Ухвала
від 27.05.2011 по справі 17/17-2011-807
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

17/17-2011-807

           

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


УХВАЛА

про відмову у прийнятті заяви про порушення провадження у справі про банкрутство

"27" травня 2011 р.№ 17/17-2011-807

      Суддя БРАГІНА Я.В., розглянувши матеріали заяви за реєстраційним №2807/2011 від 23.05.11. Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси  (65098, м. Одеса, вул. Стовпова, 17) про порушення  справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Інжинірингове машинобудування” (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, буд.4, код ЄДРПОУ 31631197)

                                                   ВСТАНОВИВ:

      23.05.11. Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси звернулася  до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Інжинірингове машинобудування”  у порядку ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (далі Закон України №2343 -12),  обґрунтовуючи заяву  актом  позапланової виїзної перевірки  №1934/2200/31631197 від 02.07.08., яким було встановлено порушення боржником  валютного законодавства, повідомленням –рішенням №0000392200/0 від 14.07.08. про нарахування  штрафних санкцій в сумі 17676,00грн., рішенням   Одеського окружного адміністративного суду про стягнення із боржника зазначеної суми, постановою Першого Малиновського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції №В-4/132  від 01.11.10. про повернення  виконавчого документа, в зв'язку  із відсутністю боржника за адресою, зазначеною у виконавчому документі та відсутністю  майна, а також довідкою із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців станом на 28.02.11. про внесення  інформації щодо відсутності юридичної особи за місцезнаходженням.

    Проте, суд приходить до висновку про відмову у прийнятті заяви про порушення  справи про банкрутство враховуючи наступне:

   Згідно ст.. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

    Враховуючи  вимоги ч.3 ст.6 Закону України №2343-12, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом

    Відповідно до ст.52 зазначеного Закону України №2343-12 у разі, якщо громадянин –підприємець  -  боржник або керівні органи боржника –юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

    Стаття 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника.

    Окрім визначених у вказаній статті особливостей, обов'язковою умовою порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є визначена ст.1 та ч.3 ст.6 Закону №2343-12 наявність безспірних вимог до боржника.

    Як суд зазначав вище, кредитором –Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси у якості грошових зобов'язань боржника визначений податковий борг у сумі 17676,00грн. –штрафних санкцій за порушення валютного законодавства.

     З врахуванням вимог ст.1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, боржник, -  це суб'єкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зобов'язання щодо с п л а т и  п о д а т к і в і  з б о р і в (обов'язкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку, тобто навіть, враховуючи особливості ст.52 Закону №2343-12, обов'язковою умовою для порушення провадження у справі про банкрутство за заявою Державної податкової служби повинні бути безспірні вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) невиконані боржником.

    Частиною 1 ст.2 Закону України „Про систему оподаткування” визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються Законами України  про оподаткування.

    Відповідно до ст.1 Закону  будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України,  мають бути включені до цього Закону. Податки і збори (обов'язкові  платежі), справляння яких  не передбачено цим Законом не відносяться до обов'язкових платежів.

    Згідно зі статтею 13 Закону в Україні справляються загальнодержавні і місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), вичерпний перелік яких міститься у статтях 14 і 15 Закону України „Про систему оподаткування”

   Таким чином,  зазначений Закон України „Про систему оподаткування” не відносить  суми неустойки (штрафу, пені) і фінансових санкцій, що стягуються до бюджетів за порушення податкового законодавства, до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).

   Згідно  норм Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно - правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.

    Слід зазначити, що така правова позиція Верховного Суду України викладена  в п.17 постанови Пленуму  Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №15, згідно якої, судам необхідно враховувати, що під податком і збором (обов'язковим платежем) на підставі ст.2 Закону України від 25 червня 1991 року №1251-12 „Про систему оподаткування (в редакції Закону від 18 лютого 1997 року №77/97-ВР) слід розуміти обов'язковий внесок  до бюджету відповідного рівня або  державного цільового фонду, здійснюваний платником в порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлено статтями 14 і 15 цього Закону. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено зазначеним Законом, сплаті не підлягають. ...Отже, у заявах кредиторів про порушення справи про банкрутство не можуть враховуватися названі види вимог, а суди мають відмовляти у прийнятті заяв з такими вимогами на підставі ст.ст.1,8 Закону.

   Відповідно до ст.1 Закону №2343-12, неплатоспроможність –неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання  встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів  (обов'язкових платежів).  До складу грошових зобов'язань боржника не зараховується недоїмка (пеня, штраф).

  При цьому, згідно  п.20  постанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.09., - до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються вимоги уповноважених органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо стягнення адміністративно-господарських  санкцій за порушення норм антимонопольного, банківського, в а л ю т н о г о законодавства, законодавства про цінні папери, про ціноутворення, господарських  санкцій, які задовольняються у шосту чергу, передбачену статтею 31 Закону.

  Як суд зазначав вище, кредитор посилається в заяві про порушення провадження у справі про банкрутство  ТОВ „Інжинірингове машинобудування” на невиконання  податкового зобов'язання за платежем „штрафна санкція за порушення валютного законодавства в розмірі 17676,00грн.”

    І хоча на  підставі ст.52 Закону №2343-12, справа про банкрутство може порушуватися за заявою кредитора при наявності вимог до боржника менше ніж 300 мінімальних розмірів заробітної плати, суд відмовляє кредитору в порушенні провадження справи про банкрутство ТОВ „Інжинірингове  машинобудування”, тому що кредитор  не зазначив  в заяві про наявність безпірних грошових вимог до боржника на будь яку суму виходячи із вимог ст.1 Закону №2343, і не додав до заяви будь-яких доказів про їх наявність. Кредитор посилається в заяві на наявність невиконаного податкового зобов'язання  щодо сплати штрафних санкцій за порушення валютного законодавства,  які не зараховуються до грошових зобов'язань.

       Згідно ч.2 ст.8  Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суддя господарського суду відмовляє у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, зокрема: якщо вимоги кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство, в сумі складають менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачене цим Законом.

   Таким чином, оскільки визначені кредитором грошові вимоги до боржника складаються лише із сум штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, то підстав для порушення провадження у справі про банкрутство боржника немає, тому  що такі вимоги не зараховуються до складу грошових зобов'язань, що покладаються в основу кредиторських вимог відповідно до ст.1 Закону №2343-12.

   Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє Державній податковій інспекції у Малиновському районі м. Одеси  в  прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство ТОВ „Інжинірингове машинобудування”.

    Керуючись ч.2 ст.8, ст.1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -

                                                         УХВАЛИВ:

   1. Відмовити Державній податковій інспекції у Малиновському районі м.Одеси у прийнятті заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю  „Інжинірингове машинобудування” (65039, м.Одеса, вул. Артилерійська, буд.4, код ЄДРПОУ 31631197).

   2. Матеріали заяви з додатком повернути заявнику.

               Додаток: заява про порушення справи про банкрутство на 1 аркуші з додатком на  31 аркуші.

Суддя                                                                                 Брагіна Я.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення27.05.2011
Оприлюднено02.06.2011
Номер документу15868153
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/17-2011-807

Ухвала від 27.05.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Брагіна Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні