Ухвала
від 12.05.2011 по справі к-27458/10-с
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

  

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

"12" травня 2011 р.                               м. Київ                                        К-27458/10

          

          Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.

суддів: Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Калашнікової О.В., Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим на ухвалу Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 січня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2010 року у справі №2а-7346/09 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Крим-Капітал-Регістр»до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим про спонукання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И Л А :

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 січня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2010 року, роз'яснено п. 2 резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2009р. у справі № 2а-7346/09/2/0170, яким Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим зобов'язане здійснити дії щодо скасування реєстрації акцій ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш-Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод». Зазначено, що виконання вказаної частини постанови суду передбачає проведення Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим відповідно до вимог Рішення Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.05.2005р. № 240, зареєстрованого в Мін'юсті України 07.09.2005 р. за №1004/11284 «Про передачу повноважень територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) у зв'язку з їх ліквідацією»дій щодо скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш-Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод».

В касаційній скарзі Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим просить скасувати зазначені вище судові рішення  як такі, що ухвалено з порушенням норм процесуального права, та ухвалити нове рішення про роз’яснення судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій  норм процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.10.2009р. по справі № 2а-7346/09/2/0170 було задоволено позовні вимоги товариства з обмеженою   відповідальністю  «Крим-Капітал-Регістр»до   Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим та зобов'язано останнього в порядку, передбаченому   Рішенням Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку №240 від   16.05.2005, здійснити дії щодо  скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш-Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод».

03.12.2009 Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим звернулось до суду з заявою про роз'яснення постанови суду від 16.10.2009р. у справі № 2а-7346/09/2/0170.

Статтею 170 КАС України передбачено, що якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Як було встановлено під час розгляду вказаної справи, ЗАТ «Селена», ЗАТ «Сиваський хімічний завод», ЗАТ «Сиваш-Енерго», ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод»були припинені та виключені з державного реєстру, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, однак у вказаному реєстрі значаться ТОВ «Селена»(код ЄДРПОУ 13788248), ТОВ «Сиваський хімічний завод»(код ЄДРПОУ 33361254), ТОВ «Сиваш-Енерго»(код ЄДРПОУ33201591) та ТОВ «Сиваський ремонтно-механічний завод»(код ЄДРПОУ 33201570), які є правонаступниками акціонерних товариств.

Отже, вказані закриті акціонерні товариства були перетворені у товариства з обмеженою відповідальністю, при цьому останні є правонаступниками вищевказаних закритих акціонерних товариств.

Так, ст. 108 Цивільного кодексу України визначає, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Однак, реєстрація випуску акцій вищенаведених акціонерних товариств у порядку, визначеному Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року N 222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за N 180/3473 (із змінами та доповненнями), не скасована.

Крім того, за приписами вказаного Порядку № 222, така можливість вже втрачена, оскільки п. 3.1, 3.2 розділу III Порядку № 222, який визначає процедуру скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації, передбачено, що скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства здійснюється у такому порядку: протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструвального органу певний перелік документів, а уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 7) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.

Згідно з п. 3.3 вказаного Порядку, розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом трьох робочих днів з дати видання направляється емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента.

Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (п. 3.4).

На підставі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій реєструвальним органом уносяться відповідні зміни до загального реєстру випуску цінних паперів, а також здійснюється анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій (п. 3.5)

Однак, перетворення вказаних товариств мало місце у 2007 році, причому скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації на підставі Порядку №222 не відбувалось.

Порядок дій уповноваженого органу щодо скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його реорганізації в разі ненадання правонаступником товариства до реєструвального органу певного переліку документів Порядком № 222 не визначений.

Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Як свідчать матеріали справи, постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.10.2009р. по справі № 2а-7346/09/2/0170 відповідача було зобов'язано здійснити дії щодо скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «Селена»(код ЄДРПОУ 13788248), ЗАТ «Сиваський хімічний завод»(код ЄДРПОУ 33361254), ЗАТ «Сиваш-Енерго»(код ЄДРПОУ33201591), ЗАТ «Сиваський ремонтно-механічний завод»(код ЄДРПОУ 33201570) в порядку, передбаченому рішенням Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку №240 від 16.05.2005р.

Так, п. 1 вказаного рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку "Про передачу повноважень територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) у зв'язку з їх ліквідацією" № 240 від 16.05.2005р. передбачено, що територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постійній основі надано повноваження здійснювати дії щодо виявлення акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) у зв'язку з їх ліквідацією, але не здійснили скасування зареєстрованих випусків акцій відповідно до вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року N 222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за N 180/3473 (із змінами та доповненнями) (далі - Порядок).

У разі виявлення такого акціонерного товариства уповноваженій особі територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складати відповідний акт, у якому зазначити найменування та вид акціонерного товариства, код за ЄДРПОУ (ідентифікаційний код юридичної особи), місцезнаходження, розмір статутного фонду, кількість акцій за типами та категоріями, номінальну вартість акцій, номер свідоцтва про випуск акцій, дату реєстрації випуску акцій.

Крім того, п. 2 вказаного Рішення територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку надані повноваження щодо скасування реєстрації випусків акцій зазначених товариств шляхом надання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом п'яти робочих днів від дати складання акта щодо виявлення кожного акціонерного товариства, яке виключено з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), але не виконало вимог Порядку.

За таких обставин справи, судова колегія вважає, що суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов правильного висновку про те, що уповноважений орган повинен здійснити заходи, передбачені рішенням № 240 щодо анулювання випуску акцій спірних акціонерних товариств.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і  не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми процесуального права.

Згідно ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства  України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим –залишити без задоволення.

Ухвалу Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 січня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2010 року – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді:

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення12.05.2011
Оприлюднено28.05.2011
Номер документу15754262
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —к-27458/10-с

Ухвала від 12.05.2011

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Бим М.Є.

Ухвала від 28.04.2011

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Бим М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні