39-Б, код ЄДРПОУ 30907294).

Рішення господарського суду Запорізької області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Рішення оформлене та підписане «19»лютого 2008 року.

Суддя                                                                                           Т.Г.Алейникова

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення14.02.2008
Оприлюднено05.05.2008
Номер документу1571853
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/147/08

Рішення від 14.02.2008

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Алейникова Т.Г.

Ухвала від 02.04.2008

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Горобченко Д.М.

Ухвала від 05.03.2008

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Горобченко Д.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні